Jump to content

παλι αμμωνια.....


Recommended Posts

γεια σας και παλι....μπορει να σας εχω πριξει λιγο με το θεμα που εχω με την αμμωνια αλλα μου εχουν σπασει τα νευρα....!!!!!!!!το ξερω μου εχετε πει να βαλω μπολι αλλα δεν ετυχε και το αφισα να δω πως θα εξελιχθει το πραγμα....το σαββατο που μας περασε πηγα στο πετ σιτι και τους ειπα για την αμμωνια με σκοπο να παρω το safestart τελικα μου εδωσαν μια αμπουλα για να σκοτωσω την αμμωνια.....δεν ειδα σημαντικα αποτελεσματα....γενικοτερα δεν εχω πολυ αμμωνια αναμεσα στο 0.5-.01 ειναι.....τι να κανω?????????????να παρω safestart ή να βαλω ενα ψαρακι ακομα για να δω την αντιδραση του και σιγα σιγα να προσθετω??????περιμενω τησ προτασεις σας.....ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

μετράς με υγρό τεστάκι;Μπορείς να μας πείς και τιμή PH;

Έγινε επεξεργασία - nasos
Link to comment
Share on other sites

για ph φιλε δεν ξερω καθολου.....μονο για την αμμωνια εχω αγορασει????ξερεις τι περιπου γινεται στο ενυδρειο μου???μηπως δεν γινεται να φτασω ποτε στο μηδεν?????

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις να στρώσει,ούτε 20 μέρες δε τρέχει :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου δεν εβαζα ψαρι μεσα αν δεν ημουν σιγουρισ για την αμμωνια

+1000 ψάρι δεν βάζεις σε καμία περίπτωση, ελάτωσε το τάισμα και κάνε αλλαγές νερού

20-25 % ανα 2με 3 μέρες , μέχρι να στρώσει το φίλτρο σου.Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο σου και πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ψαρια μεσα... μη σε ανησυχεί.

Σε αυτη την περιπτωση εχεις 2 επιλογες.

1. Δεν κανεις τπτ παρα μονο υπομονη να κανει το κυκλο της και να φυγει.

2. Αν δεν εχεις υπομονή και το σηκωνει η τσεπη σου (ειναι λίγο τσιμπιμενη η τιμη) παιρνεις το safestart, το ριχνεις... μετρας την επομενη μερα... και αν εχει μηδενιστεί ριχνεις ψαρια.. αλλιως... περιμενεις να μηδενιστει με συχνες μετρησεις.

Κανε όμως μια αλλαγη 20-30% για να μειωθει λίγο και να ενεργησει καλυτερα το safestart.

Link to comment
Share on other sites

Μονο η αμμωνια μας ενδιαφερει;Μετρησεις ΝΟ2 και ΝΟ3 δεν βλεπω να αναφερονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...