Jump to content

Πρώτη γέννα… επιτέλους


Vaggef

Recommended Posts

το ενυδρειο ... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=34197

Εδώ και 15 μέρες περίπου το ένα ψάρι ζει μέσα στις πέτρες και έσκαβε συνέχεια.

Περιφρουρούσε τον χώρο περνώντας έντονα χρώματα και είναι επιθετικό.

Εχτες καθώς γύρισα από 3ήμερο είδα 5-6 πιτσιρίκια πίσω από τις πέτρες, κάνα δυο έχουν ξεθαρρέψει και βγαίνουν έξω…. είναι πολύ σταθερά στην κολύμβηση τους. :thumbup::helpsmilie::D

Για βοηθήστε οι αφρικανοί ‘τανγκανικεοι’ τι πρέπει να κάνω για να έχει αίσιο τέλος η γέννα ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να αλλαξεις κατι στις ρουτινες σου...............

Link to comment
Share on other sites

Σταθη μπραβο!!Με το καλο να μεγαλωσουν!!

Να ρωτησω αν αυτη η αλγη ειναι κυανοβακτηριο? :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που με προβληματίζει καιρό τώρα….

Το ενυδρείο είναι 1 μετρό , όπως θα δείτε στις φωτογραφίες το περιβάλλον είναι διαμορφωμένο για να μοιραστούν το aqua space, δηλαδή….

Αριστερά μια μεγάλη συστάδα με πέτρες και λίγα κοχύλια ενώ Δεξιά λίγες πετρούλες με πολλά κοχύλια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=36104

Από τον πρώτο μήνα τα occelatous ζουν ψιλά στην αριστερή συστάδα και μόνο την νύχτα κατεβαίνουν στα λιγοστά κοχύλια τις αριστερής πλευράς… εκτός από μια θηλύκια που ζει κοντά στο κοχύλι της κάτω από την τρομοκρατία των ‘Punk’.

Όπως καταλαβαίνεται τώρα βρίσκονται πάνω από την φώλια με τα νεογέννητα και οι αψιμαχίες κυριαρχίας είναι έντονες.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κανένα από τα ψαριά δεν προτίμα την ήσυχη δεξιά πλευρά του ενυδρείου , παρά εδώ και 4 μήνες ζουν στριμωχτά όλα μαζί στο μισό ενυδρείο???? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί κανένα από τα ψαριά δεν προτίμα την ήσυχη δεξιά πλευρά του ενυδρείου , παρά εδώ και 4 μήνες ζουν στριμωχτά όλα μαζί στο μισό ενυδρείο???? :thumbup:

Φίλε Στάθη να σου ζήσουν τα μικρά, πάντα τέτοια. Για το ερώτημα σου τώρα. Πρέπει να δεις αν υπάρχει κάτι στην δεξιά πλευρά που ενοχλεί τα ψάρια σου και δεν θέλουν να δημιουργήσουν την φωλιά τους από εκείνη την πλευρά. Για παράδειγμα κοίτα αν είναι σωστά στημένες οι πέτρες για να δημιουργούν σπηλιές, αν από εκείνη την πλευρά είναι η πόρτα του δωματίου και τρομάζουν τα ψάρια από την συχνή κίνηση που βλέπουν, αν από εκείνη την πλευρά είναι ο θερμοστάτης κλπ. Αν δεν βλέπεις κάποιον προφανή λόγο, οφείλεται απλά στον ιδιαίτερο χαρακτήρα των κιχλίδων. Δύο μέτρα ενυδρείο να έχεις, αν υπάρχει μια σπηλιά που τους αρέσει θα την διεκδικήσουν όλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στάθη να σου ζήσουν τα μικρά, πάντα τέτοια. Για το ερώτημα σου τώρα. Πρέπει να δεις αν υπάρχει κάτι στην δεξιά πλευρά που ενοχλεί τα ψάρια σου και δεν θέλουν να δημιουργήσουν την φωλιά τους από εκείνη την πλευρά. Για παράδειγμα κοίτα αν είναι σωστά στημένες οι πέτρες για να δημιουργούν σπηλιές, αν από εκείνη την πλευρά είναι η πόρτα του δωματίου και τρομάζουν τα ψάρια από την συχνή κίνηση που βλέπουν, αν από εκείνη την πλευρά είναι ο θερμοστάτης κλπ. Αν δεν βλέπεις κάποιον προφανή λόγο, οφείλεται απλά στον ιδιαίτερο χαρακτήρα των κιχλίδων. Δύο μέτρα ενυδρείο να έχεις, αν υπάρχει μια σπηλιά που τους αρέσει θα την διεκδικήσουν όλα. :)

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Όντος είναι κοντά στην πόρτα, έχει περισσότερα κοχύλια και σχεδόν καθόλου κρυψώνες….

Να προσθέσω λίγες πέτρες???

‘η στην κατάσταση (νεογέννητα) που είναι το ενυδρείο θα τα χαλάσω όλα??

Link to comment
Share on other sites

Άφαντα τα νεογνά εχθες.....

Η μανά ακόμα περιφρουρεί και κρύβεται στις πέτρες.

:helpsmilie::thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Άφαντα τα νεογνά εχθες.....

Η μανά ακόμα περιφρουρεί και κρύβεται στις πέτρες.

:rasp::helpsmilie::thumbup:

Τώρα είδα το ποστ σου!Πολυ χάρηκα που είχες γέννα!!!Είδες τελικά κανοντας υπομονη ανταμοίβεσαι..... :)

Βάλε μια φωτογραφία να δούμε!

Πρόσεχε τωρα που γέννησαν.....

ΜΗΝ αλλαξεις-μην κουνήσεις ουτε πέτρα απο το aquascape του ενυδρείου.....

Επίσης προσεχε την επιθετηκοτητά των punks!!!

Μήπως η ροη του νερού απο το φίλτρο κανει ρεύμα στην πλευρά των occelatus και γι'αυτο δεν πανε εκει?? :D

Τα μικρά ειναι ακόμα άφαντα???ξερεις μου κάνει εντύπωση που λες οτι είδες μόνο 5-6.....εγω και στις 2 γέννες ειδα 30-40 ουρίτσες στην αρχη.....

Να ξερεις πως όσο μεγαλώνουν τα μικρά μερα με τι μέρα θα ανοίγονται όλο και περισσότερο γυρω απο την φωλιά.....οι γονεις θα φρουρούν ΟΛΟ το χώρο οσο τα μικρά ανοιγονται......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Όντος είναι κοντά στην πόρτα, έχει περισσότερα κοχύλια και σχεδόν καθόλου κρυψώνες….

Να προσθέσω λίγες πέτρες???

‘η στην κατάσταση (νεογέννητα) που είναι το ενυδρείο θα τα χαλάσω όλα??

Συμφωνώ με τον Κώστα. Τώρα που έχεις τα νεογέννητα μην πειράξεις απολύτως τίποτα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά ειναι ακόμα άφαντα???ξερεις μου κάνει εντύπωση που λες οτι είδες μόνο 5-6.....εγω και στις 2 γέννες ειδα 30-40 ουρίτσες στην αρχη.....

Να ξερεις πως όσο μεγαλώνουν τα μικρά μερα με τι μέρα θα ανοίγονται όλο και περισσότερο γυρω απο την φωλιά.....οι γονεις θα φρουρούν ΟΛΟ το χώρο οσο τα μικρά ανοιγονται......

*έλειπα 3μερο και την Δευτέρα το βράδυ τα είδα πρώτη και τελευταία φορά….. έχω να παρατηρήσω ότι ένα μικρό που είχε ξεθαρρέψει η μάνα του το έσπρωχνε πάλη στη φώλια…

Μήπως η ροη του νερού απο το φίλτρο κανει ρεύμα στην πλευρά των occelatus και γι'αυτο δεν πανε εκει?? glare.gif

*η νεκρή πλευρά του ενυδρείου έχει την λιγότερη ροή…

Και εχθες η ίδια κατάσταση –μάνα περιφρουρεί και τα μικρά άφαντα…-

Τι να πω μπορεί να μην τα κατάφεραν….

Η φώλια της πάντως είναι σκαμμένη σε ένα σημείο που δεν μπορώ να δω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νέα γέννα με διαφορά ενός μήνα........ :D:angry2:;):hysterical:

Πολλά τα μικρά ψεύτοφάγανε κ’ολας!!!!!

• παρατήρησα ένα πέσιμο που έκανε ένα occelatous στα μικρά και έτρεξε η μανά να το διώξει......

Έχετε ακούσει τίποτα μπορεί να φανέ τα μικρά????

post-11936-1272915418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

up!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φιλε μου!Να ξέρεις απο δω και πέρα θα έχεις γέννες.....

Ο΄τι και αν επιχειρήσουν τα occelatus, δεν νομίζω πως θα το καταφέρουν, αφού το ζευγος των punks δεν θα τους επιτρεψει να πλησιάσουν πολύ....

Εύχομαι καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Τνχ Prince ...

3 ήμερα και φαίνεται ότι όλα πάνε καλά (με λογικές απώλειες)

τι διάρκεια έχει η κρίσιμη περίοδος??

*βάλε καμία φώτο να δούμε τα μεγαλωμένα σου μώρα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέα γέννα...

Μπήκε και το διαχωριστικό γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα ocellatus φταίνε για τις προηγούμενες αποτυχημένες γέννες.

Η μανά είναι πολύ ήρεμη σε σχέση με τις προηγούμενες φορές και απλά παρακολουθεί τα μικρά της .

Από αύριο θα μπει και σήτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Μετά την 4η γέννα μάλλον τα πράγματα δεν πάνε καλά….

Χτες (μετά από 7 ημέρες) μπορώ να διακρίνω μόνο 2 μικρά.

Τι να φταίει άραγε ?

1) Έχω βάλει τούλι στην είσοδο του φίλτρου

2) Έχω απομονώσει τα ocellatus και με σήτα στο διαχωριστικό.

3) Ταΐζω μειωμένη τροφή τα μικρά από την πρώτη ημέρα.

Παρακαλώ ας βοηθήσει κάποιος ποιο έμπυρος για να καταφέρουμε τον πολλαπλασιασμό αυτόν των σπανίων κιχλίδων.

Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσαι....Ειναι λογικο να μην επιδιβσουν ολα τα ψαρακια....Ασε την μητερα φυση να δουλεψει και θα εχεις επιτυχημενες γεννες :helpsmilie:

Εξαλου ειναι νεοι οι γονεις ακομα..Δεν ξερουν τα κολπα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος με σχετική εμπειρία στα συγκεκριμένα ψάρια???

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος με σχετική εμπειρία στα συγκεκριμένα ψάρια???

O Prince .....????? :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!

Μπορω να σου πω πως και εγώ δεν εχω καταφέρει να κρατησω μικρά απο το δικό μου ζευγάρι, όχι οτι εχω προσπαθησει, αλλά διατηρώ το ζευγάρι των punks μαζί με 2 calvus οι οποίοι ειναι γνωστό οτι τρέφονται με μικρά ψαράκια......Δεν τους είδα ποτέ να τρεφονται με αυτά αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

Μην αγχώνεσαι μην πανικοβάλεσαι! :bowdown:

Προσωπικές παρατηρησεις:

Το πρόβλημα είναι οτι λίγο καιρό αφού γεννηθούν τα μικρά(2-3εβδομάδες) το ζευγάρι αφήνει λιγο τα μικρά στην τύχη τους :bowdown:

Επισης δεν εχω βρεί ακόμα τι τροφή τρωνε τα μικρά και σε τι κοκκομετρία.....

Ακόμα, δεν μπορεσα ποτέ να ταϊσω καλά τα μικρά λόγο μεγάλης κυκλοφορίας του νερου στο ενυδρειο μου :buttrock:

Για να σε βοηθήσω...οι επόμενες κινήσεις μου θα είναι να αφησω το ζευγάρι μόνο του σε ενυδρείο 180 λίτρων....θα πειραματιστώ με κάθε είδους τροφη και μπορεί να τα χωρίσω απο τους γονείς μετά απο 3 εβδομάδες άν καταφέρω να τα πιάσω....

Φοβάμαι και το ενδεχόμενο τα μικρά να γίνονται γέυμα για τους ίδιους τους γονείς.....

Είναι λογικό πάντως να μην επιβιώνουν όλα τα μικρά όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος Koing koing.

Θα ήθελα να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου, να κάνεις τις δικές σου παρατηρήσεις και να τις καταθέσεις εδώ ώστε να εχουμε μια κάλύτερη εικόνα για τι συμπεριφορά αυτου του εξαιρετικού ψαριου! :bowdown:

Μπορεί να βρουμε μαζί τη λυση!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...