Jump to content

Ποιά είναι η αιτία της αμμωνίας?????


Recommended Posts

Γειά σας.

Για τις αλλάγες νερού, στο θαλασσινό μου ενυδρείο, το νερό, το φτιάχνω σ'ένα ενυδρείο 60 Λίτρων με δυό κυκλοφορητές και ένα θερμοστάτη. Πριν λίγες μέρες είχα βρει ένα μεγάλο κέλυφος κοχυλιού και ένα νεκρό κοράλι. Είπα να τα βάλω στο ενυδρείο για να μου ανεβάζει το ΡΗ και το ασβέστιο μέχρι να ετοιμαστεί το νερό. Επειδή ήταν αγνώστου προελεύσεως και επειδή δεν ήξερα πόσο καιρό ήταν παρατημένα, κάπου είχα διαβάσει ότι τα βάζεις να ζεσταθούν σε καυτό νερό για να αποστειρωθούν. Τα έβαλα λοιπόν σε μια κατσαρόλα και τα ζέστανα για ένα 10λεπτο περίπου.

Έτσι γέμισα το μικρό ενυδρείο με νερό έβαλα το κοχύλι και το κοράλλι και το αλάτι μου. (αλάτι έβαλα της tropic marin pro για πρώτη φορά).

Σήμερα (μετά από τρεις μέρες) μέτρησα την αμμωνία και βρήκα πάνω από 1mg/l ενώ της βρύσης είναι μηδέν.

Η λογική λέει ότι την αμμωνία την βρήκα λόγω αυτών των δύο. Το αλάτι δεν νομίζω να μου κάνει αυτό το πρόβλημα, έτσι δεν είναι???

Όμως γιατί να έχω αμμωνία αφού τα αποστείρωσα???

Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί??????

Link to comment
Share on other sites

Με το βράσιμο σκότωσες ότι βακτηρίδια η άλλους ανεπιθύμητους μικροοργανισμούς ζούσαν πάνω σε αυτά.

Όμως αυτοί οι μικροοργανισμοί αν και νεκροί έχουν μείνει πάνω σε αυτά. Δεν έφυγαν με το βράσιμο. Έτσι όταν μπήκαν στο θαλασσινό νερό, άρχισε η αποσύνθεση τους και γιαυτο ανέβηκε η αμμωνία. Δεν θα ανησυχούσα. Αν το αφήσεις σε μια εβδομάδα μάλλον θα πέσει σε μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.

Επιπλεον αν χρησιμοποιεις νερο βρυσης και οχι αντιστρωφης οσμωσης,το οτι μετρησες καποια στιγμη της βρυσης οτι δεν εχει αμμωνια,δεν σημαινει οτι απο μερα σε μερα δεν αλλαζει.Μπορει καποια μερα ή καποια περιοδο να περιεχει αμμωνια.

Και τα αλατια βγαζουν καποια ελαχιστη αμμωνια,αλλα στο συγκεκριμενο δεν εχω τυχει να μετρησω και να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...