Jump to content

Επιλογή γυαλιού για ενυδρείο


Torm

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Επειδή με τρώει η ιδέα να κατασκευάσω το δικό μου ενυδρείο ήθελα να ρωτήσω τους φίλους με τη σχετική πείρα 2 πραγματάκια:

α) Αν υπάρχουν συγκεκριμένες "ποιότητες" κρυστάλλων που προτιμούνται για ενυδρεία. Έχω ακούσει πχ ότι τα τζάμια απο το Βέλγιο είναι ανώτερα ποιοτικά απο τα εγχώρια, ή για κρύσταλλα "έξτρα καθαρά" αλλά πιθανώς να υπάρχουν και συγκεκριμένες-τυποποιημένες κατηγορίες που δεν ξέρω. Παίζουν διάφορες ποιότητες στην Ελλάδα και που μπορώ να βρώ αυτά τα κρύσταλλα;

β) Υπάρχουν συγκεκριμένα μαγαζιά (μάστορες) που έχετε ξεχωρίσει για την ποιότητα της δουλειάς τους και για τις τιμές τους; Προτιμότερα στην περιοχή Πειραιά και περίχωρα.

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω την αγορα της Ελλαδας

αλλα στην Ευρωπη τα κρυσταλλα που αναφερεις

συνηθως κυκλοφορουν με τα παρακατω ονοματα

diamant, float, saphire

και ειναι χαμηλης περιεκτικοτητας σε σιδηρο.

Ειχα ενυδρειο με low iron κρυσταλο και

παλι εχουν λιγη πρασινηλα αλλα καμια σχεση με το νορμαλ τζαμι.

Η διαφορα μεγαλωνει με το παχος του τζαμιου.

Για μικρο ενυδρειο με λεπτο τζαμι δεν αξοιζει να βαλεις saphire.

Αυτα τα κρυσταλα ειναι αρκετα ακριβα και

επισης χαραζουν πολυ πιο ευκολα απο νορμαλ τζαμι.

Για μεγαλο ενυδρειο ειναι καθαρα υποκειμενικο

το αν η καθαροτητα στο κρυσταλο αξοιζει την διαφορα στην τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω την αγορα της Ελλαδας

αλλα στην Ευρωπη τα κρυσταλλα που αναφερεις

συνηθως κυκλοφορουν με τα παρακατω ονοματα

diamant, float, saphire

και ειναι χαμηλης περιεκτικοτητας σε σιδηρο.

Δεν ηξερα τοσες ποιοτητες. :rolleyes: . Ειχα γνωση μονο για το Saphire. Εμπειρια δεν εχω σε τετοια κρυσταλα, αλλα οτι τα υπαρχον ελληνικα κρυσταλλα οντως μια μικρη σχετικη πρασινιλα την εχουν. Αναλογως και το φωτισμο παντα, αλλα την εχουν. Πριν απο κανα χρονο περιπου που εψαχνα για αλλα κρυσταλα περα απο το κλασικο σαν προσοψη, σε αυτο που ετοιμασα, δεν βρηκα τιποτα διαφορετικο. Τα μονα που εντοπισα ηταν το τυπικο κρυσταλλο, το αθραυστο και το αλεξισφαιρο. Φυσικα και το πλεξιγκλας αλλα μαλλον ανοικει σε αλλη κατηγορια, καθοτι παρολο την σχεδον τελεια διαφανεια του (98%), γρατζουνιζετε παρα πολυ ευκολα. Το κοινο ελληνικο γυαλι εχει 92-94% διαφανεια αλλα ειναι αρκετα ανθεκτικο, εχει και κατι καλο.. :) .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα τοσες ποιοτητες. :rolleyes: . Ειχα γνωση μονο για το Saphire. Εμπειρια δεν εχω σε τετοια κρυσταλα, αλλα οτι τα υπαρχον ελληνικα κρυσταλλα οντως μια μικρη σχετικη πρασινιλα την εχουν. Αναλογως και το φωτισμο παντα, αλλα την εχουν. Πριν απο κανα χρονο περιπου που εψαχνα για αλλα κρυσταλα περα απο το κλασικο σαν προσοψη, σε αυτο που ετοιμασα, δεν βρηκα τιποτα διαφορετικο. Τα μονα που εντοπισα ηταν το τυπικο κρυσταλλο, το αθραυστο και το αλεξισφαιρο. Φυσικα και το πλεξιγκλας αλλα μαλλον ανοικει σε αλλη κατηγορια, καθοτι παρολο την σχεδον τελεια διαφανεια του (98%), γρατζουνιζετε παρα πολυ ευκολα. Το κοινο ελληνικο γυαλι εχει 92-94% διαφανεια αλλα ειναι αρκετα ανθεκτικο, εχει και κατι καλο.. :) .

884[/snapback]

Πολύ κατατοπιστικό αυτό για τις ποιότητες των κρυστάλλων reef-crest! Τι απο αυτά μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα όμως είναι ενα άλλο θέμα. Και σε τι τιμή βέβαια..

Και μια άλλη ερώτηση. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ελληνικό κρύσταλλο για τις γύρω πλευρές του ενυδρείου και Saphire για την πρόσοψη;

Εσύ για το δικό σου τελικά τι επέλεξες Discos, Ελληνικό η Saphire? Και σε τι τιμή να περιμένω πως θα βρώ αυτά τα κρύσταλλα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να χρησιμοποιήσω ελληνικό κρύσταλλο για τις γύρω πλευρές του ενυδρείου και Saphire για την πρόσοψη;

888[/snapback]

Ναι. Μπορεις.

Έγινε επεξεργασία - reef-crest
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικό αυτό για τις ποιότητες των κρυστάλλων reef-crest! Τι απο αυτά μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα όμως είναι ενα άλλο θέμα. Και σε τι τιμή βέβαια..

Και μια άλλη ερώτηση. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ελληνικό κρύσταλλο για τις γύρω πλευρές του ενυδρείου και Saphire για την πρόσοψη;

Εσύ για το δικό σου τελικά τι επέλεξες Discos, Ελληνικό η Saphire? Και σε τι τιμή να περιμένω πως θα βρώ αυτά τα κρύσταλλα;

888[/snapback]

Torm, δυστηχως δεν μπορεσα να βρω στην ελλαδα καποιο καλο ποιο "καθαρο" κρυσταλλο, οποτε εβαλα κοινο 12αρι ροντε. Με κυριο φωτισμο 6000κελβιν (Ιwasaki ΜΗ), που εχουν πολυ κιτρινο, ειχα μια ελαφρια περιεργη αισθηση στο ματι. Με τις 14000κελβιν (Ηαmilton) που μπλεδιζουν ελαχιστα αλλα σαν βαση ειναι λευκες, εχω πολυ ποιο συμπαγη αισθηση και σχεδον καθολου πρασινο. Μην ξεχνας πως το ενυδρειο μου ειναι διαμπερες, δεν εχει πλατη σαν ντεκορ και χωριζει την κουζινα απο το σαλονι. Ετσι δεν μπορω να φανταστω ομως ποσο καλυτερα θα ηταν τα πραγματα εαν ειχα Spahire ή Plexiglas... :rolleyes:

Εαν βρεις καποια ακρη, πες μας. Οποιος βρει κατι τετοιο στην ελλαδα να μας το πει.

Καποια στιγμη θα γινει. Ειδωμεν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Torm, δυστηχως δεν μπορεσα να βρω στην ελλαδα καποιο καλο ποιο "καθαρο" κρυσταλλο, οποτε εβαλα κοινο 12αρι ροντε. Με κυριο φωτισμο 6000κελβιν (Ιwasaki ΜΗ), που εχουν πολυ κιτρινο, ειχα μια ελαφρια περιεργη αισθηση στο ματι. Με τις 14000κελβιν (Ηαmilton) που μπλεδιζουν ελαχιστα αλλα σαν βαση ειναι λευκες, εχω πολυ ποιο συμπαγη αισθηση και σχεδον καθολου πρασινο. Μην ξεχνας πως το ενυδρειο μου ειναι διαμπερες, δεν εχει πλατη σαν ντεκορ και χωριζει την κουζινα απο το σαλονι. Ετσι δεν μπορω να φανταστω ομως ποσο καλυτερα θα ηταν τα πραγματα εαν ειχα Spahire ή Plexiglas... :D

Εαν βρεις καποια ακρη, πες μας. Οποιος βρει κατι τετοιο στην ελλαδα να μας το πει.

Καποια στιγμη θα γινει. Ειδωμεν.. :D

905[/snapback]

Δε νομίζω να την ψάξω ούτε εγώ για plexiglas. Προτιμώ το κρύσταλλο.

Μόλις βρώ το χρόνο για να πάρω γύρα τα μαγαζιά και να ρωτήσω τους τζαμάδες θα σας πώ περισσότερα (εάν υπάρξει δηλαδή κάτι αξιόλογο να σας πώ).

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας για τη βοήθεια!!! :rolleyes::):D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

TELIKA RE PAIDIA TI TZAMI PROTEINETAI?SKEFTOMAI NA FTIAKSO KAI GO ENA 600 lt(1,70x55x65) KAI SE TI PAXOS?

Link to comment
Share on other sites

TELIKA RE PAIDIA TI TZAMI PROTEINETAI?SKEFTOMAI NA FTIAKSO KAI GO ENA 600 lt(1,70x55x65) KAI SE TI PAXOS?

1175[/snapback]

12άρια πάνω και 15άρι κάτω νομίζω. Και φυσικά κόντρες (και στη μέση).

Link to comment
Share on other sites

κοντρες και στην μεση αλλα και τελαρο εσωτερικα στον πατο απ'ακρη σε ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...