Jump to content

Καταρράχτες Νυδρί-Λευκάδος


Recommended Posts

Οι διακοπές του Πάσχα τελείωσαν.Τα κεφάλια μέσα... :thumbup:

Θα ήθελα όμως να μοιραστώ μερικές φωτογραφίες που τράβηξα κατά την επίσκεψή μου στη Λευκάδα.

Οι καταρράχτες βρίσκονται στην περιοχή Νυδρί,λίγα χιλιόμετρα από την πόλη.Το μέρος είναι απίστευτο και όποιος

περάσει από εκεί δεν πρέπει να το χάσει! :)

P4045591.jpg

P4045593.jpg

P4045594.jpg

P4045596.jpg

P4045597.jpg

P4045600.jpg

P4045604.jpg

P4045607.jpg

P4045609.jpg

P4045612.jpg

P4045618.jpg

P4045620.jpg

P4045626.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω....ωραίες εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γκρεμίσανε τις πολυκατοικίες και βάλανε δέντρα εκεί? Πολύ χώμα και πολύ φυτό... Από τις φωτογραφίες και μόνο με έπιασε αλλεργικό! :thumbup:

ΥΓ: :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολυκατοικίες... :thumbup: Ο βράχος είναι έτσι...

Φαντάσου τι ωραίο φόντο θα ήταν... :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Φώτη πολύ ωραίες εικόνες!!! :):thumbup::helpsmilie:

Έχουμε κι εμείς εδώ καταρράκτες σε τρία διαφορετικά σημεία του νησιού και είναι τρομερά!!!Φωτογραφίες αν θέλετε θα ανεβάσω κάποια στιγμή!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

είχα περπατήσει το μονοπατάκι για τους καταρράκτες στο Νυδρί, είναι πολύ ωραία! Είχαμε βουτήξει κιόλας, το νερό είναι κρύσταλλο! Και πολύ κρύο εννοείται!

Περιμένουμε και από Λέσβο φωτογραφίες! :)

Link to comment
Share on other sites

Κανενα ψαρι ειχε μεσα?

Μαλλον πρεπει να αρχισουμε στα ενυδρεια μας να ασχολουμαστε επιτελους και με τους δικους μας βιοτοπους :)

Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια δεν είδα κάτι...Μόνο γυρίνους... :)

Link to comment
Share on other sites

Κανενα ψαρι ειχε μεσα?

Μαλλον πρεπει να αρχισουμε στα ενυδρεια μας να ασχολουμαστε επιτελους και με τους δικους μας βιοτοπους :)

Προσοχή σε αυτό γιατί οι ελληνικοί νόμοι είναι πάρα πολύ αυστηροί!!! Φυσικά δεν λέω όχι σε μία τέτοια προσπάθεια, αλλά... ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν και blackwater μετακομιζα ανετα! :)

Μπραβο ρε προεδρε που μας φτιαχνεις με τις φωτο σου!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε, πάλι ξέφυγα... γουστάρω εκδρομούλες και μάζεμα τοπικών υδροβίων φυτών, έχω είδη 6-7 είδη από διάφορα σημεία της Ελλάδας.

Προσοχή σε αυτό γιατί οι ελληνικοί νόμοι είναι πάρα πολύ αυστηροί!!! Φυσικά δεν λέω όχι σε μία τέτοια προσπάθεια, αλλά... ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!

Καλά σκέψου συνεργασία με καμιά τοπική οικολογική οργάνωση... "αναπαραγωγή για ενίσχυση πληθυσμού"... άσε που μπορούμε να βρούμε και στοκ από διάφορα ιδρύματα νομιμότατα.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε, πάλι ξέφυγα... γουστάρω εκδρομούλες και μάζεμα τοπικών υδροβίων φυτών, έχω είδη 6-7 είδη από διάφορα σημεία της Ελλάδας.

Καλά σκέψου συνεργασία με καμιά τοπική οικολογική οργάνωση... "αναπαραγωγή για ενίσχυση πληθυσμού"... άσε που μπορούμε να βρούμε και στοκ από διάφορα ιδρύματα νομιμότατα.

Αυτο θα το συζητησουμε συντομα.

Θελει και προσοχη το θεμα γιατι τα ειδη προς εξαφανιση θελουν ειδικη μεταχειριση απο επιστημονες (μετα απο επικοινωνια με λεκτορα ιχθυολογιας απο Θεσ/νικη που γραφει και στο fishbase)

Θα συζητησουμε προς το παρον μονο για ειδη που μπορουν να διατηρηθουν σε ενυδρειο και δεν βρισκονται σε αμφισβητουμενη θεση στη red list http://www.iucnredlist.org/

πχ Ελληνικά ψάρια γλυκού νερού απειλούμενα σοβαρά με εξαφάνιση. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29075

Link to comment
Share on other sites

που να κανετε και μπανιο εκει ....

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε και από Λέσβο φωτογραφίες! :)

Ορίστε και μερικές από τα μέρη μου!!!Είναι ένα από τα τρία μέρη που υπάρχουν καταρράκτες στην Λέσβο (Μυτιλήνη).Δεν είναι τραβηγμένες βέβαια από πολύ καλή γωνία!Είναι τραβηγμένες από το χειμώνα που μας πέρασε και βρίσκονται μέσα σε σε ένα υπέροχο και καταπράσινο πευκόδασος. Το θέαμα βέβαια από κοντά δεν έχει καμία σχέση με τις φωτογραφίες!

post-11011-1270597552_thumb.jpgpost-11011-1270597585_thumb.jpgpost-11011-1270597615_thumb.jpgpost-11011-1270597656_thumb.jpgpost-11011-1270597702_thumb.jpgpost-11011-1270597767_thumb.jpg

Τώρα όσον αφορά τα ψάρια, όταν είχα πάει στο σπίτι ενός φίλου μου να του φτιάξω ένα ενυδρείο, έπιασα κουβέντα με τον πατέρα του και μου είπε ότι παλιά στο χωριό του (Πλωμάρι όπου βγαίνει και το ούζο) υπήρχαν ψάρια γλυκού νερού σε ένα χείμαρρο-ποταμάκι και μου είπε ότι θα το ψάξει να μου πει και αν είναι να πάω να τσεκάρω μήπως υπάρχουν ακόμα,αν και δεν νομίζω δυστυχώς, γιατί μιλάμε για 40 χρόνια πίσω!Δεν μου έχει απαντήσει ακόμα αλλά ελπίζω να υπάρχουν μήπως κάνω το πρώτο βιοτοπικό Λέσβου :thumbup: !!!

Από νησιά είχα βρει στο ίντερνετ ότι έχει η Ρόδος σίγουρα ψάρια γλυκού αλλά είναι υπό εξαφάνιση και αν δεν κάνω λάθος η Κρήτη!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

για το σωλήνα λες;

Link to comment
Share on other sites

Πιο σωλήνα??

Για το γκραφιτι μιλαω!!!

Ειπαμε τεχη... οκ.... ομορφαινει την πολυ... Αλλα ΧΑΛΑΕΙ τη φυση!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφιά σε λίγες εικόνες είσαι τυχερός για τις στιγμές που έζησες.

Η προβολή τέτοιων τοπίων είναι αυτό που πρέπει να κάνουμε για να

προκαλούμε την ευαισθησία όλων και να αναλογιστούμε τις επιπτώσεις

των πράξεων μας.

Όσο για την ενυδρειακή απεικόνιση των ελληνικών βιότοπων είναι

κάτι που πρέπει να γίνει με μεγάλη υπευθυνότητα και επιστημονική

καθοδήγηση. Ώστε να έχει θετικά και μόνο αποτελέσματα και να μη

γίνει άλλη μια ελληνική μάστιγα.

Η συμμετοχή όλων μας θα χρειαστεί για να σταματήσει κάθε καταστροφική

δραστηριότητα στην ελληνική φύση και όλο τον πλανήτη.

Ναι μεν προβολή αλλά όχι εκμετάλλευση.

Link to comment
Share on other sites

Μαγευτικές εικόνες από δύο πανέμορφα ελληνικά νησιά !

Εύγε στους φωτογράφους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...