Jump to content

Αρχάριος ζητάει βοήθεια


Recommended Posts

γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος εδω :) .πηρα χτες ενα ενυδρειο 13 λιτρα με φιλτρο απο γνωστο καταστημα παιχνιδιων και μεχρι στιγμης εχω βαλει ενα καθαριστη και ενα red eye. μπορω να βαλω αλλο ενα red eye,καμια γαριδα και κανα 2 neon? στο pet shop μου ειπαν οτι χωραει ανετα ενα κοπαδακι με 5 red eye... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος εδω :) .πηρα χτες ενα ενυδρειο 13 λιτρα με φιλτρο απο γνωστο καταστημα παιχνιδιων και μεχρι στιγμης εχω βαλει ενα καθαριστη και ενα red eye. μπορω να βαλω αλλο ενα red eye,καμια γαριδα και κανα 2 neon? στο pet shop μου ειπαν οτι χωραει ανετα ενα κοπαδακι με 5 red eye... :thumbup:

Καλησπέρα σου και καλώς ήρθες... Δυστυχώς ξεκίνησες σίγουρα με λάθος τρόπο γιατί το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και έχεις μέσα ψάρια. Η λέξη κοπαδάκι και 13 λίτρα δεν πάνε μαζί. Ακόμα ο καθαριστής που πήρες είναι κάποιο πλέκο λογικά το οποίο εάν είναι αυτό που φαντάζομαι γίνετε 30 εκατοστά σε μηκός. Ελπίζω να μην σε ξενέρωσα. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά ξεκίνα διάβασμα γρήγορα για να ταλαιπωρηθούν όσο είναι δυνατόν λιγότερο τα δυο ψαράκια που έχεις μέσα. Οι πρώτες συμβουλές είναι οι εξής: σχεδόν καθόλου τάισμα... ξεχνάς οποιοδήποτε ψάρι για τουλάχιστον 20 μέρες... πολύ συχνά αλλάζεις νερό... παίρνεις κανα "ζουμί" και ακολουθάς πιστά αυτά που γράφουν οι οδηγίες μπας και την βγάλουν καθαρή τα ψαράκια... παίρνεις τεστ για το νερό σου (

Υ.Γ. Λέξη κλειδί για την αναζήτηση που πρέπει να κάνεις στο φόρουμ και στο google για να καταλάβεις "τι παίζετε" : "Κύκλος Του Αζώτου"

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου και καλώς ήρθες... Δυστυχώς ξεκίνησες σίγουρα με λάθος τρόπο γιατί το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και έχεις μέσα ψάρια. Η λέξη κοπαδάκι και 13 λίτρα δεν πάνε μαζί. Ακόμα ο καθαριστής που πήρες είναι κάποιο πλέκο λογικά το οποίο εάν είναι αυτό που φαντάζομαι γίνετε 30 εκατοστά σε μηκός. Ελπίζω να μην σε ξενέρωσα. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά ξεκίνα διάβασμα γρήγορα για να ταλαιπωρηθούν όσο είναι δυνατόν λιγότερο τα δυο ψαράκια που έχεις μέσα. Οι πρώτες συμβουλές είναι οι εξής: σχεδόν καθόλου τάισμα... ξεχνάς οποιοδήποτε ψάρι για τουλάχιστον 20 μέρες... πολύ συχνά αλλάζεις νερό... παίρνεις κανα "ζουμί" και ακολουθάς πιστά αυτά που γράφουν οι οδηγίες μπας και την βγάλουν καθαρή τα ψαράκια... παίρνεις τεστ για το νερό σου (

Υ.Γ. Λέξη κλειδί για την αναζήτηση που πρέπει να κάνεις στο φόρουμ και στο google για να καταλάβεις "τι παίζετε" : "Κύκλος Του Αζώτου"

αν δεν τα ταϊσω για 20 μερες θα ψοφησουν! πως να το κανω αυτο?! καθιστε ρε παιδια,γιατι δεν το εχω καταλαβει καθολου! ειχα βαλει 2 χρυσοψαρα σε μια γυαλα πολυ μικρη εδω και 10 μηνες και ειναι υγιεστατα!πως δεν θα χωρεσουν 5 μικροτερα ψαρια σε ενα ενυδρειο που ειναι 4 φορες μεγαλυτερο?? :thumbup: πλακα με κανετε??? :)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν τα ταϊσω για 20 μερες θα ψοφησουν! πως να το κανω αυτο?! καθιστε ρε παιδια,γιατι δεν το εχω καταλαβει καθολου! ειχα βαλει 2 χρυσοψαρα σε μια γυαλα πολυ μικρη εδω και 10 μηνες και ειναι υγιεστατα!πως δεν θα χωρεσουν 5 μικροτερα ψαρια σε ενα ενυδρειο που ειναι 4 φορες μεγαλυτερο?? :helpsmilie: πλακα με κανετε??? :thumbup:

Κάνε υπομονή και διάβασε πέντε πράγματα παραπάνω, μην βιάζεσαι και μην βάλεις άλλα ψαράκια μέσα. Το ότι δεν σου πεθάνανε τα χρυσόψαρα δεν θέλει να πει πως την περνάνε και ωραία, και εμείς μπορούμε να ζούμε σε ένα δωμάτιο 1χ1 αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο όπως μπορούμε επίσης να ζήσουμε μερικά χρόνια με πολύ καυσαέριο αλλά για πόσο και ποια είναι η ποιότητα ζωής που θα κάνουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

τα 13 λιτρα ειναι πολυ μικρο για ψαρια. τα red eye ειναι κοπαδοψαρα οποτε θα χρειαστεις και αλλα. δεν γινετε σε ενυδρειο 13 λιτρων. πριν βαλεις ψαρι μεσα σε ενα ενυδρειο υπαρχει μια διαδικασια να φτιαξεις το νερο ο κυκλος του αζωτου που λεμε .τα ψαρια αυτα εχουν μικρες απαιτησεις οσο αφορα την συνθεση του νερου.σκεψου ομως να με κλεινανε σε ενα κλουβι 2*2 και να με ταιζανε βεβαια θα ζουσα αλλα ποσο? :D και σε τι συνθηκες? δες εδω προφιλ

οι πετσοπαδες λενε οτι θελουν για να πουλησουν μερικοι ειναι ασχετοι εντελος.Eδω εμεις με τις γνωσεις, και τις εμπειριες του καθενος μπορουμε να σε βοηθησουμε οποτε καλος ηρθες και καλο διαβασμα :thumbup::helpsmilie::)

η ονομασια του ψαριου ειναι [/b]moenkhausia sanctaefilomenae οποτε μπορεις να βρεις οτι πληροφορια θες :rasp:

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

αυτα ηταν απο τα πρωτα ψαρια που ειχα ασχοληθει και ειχα 9 red eye σε 120 λιτρα :)

Link to comment
Share on other sites

τα 13 λιτρα ειναι πολυ μικρο για ψαρια. τα red eye ειναι κοπαδοψαρα οποτε θα χρειαστεις και αλλα. δεν γινετε σε ενυδρειο 13 λιτρων. πριν βαλεις ψαρι μεσα σε ενα ενυδρειο υπαρχει μια διαδικασια να φτιαξεις το νερο ο κυκλος του αζωτου που λεμε .τα ψαρια αυτα εχουν μικρες απαιτησεις οσο αφορα την συνθεση του νερου.σκεψου ομως να με κλεινανε σε ενα κλουβι 2*2 και να με ταιζανε βεβαια θα ζουσα αλλα ποσο? :D και σε τι συνθηκες? δες εδω προφιλ

οι πετσοπαδες λενε οτι θελουν για να πουλησουν μερικοι ειναι ασχετοι εντελος.Eδω εμεις με τις γνωσεις, και τις εμπειριες του καθενος μπορουμε να σε βοηθησουμε οποτε καλος ηρθες και καλο διαβασμα :thumbup::helpsmilie::)

η ονομασια του ψαριου ειναι [/b]moenkhausia sanctaefilomenae οποτε μπορεις να βρεις οτι πληροφορια θες :rasp:

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

δηλαδη τωρα τι να κανω??? οκ,δεν θα βαλω αλλα ψαρια,και μετα??τι γινεται?ασε που εχω προβλημα με την τροφη... το red eye την βαζει μεσα στο στομα του και την φτυνει και ο καθαριστης (πηρα αλλη ειδικη τροφη) δεν την τρωει!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε τα ψαρια πισω στο πετ η αν μπορει καποιος να στα φιλοξενισει

και κανε τα παραπανω που σου ειπαν τα παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε τα ψαρια πισω στο πετ η αν μπορει καποιος να στα φιλοξενισει

και κανε τα παραπανω που σου ειπαν τα παιδια!!

κοιταξτε,να παρω αλλο ενυδρειο με τιποτα δεν παιζει,ουτε μπορω να τα δωσω να μου τα φιλοξενησουν..θα τα αφησω ετσι,δεν πειραζει..θα βαλω κι ενα αλλο red eye και τελος,εκλεισε το θεμα,θα το βαλω και κανα διακοσμητικο και αυτο ειναι. ενυδρειο μεγαλο θα παρω μετα 2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

αν δεν τα ταϊσω για 20 μερες θα ψοφησουν! πως να το κανω αυτο?! καθιστε ρε παιδια,γιατι δεν το εχω καταλαβει καθολου! ειχα βαλει 2 χρυσοψαρα σε μια γυαλα πολυ μικρη εδω και 10 μηνες και ειναι υγιεστατα!πως δεν θα χωρεσουν 5 μικροτερα ψαρια σε ενα ενυδρειο που ειναι 4 φορες μεγαλυτερο?? :thumbup: πλακα με κανετε??? :)

Κανείς δεν έχει την διάθεση να σου κάνει πλάκα και μάλιστα όταν πρόκειται για ζωντανούς οργανισμούς.

Ακόμη και αυτά τα "ταπεινά" ψαράκια ή και οτιδήποτε άλλο ζωντανό, υπάρχουν για να ζήσουν όσο και όπως τους αρμόζει.

Κάνε αυτό που σου είπαν διότι είναι κρίμα να αφαιρέσεις την ζωή τους... το δεν πειράζει για ένα ζωντανό δεν είναι απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου και καλώς ήρθες... Δυστυχώς ξεκίνησες σίγουρα με λάθος τρόπο γιατί το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και έχεις μέσα ψάρια. Η λέξη κοπαδάκι και 13 λίτρα δεν πάνε μαζί. Ακόμα ο καθαριστής που πήρες είναι κάποιο πλέκο λογικά το οποίο εάν είναι αυτό που φαντάζομαι γίνετε 30 εκατοστά σε μηκός. Ελπίζω να μην σε ξενέρωσα. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά ξεκίνα διάβασμα γρήγορα για να ταλαιπωρηθούν όσο είναι δυνατόν λιγότερο τα δυο ψαράκια που έχεις μέσα. Οι πρώτες συμβουλές είναι οι εξής: σχεδόν καθόλου τάισμα... ξεχνάς οποιοδήποτε ψάρι για τουλάχιστον 20 μέρες... πολύ συχνά αλλάζεις νερό... παίρνεις κανα "ζουμί" και ακολουθάς πιστά αυτά που γράφουν οι οδηγίες μπας και την βγάλουν καθαρή τα ψαράκια... παίρνεις τεστ για το νερό σου (

Υ.Γ. Λέξη κλειδί για την αναζήτηση που πρέπει να κάνεις στο φόρουμ και στο google για να καταλάβεις "τι παίζετε" : "Κύκλος Του Αζώτου"

Μην συγκρίνεις τα ψάρια που έχεις με τα χρυσόψαρα. Το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι είναι και τα δύο ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια απαντηση!

Εγω ευχομαι να μην ξαναπαρεις τιποτα ζωντανο...

γιατι?? :) ειπα κατι κακο?? δηλαδη ρε παιδια περιμενετε λιγο.τα ψαρια που λετε οτι θα πεθανουν,και δεν θα ζουν καλα,κ.τ.λ,κ.τ.λ τι να τα κανω εγω τωρα?να τα θανατωσω δεν μπορω,ουτε εχω λεφτα για ενυδρειο 400 λιτρων.. αρα τα αφηνω ετσι.. ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ??

Link to comment
Share on other sites

.... ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ??

πηγαινε τα ψαρια πισω στο πετ η αν μπορει καποιος να στα φιλοξενισει

ή χαρισετα/πουλα τα και παρε ενα μονομαχο και βαλε και ευκολα φυτακια

:)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δωστο πισω στο μαγαζι και παρε εναν μονομαχο 2-3 ευρω εχει και κανα φυτακι αληθινο και κανα (αpplesnail) σαλιγκαρι θα εισαι βασιλιας και εσυ και το ψαρακι σου. με 10 15 ευρω καθαρισες :)

δεν χρειαζεται να παρεις ενυδρειο 450 λιτρα εδω στο forum μπορεις να βρεις μικρα και σε καλες τιμες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε απο ατομο εδω μεσα που ειναι κοντα σε σενα να σου δωσει μπολι και νερο μιας και το ενυδρειο ειναι μικρο και θα γινη πιο γληγορα ο κυκλος που σε ανεφεραν τα παιδια πιο πανω.μετα θα σου δειξουν τα ψαρια εαν εχουν προβλημα η οχι.φτιαξε μονο το νερο σαν αρχη γιατι αυτο ειναι το πιο βασικο.ζητησε βοηθεια σιγουρα καποιος θα σε βοηθηση.κανε ενα καινουργιο θεμα και ζητησε νερο και μπολι.αυτη ειναι η δικη μου συμβουλη για το προβημα σου.εαν θες ελα εδω σε μενα και σε βολεβη να σου δωσω εγω οτι χρειαζεσε για αρχη εαν μπορη να μετακινηθη το ενυδρειο χωρις προβλημα η φερε εναν κουβα να στο γεμισω με νερο ετοιμο.αυτο ειναι το πρωτο σταδιο φιλε και ετσι λεει το συστημα.απο κει και περα ο καθενας μας πρατη αναλογα εαν θελει να παραβη τους νομους της φυσης.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε απο ατομο εδω μεσα που ειναι κοντα σε σενα να σου δωσει μπολι και νερο μιας και το ενυδρειο ειναι μικρο και θα γινη πιο γληγορα ο κυκλος που σε ανεφεραν τα παιδια πιο πανω.μετα θα σου δειξουν τα ψαρια εαν εχουν προβλημα η οχι.φτιαξε μονο το νερο σαν αρχη γιατι αυτο ειναι το πιο βασικο.ζητησε βοηθεια σιγουρα καποιος θα σε βοηθηση.κανε ενα καινουργιο θεμα και ζητησε νερο και μπολι.αυτη ειναι η δικη μου συμβουλη για το προβημα σου.εαν θες ελα εδω σε μενα και σε βολεβη να σου δωσω εγω οτι χρειαζεσε για αρχη εαν μπορη να μετακινηθη το ενυδρειο χωρις προβλημα η φερε εναν κουβα να στο γεμισω με νερο ετοιμο.αυτο ειναι το πρωτο σταδιο φιλε και ετσι λεει το συστημα.απο κει και περα ο καθενας μας πρατη αναλογα εαν θελει να παραβη τους νομους της φυσης.

λιγο δυσκολο αυτο,γιατι κανενας που ξερω ασχολειται με ψαρια... δεν πειραζει ρε παιδια,εχω γινει φιλος με αυτον στο πετ σοπ και αρχιζει να μου μαθαινει πραγματα,θα τα καταφερω.. ευχαριστω παντως παρα πολυ για την βοήθειά σας :)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε απο ατομο εδω μεσα που ειναι κοντα σε σενα να σου δωσει μπολι και νερο μιας και το ενυδρειο ειναι μικρο και θα γινη πιο γληγορα ο κυκλος που σε ανεφεραν τα παιδια πιο πανω.μετα θα σου δειξουν τα ψαρια εαν εχουν προβλημα η οχι.φτιαξε μονο το νερο σαν αρχη γιατι αυτο ειναι το πιο βασικο.ζητησε βοηθεια σιγουρα καποιος θα σε βοηθηση.κανε ενα καινουργιο θεμα και ζητησε νερο και μπολι.αυτη ειναι η δικη μου συμβουλη για το προβημα σου.εαν θες ελα εδω σε μενα και σε βολεβη να σου δωσω εγω οτι χρειαζεσε για αρχη εαν μπορη να μετακινηθη το ενυδρειο χωρις προβλημα η φερε εναν κουβα να στο γεμισω με νερο ετοιμο.αυτο ειναι το πρωτο σταδιο φιλε και ετσι λεει το συστημα.απο κει και περα ο καθενας μας πρατη αναλογα εαν θελει να παραβη τους νομους της φυσης.

φιλε μου δυσκολο να συναντηθουμε,γιατι εγω μενω καλαμαρια,θεσσαλονικη...τελως παντων,δωσε μου το msn σου να μιλησουμε απο εκει :)

Link to comment
Share on other sites

σου εχω στειλη εδω στο site προσωπικο μηνημα.δες το και οποτε μπορεις παρε με τηλ να βρεθουμε και απο κοντα.εχεις τα στοιχεια μου.αντε και μην μασας ολα θα πανε καλα.καθε αρχη και δυσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.αυτα ακριβως τα ψαρια εβαλα

Ωραια διαβασε τα κιολας, μηπως σου εχει ξεφυγει κατι. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο "φίλος" από το πετ σοπ στο πρότεινε κι αυτό?...

Link to comment
Share on other sites

Ο "φίλος" από το πετ σοπ στο πρότεινε κι αυτό?...

το ψαρι neon λες??οχι,το πηρα μονος μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...