Jump to content

Κατασκευη επιπλου...


dimitris76

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα! :)

Θελω να φτιαξω ενα επιπλο για το record80 (110lt + χαλικακι +ξυλα=130κιλα).

Αν χρησιμοποιησω μελαμινη 18χιλ. ειμαι οκ? Τις ενωσεις σκεφτομαι να τις κανω με μικρες μεταλικες γωνιες. Θα εχει και πλατη και ενα ραφι για καλυτερη στηριξη..

Μπορω να προσθεσω ροδακια για να μπορει να μετακινηθει αν χρειαστει?

Σας ευχαριστω εκ των προτερω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! :)

Θελω να φτιαξω ενα επιπλο για το record80 (110lt + χαλικακι +ξυλα=130κιλα).

Αν χρησιμοποιησω μελαμινη 18χιλ. ειμαι οκ? Τις ενωσεις σκεφτομαι να τις κανω με μικρες μεταλικες γωνιες. Θα εχει και πλατη και ενα ραφι για καλυτερη στηριξη..

Μπορω να προσθεσω ροδακια για να μπορει να μετακινηθει αν χρειαστει?

Σας ευχαριστω εκ των προτερω! :helpsmilie:

Να μελετήσεις τις καταστευές των εταιριών, MDF είναι και... αυτοί ξέρουν... :thumbup:

Ροδάκια αν δεν έχεις σκοπό να τα πηγαίνεις βόλτα δεν χρειάζονται αλλά αν σκέφτεσαι το μέλλον βρες από κάπου που θα σου εγγυηθεί οτι αντέχουν το βάρος, μοίρασε το βάρος σε ένα χοντρό mdf που θα βιδωθεί κάτω από το έπιπλο και βίδωσέ τα εκεί, θα πρέπει να σιγουρευτείς όμως για το πόσο αλφαδιασμένη θα είναι η κατασκευή αφού ρυθμιζόμενα ροδάκια δεν έχω βρει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! :)

Παντως ειδα το γνησιο επιπλο της εταιριας και εδειχνε σαν κατασκευη πολυ "ψευτικη"...

Μαλιστα το ξυλο εδειχνε μελαμινη και πιο λεπτη απο 18χιλ..

Αληθεια υπαρχουν ΜDF με επενδυση στο χρωμα της αρεσκειας μας? (πχ ξυλου ή μαυρη)

Link to comment
Share on other sites

Μελαμίνη είναι η επικάλυψη-φλούδα που το διαλέγεις εσύ, το υλικό που μιμείται το ξύλο λέγεται MDF οπότε λέμε για το ίδιο πράγμα, όσο ψεύτικο και αν φαίνεται είναι πολύ καλά υπολογισμένο από τις (καλές) εταιρίες, εσύ μπορείς πάντα να τα κάνεις πιο χοντρά αν σε κάνει να κοιμάσαι καλύτερα το βράδυ. :)

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα μιας και δεν εχω παρει ακομα καμια απαντηση οσον αφορα τις ενωσεις (το "δεσιμο") των περιμετρικων καθετων ξυλων... Οπως γραφω πιο πανω σκεφτομουν να τις κανω με μεταλικες γωνιες αλλα στην πορεια σκεφτικα πως μαλλον δεν ειναι και οτι καλυτερο (ασε που μαλλον θα ειναι και αρκετα κακογουστο)...Καμια αναλλακτικη προταση???

Link to comment
Share on other sites

Εγω ολες τις ενωσεις ξυλων που εχω κανει στα 2 επιπλα που εχω φτιαξει ηταν με κολλα + πολλες ξυλοβιδες (ανα 5 cm).

Αν γινεις πιο συγκεκριμμενος στο τι ακριβως θελεις να φτιαξεις, ολο και καποια ιδεα θα εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απλες ξυλοβιδες; Προτεινω μαλιστα λεπτοτερο παχος ξυλου. Για παραδειγμα στο Rio 400 (περιπου 600κιλα) εχει ξυλο παχους 16χιλ και δεν εχει σπασει σε κανεναν. Δεν θα εχεις προβλημα με τα 130 κιλα.

Ξυλοκολα μην βαλεις εαν παρεις επενδυμενο ξυλο, δηλαδη με αυτην την φλουδα που μοιαζει με αληθινο ξυλο. Μου ειχε πει καποτε ενας τυπος που εφτιαχνε τα επιπλα κουζινας οτι δεν θελει πολλες βιδες γιατι με τις τρυπες αδυνατιζει το ξυλο και μειωνεται η αντοχη του, αυτος εβαζε 4-5 βιδες σε κουτια κουζινας μηκους 50-60εκ. Δεν εχω κανει ποτε μου αντοχη υλικων για να ξερω εαν ισχυει, μοιαζει για λογικο παντως.

Φανταζομαι οτι εχεις το ανοιχτο επιπλο σαν και αυτο. Θα προτεινα να κρατησεις το πανω και το κατω ξυλο (ιδια δεν ειναι;) και να φτιαξεις ενα κλειστο επιπλο με ντουλαπακια σαν και αυτο με την μονη διαφορα οτι θα εχεις μεγαλα ντουλαπια απο την μια ακρη εως την αλλη.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά αλλά οι ξυλόβιδες μετά δεν φαίνονται;

δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από γωνίες ή ξυλόβιδες;

κάπου έχει πάρει το μάτι μου κάτι κρυφές βίδες, δεν θυμάμαι πως λέγονται όμως.. συνήθως τα έπιπλα του ΙΚΕΑ "δένουν" με τέτοιες βίδες.

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις στησει επιπλο απο ενυδρειο που ερχεται σε κομματια....

Θα δεις οτι ΔΕ φαινονται πουθενα οι βίδες... και ΔΕΝ εχει και πολλες.

Απλα... ακολουθησε ενα απο τα σχεδια αυτα... και καντο!!

Αν εχεις προσβση σε μηχανήματα.... μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Απλες ξυλοβιδες; Προτεινω μαλιστα λεπτοτερο παχος ξυλου. Για παραδειγμα στο Rio 400 (περιπου 600κιλα) εχει ξυλο παχους 16χιλ και δεν εχει σπασει σε κανεναν. Δεν θα εχεις προβλημα με τα 130 κιλα.

Ξυλοκολα μην βαλεις εαν παρεις επενδυμενο ξυλο, δηλαδη με αυτην την φλουδα που μοιαζει με αληθινο ξυλο. Μου ειχε πει καποτε ενας τυπος που εφτιαχνε τα επιπλα κουζινας οτι δεν θελει πολλες βιδες γιατι με τις τρυπες αδυνατιζει το ξυλο και μειωνεται η αντοχη του, αυτος εβαζε 4-5 βιδες σε κουτια κουζινας μηκους 50-60εκ. Δεν εχω κανει ποτε μου αντοχη υλικων για να ξερω εαν ισχυει, μοιαζει για λογικο παντως.

Φανταζομαι οτι εχεις το ανοιχτο επιπλο σαν και αυτο. Θα προτεινα να κρατησεις το πανω και το κατω ξυλο (ιδια δεν ειναι:) και να φτιαξεις ενα κλειστο επιπλο με ντουλαπακια σαν και αυτο με την μονη διαφορα οτι θα εχεις μεγαλα ντουλαπια απο την μια ακρη εως την αλλη.

Δεν εχω επιπλο! Σκεφτομαι να φτιαξω (αντιγραψω) το δευτερο που δειχνεις!

Κατι αλλο τωρα: θυμαμε παλιοτερα που ειχα προσπαθισει να φτιαξω καποια ξυλοκατασκευη, οταν βιδωνα την βιδα σε καποιες περιπτωσεις το ενα απο το δυο κομματια ξυλου ανοιγε στα δυο (σχιζοταν) και φυσικα αδυνατιζε πολυ το ξυλο...δεν ειναι επικυνδινο κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο και στα δικα μας ενυδρεια βιδωνουμε βιδες στην στενη πλευρα του ξυλου. Απλα ο κατασκευαστης εχει φροντισει να κανει τρυπα με τρυπανι ωστε μπαινοντας η βιδα να μην το σκιζει

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα!!!

εγω ειμαι ξυλουργος και μπορω να σε βοηθησω σε οτι θες

πανω στην κατασκευη του επιπλου.

αν βαλεις μελαμινη δεν εχεις προβλημα.

και με MDF καλη ειναι η κατασκευη.

απλα η μελαμινη ειναι ετοιμη,επιλεγεις το χρωμα

παιρνεις τα κομματια,τα βιδωνεις και εισαι ετοιμος.

αν θες πες μου διαστασεις απο το ενυδρειο και ποσο ψηλο

θες το επιπλο να σου βγαλω τα μετρα για το ντουλαπι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω επιπλο! Σκεφτομαι να φτιαξω (αντιγραψω) το δευτερο που δειχνεις!

Κατι αλλο τωρα: θυμαμε παλιοτερα που ειχα προσπαθισει να φτιαξω καποια ξυλοκατασκευη, οταν βιδωνα την βιδα σε καποιες περιπτωσεις το ενα απο το δυο κομματια ξυλου ανοιγε στα δυο (σχιζοταν) και φυσικα αδυνατιζε πολυ το ξυλο...δεν ειναι επικυνδινο κατι τετοιο?

Το παν είναι θέμα σχεδιασμού. Δεν χρειάζετε μελαμίνη 18χιλ. Με 16 χιλ είσαι ΥΠΕΡκαλυμένος. Αυτά τα μεταλλικά περίργα που έχεις δει στο ΙΚΕΑ λέγονται φεράμια και τα ξεχνάς γιατί δεν έχεις τα εργαλεία για να τα χρησιμοποιήσεις (θες ή κέντρο εργασίας CNC ή κάποιον οδηγό για φεράμια που έχουν μερικά μαγαζιά. Το ξύλο που σου άνοιγε στα δυο μπορείς να το αποφύγεις με 2-3 τρόπους. Ένας όπως είπε και ο φίλος από πάνω προ-τρυπάς με 1 χιλιοστό μικρότερο τρυπάνι όλη την διαδρομή τηςς βίδας και δεν πρόκειτε να σου ανοίξει το ξύλο. Ακόμα πιο εύκολα μπορείς να αγοράσεις ένα μικρό νταβίδη - σφικτήρα και να σφίγεις το ξύλο κατά την ώρα του βιδώματος και μόνο. Θα δεις ότι όταν το βγάλεις το ξύλο δε θα ανοίξει.

Ένα λεξικό όσον αφορά τα ξύλα...

μελαμίνη = επενδεδυμένη μοριοσανίδα με φιλμ μελαμίνης, υπάρχει σχεδόν σε ότι χρώμα θες και σχεδόν σε ότι απομίμηση ξύλου θες. (διαστάσεις 366εκ χ 183εκ, πάχη 6,8,16,18,22,25 χιλιοστά)

νοβοπάν = μοριοσανίδα

MDF = ινοσανίδα μεσαίας πυκνότητας. υπάρχει σκέτη αλλά και επενδεδυμενη με καπλαμά (στρώση αληθινού ξύλου, πολύ λεπτού) διαστάσεις 305εκ χ 122 εκ & 305 χ 185

mdf επενδεδυμένο με μελαμίνη πρέπει να ψάξεις πολυ για να βρείς και ίσως μόνο κατόπιν παραγγελίας γιατί δεν χρησιμοποιείται ευρέως.

το MDF έχει καλύτερες μηχανικές ιδιότητες από τη "μελαμίνη" αλλά θέλει πολύ προσοχή στο βίδωμα γιατί εάν η "μελαμίνη" σου άνοιξε στα δύο εύκολα το mdf θα σου ανοίξει στα δύο παρα πολύ εύκολα.

Ότι άλλο θες ρώτα... :D

edit: με πρόλαβε ο συνάδελφος :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

εδω μπορεις να δεις το δικο μου ντουλαπι.

το εφτιαξα ο ιδιος με μελαμινη "κερασια

http://www.facebook.com/#!/photo.php?p...p;id=1133007071

http://www.facebook.com/#!/photo.php?p...d=1377526314862

Έγινε επεξεργασία - geoblaze
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει απλα αφωνος!!! :D

Οχι μονο απο τις γρηγορες και εγκυρες απαντησεις σας αλλα πολυ περισσοτερο απο την καλη διαθεση να βοηθησετε, με οποιο τροπο μπορει ο καθενας και με οποιες γνωσεις διαθετει!!!

Οφειλω να δηλωσω για ακομα μια φορα πολυ χαρουμενος και ιδιαιτερα υπερυφανος που ειμαι μελος αυτου του φορουμ-παρεα!!!

Απλα :) σε ολους σας!!!

Παντα τετοια!!! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εδω σου εχω ενα σχεδιο πως μπορεις να βιδωσεις το ντουλαπι.

το εσωτερικο ντουλαπι μπορεις να το φτιαξεις απο λευκη μελαμινη

και μετα βιδωνεις το καπακι και τα πλαϊνα σε οποιο χρωμα μελαμινης θες.

τα βιδωνεις απο μεσα κι ετσι δεν φαινοντε οι βιδες.

για πλατη βαζεις μελαμινη 6 ή 8 χιλιοστα.

________.bmp

Link to comment
Share on other sites

εδω μπορεις να δεις το δικο μου ντουλαπι.

το εφτιαξα ο ιδιος με μελαμινη "κερασια

http://www.facebook.com/#!/photo.php?p...p;id=1133007071

http://www.facebook.com/#!/photo.php?p...d=1377526314862

Θα ηταν καλυτερο αν ειχες καποια λινκ απο σελιδα που δεν χρειαζεται να ειναι καποιος μελος (οπως το facebook) για να τις δει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν καλυτερο αν ειχες καποια λινκ απο σελιδα που δεν χρειαζεται να ειναι καποιος μελος (οπως το facebook) για να τις δει.

δεν μου τις ανεβαζε γιατι ειναι πολυ μεγαλες οι εικονες γι'αυτο εβαλα το λινκ απο το facebook

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εδω σου εχω ενα σχεδιο πως μπορεις να βιδωσεις το ντουλαπι.

το εσωτερικο ντουλαπι μπορεις να το φτιαξεις απο λευκη μελαμινη

και μετα βιδωνεις το καπακι και τα πλαϊνα σε οποιο χρωμα μελαμινης θες.

τα βιδωνεις απο μεσα κι ετσι δεν φαινοντε οι βιδες.

για πλατη βαζεις μελαμινη 6 ή 8 χιλιοστα.

Δεν ειμαι μαραγκος αλλα η πλατη ειναι εξισου σημαντικη με τα πλαινα. Κραταει το επιπλο ορθιο σε 90° και δεν το αφηνει να κανει τραμπαλα δεξια-αριστερα. Θα εβαζα το ιδιο παχος και πισω. Οι επαγγελματιες τι εχουν να πουν για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι μαραγκος αλλα η πλατη ειναι εξισου σημαντικη με τα πλαινα. Κραταει το επιπλο ορθιο σε 90° και δεν το αφηνει να κανει τραμπαλα δεξια-αριστερα. Θα εβαζα το ιδιο παχος και πισω. Οι επαγγελματιες τι εχουν να πουν για αυτο;

φιλε orck οπως εχω πει και πιο πριν ειμαι ξυλουργος.

τα 18 χιλ της μελαμινης και τα 8 χιλ της πλατης ειναι

αρκετα για το ενυδρειο που θελει να φιλοξενησει ο

Δημητρης.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες φίλε geoblaze. Ετοιμαζω δική μου βάση ενυδρειου και είχα απορίες για τι είναι μελαμινη, mdf, κλπ. Φαντασου θα άνοιγαν thread αναζητώντας ξυλουργο εδώ μέσα!

Μια ερώτηση, απο θέμα στεγανοτητας τι κάνουμε; Αν φτιάξουμε τη βάση με mdf υπάρχουν βερνικια πχ για αδιαβροχοποιηση πριν το βάψιμο; Γινεται με πινελο η θέλει σπρεϋ;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...