Jump to content

Καλημέρα και βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Είμαι αρχάριος καθώς είχα ένα ενυδρείο 30λ για 3 μήνες φυτεμένο με 7-8 gappy. Μου άρεσε τόσο πολύ που γρήγορα αγόρασα μεγαλύτερο ενυδρείο.

Έτσι τώρα θα ήθαλα τη βοήθεια σας στο στήσιμο ενός ενυδρείου 260λ γλυκού νερού.

Μπορώ να τοποθετήσω χώμα υπόστρωμα κάτω από άμμο ώστε και να μπρώ να φυτέψω αλλά και να έχω ένα όμορφο τοπίο με αμμο? Θέλω να βάλω μέσα corydoras, neon και μεταγενέστερα 4 δίσκους.

Το εξωτερικό βιολογικό φίλτρο είναι 1500l/h και ο φωτισμός 2 λάμπες Τ5 39w με ανακλαστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Είμαι αρχάριος καθώς είχα ένα ενυδρείο 30λ για 3 μήνες φυτεμένο με 7-8 gappy. Μου άρεσε τόσο πολύ που γρήγορα αγόρασα μεγαλύτερο ενυδρείο.

Έτσι τώρα θα ήθαλα τη βοήθεια σας στο στήσιμο ενός ενυδρείου 260λ γλυκού νερού.

Μπορώ να τοποθετήσω χώμα υπόστρωμα κάτω από άμμο ώστε και να μπρώ να φυτέψω αλλά και να έχω ένα όμορφο τοπίο με αμμο? Θέλω να βάλω μέσα corydoras, neon και μεταγενέστερα 4 δίσκους.

Το εξωτερικό βιολογικό φίλτρο είναι 1500l/h και ο φωτισμός 2 λάμπες Τ5 39w με ανακλαστήρες.

καλως ηρθες :)

υποστρωμα δεν συνισταται με αμμο...προτιμησε λεπτοκοκκο χαλαζιακο χαλικι ουδετερου χρωματος (μπεζ π.χ.)

οσο για τη συνθεση των ψαριων προτιμησε cardinal tetras παρα neon

τα νεον ζουν σε χαμηλοτερη θερμοκρασια σε σχεση με τους καρδιναλιους που δεν θα εχουν προβλημα

στους 28+ που απαιτουν οι δισκοι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βαλεις corydoras πρεπει να πας σε αμμο..

Αναλυτικα τι λεει το προφιλ που υπαρχει στο aquazone:

Στη φύση τα Corydoras ζούνε σε αμμώδεις περιοχές και αυτό γιατί ο τρόπος διατροφής τους απαιτεί να σκάβουν την άμμο, γεμίζοντας το στόμα τους με αυτήν και στη συνέχεια να την πετάνε από τα βράγχια τους κρατώντας τα απαραίτητα συστατικά της διατροφής τους. Αυτό κάνει απαραίτητη τη χρήση άμμου στο ενυδρείο, καθώς το χαλίκι μπορεί να τραυματίσει τα μουστάκια ή τα βράγχια τους
. Εδω το προφιλ των aeneus..

:thumbup:

ΥΓ :)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βαλεις corydoras πρεπει να πας σε αμμο..

Αναλυτικα τι λεει το προφιλ που υπαρχει στο aquazone: . Εδω το προφιλ των aeneus..

:)

με λεπτοκοκκο χαλικι δεν θα εχουν κανενα προβλημα...

οταν λεμε αμμο εννουμε ''πουδρα'' αμμο και εκει θα υπαρξει προβλημα με το υποστρωμα

των φυτων

σε λεπτοκοκκο χαλικι 1-2mm που εχω 5 corries δεν εχω αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα

απο τη στιγμη που ο φιλος το παει για φυτεμενο γινονται ορισμενες παραχωρησεις

Link to comment
Share on other sites

με λεπτοκοκκο χαλικι δεν θα εχουν κανενα προβλημα...

οταν λεμε αμμο εννουμε ''πουδρα'' αμμο και εκει θα υπαρξει προβλημα με το υποστρωμα

των φυτων

σε λεπτοκοκκο χαλικι 1-2mm που εχω 5 corries δεν εχω αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα

απο τη στιγμη που ο φιλος το παει για φυτεμενο γινονται ορισμενες παραχωρησεις

Έχω πάρει ήδη 35 κιλά λεπτόκοκη άμμο και υπόστρωμα χωμάτινο γνωστής εταιρίας. Αν δεν βάλω το χώμα πως θα μπορέσουν να αναπτυχθούν κάποια φυτά με μέτριες απαιτήσεις? Μπορώ να βάλω το χωμάτινο υπόστωμα σε ένα μόνο μέρος του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ήδη 35 κιλά λεπτόκοκη άμμο και υπόστρωμα χωμάτινο γνωστής εταιρίας. Αν δεν βάλω το χώμα πως θα μπορέσουν να αναπτυχθούν κάποια φυτά με μέτριες απαιτήσεις? Μπορώ να βάλω το χωμάτινο υπόστωμα σε ένα μόνο μέρος του ενυδρείου?

απο τη στιγμη που την εχεις ηδη αγορασει προσεξε οταν τη τοποθετησεις να μην ανακατευτει με το υποστρωμα

ποσο λεπτη ειναι? ασπρη σαν σκονη ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι λεπτόκοκη (φαντάζομαι το πιο λεπτό που μπορείς να συναντήσεις μετά τη σκόνη). Να τη τοποθετήσω βρεγμένη πάνω από το χωμάτινο υπόστρωμα? Αν δεν βάλω το χωμάτινο υπόστρωμα, μπορούν με fertilizer να αναπτυχθούν τα φυτά μεσα στην άμμο?

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες!!!

Οτι χρειαστεις............ θα ειναι εδω τα παιδια να σε βοηθησουν!!!

Γιατι αν περιμενεις απο μενα.... καηκες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες. :)

Το τι θα κανεις τωρα δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που θελουν οι δισκοι.

Μελλοντικα, οπως το αναφερεις, οι δισκοι καλο ειναι να ειναι μονοι τους.

4 δισκοι ειναι λιγοι οπως και τα λιτρα σου.

Ριξε μια ματια στην κατηγορια DISCUS LOVERS εχει πααααρα πολλα να μαθεις. :D

Kαλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τοο καλωσόρισμα και την βοήθεια. Διαβάζω ώρες κάθε μέρα για να μπορέσω να ξεκινήσω σωστα το στήσιμο του ενυδρείου (άλλες οι απαιτήσεις των 30lt που είχα και άλλες τώρα των 260lt)

Έχει κανείς εμπειρία από στήσιμο φυτεμένου ενυδρείου με υπόστρωμα άμμου στη μέση και χαλίκι στα πλάγια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...