Jump to content

Το ενυδριακι μου! ;d


MrGe07

Recommended Posts

Καλησπερα..

Επιτελους θα παρουσιασς και εγv το ενυδρειο μου..

Λοιπον,

Εξοπλισμος:

Γυαλα aquatlantis aquadream 100

Sump diy 60*21*26

Protein Skimmer JAD DG-2520 1400 L/H

DIY Overflow [αψογη!]

R/O Osmo Box 150 Aquatic Nature [ μουφιτσα μου φενετε =/]

Αντλια επιστροφης EHEIM compact 1000

Κυκλοφορια 2 sunsun [κινεζοκατασταση] 3000 L/H η καθεμια..

θερμαντηρας EHEIM Jager 300W

Φωτισμο Glo T5 2*24W με DIY βαση

Στο ενυδρειο υπαρχουν 10 κιλα ζωντανου αραγωνιτι και 4 κομματια απο ενα ποροδες υλικο σαν λαβα.

Το οποιο δεν εχει προκαλεσει κανενα προβλημα.

Απο ζωντανα προς το παρον μονο ενας πανεμορφος trigger picasso :)

post-16118-1270811874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ειναι φυσιολογικο που το ph μου ειναι 7,4 - 7,5 ?

Πρεπει να κανς κατι με αυτο ?

Το τεστ που εχω ειναι της salifert..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω εναν λευκοστερνο..

Ταιριαζει με τον picasso ?

εχω διαβασει οτι καθεται ηρεμος με μεγαλα tang.

Ισχιει ?

Link to comment
Share on other sites

το πεχα μπορεις να το ανεβασεις αν χρειαζεται με ειδικα μπαφερς(σκονες).

οσο για τον λευκοστερνο,μαλλον ξεχασε το.

κατα τα αλλα μου αρεσε πολυ το ενυδρειο σου και ειναι και εξελιξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πειτε τι τροφη ταιζεται τον picasso ?

Εγω 2 μερες τωρα του δινω αρτεμια τα οποια τα τσακιζει.

Σημερα πηρα μια τροφη, της ocean nutrition prime reef flakes, αλλα δεν του αρεσε μπορω να πω..

Link to comment
Share on other sites

σαν σαρκοφαγο,θα φαει αρτεμιες,μυσις,κριλλ και γενικα κατι που να θυμιζει ζωντανο.....παλεψε και με μπιλακι της συγκεκριμενης εταιρειας...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=183

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

θα τσκονετε με τον trigger ?! =/

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Η ιδεα για τον λευκοστερνο ναυαγησε..

καμια προταση για κανενα αλλο ψαρακι που θα μπορουσε να μπει μαζι με τον picasso ?!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πειτε τι τροφη ταιζεται τον picasso ?

Εγω 2 μερες τωρα του δινω αρτεμια τα οποια τα τσακιζει.

Σημερα πηρα μια τροφη, της ocean nutrition prime reef flakes, αλλα δεν του αρεσε μπορω να πω..

του αξίζει κάτι καλό , δε νομίζεις ? :)

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω απολυτα.αλλα κανει να τον ταιζω συνεχια αρτεμια ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πως ο picasoo δαγκωνει τα μικροτερα σε μεγεθος ψαρια απο αυτον,για αυτο εψαχνα κανα tang το οποιο να ειναι λιγο επιβλιτικο σε χαρακτηρα..Ισχιει ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πως ο picasoo δαγκωνει τα μικροτερα σε μεγεθος ψαρια απο αυτον,για αυτο εψαχνα κανα tang το οποιο να ειναι λιγο επιβλιτικο σε χαρακτηρα..Ισχιει ?

Ισχύει όπως και το ότι είναι αρκετά επιθετικό γενικά με άλλα είδη ψαριων.Μαζι του μπορεί να μπει κάποιο είδος tang η αγγελόψαρου καθώς και puffer άλλα με προβληματίζουν τα λίτρα του ενυδρείου σου που είναι λίγα ακόμα και για αυτό το ψάρι που εχεις.

Συνφωνω απολυτα.αλλα κανει να τον ταιζω συνεχια αρτεμια ?

Μπορεις να δοκιμάσεις ξηρή τροφή σε pellets άλλα για να την φάει στα σίγουρα όπως και τα flake πρέπει να το αφήσεις μια μέρα νηστικό μιας και έχει καλομάθει με την κατεψυγμένη που του δίνεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενα τα λιτρα σου εχεις μεγαλο περιορισμο ως το να βρεις συγκατοικο...για μενα πιστευω εαν προσθεσεις ενα Eel δε θα χεις προβλημα.

Εαν τα λιτρα σου μπορεις να τα μεγαλωσεις ενας Picasso ενα Lionfish και ενα eel παρεα θα ταν οτι το ιδανικο σαν επιθετικο ενυδρειο.Το να προσθεσεις ενα Angelfih ή ενα tang σαν αρχαριοςδε θα στο προτεινα καθως δε συχγωρουν κακη ποιοτητα νερου και αποτομες αλλαγες του που εσυ θα χεις δεδομενων των λιτρων σου.

Τωρα απο θεμα φαγητου εγω 2 1/2 χρονια αγοραζω μυδια και μεγαλο νουμερο γαριδες απο τον ΑΒ προσθετω βιταμινες και σκορδο και τα ταιζω.Τους εχω και Pellets για μια φορα τη βδομαδα καθως και κομματια σπιρουλινας

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες βιταμινες και σκορδο ?

Μπορεισ να μου προτινεις συγκεκριμενα ψαρια ?

Κανα ευκολο tang υπαρχει ?

blue tang η yellow tang ?

Link to comment
Share on other sites

Κανα ευκολο tang υπαρχει ?

blue tang η yellow tang ?

Το blue tang--Paracanthus Hepatus ειναι απο τα πλεον δυσκολα ψαρια στο χομπι και μαγνητης ασθενειων.Ακομα και σε στρωμενα ενυδρεια η τοποθετηση του μπορει να ειναι ρισκο.

Το yellow tang--Zebrasoma Flavescens μπορεις να το βαλεις καθος ειναι απο τα ευκολοτερα tang. :)

Ριξε και μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=3

Link to comment
Share on other sites

Σκορδο και βιταμινες για τα ψαρακια μας υπαρχουν σε σκευασματα.Εγω προτιμω τα Seachem.

Στη θεση σου παντως πας να μπλεξεις ψαρια ανομοια ποθ θελουν καποια εμπειρια για την συμβιωση.Τριγγερ και τανγκ ειναι 2 διαφορετικα ειδη και στο φαγητο τους και στο θεμα συμπεριφορας.Ειναι θεμα ψαριου που θα πετυχεις ...δηλ αν εχεισ επιθετικο πικασο τοτε το τανγκ απο το στρεσαρρισμα του κυνηγητου σε τοσα λιγα λιτρα ειναι ζητημα ημερων να το χασεις.απο την αλλη αν πετυχες πικασο ηρεμο τοτε μπορει να μην ενοχλησει καθολου το τανγκακι.εχω δει ιδια ψαρια με τελειως διαφορετικη συμπεριφορα ή και αναποδες απο οτι λενε τα βιβλια.

Link to comment
Share on other sites

Παντος ο συγκεκριμενος trigger ηταν στο ιδιο ενυδρειο με εναν maroon και ενα Japonicus Tang και ηταν μια χαρα..και απο οτι θυμαμαι στο μαγαζι απο το οποιο τον αγορασα ηταν τουλαχιστον ενα μηνα ετσι..

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά κάνεις και παρακολουθείς τα ψάρια πριν αγοράσεις, είναι καλό σημάδι αυτό που αναφέρεις αλλά δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα για τη συμπεριφορά του σε ένα άλλο ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει όπως και το ότι είναι αρκετά επιθετικό γενικά με άλλα είδη ψαριων.Μαζι του μπορεί να μπει κάποιο είδος tang η αγγελόψαρου καθώς και puffer άλλα με προβληματίζουν τα λίτρα του ενυδρείου σου που είναι λίγα ακόμα και για αυτό το ψάρι που εχεις.

με 2-3 damsel δε θα μπορούσε να συμβιώσει ? :):D

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε.. αλλα δεν θα μπορουσα εγω.. δεν τα παω καλα με τα damselakia.. :)

Link to comment
Share on other sites

γιωργακη ειδα αυτο :

και δεδομενου του οτι ο trigger του βιντεο ειναι μεγαλυτερος επιθετικοτερος(απο οτι διαβασα) και υπαρχει και niger που και αυτον στα aggresive τον ειδα να παιζει μπορεις και με πεταλουδες να παιξεις και με tangs αλλα + 1-2 ψαρια ακομα και τελος απο τι το κοβω :D:)
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι μπορει να συμβιωση πολυ ευκολα με Tangs αλλα το προβλημα που με απασχολη ειναι τα λιγα λιτρα ενυδρειου..

Για αυτο ετοιμαζω ενα καλο project για μετα το καλοκαιρι..

Με ενα 400αρι fish only..

Εκτος αν μεχρι τοτε εχουν αλλαξει τα σχεδια και δεν βρισκομαι Αθηνα αλλα σε καποια αλλη πολη που θα με φιλοξενισει για το φοιτητιλικη μου! :D

Οποτε παμε για κανα 800! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...