Jump to content

Το ενυδριακι μου! ;d


MrGe07

Recommended Posts

Και εγω πιστευω οτι μπορει να συμβιωση πολυ ευκολα με Tangs αλλα το προβλημα που με απασχολη ειναι τα λιγα λιτρα ενυδρειου..

Για αυτο ετοιμαζω ενα καλο project για μετα το καλοκαιρι..

Με ενα 400αρι fish only..

Εκτος αν μεχρι τοτε εχουν αλλαξει τα σχεδια και δεν βρισκομαι Αθηνα αλλα σε καποια αλλη πολη που θα με φιλοξενισει για το φοιτητιλικη μου! :D

Οποτε παμε για κανα 800! :)

Σαν να λεμε ξεκινα απο τωρα το 400 αρι; :closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σαν να λεμε ξεκινα απο τωρα το 400 αρι; :D:closedeyes:

Σαν να λεμε, μετα το καλοκαιρι θα βρω ενα σπιτι και θα βαλω μεσα οσο πιο πολλα ενυδρεια μπορω! :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν να λεμε, μετα το καλοκαιρι θα βρω ενα σπιτι και θα βαλω μεσα οσο πιο πολλα ενυδρεια μπορω! :closedeyes:

Σαν να λεμε, οτι πρεπει να βρεις δουλεια? :):D

Link to comment
Share on other sites

Η λαβα η τελοσπαντων, το υλικο που ιχα μεσα στο ενυδρειο, εχει μεγαλες τρυπες

Παρατιριθηκε πως οι τρυπες αυτες εχουν αρχισει και μεγαλονουν..

Πιστευω πως ο Picasso δαγκωνει κ και κοβει κομματια..

Οποτε για να μην εχουμε κανενα απροοπτο θελω επιγοντος να βγαλω τη λαβα και να βαλω νεκρο βραχο..

Μπορειτε να μου προτινετε κανενα μαγαζι το οποιο θα μου ερθει οικονομικα και θα εχει ωραια και μεγαλα κομματια ? [αν δεν θελετε δημοσια, στιλτε πμ]

Και αν καποιος εχει σπιτι του καποια κουραρισμενα κομματια και δεν τα θελει, ευπροσδεκτα..

Αρκει να ειναι πολυ καλα κουραρισμενα και αν γινετε να στιλει και φοτο

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κανεις που να εχει περισευαμενο νεκρο βραχο ?!

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να ψάξεις στις αγγελίες εδώ η να βάλεις αγγελία , έτσι θα έχεις περισσότερες πιθανότητες :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε salTasos εχω βαλει εδω και πολυ καιρο αλλα τιποτα..

Επισης εχω ψαξει σε μαγαζια και βρηκα μονο σε ενα και κοστιζε 17 Ε το κιλο..

Ειναι πολλα! Και με τα μισα λεφτα περιπου μπορω να βρω ζωντανο και πολυ ωραια κομματια..

Στη τελικη βλεπω να δανιζω σε κανενα φιλο τον Picasso ωστε να βαλω ζωντανο και να περιμενω να στροσει.. :D

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με άλγες

Εδω και μια εβδομαδα, αφου αποχώρησε η διατομική άλγη από την άμμο, υπάρχει μια καφετί άλγη στα τζαμια, στην υπερχείλιση και στους κυκλοφοριτες. Πιστεύω ότι είναι και αυτή διατομική

Αλλά πάνω στην υπερχείλιση υπάρχει ένα νέο είδος άλγης η οποία είναι πράσινη όπως φαίνεται και στη φοτο εδω :

http://i39.tinypic.com/108gqjq.jpg

Πως στο καλό φεύγει ?! :D

Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει παρα πολυ η χρηση αντιφωσφορου (σιδηρου) και η αλλαγη του καθε μηνα.Χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου ...Μετα χρηση Seachem PhosGuard για 4 ημερες -χρηση uv- μετα αντιφωσφορο σιδηρου παλι με πολυ χαμηλη ροη ¨...ολα αυτα μετα απο μηχανικο καθαρισμο :D

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα τρεχει με ανιφωσφορο Seachem PhosGuard. Και μετρησα φωσφορικα 0 με τεστ της salifert.. :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχος δεν εχω uv.. Ψαχνω για καμια οικονομικη και οσο το δυνατον πιο μικρη.. αλλα ολες οσες εχω δει δεν εχουν κατω απο 150 Ε... και αυτη τη περιοδο ειμαι λιγο στριμογμενος γιατι μαζευω λεφτα για διακοπες..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τετοια ενυδρεια το χουν αυτο :D Kοστιζουν ............

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξαμε διατροφη..

Εδω και μια εβδομαδα τρωει μονο κατεψιγμενες γαριρουλες της bofrost..

Πηρα μια σακουλα,μαλλον εχω εξασφαλισει φαγητο για κανα 6μηνο, αφου τρωει περιπου μια γαριδα την εβδομαδα.. <_<

Μπολιαζω και το φαγητο του και με βιταμινες και σκορδο της seachem (Guarlic Guard)

Αλλα μυριζει πολυ σκορδο ρε αδερφε μου.. :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξαμε διατροφη..

Εδω και μια εβδομαδα τρωει μονο κατεψιγμενες γαριρουλες της bofrost..

Πηρα μια σακουλα,μαλλον εχω εξασφαλισει φαγητο για κανα 6μηνο, αφου τρωει περιπου μια γαριδα την εβδομαδα.. :D

Μπολιαζω και το φαγητο του και με βιταμινες και σκορδο της seachem (Guarlic Guard)

Αλλα μυριζει πολυ σκορδο ρε αδερφε μου.. :glare:

τα ψάρια μπορείς να τα φιλήσεις άφοβα ! <_<

Link to comment
Share on other sites

τα ψάρια μπορείς να τα φιλήσεις άφοβα ! <_<

To μονο σιγουρο :D

Αλλα δεν την παλευω... :D

Αλλα τι να κανουμε...

Δεν θα μπορουσε να μυριζει φραουλα ? :D

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους βρηκα λεφτα, και μολις αγορασα μια uv. Ειναι της jbl και ειναι 9 W.

Τωρα πρεπει να βρω μια μικρη αντλια που 8α στελνει νερο στην uv,εχω μια 1000 l/h..

Αλλα νομιζω ειναι πολλα..εσεις τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη

την απάντηση θα πρέπει να την έχει στις οδηγίες χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τοποθετήθηκε.. Θα την αφήσω αναμμένη για κανά 2ωρο επειδή δεν έχω άλλο χρονοδιακόπτη.. Αυριo θα παω να πάρω και όπως τα βλέπω 8α την κρατάω σε λειτουργία 4 ώρες την ημέρα..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τοποθετήθηκε.. Θα την αφήσω αναμμένη για κανά 2ωρο επειδή δεν έχω άλλο χρονοδιακόπτη.. Αυριo θα παω να πάρω και όπως τα βλέπω 8α την κρατάω σε λειτουργία 4 ώρες την ημέρα..

Καλοριζικη και χρηση οχι πανω απο 4 ωρες την ημερα γιατι δεν κανει διακριση στα βακτηριδια. <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη και χρηση οχι πανω απο 4 ωρες την ημερα γιατι δεν κανει διακριση στα βακτηριδια. <_<

:D

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πρεπει να αγορασω μια αντλια 150-200 l/h για να την συνδεσω στη uv γιατι προς το παρον λειτουργει με μια 1000 l/h <_<

Α! και ενα χρονοδιακοπτη.. Τι ωρες να την βαλω να λειτουργει για να φυγουν οι αλγες ?

Πρεπει να λειτουργει την ωρα που ειναι αναμενες και οι λαμπες του ενυδρειου η οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρηκα λεφτα, σκεφτομαι να κανω ενα μικρο upgrade στο ενυδρειο μου..

Καταρχας εχω τρομερερη εξατμιση οποτε θα κατασκευασω refugium και 8α λειτουργει με TUNZE Osmolator

Επισης επειδη η υπερχιλιση μου ειναι diy και επειδη δεν θελω να εχω κανα προβλημα θα βαλω TUNZE Water Level Alarm..

Ποια η γνωμη σας για αυτα τα δυο προιοντα ?

Τα χρησιμοποιει κανεις στο ενυδρειο του ?!

Link to comment
Share on other sites

Στα 2 χρονια λειτουργειας που τα εχω κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...