Jump to content

Το ενυδριακι μου! ;d


MrGe07

Recommended Posts

+1 Αν κρατας τα φωσφορικα παντα στο 0 και δεν περιμενεις να ανεβουν για να αλλαξεις αντιφωσφορο τοτε θα εισαι οκ..

Οπως επισης αν δεν κανεις τη χαζομαρα να ανοιξεις αποτομα τα φωτα οπως εκανα εγω και γεμισα πρασινες αλγες.. :)

Ισχυει αυτο που λες για τον αντιφοσφορο..Οπως επισης και το οτι ειναι καλυτερος ο σιδηρου διοτι παρολο που κοστιζει παραπανω τον αλαζεις μια φορα το 3μηνο και τραβαει τα παααααντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ισχυει αυτο που λες για τον αντιφοσφορο..Οπως επισης και το οτι ειναι καλυτερος ο σιδηρου διοτι παρολο που κοστιζει παραπανω τον αλαζεις μια φορα το 3μηνο και τραβαει τα παααααντα.

Εχεις βαλει ποτε ?! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιησα πρωτα το Sheahem με βαση το αλουμινιο αλλα δεν εκανα δουλεια και μετα το γυρισα σε αντιφωσφορο με βαση το σιδηρο της GroTech οπου ειδα και αποτελεσμα.Να προσεξεις στην δοσολογια γιατι μερικα αντιφοσφωρα με βαση το σιδηρο μπορει να ευθυνεται για ασπρισμα στα sps.Αν δεν κανω λαθος το αντιφωσφορο της Tunze στις οδηγιες γραφει για την υπρδοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

+1 Αν κρατας τα φωσφορικα παντα στο 0 και δεν περιμενεις να ανεβουν για να αλλαξεις αντιφωσφορο τοτε θα εισαι οκ..

Οπως επισης αν δεν κανεις τη χαζομαρα να ανοιξεις αποτομα τα φωτα οπως εκανα εγω και γεμισα πρασινες αλγες.. :)

έτσι βοήθησες να φύγουν τα φωσφορικά από το νερό και να γίνουν άλγη

όσο αυτή η άλγη είναι υπό έλεγχο , το ενυδρείο δεν έχει κανένα πρόβλημα , ίσος να είναι καλύτερα και από το να μην έχεις καθόλου άλγη σε κάποιες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κανω για το κυανοβακτηριο που προσπαθει να αναπτυχ8ει αλλα καθημερινα το καθαριζω ? :)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αλλαγές στη κυκλοφορία νερού

ανέβασε το kh ελεγχόμενα

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αλλαγές στη κυκλοφορία νερού

ανέβασε το kh ελεγχόμενα

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αλλαγές στη κυκλοφορία νερού

ανέβασε το kh ελεγχόμενα

Με καποιο προϊον ?

π.χ Pro Buffer dKH ?!! [KENT]

Link to comment
Share on other sites

πες μου σε παρακαλώ τιμές σε ph , ca , kh , mg

και με τι τεστ μετράς

Link to comment
Share on other sites

πες μου σε παρακαλώ τιμές σε ph , ca , kh , mg

και με τι τεστ μετράς

Δεν ειμαι τωρα σπιτι. θα κανω σε 4 ωριτσες και θα postαρω.

ca και mg δεν μετραω..

Θα επρεπε ?! :D

Νομιζα πως μονο σε reef τα μετρας.. :)

Link to comment
Share on other sites

Α! ολα salifert [εκτος NH3/NH4 που ειναι tetra]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι τωρα σπιτι. θα κανω σε 4 ωριτσες και θα postαρω.

ca και mg δεν μετραω..

Θα επρεπε ?! :D

Νομιζα πως μονο σε reef τα μετρας.. :)

Περιμενουμε τις μετρησεις.Ειναι αυτονοητο οτι μετραμε και τα δυο ειδη ενυδρειων.Ασβεστιο και μαγνησιο χρειαζονται και τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε τις μετρησεις.Ειναι αυτονοητο οτι μετραμε και τα δυο ειδη ενυδρειων.Ασβεστιο και μαγνησιο χρειαζονται και τα ψαρια.

Χμμμ.. :D

Και δεν το ελεγες ποιο νωρις ? :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο..

Τα test ph no2 no3 της salifert κανουν και για γλυκο νερο ?!

Link to comment
Share on other sites

για να τροποποιήσεις το ΚΗ με ασφάλεια , καλό είναι να γνωρίζεις και τα υπόλοιπα ,

αυτό γίνεται ουσιαστικό μόνο όταν άλλες τιμές βρίσκονται στα άκρα των αποδεκτών

αν βρίσκεσαι στα συνήθη επίπεδα - κάπου στη μέση δηλ η χαμηλότερα - με λίγη μαγειρική σόδα θα φέρεις το ΚΗ εκεί που θέλεις, σιγά - σιγά για περισσότερη σιγουριά

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε τις μετρησεις.Ειναι αυτονοητο οτι μετραμε και τα δυο ειδη ενυδρειων.Ασβεστιο και μαγνησιο χρειαζονται και τα ψαρια.

Εδώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου..Απαραίτητες μετρήσεις δεν είναι σε FO ενυδρείο ούτε του ασβεστίου ούτε του μαγνησίου καθώς η κατανάλωση που μπορεί να υπάρξει θα κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα προερχόμενη από τον Βράχο και άμεσα αναπληρώσιμο από τις αλλαγές νερού.

Προαιρετικά ο καθένας μπορεί να το κάνει ειδικά αν μελλοντικά το προορίζει για reef.. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου..Απαραίτητες μετρήσεις δεν είναι σε FO ενυδρείο ούτε του ασβεστίου ούτε του μαγνησίου καθώς η κατανάλωση που μπορεί να υπάρξει θα κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα προερχόμενη από τον Βράχο και άμεσα αναπληρώσιμο από τις αλλαγές νερού.

Προαιρετικά ο καθένας μπορεί να το κάνει ειδικά αν μελλοντικά το προορίζει για reef.. :buttrock:

+1 :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου..Απαραίτητες μετρήσεις δεν είναι σε FO ενυδρείο ούτε του ασβεστίου ούτε του μαγνησίου καθώς η κατανάλωση που μπορεί να υπάρξει θα κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα προερχόμενη από τον Βράχο και άμεσα αναπληρώσιμο από τις αλλαγές νερού.

Προαιρετικά ο καθένας μπορεί να το κάνει ειδικά αν μελλοντικά το προορίζει για reef.. :buttrock:

Ολα τα αλατια τα συμπληρωνουν?

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα αλατια τα συμπληρωνουν?

Ολα του εμποριου που ειναι για Reef η FO.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...