Jump to content

Recommended Posts

Γειά! Είμαι ο Άγγελος που ρωτούσε για το νέον στους αρχάριους γκλυκού νερού. Στο ενυδρείο μου 17 λιτρων έχω μόνο Anubias. Έχω 2 είδη, έτσι νομίζω τουλάχιστον! Το κλασικό με τα πλατιά φύλλα, κοντό σε ύψος και ένα δεύτερο με μακρόστενα φύλλα που ξεπερνά σε ύψος το άλλο είδος κατά πολύ!! Το είδος με τα ψηλά φύλλα χάνει σιγά σιγά τα φύλλα του! Κιτρνίζουν και μαραζώνουν! Από την άλλη το είδος με τα πλατιά φύλλα είναι μια χαρά! Χρησιμοποιώ τo λίπασμα TetraPlant FloraPride. Βάζω 10ml κάθε 15 μέρες! Θερμοκρασία νερού 29-32C. Ερωτώ: λείπει κάτι?? μήπως μου έχουν δώσει άλλο φυτό που χρειάζεται ειδική μεταχείριση και όχι Anubia??? Πρόβλημα άλγης δεν έχω!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση σου θα έλεγα ότι είναι ο φωτισμός.Βάλε φωτό από το καπάκι του ενυδρείου για να δούμε άν γίνεται παντέντα......

Άν είναι αυτό που νομίζω άνετα γίνεται πατέντα ακόμα και για power compact λαμπά... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι λάμπες έχεις; Το πρόβλημα που έχεις το είχα και εγώ αλλά είχα λίγο φωτισμό όπως λέει ο Husky Jim.

Link to comment
Share on other sites

TetraPlant FloraPride. Βάζω 10ml κάθε 15 μέρες! Θερμοκρασία νερού 29-32C. Ερωτώ: λείπει κάτι?? μήπως μου έχουν δώσει άλλο φυτό που χρειάζεται ειδική μεταχείριση και όχι Anubia??? Πρόβλημα άλγης δεν έχω!

892[/snapback]

Το μακρόστενο φύλλο λέει ότι μάλλον δεν είναι anubia. Μήπως κάποια κρυπτοκορίνα;

Τα 10ml είναι νομίζω πολλά. Επίσης η θερμοκρασία είναι υψηλή. Μέχρι τους 29 αντέχουν τα περισσότερα φυτά. Από κει και πέρα αρχίζουν τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το λίπασμα είναι πάρα πολύ. θα σου πρότεινα μείωση κατά 50%

Επίσης με τόσο υψηλή θερμοκρασία είναι επόμενο να σαπίζουν τα φύλα.

Δεν μας έχεις πεί για τον φωτισμό ....

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμό έχω μια απλή λάμπα πυρρακτώσεως...εξωτερικά..πώς θα μπορούσα να μειώσω την θερμοκρασία??

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμό έχω μια απλή λάμπα πυρρακτώσεως...εξωτερικά..πώς θα μπορούσα να μειώσω την θερμοκρασία??

1097[/snapback]

Τη λάμπα πυρακτώσεως καλό θα ήταν να την αντικαταστήσεις με μια μικρή φθορίου (υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη). Εκτός του ότι οι συνηθισμένες λάμπες δεν εκπέμπουν το σωστό φάσμα, συμβάλλουν και στην αύξηση της θερμοκρασίας. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;

Με την αλλαγή της λάμπας θα κάνεις το πρώτο βήμα για την πτώση της θερμοκρασίας. Στη συνέχεια θα μπορούσες π.χ. να βάλεις ένα ανεμιστηράκι, όμως είναι κάτι θα σε απασχολήσει καθώς πλησιάζουμε το επόμενο καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

ή με μια PC, ώστε να έχεις μεγαλύτερες επιλογές σε γκάμα φυτών.

Όσο για την θερμοκρασία, όπως σου είπε και ο neon ... ανεμιστηράκια

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή της λάμπας θα κάνεις το πρώτο βήμα για την πτώση της θερμοκρασίας.

1099[/snapback]

Μονο και μονο που θα αλλξεις την λαμπα απο πυρακτωσεως σε ενα αλλο ειδος, οποιο και εαν ειναι αυτο θα δεις αισθητη διαφορα στην θερμοκρασια προς τα κατω, και φυσικα τα φυτα σου θα το εκτιμησουν δεοντος, αφου αυτος ειναι και ο κυριος λογος που τα φυτα σου δεν πανε καλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την Anubia υπάρχει με μακρόστενα φίλα η Anubias barteri var. angustifolia (''afzelii''). Θα την δείτε στο site Tropika

http://www.tropica.com/default.asp

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την Anubia υπάρχει με μακρόστενα φίλα η   Anubias barteri var. angustifolia (''afzelii''). Θα την δείτε στο site Tropika

http://www.tropica.com/default.asp

1138[/snapback]

και εδω

http://www.dennerle.de/frameset.asp?HF=haupt.asp

Anubias lanceolata (Α22)

Έγινε επεξεργασία - dimitris21
Link to comment
Share on other sites

Γειά! Είμαι ο Άγγελος που ρωτούσε για το νέον στους αρχάριους γκλυκού νερού. Στο ενυδρείο μου 17 λιτρων έχω μόνο Anubias. Έχω 2 είδη, έτσι νομίζω τουλάχιστον! Το κλασικό με τα πλατιά φύλλα, κοντό σε ύψος και ένα δεύτερο με μακρόστενα φύλλα που ξεπερνά σε ύψος το άλλο είδος κατά πολύ!! Το είδος με τα ψηλά φύλλα χάνει σιγά σιγά τα φύλλα του! Κιτρνίζουν και μαραζώνουν! Από την άλλη το είδος με τα πλατιά φύλλα είναι μια χαρά! Χρησιμοποιώ τo λίπασμα TetraPlant FloraPride. Βάζω 10ml κάθε 15 μέρες! Θερμοκρασία νερού 29-32C. Ερωτώ: λείπει κάτι?? μήπως μου έχουν δώσει άλλο φυτό που χρειάζεται ειδική μεταχείριση και όχι Anubia??? Πρόβλημα άλγης δεν έχω!

892[/snapback]

Γεια σου Αγγελε, τα anubias δεν θελουν πολυ φωτισμο, γιαυτο αλλωστε και συνιστωνται για ενυδρεια με γατοψαρα. Επισης, συμφωνω με το Νικο, βαζεις πολυ λιπασμα! Τα Αnubias δεν θελουν καθολου λιπασμα, τρεφονται απευθειας απο το νερο, τα οργανικα αποβλητα των ψαριων ειναι αρκετα (Ref. Aqualogue). Εισαι σιγουρος οτι το φυτο με το προβλημα δεν ειναι Java Fern? Μπορεις να βαλεις καποια φωτογραφια?

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Opws 8a deite kai sti foto, mono ta makrostena filla exoun provlima! twra to xeimwna exw ri8misei to 8ermostati se 8ermokrasia 26-26 C..na to xamilwsw?? to lipasma sinexizw na to rixnw kanonika..help!!

post-116-1135781992_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρειάκι!

Επίσης φαίνεται πολύ καθαρό από άλγη :busted_cop:

Η θερμοκρασία 25-26 είναι μια χαρά, αν και τα neon που έχεις θα προτιμούσαν 1-2 βαθμούς πιο κάτω. Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

S'euxaristw gia to sxolio! Allages nerou kanw ka8e 4-5 meres, to 40% tou enidreiou...telika skeftomai na meiwsw ti 8ermikrasia kata 2 va8mous peripou..

to mono pou me apasxolei einai giati marazwnei to psilo fito pou exw kai oxi kai ta ipoloipa..episis sinaptw kai mia foto me tin trofi kai to lipasma pou xrisimopoiw..sto mpoukalaki tou lipasmatos 8a diakrinete st aristera kati grames...rixnw 10ml (apo grammi se grammi) ka8e 15 meres...poli i ligo?? i meiwsi 8ermokrasias 8a eunoisei ta fita??

post-116-1135865231_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To ψηλό είναι μάλλον Cabomba caroliniana, δεν φαίνεται όμως πολύ καλά. Καλό θα ήταν το λίπασμα να το μοιράσεις και να ρίχνεις από λίγο στις αλλαγές νερού π.χ. από 3-4ml σε κάθε αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...