Jump to content

μου δωρισανε μικρο ενυδρειακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!


xrysa

Recommended Posts

Καλησπερα σας!

Είμαι νέο μέλος στο forum και εχω εγγραφεί έχοντας πολέέέέέέές απορίες.

Λατρεύω τα ψαράκια και πριν απο λίγες μέρες,το αγόρι μου,μου έκανε δώρο ένα μικρό ενυδρειάκι(12 L αν δεν απατώμαι) με κοκκινο χαλικάκι,ένα πλαστικό φυτό και δύο κοχυλάκια μέσα!!!!!!!!Μου αγορασε και φιλτρο που είναι για ενυδρεια κατω των 30 λίτρων και για γλυκό νερο,καθώς επίσης και ενα μπουκαλάκι υγρό aquasafe που τον συμβουλεύσανε απο το pet shop,αφου γεμίσει το ενυδρείο με νερό,να ριξει το μισο μπουκαλάκι.Να βαλει σε λειτουργεια το φιλτρο,να το αφήσει ετσι 4 ημέρες και μετά να βάλει μέσα ψαράκι..Τώρα το έχω βάλει στο δωματιό μου-χωρίς να έχει μέσα ψαράκι-αφου το "στρώνω" ακόμα :) . Πριν να βάλω όμως κάποιο ψαράκι μέσα,θα ήθελα να ξέρω ποιό είδος θα είναι κατάλληλο για τη χωρητικότητα του ενυδρείου μου,καθώς δε θέλω να ταλαιπωρήσω αδικα την ψυχούλα που θα ζει εκεί.Διαβασα οτι τα χρυσόψαρα θέλουν 60 λιτρα το καθένα για να ζουν ανετα και καθαρα,ενω οι μονομαχοι μπορουν να ζησουν ανετα σε ενα ενυδρειακι σαν το δικό μου.Να πω στο φίλο μου να μου πάρει μονομάχο καλύτερα?

Ζητώ τη συμβουλή σας για να μην κανω καποιο λαθος και βασανίσω το ψαράκι.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

ελα αυριο στη συναντηση μας να σε γνωρισουμε απο κοντα!

περισσοτερα δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=39327&st=0

νομιζω ενας μονομαχος θα ηταν το ιδανικο ψαρακι για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Aquazone.

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα.

:)

YΓ διαβασε καλυτερα τις οδηγιες για το aquasafe για τη δοσολογια. Ειναι νομιζω αντιχλωριο. Δεν στρωνει πιο γρηγορα το ενυδρειο με αυτο.

Μη βιαστεις να βαλεις το ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο γιατι θα το χασεις ή θα τααλαιπωρηθεις πολυ για να το σωσεις.

Χαλαρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ όλους για το καλωσόρισμα.

Το aquasafe ειναι πραγματι αντιχλώριο.Για το σκοπο αυτό μας το δώσανε απο το pet shop.Δεν ειπα οτι στρωνει πιο γρηγορα το ενυδρειο.Για αυτο το κομματι,διευκρίνησα οτι μας ενημερωσε η κοπέλα απο το μαγαζι,οτι θα χρειαστει να μεινει ετσι το νερο 4 μερες για να μπορεσω μετα να βαλω μεσα το ψαρακι.Αν θεωρεις οτι χρειαζεται και κατι αλλο,προτεινε το μου σε παρακαλω,για να το κανω πριν βαλω το ψαρακι.

ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο Az!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ όλους για το καλωσόρισμα.

Το aquasafe ειναι πραγματι αντιχλώριο.Για το σκοπο αυτό μας το δώσανε απο το pet shop.Δεν ειπα οτι στρωνει πιο γρηγορα το ενυδρειο.Για αυτο το κομματι,διευκρίνησα οτι μας ενημερωσε η κοπέλα απο το μαγαζι,οτι θα χρειαστει να μεινει ετσι το νερο 4 μερες για να μπορεσω μετα να βαλω μεσα το ψαρακι.Αν θεωρεις οτι χρειαζεται και κατι αλλο,προτεινε το μου σε παρακαλω,για να το κανω πριν βαλω το ψαρακι.

ευχαριστω πολυ! :)

ΟΚ αφου ειναι αντιχλωριο τσεκαρε παλι τη δοσολογια γιατι μου φαινεται πολυ να βαλεις το μισο μπουκαλι για 13αρι ενυδρειο.

Tο στρωσιμο δεν γινεται σε 4 ημερες.

Αν δεν το πιστευεις παρε υγρα τεστ να μετρας. Αμμωνια ΝΗ3 νιτρωδη ΝΟ2 και νιτρικα ΝΟ3,

Κατα το στρωσιμο ανεβαινουν πρωτα η ΝΗ3 μετα τα ΝΟ2 και αρχιζει να πεφτει η ΝΗ3 και μετα αρχιζουν να εμφανιζονται ΝΟ3, στο τελος μηδενιζουν ΝΗ3 και ΝΟ2 και μενουν μονο ΝΟ3. Τοτε ειναι στρωμενο το ενυδρειο.

Αν γινει αυτο σε 4 ημερες (εκτος απο τη μεθοδο του μπολιασματος) εγω θα γινω καρδιναλιος στο βατικανο και οχι στον αμαζωνιο.

Για στρωσιμο ή θα ριχνεις ενα φυλαρακι τροφη για 30-40 και μετα θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη (80% με νερο που θα εχει μεινει μερικες ωρες σε δοχειο να παρει θερμοκρασια δωματιου και στο τελος πριν το βαλεις στο ενυδρειο να του βαλεις και αντιχλωριο και θα το εισαγεις πολυ αργα να ερθει σε σωστη θερμοκρασια 25-26C) και μετα θα βαλεις το ψαρι μετα απο προσαρμογη μιση ωρας.

ή/και θα ριξεις και βακτηρια εμποριου μηπως επιταχυνεις για μερικες μερες το στρωσιμο.

ή θα το μπολιασεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σ'ευχαριστω παρα πολυ delta66.....Ειπα απο την αρχη οτι ειμαι εντελως απειρη με αυτα,επομενως εκανα οτι μου ειπαν απο το μαγαζι.Θελω ομως να ρωτησω τα ακολουθα:

1)αυτα τα τεστ θα τα βρω σε pet shop?

2)ποσο καιρο θα παρει αυτο το "στρωσιμο"?

3)το φιλτρο πρεπει να το εχω απο τωρα ανοιχτο ή να το ανοιξω οταν θα βαλω το ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σ'ευχαριστω παρα πολυ delta66.....Ειπα απο την αρχη οτι ειμαι εντελως απειρη με αυτα,επομενως εκανα οτι μου ειπαν απο το μαγαζι.Θελω ομως να ρωτησω τα ακολουθα:

1)αυτα τα τεστ θα τα βρω σε pet shop?

2)ποσο καιρο θα παρει αυτο το "στρωσιμο"?

3)το φιλτρο πρεπει να το εχω απο τωρα ανοιχτο ή να το ανοιξω οταν θα βαλω το ψαρακι?

1. Ναι

2. Απο 20-40 μερες για το στρωσιμο του φιλτρου, ο βυθος "στρωνει" (δλδ γεμιζει με την απαραιτητη "ζωη" απο βακτηρια και χρησιμους μικροοργανισμους) μετα απο 3-4 μηνες.

3. Το φιλτρο πρεπει να λειτουργει 24 ωρες το 24ωρο αλλιως πεθαινουν τα βακτηρια που κατοικουν πανω στα υλικα του και αυτα κανουν το βιολογικο καθαρισμο ου νερου απο τα τοξικα NH3 και ΝΟ2 (τα περισσοτερα ΝΟ3 τα βγαζουμε εμεις οταν κανουμε την αλλαγη νερου)

Διαβασε σχετικα αρθρα του ΑΖ.

ΚΑι ανοιξε νεο θεμα για οτι απορια σου μεινει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...