Jump to content

ερωτηση αρχαριου για θαμπο νερο


Recommended Posts

ειμαι και εγω καινουργιος και μπηκα κατευθειαν στα βαθια(πρωτο ενυδρειο 170λιτρα 80χ35χ60).με την βοηθεια δυο φιλων το στησαμε και τρεχει δεκα μερες τωρα.

για το στρωσημο εβαλα το stability new tank stabilization system και μετα απο λιγες μερες και το aquaria clear της sera το θαμπωμα δεν λεει να φυγει. αν μπορει καποιος να μου πει τι αλλο να κανω.

χθες εβαλα τα πρωτα μου ψαρακια 5 νεον τετρα γιατι οπως μου ειπαν θα στρωσει καλυτερα αλλα μεσα σε λιγες ωρες τα 2 μας αφησαν χρονους :) γιατι?

οι μετρησεις του νερου μου ειναι:

pH =6,8

KH =3

CH =6

NO2=0

NO3=10

το φιλτρο ειναι της eheim 2235

ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

(ειμαι και εγω καινουργιος και μπηκα κατευθειαν στα βαθια(πρωτο ενυδρειο 170λιτρα 80χ35χ60).με την βοηθεια δυο φιλων το στησαμε και τρεχει δεκα μερες τωρα.)

Λίγο είναι φίλε. Προτείνεται μπόλι στο φίλτρο.

(για το στρωσημο εβαλα το stability new tank stabilization system και μετα απο λιγες μερες και το aquaria clear της sera το θαμπωμα δεν λεει να φυγει. αν μπορει καποιος να μου πει τι αλλο να κανω.)

Ξέχνα τα ζουμιά και διάβασε στο φόρουμ για το στρώσιμο. Έχει άφθονο υλικό και φρόντισε να το αξιοποιήσεις....

(χθες εβαλα τα πρωτα μου ψαρακια 5 νεον τετρα γιατι οπως μου ειπαν θα στρωσει καλυτερα αλλα μεσα σε λιγες ωρες τα 2 μας αφησαν χρονους :) γιατι?)

Και λίγα σου έφυγαν... Γύρισε και τα υπόλοιπα από εκεί που τα πήρες και τα ξαναπαίρνεις αργότερα. Αλλιώς θα κλάψεις πολλά ακόμη:D:closedeyes:

οι μετρησεις του νερου μου ειναι:

pH =6,8

KH =3

CH =6

NO2=0

NO3=10

το φιλτρο ειναι της eheim 2235

Δεν αναφέρεις αποτελέσματα για αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4

Αυτό είναι που σε ενδιαφέρει την τρέχουσα περίοδο

ΣΥΜΒΟΥΛΗ

ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Και φώτο από το ενυδρείο και το υπόστρωμα αν θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

ολα με την ωρα τους μην βιαζεσαι Ιορδανη :):D

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ4=0

ΝΗ3=0

Θερμοκρασια 23,6

υποστρωμα flourite

φωτο για καποιο λογο δεν ανεβενει

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ4=0

ΝΗ3=0

Θερμοκρασια 23,6

υποστρωμα flourite

φωτο για καποιο λογο δεν ανεβαινει

Το υπόστρωμα το έχεις πλύνει πριν το βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα περιμένεις μερικές μέρες ακόμη -αν η θολούρα είναι από το υπόστρωμα και αναλόγως το υπόστρωμα (καφέ, μαύρο κτλ).

Τώρα είδα τη φωτο. Η θολούρα είναι από τις τανίνες που βγάζουν τα ξύλα και από το υπόστρωμα. Με τον καιρό θα γίνει διαυγές. Welcome to blackwater...

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

εκανες προσαρμογη? αν ναι πες πως την εκανες.

Link to comment
Share on other sites

εκανες προσαρμογη? αν ναι πες πως την εκανες.

οπως ελεγε στην σακουλα με τα ψαρακια 10 λεπτα με το σακουλακι μεσα μετα προσθεσα λιγο νερο απο το ενυδρειο μου αλλα 10 λεπτα παλι λιγο νερο και μετα αλλα 10 λεπτα και μετα τα εβαλα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη εχεις; 23,6 βαθμοι, μου φαινονται λιγοι για τροπικο... ε;

Link to comment
Share on other sites

ετοιμο για δισκους :D:closedeyes: αντε να το κανουμε δισκαδικο εφοσων εσπασε το δικο μου ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη εχεις; 23,6 βαθμοι, μου φαινονται λιγοι για τροπικο... ε;

εχω βαλει το protemp basis της jbl που μπαινει κατω απο το υποστρωμα αλλα μου φαινετε θα βαλω και ενα κλασικο μικρο για συμπληρωμα.

Link to comment
Share on other sites

ετοιμο για δισκους :D:closedeyes: αντε να το κανουμε δισκαδικο εφοσων εσπασε το δικο μου ενυδρειο :)

ειναι νωρις ακομα μετα θα δουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το protemp basis της jbl που μπαινει κατω απο το υποστρωμα αλλα μου φαινετε θα βαλω και ενα κλασικο μικρο για συμπληρωμα.

Εαν νομιζεις οτι δεν φτανει μονο αυτο παρε συμπληρωμα, αλλα μην χαλας λεφτα αδικα.

Αστο πρωτα να δουλεψει να δεις. Μπρορει να ειναι αρκετο.

Βαλτο στους 26-27 βαθμους και κοιτα να δεις αν το κραταει σταθερα εκει και καθε ποτε αναβει.

Οσο για το ξυλο...

Θα εχεις θολουρα για αρκετο καιρο!

Ομορφο και καλο το ξυλο, αλλα αυτη η θολουρα μου την δινει!

Link to comment
Share on other sites

στον θερμοστατης βυθου δεν ρυθμιζεται η θερμοκρασια ειναι στανταρ μεχρι 28 λεει οτι παει αλλα το βλεπω χλωμο να φτασει εκει επειδη ειναι μεγαλο το ενυδρειο αργη να ανεβασει.οποτε και για τον χειμωνα οπωσδηποτε θερμοστατη

Link to comment
Share on other sites

το καφε χρωμα του νερου ειναι φυσιολογικο και κανει καλο στα ψαρια που επελεξες. γενικα το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο. αυτο που με χαλαει ειναι το χαλικι. θα προτιμουσα λευκη αμμο και μια μαυρη αφισα απο πισω.

πες μας επισης, εκτος απο τη καφετιλα διακρινεις και θολουρα? σε ρωτω γιατι απο τη φωτο δεν μπορουμε να καταλαβουμε λογω της καφετιλας. επισης μας λες για θολουρα αλλα δεν εχεις μας εχεις ξεχωρισει τη καφετιλα με τη θολουρα. επισης αν υπαρχει θολουρα ηταν πριν βαλεις τα ψαρια ή μετα?

εγω πιστευω οτι ο θανατος οφειλετε στο στρες της μεταφορας, το νεο περιβαλλον και η χαμηλη θερμοκρασια.

τελος μην πειραζεις το ενυδρειο σου για λιγο καιρο. αφησε το να ηρεμησει λιγο. αν βαλεις θερμοστατη νεο, ανεβασε τη θερμοκρασια σιγα σιγα μεσα σε διαστημα δυο ημερων.

τελος πες μας πως εριξες τις σκληροτητες και το ΡΗ

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

το καφε χρωμα του νερου ειναι φυσιολογικο και κανει καλο στα ψαρια που επελεξες. γενικα το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο. αυτο που με χαλαει ειναι το χαλικι. θα προτιμουσα λευκη αμμο και μια μαυρη αφισα απο πισω.

πες μας επισης, εκτος απο τη καφετιλα διακρινεις και θολουρα? σε ρωτω γιατι απο τη φωτο δεν μπορουμε να καταλαβουμε λογω της καφετιλας. επισης μας λες για θολουρα αλλα δεν εχεις μας εχεις ξεχωρισει τη καφετιλα με τη θολουρα. επισης αν υπαρχει θολουρα ηταν πριν βαλεις τα ψαρια ή μετα?

εγω πιστευω οτι ο θανατος οφειλετε στο στρες της μεταφορας, το νεο περιβαλλον και η χαμηλη θερμοκρασια.

τελος μην πειραζεις το ενυδρειο σου για λιγο καιρο. αφησε το να ηρεμησει λιγο. αν βαλεις θερμοστατη νεο, ανεβασε τη θερμοκρασια σιγα σιγα μεσα σε διαστημα δυο ημερων.

τελος πες μας πως εριξες τις σκληροτητες και το ΡΗ

το νερο δεν εχει καφετιλα ειναι σαν ομιχλη και υπαρχει απο την αρχη πριν απο τα ψαρια

τα ψαρια μπηκαν χθες

στο νερο δεν εκανα κατι για την σληροτητα και το ph εβαλα για 8 μερες το stability new tank stabilization system δεν ξερω αν αυτο επεξε ρολο

το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο μπραβο :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jordan

Αν σε 9 μόλις μέρες έβαλες ψάρια, το θολό νερό είναι ασήμαντο πρόβλημα. Υπομονή...

Θα έρθει η στιγμή που θα μπορείς να βάζεις ψάρια χωρίς άγχος, χωρίς να θρηνείς θανάτους και πρησμένες κοιλιές από dropsy, γουρλωμένα μάτια από αμμωνία και βράγχια να ανοιγοκλείνουν γρήγορα.

Δεν υπάρχει πιό όμορφο πράγμα στο χόμπυ από το να βάζεις στη γυάλα σου ψαράκια μερικών ημερών, να τα βλέπεις να μεγαλώνουν, να ζευγαρώνουν και να γεννάνε. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά και μεγαλύτερη απόλαυση από το να περηφανεύεσαι στους φίλους σου για το μικρό σου οικοσύστημα που το δημιούργησες με αγάπη, φροντίδα και κυρίως υπομονή.

Αυτά είχα να σου πω πάντα καλοπροαίρετα

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jordan

Αν σε 9 μόλις μέρες έβαλες ψάρια, το θολό νερό είναι ασήμαντο πρόβλημα. Υπομονή...

Θα έρθει η στιγμή που θα μπορείς να βάζεις ψάρια χωρίς άγχος, χωρίς να θρηνείς θανάτους και πρησμένες κοιλιές από dropsy, γουρλωμένα μάτια από αμμωνία και βράγχια να ανοιγοκλείνουν γρήγορα.

Δεν υπάρχει πιό όμορφο πράγμα στο χόμπυ από το να βάζεις στη γυάλα σου ψαράκια μερικών ημερών, να τα βλέπεις να μεγαλώνουν, να ζευγαρώνουν και να γεννάνε. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά και μεγαλύτερη απόλαυση από το να περηφανεύεσαι στους φίλους σου για το μικρό σου οικοσύστημα που το δημιούργησες με αγάπη, φροντίδα και κυρίως υπομονή.

Αυτά είχα να σου πω πάντα καλοπροαίρετα

Καλή συνέχεια

:D:)

Link to comment
Share on other sites

υπομονη!!! στο δικο μου ενυδρειο στα 550 λιτρα με τεραστια ξυλα καθαρισα απο την θολουρα σχεδον μετα ενα χρονο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...