Jump to content

Πρόβλημα με Ca Reactor


Recommended Posts

Έχω εδώ και δυο βδομάδες βάλει σε λειτουργία τον grotech 110 και έχω πρόβλημα στην ρύθμισή του.

Τον δουλεύω με το δικό του υλικό, και αφού τον γέμισα, άρχισα σιγά σιγά να ρυθμίζω φυσαλίδες CO και σταγόνες νερού. Μόλις το ph άρχισε να κατεβαίνει από το 6,80 άρχισαν να μαζεύονται φυσαλίδες CO κάτω από το υλικό και όσο συνεχίζει να κατεβαίνει το ph προς το 6,50 τόσο το φαινόμενο γίνεται εντονότερο με αποτέλεσμα, κάτω από το υλικό να γίνεται χαμός από φυσαλίδες που στροβιλίζονται και πάνω από το υλικό να είναι λες και μόλις ανοίξα αναψυκτικό!!! Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μπουκώνει η έξοδος.

Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδιασμούς αυξομειώνοντας και CO και έξοδο νερού, μέχρι και προμηθευτή CO άλλαξα μήπως φταίει το αέριο που δεν το σπάει ο κυκλοφορητής...

Σπάω το κεφάλι μου για το τι να φταίει, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Τα φώτα σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.

Τι διάμετρο ειναι το υλικό που εχεις μέσα?

Και ποσες φυσαλίδες CO2 δίνεις?

Χρησιμοποιείς το bubble counter για να βλέπεςις ποσο αέριο δίνεις?

Αν δίνεις πάρα πολύ, είναι φυσικό να μαζευεται και να μην εχει προλάβει να διαλυθει.

Στο manual του Grotech, λεει ποσες φυσαλίδες ανα λεπτό θελει το συγκεκριμένο μοντέλο.

Και επίσης, έχε υπόψην σου, την κεντρική βάνα απο την μπουκάλα να μην την έχεις πολύ ανοικτή, αλλα ισα ισα που να ανοιγει. Τον αριθμο απο τις φυσαλιδες να τον ελέγχεις απο την μικρορυθμιση. Ισως να μπαινει πολύ αεριο και για αυτο να εχεις αυτο το θεματάκι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

Το υλικό πρεπει να `ναι grotech, το είχα πάρει από το WI,

φυσαλίδες έχω δοκιμάσει από 40 εώς και 120 στο λεπτό μετρώντας στο bubble counter

στο manual λέει απο 150-300 που το θεωρώ υπερβολικό. Την βάννα την έχω ανοιχτή αφου μπορώ και ελένχω την πίεση από το μανόμετρο της tunze. Δεν νομίζω ότι είναι αυτο το πρόβλημα

Από ότι βλέπω εχεις τον ίδιο ριάκτορα. Με τι υλικό το δουλεύεις και σε τι ph;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...