Jump to content

Οσμωση και ποσιμο νερο.


Recommended Posts

Θελω να ρωτησω εαν το νερο τις οσμωσης ενδεικνητε και για ανθρωπινη χρηση η χρηση προς αλλα ζωα.

Ασπουμε πως το νερο τις βρυσης εχει μεσα τα ΧΨ πραγματα τα οποια ειναι βλαβερα θα μπορουσα να δεινω στα ερπετα μου νερο οσμωσης εχοντας το κεφαλι μου υσηχο η δεν ενδεικνηται για τετοιες χρησεις?

Link to comment
Share on other sites

στα ερπετά μπορείς να το χρησιμοποιείς όπως βγαίνει από την α/ο ,

για δικό σου πόσιμο νερό καλό είναι να βάλεις και ένα στάδιο που προσθέτει τα απαραίτητα μεταλλικά άλατα που χρειάζεται ο οργανισμός μας , εδώ υπάρχει ένα θέμα συζήτησης κατά πόσο είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο μια και διάφορα τέτοια άλατα υπάρχουν και στις τροφές

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ζαχαρώνω (για πόσιμο νερό) ένα σύστημα φίλτρων με 6 στάδια νομίζω, μεταξύ αυτών και Α/Ο και εμπλουτισμός με μεταλλικά άλλατα..

τί λέτε, αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

ζαχαρώνω (για πόσιμο νερό) ένα σύστημα φίλτρων με 6 στάδια νομίζω, μεταξύ αυτών και Α/Ο και εμπλουτισμός με μεταλλικά άλλατα..

τί λέτε, αξίζει?

χμμ.. :D

διάβασα και λόγω του ότι δεν έχει μεγάλο πρόβλημα το νερό μου (Μαρούσι), βλέπω ότι η α/ο είναι περιττή..

σόρυ για το βιαστικό πόστ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φίλτρο άνθρακα που είναι κατάλληλο για πόσιμο νερό αν το νερό δεν έχει σημαντική μόλυνση ή ολοκληρωμένο σύστημα καθαρισμού.

Προσωπικά χρησιμοποιώ τη μονάδα stand 1000 της Eclipse,χωρίς μεμβράνη RO.

1ο Στάδιο: απομάκρυνση αιωρούμενων στερεών, χωμάτων, ιζημάτων, σκουριών.

2ο Στάδιο: απομάκρυνση οργανικών ενώσεων, χλωρίου, παραπροϊόντων χλωρίωσης, φυτοφαρμάκων, κλπ.

3ο Στάδιο – UF Membrane: απομάκρυνση βαρέων μετάλλων και άλλων ανόργανων τοξικών ουσιών.

RO Membrane (προαιρετικό): απομάκρυνση βαρέων μετάλλων, άλλων ανόργανων τοξικών ουσιών και αλάτων.

4ο Στάδιο: απομάκρυνση πτητικών οργανικών ενώσεων, δυσάρεστων οσμών, βελτίωση και φινίρισμα γεύσης.

5ο Στάδιο – UV Protection: προστασία από επικίνδυνους μικροοργανισμούς μέσω υπεριώδης ακτινοβολίας, χωρίς χημικά πρόσθετα.

1000E_stand_bg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...