Jump to content

Πατεντα για ανακλαστηρες


VAGGELIS BAL

Recommended Posts

Καλησπερα.Ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας ξερει καμια πατεντα για να βαλω ανακλαστηρες του εμποριου (γιατι μαμισιες ειναι ακριβες) σε juwel ενυδρειο.Ταιριαζουν οι απλες του εμποριου πανω στο καπακι ή θελει καποια πατεντα; Να πω δε πως αναλογος τις θερμοκρασιες που θα εχω το καλοκαιρι, σκεφτομαι να βαλω και ανεμηστηρες στο καπακι( ειναι η πρωτη χρονια και δεν ξερω τη θερμοκρασιες θα πιασει). Οποτε θα πρεπει να λαβουμε υποψιν αν εμποδιζουν οι ανακλαστηρες τους ανεμηστηρες και τι χωρος μενει.Ξερω οτι οι ανεμηστηρες πιανουν στο καπακι.Οι ανακλαστηρες ομως που; Σας ευχαριστω για τη βοηθεια εκ των προτερον. Υ.Γ. το ενυδρειο ειναι σχεδον φουλ φυτεμενο γιαυτο τους θελω.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτους που εχω ειναι της juwel και πιανουν πανω στη λαμπα με πλαστικο κλιπ. νομιζω οτι ολοι οσοι δεν απευθυνονται σε συγκεκριμενο ενυδρειο ετσι ειναι. το μηκος παιζει να ξερεις αναλογα με το μηκος της λαμπας. μην παρεις μεγαλο και το κοβεις μετα. πιστευω οτι μπορεις να βαλεις και ανεμηστηρα, αλλα καλυτερα ανεβασε μια φωτο απο το καπακι σου απο την κατω πλευρα.

το δωματιο που εχεις το ενυδρειο τι θερμοκρασιες φτανει το καλοκαιρι? ειναι δροσερο το δωματιο ή απο αυτα που τα χτυπαει ο ηλιος και κανεις σαουνα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ανακλαστηρες στα μαγαζια με ηλεκτρολογικα. Εχουν και κλιπς που πιανουν στις λαμπες.

Να κοιταξεις μονο να εχουν τα κλιπσ σωστο μεγεθος για Τ5 λη Τ8 αναλογα τις λαμπες σου.

Το juwel ομως εχει λαμπες με ιδιαιτερο μηκος, οι ανακλαστηρες θα χρειαστουν "επεμβαση" (κοψιμο)

Μια ευκολη και οικονομικη λυση αλλα οχι με τοσο καλα αποτελεσματα, ειναι και η αυτοκολητη αλουμινοταινια στο καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...