Jump to content

σχεδια για το κοντινο μελλον....diy ενυδρειο


spyros-DH

Recommended Posts

για χαρα σε ολους!

σκεφτομε να φτιαξω στο κοντινω μελλον (μεσα στο 2010) lol! :thumbup: ....ενα DIY ενυδρειο....

σκεφτομε για αυτα τα μεγεθη μηκος 110 υψος 50 πλατος 55 συνολο 302 λιτρα :D το θελω για 4-5 πιρανχακια

red bellied λεω να χρησιμοποιησω 10αρι παντου......και λεω να μου τα φτιαξει ο ''ειδικος'' τζαμας για να μην εχουμε ατυχηματα :closedeyes: (ποιος ακουει την μανα μου) .Η κατασκευη αυτη (μονο το γυαλι) κολημενο απο τον τζαμα

υπαρχει περιπτωσει να βγει πανω απο 250 ευρο??? :thumbup:

ΕΡΩΤΙΣΕΙΣ

επειδη το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα και του κανω αλλαγες με λεκανες σε αυτο το 300 πως κανουμε αλλαγες??

με λεκανες θα μου παρει 8 χρονια! (μπορει να φενετε καπως αστεια ερωτισει αλλα...)

αφου το ενυδρειο ειναι DIY πως βαζουμε λαμπα? (δεν θελω φυτα)

απο φιλτρο λεω να βαλω EHEIM 2215 θα κανει τιποτα με τα πιρανχας???

μια ερωτισει που με προβληματιζει.. αν βαλω τετοι θερμοστατη

http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1582

και ακουμπισουν τα ψαρια πανω θα κανουνε? η πρεπει να παρω κατι τετοιο

http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=1556

η τετοιο http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=1558

εκτος αν παρω τον κλασικο και τον βαλω σε θηκη??? πλαστικη???

Υ.Γ. 1

ευχαριστω εκ τον προτερων

sry αν σας κουρασα

Υ.Γ. 2

εχω διαβασει αρκετα με τα DIY ενυδρεια αλλα θελω λιγη βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις για οικονομια το diy ενυδρειο δεν θα τα καταφερεις.

Τα καλα και σωστα diy ειναι πιο ακριβα απο τα ετοιμα ενυδρεια.

Φιλτρο δεν σε φτανει το 2215. θελεις κατι σε 2 Χ eheim 2217 ή ενα 2080.

Θ ασκεφτομουνα και την περιπτωση των 2 Χ 2217 φουλ βιολογικο υλικο (12 λιτρα) μονο συνδεδεμενα σε σειρα με 2 Χ 2213 πριν απο αυτα, με μηχανικη υλικα μονο (μηχανικο μακαρονι ehfimech και σφουγγαρια) για να κρατανε καθαρα τα 2217 και να μην τα ανοιγουμε συχνα.

Θερμαντηρα καλυτερα εξωτερικο να μη μασησουν κανενα καλωδιο.

Για αλλαγες, παρε ενα δοχειο 120 λιτρα και μαζευε μεσα το νερο (αναλογα την προετοιμασια που θα του κανεις) και μετα ανεβαζεις το νερο με μια 1000αρα eheim αντλια και ενα διαφανες αλφαδολαστιχο (το πιο χοντρο εφαρμοζει ακριβως μεσα στην εξοδο της αντλιας ακριβως) απο Praktiker.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις για οικονομια το diy ενυδρειο δεν θα τα καταφερεις.

Τα καλα και σωστα diy ειναι πιο ακριβα απο τα ετοιμα ενυδρεια.

Φιλτρο δεν σε φτανει το 2215. θελεις κατι σε 2 Χ eheim 2217 ή ενα 2080.

Θ ασκεφτομουνα και την περιπτωση των 2 Χ 2217 φουλ βιολογικο υλικο (12 λιτρα) μονο συνδεδεμενα σε σειρα με 2 Χ 2213 πριν απο αυτα, με μηχανικη υλικα μονο (μηχανικο μακαρονι ehfimech και σφουγγαρια) για να κρατανε καθαρα τα 2217 και να μην τα ανοιγουμε συχνα.

Θερμαντηρα καλυτερα εξωτερικο να μη μασησουν κανενα καλωδιο.

Για αλλαγες, παρε ενα δοχειο 120 λιτρα και μαζευε μεσα το νερο (αναλογα την προετοιμασια που θα του κανεις) και μετα ανεβαζεις το νερο με μια 1000αρα eheim αντλια και ενα διαφανες αλφαδολαστιχο (το πιο χοντρο εφαρμοζει ακριβως μεσα στην εξοδο της αντλιας ακριβως) απο Praktiker.

thx για τις πληροφοριες!

δεν ειναι οτι θελω να το κανω πιο φθηνο αλλα απλα θελω να το κανω στα μετρα μου,σιγα σιγα (δεν τα εχω ολα τα λεφτα ντουκου)

με ενα 2217 κανω την δουλεια μου? λεει οτι ειναι για ενυδρεια μεχρι 600 λιτρα (τα διπλασια!)

Link to comment
Share on other sites

thx για τις πληροφοριες!

δεν ειναι οτι θελω να το κανω πιο φθηνο αλλα απλα θελω να το κανω στα μετρα μου,σιγα σιγα (δεν τα εχω ολα τα λεφτα ντουκου)

με ενα 2217 κανω την δουλεια μου? λεει οτι ειναι για ενυδρεια μεχρι 600 λιτρα (τα διπλασια!)

για τα ψάρια που θέλεις να βάλεις 1 2217 είναι πολύ λίγο.

και το δικό μου 300άρι είναι DIY αλλά πριν 10 χρόνια, έχω βάλει 10mm τζάμι και κόντρες πάνω και κάτω , για καπάκι με φωτισμό το έχω φτιάξει σε τύπου κουτι στεγανό , αλλά δεν βολεύει μιας και είναι μόνιμο, αν δεν υπάρχει εμπειρία στην κατασκευή ενυδρείου καλύτερα να πας σε κάτι έτοιμο η να απευθυνθείς σε κάποιον έμπειρο τεχνίτη.

καλή επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...