Jump to content

Γυάλα με κακτάκια


Recommended Posts

Πολύ όμορφο όντως.

Εάν μπορείς δώσε μια απλή περιγραφή ως προς το υπόστρωμα και δοσολογία λίπανσης και αν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο σαν απαιτήσεις και κάθε πότε τα ποτίζουμε.

Ξέρεις η γυναίκα μου έχει τρέλα με αυτά αλλά πρόσφατα στα καλά καθούμενα της σάπισε και ξεράθηκε, προφανώς η το υπόστρωμα δεν ήταν το κατάλληλο η απτό υπερβολικό πότισμα την πάτησε δεν ξέρω ακριβώς αλλά τώρα θέλει να ξαναρχίσει με ένα καινούργιο setup από κακτακια.

Τρύπα στον πάτο, 4 πόντοι χαλίκι για να στραγγίζει εύκολα, ανακατεμένο καστανόχωμα με χώμα κήπου σε διαφορετικές αναλογίες για τους κάκτους (λιγότερο καστανόχωμα) και για τον κισσό, (περισσότερο καστανόχωμα). Πότισμα αραιό το καλοκαίρι (1-2 φορές την εβδομάδα) και σπάνιο τον χειμώνα (1-2 φορές το μήνα), το βασικό είναι να στεγνώνει γρήγορα το χώμα και να μην ποτίζεται μέχρι να μην είναι υγρό στα πρώτα εκατοστά του.

Link to comment
Share on other sites

Τρύπα στον πάτο, 4 πόντοι χαλίκι για να στραγγίζει εύκολα, ανακατεμένο καστανόχωμα με χώμα κήπου σε διαφορετικές αναλογίες για τους κάκτους (λιγότερο καστανόχωμα) και για τον κισσό, (περισσότερο καστανόχωμα). Πότισμα αραιό το καλοκαίρι (1-2 φορές την εβδομάδα) και σπάνιο τον χειμώνα (1-2 φορές το μήνα), το βασικό είναι να στεγνώνει γρήγορα το χώμα και να μην ποτίζεται μέχρι να μην είναι υγρό στα πρώτα εκατοστά του.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, την άμμο που έχεις την έχεις μονό εξωτερικά για ντεκόρ δηλαδή;

Σε εσωτερικό χώρο μήπως δεν είναι κατάλληλα, δηλαδή δεν είναι απαιτητικά σε φωτισμό και ζέστη; Και σαν λίπασμα θέλουν κάτι ειδικευμένο, γιατί κάπου πήρε το μάτι μου λίπασμα ιδικά για κάκτους.

Sorry αν σε βομβαρδίζω με ερωτήσεις, απλά δεν θα ήθελα να την ξαναπατήσω.

Η γυναίκα μου είχε ένα ωραίο κάκτους 5 χρόνια τώρα είχε ψιλώσει αρκετά αλλά μάλλον σάπισε λόγο κακής αποστράγγισης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, την άμμο που έχεις την έχεις μονό εξωτερικά για ντεκόρ δηλαδή; Ναι

Σε εσωτερικό χώρο μήπως δεν είναι κατάλληλα, δηλαδή δεν είναι απαιτητικά σε φωτισμό και ζέστη; Θα μπει λάμπα οπότε δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα. Και σαν λίπασμα θέλουν κάτι ειδικευμένο, γιατί κάπου πήρε το μάτι μου λίπασμα ιδικά για κάκτους. Μήπως ήταν ειδικό μίγμα για κάκτους? Λίπασμα για κάκτους ακούγεται υπερβολικό μιας και είναι σαν τις ανούμπιες των ενυδρείων, όλα τα τρώνε όλα τα μαχαιρώνουν.

Sorry αν σε βομβαρδίζω με ερωτήσεις, απλά δεν θα ήθελα να την ξαναπατήσω.

Η γυναίκα μου είχε ένα ωραίο κάκτους 5 χρόνια τώρα είχε ψιλώσει αρκετά αλλά μάλλον σάπισε λόγο κακής αποστράγγισης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, την άμμο που έχεις την έχεις μονό εξωτερικά για ντεκόρ δηλαδή; Ναι :D

Σε εσωτερικό χώρο μήπως δεν είναι κατάλληλα, δηλαδή δεν είναι απαιτητικά σε φωτισμό και ζέστη; Θα μπει λάμπα οπότε δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα. :closedeyes:

Και σαν λίπασμα θέλουν κάτι ειδικευμένο, γιατί κάπου πήρε το μάτι μου λίπασμα ιδικά για κάκτους. Μήπως ήταν ειδικό μίγμα για κάκτους? Λίπασμα για κάκτους ακούγεται υπερβολικό μιας και είναι σαν τις ανούμπιες των ενυδρείων, όλα τα τρώνε όλα τα μαχαιρώνουν.ηταν σε μπουκαλι,δηλαδη υγρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, την άμμο που έχεις την έχεις μονό εξωτερικά για ντεκόρ δηλαδή; Ναι :D

Σε εσωτερικό χώρο μήπως δεν είναι κατάλληλα, δηλαδή δεν είναι απαιτητικά σε φωτισμό και ζέστη; Θα μπει λάμπα οπότε δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα. :closedeyes:

Και σαν λίπασμα θέλουν κάτι ειδικευμένο, γιατί κάπου πήρε το μάτι μου λίπασμα ιδικά για κάκτους. Μήπως ήταν ειδικό μίγμα για κάκτους? Λίπασμα για κάκτους ακούγεται υπερβολικό μιας και είναι σαν τις ανούμπιες των ενυδρείων, όλα τα τρώνε όλα τα μαχαιρώνουν.ηταν σε μπουκαλι,δηλαδη υγρο. :)

Εδώ θα βρεις αρκετά πράγματα, επίσης είναι πολύ εξυπηρετικός και μπορείτε να πάρετε τηλέφωνο ή και να περάσετε από εκεί για να σας πει 5 πράγματα. :thumbup:

http://www.poulimenos.gr/greek/products_03.html

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Θα πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι το μέγεθος της γλάστρας εξαρτάται από το μέγεθος του φυτού. Ένας γενικός κανόνας που μπορείτε να ακολουθείτε όταν διαλέγετε γλάστρες, είναι για τους σφαιρικούς κάκτους η διάμετρος της γλάστρας να είναι 5εκ.μεγαλύτερη από τη διάμετρο του κάκτου. Στην περίπτωση ψηλών στυλοειδών φυτών η γλάστρα πρέπει να έχει διάμετρο ίση με το 1/3 του ύψους του φυτού.

Η ΕΚΛΟΓΗ ΤΟΥ ΧΩΜΑΤΟΣ

Ένα μέσο μίγμα χώματος κατάλληλο για τα περισσότερα παχύφυτα αποτελείται από ένα μέρος χονδρής ποταμίσιας άμμου, ένα μέρος κοσκινισμένου φυλλοχώματος και ένα μέρος κοινού χώματος κήπου.Ένα δεύτερο μίγμα μπορεί να αποτελείται από ένα μέρος τύρφης και ένα μέρος χονδρής ποταμίσιας άμμου. Το μίγμα πρέπει να καλύπτει τις βασικές ανάγκες των φυτών που είναι: καλός αερισμός , άριστη αποστράγγιση και εφοδιασμός σε θρεπτικά στοιχεία .

Η ΑΛΛΑΓΗ ΓΛΑΣΤΡΑΣ

Αφού βγάλετε το φυτό από την παλιά γλάστρα εξετάστε προσεκτικά τις ρίζες για έντομα και ασθένειες. Κόψτε όλα τα σάπια ριζίδια και αφαιρέστε προσεκτικά ένα μέρος από το παλιό χώμα. Τοποθετήστε το φυτό στη νέα γλάστρα, έτσι ώστε οι ρίζες του φυτού να απέχουν 1-2 εκ. από τον πυθμένα της γλάστρας και προσθέσετε το χώμα πιέζοντας το ελαφρά με τα δάκτυλα για να αποκτήσει επαφή με τις ρίζες .Δεν πρέπει να ποτίζετε ποτέ μετά τη μεταφύτευση γιατί υπάρχει κίνδυνος να σαπίσουν τα φυτά. Μετά τη μεταφύτευση η γλάστρα μεταφέρεται σε σκιερό μέρος για μια εβδομάδα περίπου και κατόπιν τοποθετείται στην κανονική της θέση. Για να κάνετε όλες αυτές τις δουλειές καλό είναι να χρησιμοποιείτε γάντια κηπουρικής και να τυλίγετε το φυτό με εφημερίδα διπλωμένη πολλές φορές. Αν παρ όλα αυτά τρυπηθείτε και μείνουν αγκάθια στο χέρι σας, κολλήστε αυτοκόλλητη ταινία στο σημείο που υπάρχουν τα αγκάθια και τραβήξτε την απότομα. Μαζί με την αυτοκόλλητη ταινία θα φύγουν και τα περισσότερα αγκάθια.

ΠΟΤΙΣΜΑ- ΛΙΠΑΝΣΗ

Ποτίζετε τους κάκτους κυρίως την περίοδο που αναπτύσσονται και ελάχιστα ή καθόλου όταν «αναπαύονται ». Ανάμεσα σε δύο διαδοχικά ποτίσματα αφήστε το χώμα να στεγνώσει. Η λίπανση γίνεται την περίοδο που τα φυτά αναπτύσσονται και ποτέ κατά την περίοδο ανάπαυσης. Χρησιμοποιείστε λίπασμα που να περιέχει λίγο άζωτο και πολύ φώσφορο και κάλιo.

Υγρό πλήρες λίπασμα για κάκτους

ΛΙΠΑΣΜΑ Ε.Κ.

ΠΕΡΙΕΧ.600 gr. (460 ml)

6 - 8 - 14 + INX.

100% Αφομοιώσιμο λίπασμα για κάκτους.

ΑΝΑΛΥΣΗ: N: 6% (N: 4.1 A: 1.9)

P2O5 : 8%, K2O: 14%, MgO:0.4%,

Fe EDTA 0,4% Zn EDTA 0,09%,

Cu EDTA 0.05%, Mn EDTA 0,07%

Ενεργοποιητής 6% pH3

Αγωγιμότητα 500mS

ΤΡΟΠΟΣ ΧΡΗΣΕΩΣ:

Αραιώνουμε ένα καπάκι λίπασμα σε 1 λίτρο νερό και ποτίζουμε τους κάκτους κάθε 15 ημέρες από την άνοιξη μέχρι τον Νοέμβριο.

ΣΥΝΔΙΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ:

Συνδυάζουμε με συνήθη φυτοφάρμακα πλην των αλκαλικών.

Δεν περιέχει χλώριο

Παράγεται καθ υπόδειξειν και για λογαριασμό του Α. & Α. ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥ,ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΤΗΛ:0295 52200

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Θα πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι το μέγεθος της γλάστρας εξαρτάται από...........................................

:) SUPER!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ποτίζετε ποτέ μετά τη μεταφύτευση γιατί υπάρχει κίνδυνος να σαπίσουν τα φυτά.

Ουπς! :D

(Τα πότιζα πάντα και μάλιστα πολύ!Μαλλον ημουν τυχερός τόσο καιρό...!)

Ευχαριστώ για τις χρησιμότατες πληροφορίες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ποτίζετε ποτέ μετά τη μεταφύτευση γιατί υπάρχει κίνδυνος να σαπίσουν τα φυτά.

Ουπς! :D

(Τα πότιζα πάντα και μάλιστα πολύ!Μαλλον ημουν τυχερός τόσο καιρό...!)

Ευχαριστώ για τις χρησιμότατες πληροφορίες.. :)

Συγνώμη,ξεχασα να σου πώ πως ειναι πανέμορφο....

Link to comment
Share on other sites

Πως διερευσε η φωτο απο το κρεβατι μου στο φορουμ??

Λαμογια.... θα σας φαω!!! :)

bed,funny,sandwich-a08cfab6a79fb686178a9fedcb492af3_h.jpg

Αυτό νομιζα οτι ήταν το κρεβάτι σου...πότε άλλαξες??

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

bed,funny,sandwich-a08cfab6a79fb686178a9fedcb492af3_h.jpg

Αυτό νομιζα οτι ήταν το κρεβάτι σου...πότε άλλαξες??

μαλλον τωρα με την κουραση που εφαγε μεχρι να ετοιμασει το reef του του ανοιξε η ορεξη.....

Μαντεψε λοιπον το μελλον του κρεββατιου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...