Jump to content

ενυδρειο που καθεται ...


Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να θεσω μια ερωτηση εχω ενα πλαστικο ενυδριακι να καθεται το ειχα αγορασει πριν καιρο και δεν το εχω χρησιμοποιησει παρα μονο μια φορα εβαλα ενα χαμπστερ μεσα....

τωρα ειναι τελεια καθαρισμενο και ολοκαινουργιο

αυτο ειναι... post-18455-1271266289_thumb.jpgpost-18455-1271266301_thumb.jpg

η ερωτηση μου ειναι η εξης...

καταρχην οι διαστασεις κανονικα με μετρο ειναι 38Μ Χ 19Π Χ 23 Υ μονο που οπως θα δειτε στις φωτο μπροστα κανει καμπυλη ....αρα ποσα λιτρα ειναι??

και τωρα η ερωτηση μου...πως μπορω να το χρησιμοποιησω ν μην καθεται ...δεν εχει ουτε φωτισμο ουτε τιποτα τι μπορω ν κανω??

Έγινε επεξεργασία - Michalis_Sevi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε το πολύ 15 λίτρα και ένα δοχείο που είναι καλό για μεταφορά, για εκκόλαψη artemia, για προσωρινή παρακράτηση παραπτωμάτων (πλάκα κάνω :) ), ίσως για μερικά φυτάκια με ένα φως από πάνω με πορτατίφ και λίγες γαρίδες ή σαλιγκαράκια. Δεν βλέπω και πολλές επιλογές, ίσως και για μονομάχο αλλά και πάλι θα τον λυπόμουνα είναι κάτω από τα όρια δηλαδή κάπως κοντό (αν και κάποτε είχα μονομάχο σε μικρότερο από αυτό αλλά μαθαίνουμε από τα λάθη μας). Τελικά θα έφτιαχνα ίσως ένα project με εύκολα φυτά, λίγη moss, ένα ξυλαράκι, ψιλόκοκκο χαλικάκι και μερικές γαρίδες. Από φίλτρο ;(θα πάρει και αυτό το χώ ρο του αν και ένα μικρό maxijet ή κάτι ανάλογο θα έκανε τη δουλειά). Θέρμανση ;

Link to comment
Share on other sites

αντεχουν οι γαριδες χωρις φως??

Link to comment
Share on other sites

κρατα το για να κανεις τις θεραπειες εκει μεσα η για προσωρινη απομονωση για τα κακα παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

αντεχουν οι γαριδες χωρις φως??

Μα θα βάλεις ένα πορτατίφ ή ένα φωτιστικό για μικρά ενυδρειάκια (με μάνταλο).

και δεν είναι μόνο οι γαρίδες είναι και τα φυτάκια.

Link to comment
Share on other sites

αρα εχουμε και λεμε αγοραζω μαυρο χαλικι ...αγοραζω ενα πολυ μικρο φιλτρο ....

αγοραζω ενα μικρο θερμοστατη και ενα φωτιστικο...μετα αρχιζω και παιζω με ευκολα φυτακια κανω την βιολογια μεχρι να ειμαι οκ...και βαζω 2-3 red ψηερρυ και κανενα apple ...τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

αρα εχουμε και λεμε αγοραζω μαυρο χαλικι ...αγοραζω ενα πολυ μικρο φιλτρο ....

αγοραζω ενα μικρο θερμοστατη και ενα φωτιστικο...μετα αρχιζω και παιζω με ευκολα φυτακια κανω την βιολογια μεχρι να ειμαι οκ...και βαζω 2-3 red ψηερρυ και κανενα apple ...τι λετε?

Δεν νομιζω να μπορεσεις να τοποθετησεις το εσωτερικο φιλτρο ευκολα εκει μεσα.........mike.... :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βαλει κρεμαστο φιλτρακι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορεσεις να τοποθετησεις το εσωτερικο φιλτρο ευκολα εκει μεσα.........mike.... :)

για ποιο λογο...?και οι τελιτσες που αναφερονται?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα μικρό φιλτράκι και ένα φωτιστικό γραφείου με λάμπα κατάλληλη και κάντο ένα μποστανάκι μόνο με φυτά, χαλίκι , πετρούλες, ξύλα...

Link to comment
Share on other sites

σε 15 λιτρα τι να κανεις? μονο για καραντινα η καμια γαριδουλα με κανα ευκολο φυτο και ενα φως απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γαρδιουλες θελω να γεννανε και να τις βαζω στο μεγαλο...! :)

απο φυτα τι μπορω να βαλω??και απο φωτιστικο εχω ενα γραφειου αλλα τι λαμπα πρεπει να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μεχρι στιγμης...εχω το ενυδριακι ,μαυρο χαλικι ,φωτιστικο γραφειου....

τωρα εχουμε και λεμε...απο λαμπα στο φωτιστικο τι μου προτεινετε ??

για θερμανση??χρειαζονται 3-4 γαριδουλες??

και απο φιλτρο??

Έγινε επεξεργασία - Michalis_Sevi
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μεχρι στιγμης...εχω το ενυδριακι ,μαυρο χαλικι ,φωτιστικο γραφειου....

τωρα εχουμε και λεμε...απο λαμπα στο φωτιστικο τι μου προτεινετε ??

για θερμανση??χρειαζονται 3-4 γαριδουλες??

και απο φιλτρο??

Εξαρτάται από το φωτιστικό (τι λάμπα παίρνει: ιωδίου (αλογόνου), φθορισμού, πυράκτωσης ?)

Αν έχεις επιλογή, καλύτερα σε λευκό δηλαδή 5500 - 6500 Κelvin (αν είναι φθορισμού)

Για θέρμανση προτείνω αυτόν ή αυτόν ή αυτόν (στα 25watt)

Οι red cherry περνάνε καλύτερα σε όχι ιδιαίτερα ψηλή θερμοκρασία (23-25 είναι πιο καλά) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα αντέξουν σε χαμηλές θερμοκρασίες, θέλουν τη θέρμανσή τους κι αυτές.

Φίλτρο, κάποιο μικρό εσωτερικό φίλτρο θα βάλεις (δες πχ sera, elite, aquael, hydor, JBL αλλά και άλλες κινέζικες μάρκες) .

Ίσως και κάποιο αερόφλιτρο αν είναι επαρκές, αν και δεν το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια που μου προσφερεις!!!

κοιτα λοιπον εγω πως το εχω αρχισει επλυνα τελεια το ενυδριακι βασικα ειναι ολοκαινουργιο...

μετα πηρα ενα 5 κιλο μαυρο χαλικι...το επλυνα τελεια και το εβαλα...εχω μενει εκει...τωρα θα παω αυριο για ενα φιλτρακι και κανενα θερμοστατη 25 watt...οσο για το φωτιστικο την στρογγυλη την βιδωτη την 100watt παιρνει απλο γραφειου ειναι...τι λες ν βαλω??

και κατι αλλο απο φυτα και τιποτα μικρο απο διακοσμηση τι ν βαλω??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια που μου προσφερεις!!!

κοιτα λοιπον εγω πως το εχω αρχισει επλυνα τελεια το ενυδριακι βασικα ειναι ολοκαινουργιο...

μετα πηρα ενα 5 κιλο μαυρο χαλικι...το επλυνα τελεια και το εβαλα...εχω μενει εκει...τωρα θα παω αυριο για ενα φιλτρακι και κανενα θερμοστατη 25 watt...οσο για το φωτιστικο την στρογγυλη την βιδωτη την 100watt παιρνει απλο γραφειου ειναι...τι λες ν βαλω??

και κατι αλλο απο φυτα και τιποτα μικρο απο διακοσμηση τι ν βαλω??

Τότε να πάρεις μία λάμπα οικονομίας (18-23 watt = 100) αλλά να προσέξεις να είναι λευκή καλύτερα (δηλαδή να είναι στα 5500 με 6500 kelvin). Έτσι θα έχεις και οικονομία και σωστό φωτισμό (αντίσοιχη οικονομίας έχω στις γαρίδες μου και είναι μια χαρά). Υπάρχουν μάρκες που γράφουν πανω και τα kelvin. Δες από προσφορές ALDI, LIDL, Leroy Merlin και Praktiker.

Φυτά θα έβαζα καμιά ανούμπια nana, micorsium pteropus και moss όλα αυτά με ένα δύο ξυλαράκια μικρά (mopani αλλά βρες μικρά και φτηνά :wacko: ) και θα είναι πανευτυχείς. Τη moss θα τη δέσεις στα ξυλαράκαι με λεπτή πετονιά και σιγά σιγά θα πιάσει γύρω γύρω (τους αρέσει πολύ).

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω ενημερωνω για οτι νεοτερο...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...