Jump to content

Φυτεμένο Ενυδρείο με γρασσίδι???


Stratosss

Recommended Posts

Καλησπέρα χομπίστες, θέλω να κάνω μια ερώτηση, σκέφτομαι να βάλω το παρακάτω φυτό "Cuba" για γρασσίδι στην επιφάνεια του ενυδρείου μου αλλά δεν ξέρω κατα πόσο αυτό το φυτό είναι κατάλληλο για τον λόγο που το θέλω εγώ, έχετε καθόλου πληροφορίες σχετικά με την καταλληλότητα του και αν οι απαιτήσεις του είναι υψηλές ή χαμηλές (Είδα σε ένα πόστ ότι έχει υψηλές απαιτήσεις γιατί στο Tropica Plant λέει ότι είναι μέτριες.)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυτό επιφάνειας αλλά φυτεύεται. :)

Όσο για της απαιτήσεις του είναι σχετικά, αν το συγκρίνεις με x’ φυτά έχει υψηλές απατήσεις αν το συγκρίνεις όμως με y’ φυτά έχει χαμηλές απαιτήσεις για αυτό βρίσκεται κάπου στην μέση.

Αν θέλεις να το δεις να μεγαλώνει σωστά κανόνισε να έχεις μια φυσιολογική λίπανση λεπτόκοκκο χαλίκι ή άμμο, CO2, και φωτισμό με τάση προς τον πολύ όχι μέτριο.

Αλλά και το τελευταίο είναι σχετικό γιατί άλλο να έχεις πχ 3 λάμπες σε ένα ενυδρείο 200 λίτρα με ύψος 60 εκατοστά και άλλο να έχεις τα ίδια λίτρα (200) αλλά το ύψος να είναι 40 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φίλε Χρήστο ξέρεις κανένα φυτό που να είναι κατάλληλο για την χρήση που το θέλω??? γιατι απότι κατάλαβα η Cuba δεν είναι το πιο σωστό φυτό για επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Riccia

Lemna Minor

Hydrocotyle leucocephala

λίγο πιο δήσκολο ειναι το Salvinia natans

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μόλις τώρα κατάλαβα ότι έχω κάνει λάθος στην διατύπωση τις ερώτησης μου, (γιατί είδα ότι τα φυτά που μου έδειξες είναι για την επιφάνεια του νερού.) εγώ έλεγα για φυτό τύπου γρασσίδι για μέσα στο ενυδρείο για "γκαζόν" στον βυθό.Υπάρχει κάποιο άλλο φυτό εκτός απο την Cuba. ????

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να το δεις να μεγαλώνει σωστά κανόνισε να έχεις μια φυσιολογική λίπανση λεπτόκοκκο χαλίκι ή άμμο, CO2, και φωτισμό με τάση προς τον πολύ όχι μέτριο.

Αλλά και το τελευταίο είναι σχετικό γιατί άλλο να έχεις πχ 3 λάμπες σε ένα ενυδρείο 200 λίτρα με ύψος 60 εκατοστά και άλλο να έχεις τα ίδια λίτρα (200) αλλά το ύψος να είναι 40 εκατοστά.

Όλα τα φυτά που χρησιμοποιούνται για γρασίδι έχουν αυτές τις απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ίσως πιο εύκολο το echinodorus tenellus, έχουν πολλοί την ίδια απορία μαζί σου, κάνε μια αναζήτηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως η cuba τα σπάει από όλες τις απόψεις εαν τις παρέχεις τις κατάλληλες συνθήκες...

Δεν είναι τυχαία ένα από τα αγαπημένα φυτά των aquascapers παγκοσμίως!!!! :):D:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Με τον echinodorus tenellus δεν μπορεί να γίνει γρασίδι. Ξεφεύγει σε ύψος.

Link to comment
Share on other sites

πρότεινα το tenellus γιατί γίνεται αρκετά πυκνό και με τον καιρό εξαπλώνεται παντού μην αφήνοντας κενά, μοιάζει με ψηλό γρασίδι. Στο δικό μου έτσι το έχω και είμαι ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

πρότεινα το tenellus γιατί γίνεται αρκετά πυκνό και με τον καιρό εξαπλώνεται παντού μην αφήνοντας κενά, μοιάζει με ψηλό γρασίδι. Στο δικό μου έτσι το έχω και είμαι ευχαριστημένος!

Το ύψος είναι που μου το χαλάει. Δεν μοιάζει και πολύ με γρασίδι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα φυτό που μπορεί να σε καλύψει για την χρήση που το θέλεις είναι η Lilaeopsis Βrasiliensis σίγουρα δεν είναι τόσο εντυπωσιακή όσο η Cuba αλλά μπορεί να σε ικανοποιήσει. Έμενα τυχαία έπεσε στα χέρια μου και πραγματικά το θεωρώ πολύ όμορφο φυτό. Κι αυτή είναι λίγο δύσκολη σαν φυτό αλλά αξίζει να την δοκιμάσεις. Θέλει αρκετό φως και η χρήση CO2 θα της δώσει πολύ γρηγορότερη ανάπτυξη. Την φυτεύεις σε μικρές ομάδες κι αυτό την βοηθάει να εξαπλώνεται γρηγορότερα. ο πολλαπλασιασμός της γίνεται με ¨δρομείς¨. Να ξέρεις πως αναπτύσσεται αργά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...