Jump to content

Only Corals. Σκεψεις, σκεψεις...


Recommended Posts

Εχοντας κολλησει με το reefaki 65λτ το οποιο βρησκετε στην κοπελα μου καθως αποτελει το δωρο της.

Με την σειρα μου θα κανω ενα μεγαλητερο για μενα για το δικο μου σπιτι.

Αυτο που σκεφτομουν ειναι πως με εχουν κερδισει τα κοραλια περισσοτερο απο τα ψαρια απο οτι καταλαβαινω χωρις τροφες απο ψαρια μεσα στο ενυδρειο μονο με συνεργειο καθαρισμου οι σταθεροτητα των τιμων αυξανεται, η καθημερινη φροντηδα ταισμα κτλ μειωνεται κατα πολυ.

Πως το εχω στο μυαλο μου:

Να φτιαξω κατι σαν fragιερα στυλ με DSB 10cm οφελειμη αλγη απο πανω και πανω πλαστικες συτες με οροφους για να μπαινουν τα κοραλια και κομματια βραχων, T5 λαμπες ασπρες και μπλε με 12ωρο κυκλο. κυκλοφορια αρκετα επανω δυνατη. Ωστε να υπαρχουν σε καθε οροφο βαθμιδες ροης οσο πιο κατω τοσο λιγοτερη ροη ωστε να μπαινουν τα κοραλια αναλογα με το ειδος και τις απετησεις τους.

Ενα μπουκαλι απο αυτα τα μεγαλα που μπαινουν σε ψυκτες. Με ΖΒ, αντιφωσφορο, ανθρακα και κυκλοφορια με αντλια 2000 λιτρα ανα ωρα.

Ολα φτηνα (εκτος απο τα κοραλια) και σωστα.

Θα την ψαξω και για calcium reactor ωστε το νερο μου να ειναι πληρες για τα κοραλια.

Ερωτησεις.

1.Οπως ειδατε δεν εχω αναφαιρει skimmer, σε ενα τετοιο συστημα χρειαζεται?

2. Δικες σας ιδεες?

PS. Τηθεται ενα θεμα ομορφιας κτλ. Ομως εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει το θεμα της ομορφιας οσο της παρακολουθησης των κοραλιων και της υγειας τους.

Link to comment
Share on other sites

σε μικρά συστήματα το skimmer είναι περιττό

πολλοί το πιστεύουν αυτό

όταν έχεις να κάνεις με μαλάκα κοράλλια , προχωράς άφοβα χωρίς skimmer :)

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω ότι και με συνδυασμό μαλακών – sps μπορείς να αποφύγεις το skimmer

η ιδέα σου μ αρέσει όπως και ο τίτλος του θέματος :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ωραια λοιπον!

Τελος του μηνα που πληρωνομαι θα αναβαθμισω το ποστ! :)

Οποιαδηποτε αλλη ιδεα δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

μια και δεν θα υπάρχουν ψάρια μπορείς να χαμηλώσεις το κόστος αποφεύγοντας και το dsb , τα μικρά dsb είναι αμφιβόλου αποτελεσματικότητας με ζωντανό βράχο και μακροάλγη πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Το project που θες να κανεις ειναι ενα ονειρο ζωης δικο μου (και οχι μονο πιστευω)

Σου ευχομαι συντομα να καταφερεις να την υλοποιηση του.

Link to comment
Share on other sites

hmmmm απλα διαβασα πως το DSB απελευθερωνει και ασβεστιο στο ενυδρειο.... Απο αυτην την αποψη το ειπα.

Bill28 δεν νομιζω να ειναι το ονειρο ζωης σου, Γιατι ξεχασα να αναφαιρω πως το ενυδρειο δεν θα ειναι κανα θυριο αλλα γυρω στα 150λτ.

Οποτε περιορισμενος χωρος για το ονειρο μας! Χεχεχε

Έγινε επεξεργασία - George1
Link to comment
Share on other sites

hmmmm απλα διαβασα πως το DSB απελευθερωνει και ασβεστιο στο ενυδρειο....

λεπτομέρειες μπροστά στις ανάγκες ενός ενυδρείου σε πλήρη λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

SalTasos μπορώ να έχω μόνο κοράλια σε 100λίτρα χωρίς σκιμερ; To λέω γιατί θα ήθελα να κάνω μια μικρή "βουτιά" στα θαλασσινά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

hmmmm απλα διαβασα πως το DSB απελευθερωνει και ασβεστιο στο ενυδρειο.... Απο αυτην την αποψη το ειπα.

Bill28 δεν νομιζω να ειναι το ονειρο ζωης σου, Γιατι ξεχασα να αναφαιρω πως το ενυδρειο δεν θα ειναι κανα θυριο αλλα γυρω στα 150λτ.

Οποτε περιορισμενος χωρος για το ονειρο μας! Χεχεχε

Ναι αλλα μονο με κοραλια :)

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω ότι και με συνδυασμό μαλακών – sps μπορείς να αποφύγεις το skimmer

η ιδέα σου μ αρέσει όπως και ο τίτλος του θέματος :D

Μήπως θα ήταν καλύτερο να προσθέσεις και ένα σκιμμερακι;Σίγουρα θα μπορεις να το

υποστηριξεις με αλλαγες νερού αλλά και το τάισμα τον κοραλιών θα επιβαρύνει το σύστημα.

Για σαμπ που το συζητήσαμε δεν το σκέφτεσαι;

Ωραια ωραια λοιπον!

Τελος του μηνα που πληρωνομαι θα αναβαθμισω το ποστ! :)

Οποιαδηποτε αλλη ιδεα δεκτη.

Περιμένουμε. :closedeyes:

μια και δεν θα υπάρχουν ψάρια μπορείς να χαμηλώσεις το κόστος αποφεύγοντας και το dsb , τα μικρά dsb είναι αμφιβόλου αποτελεσματικότητας με ζωντανό βράχο και μακροάλγη πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά

+1

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλύτερο να προσθέσεις και ένα σκιμμερακι;

μπορεί να βάλει στην αρχή για να κουράρει το βράχο , μόλις μπούνε τα μαλακά κοράλλια καλύτερα να μην υπάρχει ΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...