Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο


Guest raeziel

Recommended Posts

Guest raeziel

Από την πρώτη μέρα που αγόρασα το ενυδρείο , και μιας και είναι και το πρώτο μου, καταλαβαίνετε ότι είμαι με μία φωτογραφική μηχανή στο χέρι :wub:

Πλέον, μετά από 1 μήνα λειτουργείας του, έχω μαζέψει κάποιες φωτογραφίες από το πώς ήταν στην αρχή μέχρι και το πώς έχει γίνει τώρα (αν και το χρονικό διάστημα είναι μικρό, οι αλλαγές είναι εμφανείς).

Θα ήθελα λοιπόν, να σας παρουσίασω κάποιες από αυτές, έτσι ώστε να μου πείτε την γνώμη σας, και ίσως και κάποιες συμβουλές και προτάσεις από τους εμπειρότερους (από σχεδόν όλους δηλαδή :wub: )

Στην αρχή λοιπόν (την πρώτη εβδομάδα) είχα αγοράσει μόνο 2 πέτρες και 2 πλαστικά φυτά και το ενυδρείο έδειχνε κάπως έτσι:

post-18583-1271442618_thumb.jpg

Στην αρχή της δεύτερης εβδομάδας πρόσθεσα ένα ναυάγιο ως κεντρική διακόσμηση, και πρόσθεσα και τα πρώτα ψάρια (είχα ακούσει και είχα διαβάσει ότι δεν ήταν κάτι το ενδεδειγμένο, αλλά είχα πάει στο μαγαζί ώς γνωστός και φαντάστηκα ότι ο ιδιοκτήτης δεν θα μου έλεγε μπαρούφες...νομίζω ότι όντως τελικά ήταν νωρίς αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα). Έβαλα λοιπόν μέσα 6 τιγράκια, 2 μελανοταινίες και 1 κλόουν, και το ενυδρείο έγινε κάπως έτσι:

post-18583-1271443012_thumb.jpg

Μιλώντας με 1-2 γνωστούς που έχουν εμπειρία με ενυδρεία, και συζητώντας για την διακόσμηση και για φυτά, μου δώσανε να καταλάβω, ότι ενώ για παράδειγμα το ναυάγιο δεν είναι ότι πιο φυσικό εν τούτοις δεν πειράζει να το έχω μέσα, θα έπρεπε οπωσδήποτε να βγάλω τα πλαστικά φυτά και να φυτέψω αληθινά. Για να πω την αμαρτία μου, είχα την αίσθηση οτι το αποτέλεσμα δεν θα μου άρεσε οικαστικά, αλλά τελικά συνέβη το αντίθετο. Τα φυτά έχουν δώσει άλλο χρώμα και μια ιδιαίτερη ομορφιά στο ενυδρείο, συν τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν στην οικολογική ισοροπία του περιββάλοντος που ζούνε τα ψάρια.

Αγόρασα λοιπόν 6-7 διαφορετικά είδη φυτών (δράκαινες, Cabomba, Vallisneria, κ.α.), πέταξα τα πλαστικά, και φύτεψα τα νέα μου φυτά. Επίσης πήρα και μερικά ψαράκια ακόμα (στο τέλος της 3ης εβδομάδας). Πιο συγκεκριμένα πήρα 2 σκαλάρια, 4 μόλλυ (2 λευκά και 2 leopard), 1 γαιοφάγο και 1 φάντασμα.

Το ενυδρείο λοιπόν, εδώ και 2 εβδομάδες περίπου δείχνει κάπως έτσι:

post-18583-1271444095_thumb.jpg

----------------------------------------

(το ένα από τα 2 σκαλάρια)

post-18583-1271444322_thumb.jpg

----------------------------------------

(οι 2 μελανοταινίες)

post-18583-1271444583_thumb.jpg

----------------------------------------

(ο γαιοφάγος και 2 από τα τιγράκια)

post-18583-1271444777_thumb.jpg

----------------------------------------

και μία τελευταία, στην οποία προσπαθούσα να βγάλω φωτογραφία το φάντασμα, και είδα έκπληκτος δίπλα στις ρίζες ενός φυτού ένα πράγμα που έχω την εντύπωση (γιατί ακόμα δεν το πιστεύω) οτι είναι ένα πολύ μικρό κοχύλι (δεν μπορώ να είμαι σίγορος, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς βρέθηκε εκεί :wacko: )

post-18583-1271445250_thumb.jpg

----------------------------------------

Αυτά για αρχή, και υπόσχομαι να ανεβάσω περισσότερες στο μέλλον, εφ' όσον βάλω νέα φυτά και ψάρια.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, σχόλια και παρατηρήσεις είναι φυσικά ευπρόσδεκτα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Το ενυδρείο πάντως κρίνοντας από τις φωτογραφιές δείχνει συνεχώς να βελτιώνεται..

Λοιπόν..

Την δράκαινα πρέπει να την βγάλεις από το ενυδρείο γιατί θα χαλάσει και θα έχεις πρόβλημα...

Η ψαροσύνθεση όμως έχει προβλήματα...

Π.χ. τα μόλυ θέλουν σκληρό νερό ενώ τα αγγελόψαρα μαλακό...

Μετρήσεις έχεις κάνει??

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?? Ύψος??

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη μέρα που αγόρασα το ενυδρείο , και μιας και είναι και το πρώτο μου, καταλαβαίνετε ότι είμαι με μία φωτογραφική μηχανή στο χέρι :wub:

Πλέον, μετά από 1 μήνα λειτουργείας του, έχω μαζέψει κάποιες φωτογραφίες από το πώς ήταν στην αρχή μέχρι και το πώς έχει γίνει τώρα (αν και το χρονικό διάστημα είναι μικρό, οι αλλαγές είναι εμφανείς).

Θα ήθελα λοιπόν, να σας παρουσίασω κάποιες από αυτές, έτσι ώστε να μου πείτε την γνώμη σας, και ίσως και κάποιες συμβουλές και προτάσεις από τους εμπειρότερους (από σχεδόν όλους δηλαδή :wub: )

Στην αρχή λοιπόν (την πρώτη εβδομάδα) είχα αγοράσει μόνο 2 πέτρες και 2 πλαστικά φυτά και το ενυδρείο έδειχνε κάπως έτσι:

post-18583-1271442618_thumb.jpg

Στην αρχή της δεύτερης εβδομάδας πρόσθεσα ένα ναυάγιο ως κεντρική διακόσμηση, και πρόσθεσα και τα πρώτα ψάρια (είχα ακούσει και είχα διαβάσει ότι δεν ήταν κάτι το ενδεδειγμένο, αλλά είχα πάει στο μαγαζί ώς γνωστός και φαντάστηκα ότι ο ιδιοκτήτης δεν θα μου έλεγε μπαρούφες...νομίζω ότι όντως τελικά ήταν νωρίς αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα). Έβαλα λοιπόν μέσα 6 τιγράκια, 2 μελανοταινίες και 1 κλόουν, και το ενυδρείο έγινε κάπως έτσι:

post-18583-1271443012_thumb.jpg

Μιλώντας με 1-2 γνωστούς που έχουν εμπειρία με ενυδρεία, και συζητώντας για την διακόσμηση και για φυτά, μου δώσανε να καταλάβω, ότι ενώ για παράδειγμα το ναυάγιο δεν είναι ότι πιο φυσικό εν τούτοις δεν πειράζει να το έχω μέσα, θα έπρεπε οπωσδήποτε να βγάλω τα πλαστικά φυτά και να φυτέψω αληθινά. Για να πω την αμαρτία μου, είχα την αίσθηση οτι το αποτέλεσμα δεν θα μου άρεσε οικαστικά, αλλά τελικά συνέβη το αντίθετο. Τα φυτά έχουν δώσει άλλο χρώμα και μια ιδιαίτερη ομορφιά στο ενυδρείο, συν τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν στην οικολογική ισοροπία του περιββάλοντος που ζούνε τα ψάρια.

Αγόρασα λοιπόν 6-7 διαφορετικά είδη φυτών (δράκαινες, Cabomba, Vallisneria, κ.α.), πέταξα τα πλαστικά, και φύτεψα τα νέα μου φυτά. Επίσης πήρα και μερικά ψαράκια ακόμα (στο τέλος της 3ης εβδομάδας). Πιο συγκεκριμένα πήρα 2 σκαλάρια, 4 μόλλυ (2 λευκά και 2 leopard), 1 γαιοφάγο και 1 φάντασμα.

Το ενυδρείο λοιπόν, εδώ και 2 εβδομάδες περίπου δείχνει κάπως έτσι:

post-18583-1271444095_thumb.jpg

----------------------------------------

(το ένα από τα 2 σκαλάρια)

post-18583-1271444322_thumb.jpg

----------------------------------------

(οι 2 μελανοταινίες)

post-18583-1271444583_thumb.jpg

----------------------------------------

(ο γαιοφάγος και 2 από τα τιγράκια)

post-18583-1271444777_thumb.jpg

----------------------------------------

και μία τελευταία, στην οποία προσπαθούσα να βγάλω φωτογραφία το φάντασμα, και είδα έκπληκτος δίπλα στις ρίζες ενός φυτού ένα πράγμα που έχω την εντύπωση (γιατί ακόμα δεν το πιστεύω) οτι είναι ένα πολύ μικρό κοχύλι (δεν μπορώ να είμαι σίγορος, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς βρέθηκε εκεί :wacko: )

post-18583-1271445250_thumb.jpg

----------------------------------------

Αυτά για αρχή, και υπόσχομαι να ανεβάσω περισσότερες στο μέλλον, εφ' όσον βάλω νέα φυτά και ψάρια.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, σχόλια και παρατηρήσεις είναι φυσικά ευπρόσδεκτα. :bowdown:

γεια σου φιλε και καλως ηρθες.το κοχυλι που λες ειναι σαλιγγαρι και πιθανων μπηκε με τα φυτα.οπως ειπε και ο φιλος delta6 τα ψαρια που εχεις δεν ταιριαζουν μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Guest raeziel

το ενυδρείο έχει διαστάσεις 1μ (μήκος) * 60εκ (ύψος) * 40εκ (πλάτος)

τελευταίες μετρήσεις (σήμερα το πρωί, πρίν από 15'):

NO3 : 50 mg/l

NO2 : 5 mg/l

NH4 : 0

Gh : >14 od

Kh : 6 od

pH : 7,2

το τέστ για την αμμωνία το κάνω χρησιμοποιώντας ένα τέστ της εταιρίας SALIFERT. Είναι ένα τέστ που παίρνεις δείγμα με μια σύριγγα από το νερό του ενυδρείου (για όσους το ξέρουν). Έχω κάνει 3 φορές τεστ και κάθε φορά μου βγάζει οτι έχω 0. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Και το λέω γιατί ο τύπος από τον οποίο παίρνω τα ψάρια, μου είπε οτι αν πχ δεις τα τιγράκια να στέκονται με το κεφάλι να κοιτάει λοξά προς τα κάτω, τότε σημαίνει οτι το ενυδρείο έχει αμμωνία. Το τεστ το κάνω σωστά πάντως. Μήπως υπάρχει κάποιο καλύτερο τεστ να αγοράσω?

Τις υπόλοιπες τιμές τις παίρνω χρησιμοποιώντας ένα τεστ της eSHa...μου φαίνεται λίγο δύσκολο στην χρήση του, για να διαβάσω τις τιμές. Αν μπορεί να προτείνει κάποιος ένα τεστ που να δείχνει εύκολα και ξεκάθαρα τις τιμές, θα βοηθούσε αρκετά.

Από εκεί και πέρα, άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά του ενυδρείου είναι:

- Εξωτερικό φίλτρο FLUVAL 305: Λειτουργεί εδώ και 2 εβδομάδες. Στην αρχή είχα μόνο ένα εσωτερικό φίλτρο, που είχε το ενυδρείο από την μάνα του, αλλά όλοι μου λέγανε ότι δεν κάνει για τόσο μεγάλο ενυδρείο, και οτι έπρεπε να πάρω οπωσδήποτε ένα εξωτερικό.

- Μια λάμπα φθορίου ροζ χρώματος, SERA 25W 75cm 30'' και μία λευκη RESUN 25W (είχε 2 στην αρχή, την μία την έβγαλα για να βάλω αυτή για τα φυτά)

- Θερμοστάτη EHEIM 150W

- Μία αεραντλία, την οποία μου είπανε (από τότε που έβαλα τα φυτά) ότι πρέπει να είναι κλειστή την ημέρα (όταν και έχω ανοιχτά τα φώτα) και να την ανοίγω το βράδυ (όταν και κλείνω τα φώτα).

Αφού οι 2 παραπάνω φίλοι λένε οτι πρέπει να βγάλω τις δράκαινες, τότε θα τις πετάξω. Για την ψαροσύνθεση του ενυδρείου θα δω τι μπορώ να κάνω. Το ενυδρείο από οτι έχω καταλάβει δεν είναι ακόμα στρωμένο, και μέχρι τώρα είχα 3 απώλειες ψαριών (η μία σήμερα το πρωί, όταν και είδα το φάντασμα στον πάτο του ενυδρείου). Είναι πολύ νωρίς ακόμα, δεν έχω και καθόλου εμπειρία, και φαντάζομαι οτι είναι πράγματα που συμβαίνουν. Ελπίζω μέρα με την μέρα το ενυδρείο να γίνεται όλο και πιο κατάλληλο σαν περιβάλλον για τα ψαράκια που έχω μέσα.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...