Jump to content

DSL συνέχεια...


Recommended Posts

Για δες το 1+1 με πιο επιστημονικό τρόπο, να δούμε αν μετά είσαι σίγουρος ότι κάνει 2! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη εχω παρει και bachelor και masters in science σε δικτυα και τηλεπικοινωνιες δεν ειμαι ασχετος. οταν σου λεω κατεβαζω με 100 σου λεω κατεβαζω με 100 kiloBITS. ο οτε πειραματιζεται με τοπικους βροχους για δωρεαν αυτοματη αναβαθμισης γραμμης. αρα απο την 512 γραμμη που εχω εχω τορα 1024. Επισης το overhead που χρειαζεται σε οποιαδηποτε γραμμη dsl ειναι περιπου 12-13% δηλαδη χανεις τοσο μονο και μονο για να γινεται η επικονωνια με τα προτοκολλα τcp/ip σε atm δικτυο. συν βαλε οτι υπαρχει και το latency και attenuation του σηματος οσο μεγαλωνει η αποσταση απο τον τοπικο βροχο dslam. αρα βαλε και αλλη πτωση της γραμμης. ΣΥΝ ΟΤΙ οι τιμες που λες οτι ειναι ενδεικτεικτικες ΜΕ τα χαμενο bandwidth ειναι σαφες οτι ειναι και παλι λαθος. οριστε και ενα site για να δεις. ααα και κατι αλλο ΣΥΝ ΟΤΙ η εταιριες αυτοματα μπορουνε να σου κατεβασουνε λιγο την ταχυτητα να αντεπεξελθουνε με αυξημενη ζητηση σε διαφορες ωρες της ημερας. αμα ειχανε καθαρα ταχυτητηα φουλ στον καθενα θα χανανε τρελλα λεφτα απο την αχρισημοποιητη bandwidth. αρα ολα παιζουνε ρολο.

http://www.dslreports.com/speed

αρα στην περιπτωση αυτη ο γαιδαρος οχι μονο πεταει αλλα εγινε concorde

Έγινε επεξεργασία - Stilatos
Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις παρει bachelor και masters τοτε δε θα κατσω καν να σου αποδειξω τα αυτονοητα ...

Απλα μαθηματικα ειναι κατσε καντα ...

Οσο για αυτο που λες για τους internet service providers τουλαχιστον σε μια εταιρεια που ειμαι σε θεση να γνωριζω αυτο ουτε καν γινετε και απλα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας .... και αυτο μπορω να στο αποδειξω αλλα αμα εισαι masteras δεν εχεις αναγκη ... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη εχω παρει και bachelor και masters in science σε δικτυα και τηλεπικοινωνιες δεν ειμαι ασχετος. οταν σου λεω κατεβαζω με 100 σου λεω κατεβαζω με 100 kiloBITS.

Πάντως 100kiloBITS είναι 12.5kiloBytes! :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αστο Γιωργο αυτα ειναι για expert users .... :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω δεν απευθυνετε σε κανεναν συγκεκριμενα! Ειλικρινα!!

Επειδη μας βλεπω σε λιγο να κανουμε τους αστυνομικους :lmao: παρακαλω να συνεχισετε τη συζητηση ριχνοντας λιγο τους τονους...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μας δε μας βλεπω καλα :lmao::lmao::rasp::rasp::ballistic::rasp:

Προσωπικα εγω δεν εχω να πω κατι αλλο το σταματαω εδω ... θα κανω την ενημερωση για τα πιλοτικα κεντρα και thats all ... :rip:

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Με 512 δεν κατεβάζεις με 100 kbit...

Eπίσης να σημειώσω ότι στη δική μου περίπτωση όπου αγόρασα πακέτο 512 και μπήκα στο πιλοτικό του ΟΤΕ, οπότε αναβαθμίστηκα στο 1 Mbit, η γραμμή μου (Layer1) δεν χρονίζει στα 1024 αλλά στα 1176. Πριν χρόνιζε στα 588. Άρα σχεδόν γλίτωνα/γλιτώνω το overhead του ΑΤΜ! Τώρα κατεβάζω με σταθερή ταχύτητα 114-120 kbit. Επειδή τυχαίνει να δουλεύω και σε provider, κι επειδή είχε τεθεί παλιότερα θέμα στον ΟΤΕ από κάποιους πελάτες οι οποίοι υποστήριζαν ότι είχαν αγοράσει υπηρεσία 512 και όχι γραμμή 512.... ο ΟΤΕ σε κάποια κέντρα του, το DSL (φυσική γραμμή) 512, 1025, 2048 κ.τ.λ. δεν το δίνει ακριβώς αλλά κάτι παραπάνω, ώστε να μην έχει το πρόβλημα με τους πελάτες και να μπορεί να δώσει υπηρεσία καθαρή!

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

μπλα..μπλαα..μπλααα

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή.

Όλα αυτά που λετε μου φαίνονται Κινέζικα και ούτε που με ενδιαφέρουν να τα μάθω.

Αυτο που με ενδιαφέρει είναι να πληρώνω ότι παίρνω. Γϊνεται ;

Γίνεται επιτέλους σε αυτή την Ρημάδα την ΨαρωΚώσταινα να αναβαθμιστούμε λίγο και να πλησιάσουμε το επίπεδα άλλων ευρωπαικών χωρών σε διάφορους τομείς ή τελικά να πάω στο χωριό μου να βοσκάω πρόβατα ;;;

Καλύτερα θα μαι πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο τη Δευτερα 21 Αυγουστου θα ξεκινησουν εργασιες για τη σταδιακη αναβαθμιση σε ΟΛΑ τα DSLAMS (κεντρα ΟΤΕ) οι οποιες και θα ολοκληρωθουν σε διαστημα 3 μηνων ...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και ανακοίνωση από την Forthnet σήμερα ότι θα διπλασιαστούν όλες οι γραμμές χωρίς χρέωση μόλις είναι έτοιμος ο περίφημος ΟΤΕ.

Αε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...