Jump to content

Το Aggresive Ενυδρειακι μου


nickolaos28

Recommended Posts

Αλλα θελω να τα τρωνε απο το χερι σου!

Ελα χαλκιδα μικρε να σου δωσω γαριδες μυδια και βαλε εσυ το xερι μεσα ενω κρατας φαγητο...εγω δε το κανω<_<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελα χαλκιδα μικρε να σου δωσω γαριδες μυδια και βαλε εσυ το xερι μεσα ενω κρατας φαγητο...εγω δε το κανω:D

Δεν βουταω καλυτερα σε ενυδρειο με καρχαριες! Λιγοτερα τραυματα θα εχω! <_<

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γλυκος ο πονος....ειναι σαν συριγγα ...μπορει να σου αρεσει <_<Βεβαια αν φας καμια καλη απο τον Undulate θα φτασεις ταβανι....

Αλλα πρωτα αρχιζει η πρωτη θεραπεια του ενυδρειου σημερα και ειμαι καπως....Μακαρι να πετυχει με την πρωτη για να μην εχουμε συνεχεια στο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γλυκος ο πονος....ειναι σαν συριγγα ...μπορει να σου αρεσει :)Βεβαια αν φας καμια καλη απο τον Undulate θα φτασεις ταβανι....

Αλλα πρωτα αρχιζει η πρωτη θεραπεια του ενυδρειου σημερα και ειμαι καπως....Μακαρι να πετυχει με την πρωτη για να μην εχουμε συνεχεια στο θεμα....

Για τον clown trigger λες ?! :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω δυστυχως για θεραπεια και των 600 Lt περα της καραντινας που βρισκεται ο Clown

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω δυστυχως για θεραπεια και των 600 Lt περα της καραντινας που βρισκεται ο Clown

Ξέρεις τι μπορεί να έφταιξε ?

Υποψιάζεσαι το λευκοστερνο ο οποίος έγινε μεζεδάκι ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως γιατι απο τοτε αρχισαν τα προβληματα....δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

ο λευκοστερνος ειναι ατομικη βομβα !!! οποτε τον προσπαθησα τα αποτελεσματα μοιραια :) εχω αποφασισει οτι μερικα ζωντανα ειναι καλυτερα να μενουν στην θαλασσα οσο κ αν τα γουσταρουμε...) ευχομαι να ξεπερασεις ανωδυνα τα προβληματα των θαλασσινων φιλων σου...

Link to comment
Share on other sites

ο λευκοστερνος ειναι ατομικη βομβα !!! οποτε τον προσπαθησα τα αποτελεσματα μοιραια :) εχω αποφασισει οτι μερικα ζωντανα ειναι καλυτερα να μενουν στην θαλασσα οσο κ αν τα γουσταρουμε...) ευχομαι να ξεπερασεις ανωδυνα τα προβληματα των θαλασσινων φιλων σου...

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

ο λευκοστερνος ειναι ατομικη βομβα !!! οποτε τον προσπαθησα τα αποτελεσματα μοιραια :) εχω αποφασισει οτι μερικα ζωντανα ειναι καλυτερα να μενουν στην θαλασσα οσο κ αν τα γουσταρουμε...) ευχομαι να ξεπερασεις ανωδυνα τα προβληματα των θαλασσινων φιλων σου...

Εμεινε μπηκε στο ενυδρειο με την φιλοσοφια να φαει λιγο αλγη...Αλλα δυστυχως εγινε τροφη σε λιγοτερο απο 24 ωρες απο τους κανιβαλους που εχω. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμεινε μπηκε στο ενυδρειο με την φιλοσοφια να φαει λιγο αλγη...Αλλα δυστυχως εγινε τροφη σε λιγοτερο απο 24 ωρες απο τους κανιβαλους που εχω. :)

Δυστηχως ετσι ειναι αυτα τα ψαρια.Πολυ ομορφα για fish only ενυδρεια αλλα περιοριζουν πολυ τις επιλογες που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ετσι ειναι αυτα τα ψαρια.Πολυ ομορφα για fish only ενυδρεια αλλα περιοριζουν πολυ τις επιλογες που εχεις.

Αντιθετως maik78..Υπαρχουν δεκαδες ψαρια απο Trigger-Puffer-Angel-Tang sohal-Eel τα οποια μπορουν να στησουν ενα απιστευτο κυριολεχτικα ενυδρειο...Ο μονος περιορισμος ειναι τα λιτρα...Αυτο και μονο αυτο...Ο λευκοστερνος επειτα απο συζητησεις αγοραστηκε με τι λογικη οτι εχει μεγαλο ποσοστο επιβιωσης και δυστυχως το αποτελεσμα μας διεψευσε...

Οταν με το καλο και πιστευω να ναι συντομα μετακομισω στο δικο μου σπιτι τοτε να σαι σιγουρος οτι 2 με 3 τονοι νερο θα εγκατασταθουν στο σαλονι μου και τοτε ο μονος περιορισμος θα ναι ο χρονος που θα διαθετω για να το εξελισω :)Την κατασκευη και την τελικη μορφη την εχω σχεδιασει οπως και τις λεπτομερειες του διακοσμου και των μηχανηματων και το μονο που μενει ειναι το σπιτι ...

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετως maik78..Υπαρχουν δεκαδες ψαρια απο Trigger-Puffer-Angel-Tang sohal-Eel τα οποια μπορουν να στησουν ενα απιστευτο κυριολεχτικα ενυδρειο...Ο μονος περιορισμος ειναι τα λιτρα...Αυτο και μονο αυτο...Ο λευκοστερνος επειτα απο συζητησεις αγοραστηκε με τι λογικη οτι εχει μεγαλο ποσοστο επιβιωσης και δυστυχως το αποτελεσμα μας διεψευσε...

Οταν με το καλο και πιστευω να ναι συντομα μετακομισω στο δικο μου σπιτι τοτε να σαι σιγουρος οτι 2 με 3 τονοι νερο θα εγκατασταθουν στο σαλονι μου και τοτε ο μονος περιορισμος θα ναι ο χρονος που θα διαθετω για να το εξελισω :)Την κατασκευη και την τελικη μορφη την εχω σχεδιασει οπως και τις λεπτομερειες του διακοσμου και των μηχανηματων και το μονο που μενει ειναι το σπιτι ...

θελω πολυ να δω τι σχεδιαζεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα και ενω η κυριως γυαλα βρισκεται σε κατασταση θεραπειας προστεθηκε ενα Masked Puffer ( Arothron diadematus ) σε Xl μεγεθος. ;)

Το ψαρι ειναι πανεμορφο,υγιεστατο και σπανιο ειδικα σε αυτο το μεγεθος για την εγχωρια αγορα μας γι αυτο προχωρησα στην αγορα του παρα το γνωστο προβλημα που τυρανναει τα trigger μου.

Φωτο θα μπουν αυριο.....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα και ενω η κυριως γυαλα βρισκεται σε κατασταση θεραπειας προστεθηκε ενα Masked Puffer ( Arothron diadematus ) σε Xl μεγεθος. ;)

Το ψαρι ειναι πανεμορφο,υγιεστατο και σπανιο ειδικα σε αυτο το μεγεθος για την εγχωρια αγορα μας γι αυτο προχωρησα στην αγορα του παρα το γνωστο προβλημα που τυρανναει τα trigger μου.

Φωτο θα μπουν αυριο.....

Καλορίζικο αν και θα έπρεπε να τελειώσεις την θεραπεία πρώτα....

Link to comment
Share on other sites

Αφου ξερεις τον πειρασμο μολις αντικρυσεις ενα ψαρι που το θες....Σε τρωνε ολα...;)

Link to comment
Share on other sites

Το Puffer προσαρμοστηκε πληρως και ειναι πανεμορφο ;) Μερικες φωτο του....

post-9743-1274183583_thumb.jpg

post-9743-1274183635_thumb.jpg

post-9743-1274183697_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το ενυδρειο εχει να περιμενει μονο το πανεμορφο Golden puffer οπου θα κλεισει και ο κυκλος ιχθυοφορτωσης του ;)

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το ενυδρειο εχει να περιμενει μονο το πανεμορφο Golden puffer οπου θα κλεισει και ο κυκλος ιχθυοφορτωσης του ;)

Συνολικα ποσα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Συνολικα ποσα ψαρια?

1 Eel

3 Puffer+1 Gold (αναμονη)

6 Triiger

1 Clown (sump)

11 στο συνολο υπαρχουν τωρα χωρις το Gold ;)

Link to comment
Share on other sites

1 Eel

3 Puffer+1 Gold (αναμονη)

6 Triiger

1 Clown (sump)

11 στο συνολο υπαρχουν τωρα χωρις το Gold :)

Στα 400 λιτρα, μεχρι ποσα ψαρια πιστευεις οτι θα ηταν καλο να εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Στα 400 λιτρα, μεχρι ποσα ψαρια πιστευεις οτι θα ηταν καλο να εχεις ?

Αυτο εξαρταται απο το μεγεθος των ψαριων και την δυνατοτητα του καθε ενυδρειου να σηκωσει το βιολογικο φορτιο ..Εμενα ειναι πλεον φορτωμενο και επεται αναβαθμιση στο συστημα φιλτραρισματος συντομα για να ηρεμησω λιγο απο τον φοβο νιτρικων φωσφορικων αμμωνιας ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εξαρταται απο το μεγεθος των ψαριων και την δυνατοτητα του καθε ενυδρειου να σηκωσει το βιολογικο φορτιο ..Εμενα ειναι πλεον φορτωμενο και επεται αναβαθμιση στο συστημα φιλτραρισματος συντομα για να ηρεμησω λιγο απο τον φοβο νιτρικων φωσφορικων αμμωνιας ...

Δεν ειναι απολυτο αυτο.Με το ιδιο σκεπτικο και ενα παφερ μπορει να ζησει σε 30 λιτρα αρκει να εχει καλη βιολογια? 400 λιτρα-100 kg βραχο -50 + αραγονιτη μενουν 300 περιπου. 12 ψαρουκλες σε 300 λιτρα δεν ειναι και λιγες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απολυτο αυτο.Με το ιδιο σκεπτικο και ενα παφερ μπορει να ζησει σε 30 λιτρα αρκει να εχει καλη βιολογια? 400 λιτρα-100 kg βραχο -50 + αραγονιτη μενουν 300 περιπου. 12 ψαρουκλες σε 300 λιτρα δεν ειναι και λιγες.

Τα λιτρα ειναι 500 καθαρα μαζι με το sump..Και ειναι απολυτο οτι καθε ενυδρειο ακομα και με τον ιδιο εξοπλισμο με ενα αλλο δεν μπορει να σηκωσει το ιδιο βιολογικο φορτιο κατα την αποψη μου.12 ψαρια ειναι επειτα απο 2 1/2 χρονια ζωης του ενυδρειου και οι τιμες του ενυδρειου ειναι σε φυσιολογικες τιμες αλλα ερχονται αλλαγες παλι οπου σε λιγοτερο απο 15 ημερες ετοιμαζεται μια αναβαθμιση στο συστημα φιλτραρισματος με προσθηκη 3 διαφορετικων αντιδραστηρων για ελεγχο των τιμων του ενυδρειου.

post-9743-1274540690_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...