Jump to content

Το Aggresive Ενυδρειακι μου


nickolaos28

Recommended Posts

Τα λιτρα ειναι 500 καθαρα μαζι με το sump..Και ειναι απολυτο οτι καθε ενυδρειο ακομα και με τον ιδιο εξοπλισμο με ενα αλλο δεν μπορει να σηκωσει το ιδιο βιολογικο φορτιο κατα την αποψη μου.12 ψαρια ειναι επειτα απο 2 1/2 χρονια ζωης του ενυδρειου και οι τιμες του ενυδρειου ειναι σε φυσιολογικες τιμες αλλα ερχονται αλλαγες παλι οπου σε λιγοτερο απο 15 ημερες ετοιμαζεται μια αναβαθμιση στο συστημα φιλτραρισματος με προσθηκη 3 διαφορετικων αντιδραστηρων για ελεγχο των τιμων του ενυδρειου.

Κολυμπανε και στο sump ? Εγω μιλαω για το χωρο που κινουνται τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποσα ψαρια μπορουμε να βαλουμε σε ενα ενυδρειο μας το καθοριζουν τα λιτρα που εχουμε.Ξεχωριστο πραγμα ειναι η βιολογια.Οποτε τα καθαρα σου λιτρα μονο με το ενυδρειο ποσα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ακριβως λεω και εγω φιλε Μιχαλη! :)

To ονομα μου ειναι Μακης που βγαινει απο το Σεραφειμ,Σεραφειμακης.Μaik με φωναζουν στην δουλεια,μαρεσε και το εβαλα στο forum. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To ονομα μου ειναι Μακης που βγαινει απο το Σεραφειμ,Σεραφειμακης.Μaik με φωναζουν στην δουλεια,μαρεσε και το εβαλα στο forum. :thumbup:

Οκ τοτε Μακη-Σεραφειμ :)

Συμφωνω οπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε Μακη-Σεραφειμ :)

Συμφωνω οπως και να χει.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κολυμπανε και στο sump ? Εγω μιλαω για το χωρο που κινουνται τα ψαρια.

Αν διαβαζες το θεμα απο την αρχη δε θα ρωτουσες χωρις λογο.Τα 3 ειναι στο sump...Χωρος πανω μενει απλετος να κολυμπουν ,καθως τα ψαρια ειναι διαφορετικου μεγεθους ,ενω γινονται αλλαγες 150 λτ καθε 3η Κυριακη.Οσο για μετρησεις διαβασε στο θεμα να δεις τι τιμες εχω σταθερα στο ενυδρειο μου.Και οπως προειπα για να ηρεμησω λιγο και να μην εχω το αγχος εχουν παραγγελθει αντιδραστηρες για φωσφορικα και νιτρικα και ακομα ενας αδειος που θα γεμισει με ανθρακα .

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα ωστοσο παλι 300 μενουν..Και ωραια -3 μας κανουν 10.Οι αντιδραστηρες μπορουν να μπουν σε μεγαλυτερο ενυδρειο?Σε λιγο καιρο θα χρειαζεσαι 2τονο..Και για μια ακομη φορα μιλαμε για λιτρα και οχι για συνθηκες νερου.Και 100 αντιδεαστηρες να βαλεις παλι 300 θα ειναι τα λιτρα<#100 Kg Live Rock Fiji+Indonesian ( 85 Kg Ενυδρειο - 15 Kg Sump )

#55 Kg Ζωντανος Αραγωνιτης ( 30 Kg Ενυδρειο - 25 Kg Sump )> Τα ψαρια που κολυμπανε στο σαμπ τι μεγεθος εχουν?Αν αφαιρεσεις βραχο,αραγωνιτη και refugium ζητημα να μενουν 100 λιτρα.. :)

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαζες το θεμα απο την αρχη δε θα ρωτουσες χωρις λογο.Τα 3 ειναι στο sump...Χωρος πανω μενει απλετος να κολυμπουν ,καθως τα ψαρια ειναι διαφορετικου μεγεθους ,ενω γινονται αλλαγες 150 λτ καθε 3η Κυριακη.Οσο για μετρησεις διαβασε στο θεμα να δεις τι τιμες εχω σταθερα στο ενυδρειο μου.Και οπως προειπα για να ηρεμησω λιγο και να μην εχω το αγχος εχουν παραγγελθει αντιδραστηρες για φωσφορικα και νιτρικα και ακομα ενας αδειος που θα γεμισει με ανθρακα .

Εχω διαβασει το θεμα αρκετες φορες διοτι η δουλεια ειναι αψογη και μ'αρεσει αλλα μαλλον δεν ειμαι εγω αυτος που ρωταει ασκοπα αλλα εσυ που δεν κατανοεις για πιο θεμα συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει το θεμα αρκετες φορες διοτι η δουλεια ειναι αψογη και μ'αρεσει αλλα μαλλον δεν ειμαι εγω αυτος που ρωταει ασκοπα αλλα εσυ που δεν κατανοεις για πιο θεμα συζηταμε.

Τα ψαρια για τα λιτρα για καποιον αρχαριο ειναι πολλα και εχουν μεγαλο κοστος συντηρησης αυτο ομως δε σημαινει οτι τα 300 λιτρα δε τους δινουν απλετο χωρο για κολυμπι ...Το προβλημα ειναι να μπορεσεις να συντηρησεις τις τιμες σε ενα τετοιο ενυδρειο και να στησεις τον βραχο ωστε να εχουν ολα τις κρυψωνες τους και τον χωρο να κολυμπουν ελευθερα...Και αυτα πιστευω τα εχω πετυχει αρα ειμαι ικανοποιημενος σαν κατοχος του

Link to comment
Share on other sites

Η λογική του να αφαιρούμε από ένα ενυδρείο τα κιλά του βράχου+ το υπόστρωμα +δεν ξέρω και εγώ τι άλλο είναι λάθος διότι όλα αυτά παρέχουν το ονομαστικό σύνολο το οποίο καθιστά λειτουργικό ένα ενυδρείο. :)

Η αλήθεια είναι ότι στο σχετικά κοντινό μέλλον αν φυσικά το θέλει ο Νίκος για να μπορέσει να συνεχίσει να κρατά άνετα τα συγκριμένα ψάρια θα πρέπει να πάει σε μεγαλύτερο ενυδρείο 1000-1200λτ..Στην παρούσα φάση και με γνώμονα το μέγεθος των ψαριών δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα......

Link to comment
Share on other sites

Η λογική του να αφαιρούμε από ένα ενυδρείο τα κιλά του βράχου+ το υπόστρωμα +δεν ξέρω και εγώ τι άλλο είναι λάθος διότι όλα αυτά παρέχουν το ονομαστικό σύνολο το οποίο καθιστά λειτουργικό ένα ενυδρείο. :)

Η αλήθεια είναι ότι στο σχετικά κοντινό μέλλον αν φυσικά το θέλει ο Νίκος για να μπορέσει να συνεχίσει να κρατά άνετα τα συγκριμένα ψάρια θα πρέπει να πάει σε μεγαλύτερο ενυδρείο 1000-1200λτ..Στην παρούσα φάση και με γνώμονα το μέγεθος των ψαριών δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα......

ΤΑΝ οπως εχω ξαναειπωσει στο νεο σπιτι το σαλονι θα το κοσμει μια γυαλα 2-3 χιλ λιτρων.

Με τα δεδομενα του υπαρχοντος ενυδρειου,το οποιο πληροφοριακα μετα το τελος του δικου σου νομιζω οτι ειναι και το μοναδικο Aggresive Fish Only σε ολοκληρη την Ελλαδα στο μεγεθος του που μπορει και συντηρει σωστα τα ψαρακια στα οποια απευθυνεται με σωστο εξολισμο και συνθηκες Reef.Βεβαια αν καποιος εχει στησει τετοιο ενυδρειο μπορει να μας το παρουσιασει να μπορεσω κι εγω να δω τα λαθη μου και να βελτιωσω το οτιδηποτε αφου εγω με το φτωχο μυαλο και με την στερνη μου γνωση αυτο μπορεσα να δημιουργησω για τα ψαρακια μου.

Στο κοντινο μελλον και μετα το στησιμο του νεου τροπου φιλτραρισματος θα δημιουργησω ενα miniReef στο sump μονο και μονο σαν προκληση να συντηρω 2 αντιθετης φιλοσοφιας ενυδρεια με τα ιδια νερα και στα ιδια λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη 2 ενυδρεια 1 σαμπ?Ακουγεται εξυπνο και απο θεμα εργονομιας και συνθηκων.Αλλα αν ποτε χρειαστει να ριξεις χαλκο για θεραπεια στα ψαρια?Παει το reef.Παντως σαν ιδεα εχει ωραια λογικη.Θελει σκεψη.Αν π.χ χρειαστει να γινει θεραπεια στα ψαρια θα πρεπει να τα απομονοσεις αφου θα πρεπει να αυξησεις θερμοκρασια,να ριξεις φαρμακα και λοιπα.Θελει σκεψη και σιγουρα καβατζες με μεγαλα εξ. φιλτρα για περιπτωσεις σαν αυτη που προανεφερα.

Φιλικα Σαραντος.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μας αφησε χρονους ο Pinktail....Προφανως ειχε επηρεαστει εσωτερικα απο το παρασιτο αφου δεν εδειχνε εξωτερικα σημαδια..κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μας αφησε χρονους ο Pinktail....Προφανως ειχε επηρεαστει εσωτερικα απο το παρασιτο αφου δεν εδειχνε εξωτερικα σημαδια..κριμα...

Κριμα.Λυπαμαι για το ψαρακι σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα....

Απο συμπεριφορα πως ηταν νικο?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μας αφησε χρονους ο Pinktail....Προφανως ειχε επηρεαστει εσωτερικα απο το παρασιτο αφου δεν εδειχνε εξωτερικα σημαδια..κριμα...

Βακτήριο ήταν μάλλον Νίκο όχι παρασιτο.Ευχομαι με την γενική θεραπεία σε όλο το ενυδρείο να Σταματήσουν οι απώλειες...

Link to comment
Share on other sites

Βακτήριο ήταν μάλλον Νίκο όχι παρασιτο.Ευχομαι με την γενική θεραπεία σε όλο το ενυδρείο να Σταματήσουν οι απώλειες...

Σημερα ξανασβησαν τα φωτα και ξαναρχισε νεος κυκλος θεραπειας με Furan-2 αφου εδειξε σημαδια παλι το βακτηριο σε ολα τα ψαρια αυτη την φορα ακομα και στα Puffer που δεν ειχαν επηρεαστει την 1 φορα....Το παραξενο ειναι οτι εχω μεγαλη πτωση του Ph που επεσε κατακορυφα στο 7.70 :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι επεσε το ph? :D

Οι περισσότερες θεραπείες ρίχνουν το ph.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συντομα θα αλλαξει το setup του ενυδρειου και θα δωθουν 3 trigger απο τα ψαρακια μου για να παρουν τη θεση τους 2 μεγαλoυτσικα triggerakia :bowdown: αφου δεν αντεχει το συστημα επιπλεον ιχθυοφορτωση..και η ελπιδα να βρεθει golden puffer σε λογικη τιμη ναυαγησε αφου στα 950 ευρω που εισηχθει ενα δεν συζητιεται καν

Θα δωθουν τα : 1)Odonus niger 2)Rhinecanthus rectangulus 3)Rhinecanthus rectangulus ολα κοντα στα 8-10cm υγιεστατα και καλοθρεμενα.

Αγγελια δε βαζω ακομα αφου λειπω απο το σπιτι συνεχως λογω εργασιας.Σε 15-20 ημερες θα μπορουν να δωθουν

Link to comment
Share on other sites

Και πια θα ειναι αυτα Νικο??

Πια τριγγερακια θα παρουν τη θεση τους?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...