Jump to content

Amano αναπαραγωγή.


Recommended Posts

:D:angry2:;):hysterical: Δεν πειραζει αφου εχεις αλλη μια αυγομενη μπορεις να προσπαθησεις ξανα.Εβαλες το αλατονερο αμεσως στο ενυδρειακη με τις γαριδες?
Link to comment
Share on other sites

:D:angry2:;):hysterical: Δεν πειραζει αφου εχεις αλλη μια αυγομενη μπορεις να προσπαθησεις ξανα.Εβαλες το αλατονερο αμεσως στο ενυδρειακη με τις γαριδες?

Εβαλα τις λάβρες σε νερο με αλάτι,τις οποιες μάζεψα με μια πιπέτα.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τις λάβρες σε νερο με αλάτι,τις οποιες μάζεψα με μια πιπέτα.

Αυτη τη φορα... αντι να φτιαξεις αλατονερο.... προσπαθησε να ανεβασεις την αλατοτητα στο υπαρχον ενυδρειο.

Αλλα όχι αποτομα... καθε μερα και λίγο.... ωστε σε 3 μερες να εχεις φτασει το νουμερο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη φορα... αντι να φτιαξεις αλατονερο.... προσπαθησε να ανεβασεις την αλατοτητα στο υπαρχον ενυδρειο.

Αλλα όχι αποτομα... καθε μερα και λίγο.... ωστε σε 3 μερες να εχεις φτασει το νουμερο που θες.

Να αφαιρέσει τις ενήλικες όμως έ? Freeman είμαστε μαζί σου :D , προσπάθησε ξανά και θα ανταμοιφθείς.

Link to comment
Share on other sites

Να αφαιρέσει τις ενήλικες όμως έ? Freeman είμαστε μαζί σου :D , προσπάθησε ξανά και θα ανταμοιφθείς.

εννοειται!!!

Ξεχασα να το αναφερω.

Καλα εκανες :angry2: και το συμπληρωσες.

Link to comment
Share on other sites

πάμε γερά! αργές αλλαγές! Στην φύση οι λάρβες παρασύρονται προς τη θάλασσα αργά αργά.. ας δοκιμάσεις να το προσομοιάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών αν η δευτερη αμάνο γεννησει εναν μεγάλο αριθμό λάβρων θα πάρω σίγουρα refractometer.Υστερα πειραματικά θα δω πόσο αλατι θέλω για την επιθημιτή αλατότητα στην 2λιτρη γυαλά χωρις τις λάβρες μεσα,και μετα θα κρατήσω την ιδια ποσότητα στην άκρη την οποια θα την χωρησω σε δόσεις.

Μήπως όμως θα ηταν καλύτερο να πάρω έτοιμο αλμυρό νερό απο ένα pet shop?Αλλα μετα πως θα τους κάνω προσαρμογή στην αλατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών αν η δευτερη αμάνο γεννησει εναν μεγάλο αριθμό λάβρων θα πάρω σίγουρα refractometer.Υστερα πειραματικά θα δω πόσο αλατι θέλω για την επιθημιτή αλατότητα στην 2λιτρη γυαλά χωρις τις λάβρες μεσα,και μετα θα κρατήσω την ιδια ποσότητα στην άκρη την οποια θα την χωρησω σε δόσεις.

Μήπως όμως θα ηταν καλύτερο να πάρω έτοιμο αλμυρό νερό απο ένα pet shop?Αλλα μετα πως θα τους κάνω προσαρμογή στην αλατότητα?

φτιάξε η αγόρασε θαλασσινό νερό και ρίχνε μέσα στο γλυκό νερό που θα τις έχεις από το θαλασσινό σιγά σιγά όμως... Να κρατήσει η προσαρμογή κανα δυο τρεις μέρες...

Link to comment
Share on other sites

1. Ζυγίζεις 70 γραμμάρια αλάτι

2. Βάζεις 2 λίτρα γλυκό νερό στη γυάλα.

3. Βάζεις μέσα τις γαρίδες.

4. Κάθε μέρα παίρνεις ένα ποτήρι νερό από τη γυάλα μέσα στο οποίο διαλύεις λίγο αλάτι και το ξαναρίχνεις στη γυάλα. Αυτό το κάνεις για 7-10 μέρες μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητή αλατότητα.

Link to comment
Share on other sites

1. Ζυγίζεις 70 γραμμάρια αλάτι

2. Βάζεις 2 λίτρα γλυκό νερό στη γυάλα.

3. Βάζεις μέσα τις γαρίδες.

4. Κάθε μέρα παίρνεις ένα ποτήρι νερό από τη γυάλα μέσα στο οποίο διαλύεις λίγο αλάτι και το ξαναρίχνεις στη γυάλα. Αυτό το κάνεις για 7-10 μέρες μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητή αλατότητα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα να μαζεψω άλλες 15 περιπου λάβρες οι οποίες απο οτι φαίνετε μου ειχαν ξεφύγει απο την πρώτη γέννα.Τις εβαλα σε ένα μπουκαλάκι 0,5L ,μετρησα την ανάλογη ποσότητα αλατιού,έριξα ενα μικρό μερος αυτης και το υπόλοιπο θα το βάζω με δόσεις.Εβαλα και λίγη άλγη για να τρώνε.Ολα αυτά εγιναν το μεσημέρι και οι λάβρες ζουν ακόμα. :D:angry2:

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Δλδ 10 περιπου γραμμαρια αλατι την ημερα αν καταλαβα καλα.

Πως το ζηταει αυτο το αλατι?

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούμε με ενδιαφέρον το εγχείρημα σου όλοι μας. :hysterical:

Μόνο αν θέλεις γράφε: λάρβες

(λάρβα = σάκκος που περιέχει τα αυγά

λάβρα = καύσωνας)

άρα και τα δύο είναι λάθος αλλά καλύτερα το πρώτο μάλλον :D:angry2:;)

καλύτερα γαριδούλες.

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακό αλάτι πρέπει να βάζει, όπως αυτό της API.

Μπράβο φίλε, εύχομαι ότι καλύτερο.

dimitrig, τελικά ο παλιός είναι ωραίος!

Link to comment
Share on other sites

Πως παει η προσπαθεια?? Προχωραει?? Ενημερωσε μας!! Παρακολουθουμε ολοι με ενδιαφερον!!! <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Σημερα γέννησε και η δεύτερη αμάνο με ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιτυχία <_< (καμια σχεση με την πρώτη).Το ενυδρείο έχει γεμίσει με εκατοντάδες...γαριδούλες :D που κολυμπούν ανέμελα.Θελω να αλλάξω καποια πράγματα στην προσπαθεια μου ωστε να μην ψοφίσουν οπως οι πρώτες :D .

Κατ'αρχήν δεν θα τις βγάλω απο αυτό το ενυδείο μπας και αλλάξει το γούρι :D .Τωρα οσον αφορά το αλάτι, στην προηγούμενη προσπάθεια μου είχα χρισημοποιήσει καθαρό αλάτι μαζεμένο απο αλική.Τωρα λοιπών θα πάρω ενυδρειακό.Πηγα σε ένα pet shop και βρήκα ενα αλάτι τις API (API aquarium salt) το οποιο απ'οτι κατάλαβα είναι για ενυδρεία γλυκού νερού ,για ζωοτόκα και τετοια και απλώς συμπληρώνει το νερό με μέταλλα.Γι'αυτόν τον λογο δεν το πήρα.Εκανα σωστά?Ειδα και ένα αλλο αλατι αυτήν την φορά της red sea που ήταν αποκληστικά για reef καταστέσεις αλλα ηταν πολύ μεγαλη η συσκευασία και εγω θέλω μόνο 250g οπότε ούτε κι αυτό.Τί να κάνω?Μπορώ να πάρω "χύμα" απο κάποιο pet shop?

Υ.Γ.:Αυγώθηκε και 3η αμάνο αλλα δεν θα ασχοληθώ μαζί της γιατι μην ξεχνιόμαστε,έχουμε και εξετάσεις :hysterical:

Ευχαριστώ,

Παύλος

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάνει αυτό το αλατι?

Πάρ' το να προχωράς, θαλασσινό αλάτι είναι, θαλασσινό αλάτι ψάχνεις, έλα να δούμε καμιά να μεγαλώνει! <_<

Link to comment
Share on other sites

Πάρ' το να προχωράς, θαλασσινό αλάτι είναι, θαλασσινό αλάτι ψάχνεις, έλα να δούμε καμιά να μεγαλώνει! <_<

Έχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο αλάτι είναι ορυκτό και όχι θαλασσινό. Έχω μία μεγάλη συσκευασία από αυτό, αλλά δεν γράφει τίποτα τέτοιο. Το μόνο που γράφει είναι ότι χρησιμοποιείται στα ενυδρεία γλυκού νερού και προσθέτει ηλεκτρολύτες πέραν των θεραπευτικών χρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις αλάτι για θαλασσινό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω ότι κάνει, τουλάχιστον όταν είχα guppy και τους έβαζα λίγο από αυτό δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Μπερδευτικαααα

ΤΕΣΠΑ ανεβαζω φωτο απο τις γαριδουλες οι οποιες ειναι παααααρα πολες (δεν φαινετε ο αριθμος τους στις φωτό)

Οπως θα δειτε κολυμπάνε με το κεφάλι προς τα κάτω και έλκονται απο το φώς.

DSC02310.jpg

DSC02313.jpg

DSC02304.jpg

DSC02306.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις αλάτι για θαλασσινό ενυδρείο.

<_<

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ομως να το παρεις αυριο γιατι τα μικρα δεν θα αντεξουν για πολυ σε γλυκο! :):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...