Jump to content

Σηψη πτερυγιων και αντιμετωπιση της


Recommended Posts

Καλημερα και συγχαρητηρια για το φορουμ σας.

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τα πτερυγια στα δυο ψαρια που εχω σε ενα μικρο ενυδρειο δικης μου κατασκευης των 20 λιτρων(17 νερου). Εχω ενα γλυφτη και ενα μονομαχο.

Παραθετω και τη φορμα με περισσοτερες λεπτομερειες.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Σηψη πτερυγιων και των δυο ψαριων,για περιπου τις 10 μερες τωρα. Στο γλυφτη το προβλημα εμφανιζεται στα πισω πτερυγια(βλεπε φωτο) και στο μονομαχο ειναι πιο εντονο το προβλημα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 17 καθαρο

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): απλο φιλτρο της Eheim με ενα σφουγγαρακι μεσα το οποιο αλλαξα πριν ενα μηνα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): το καθαρισα και το εστυσα απ την αρχη πριν απο 1 μηνα. Συνολο το ενυδρειο δουλευει 8 χρονια.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): γλυφτης και μονομαχος,2 ψαρια δηλ.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1 χαπι της nutrafin για το γλυφτη και φυλλαρακια της nutrafin για τον μονομαχο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: μου τελειωσαν και δεν εχω ιδεα..

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:γλυφτης

- Ιστορικό Ψαριού: Ειναι περιπου 4 χρονων

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): σηψη πτερυγιων και ενα πολυ μικρο σημειο αποχρωματισμου (βλεπε φωτο)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δεν αντιμετωπισε ποτε προβλημα υγειας στο παρελθον.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:μονομαχος

- Ιστορικό Ψαριού: Τον εχω 1 μηνα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): σηψη πτερυγιων

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Οταν τον αγορασα ηταν σε αριστη κατασταση,παρολο που τον ειχαν σε πλαστικο ποτηρακι στο pet shop..

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Aqua fin της AquaPet

-Δοσολογία:5 σταγονες τη μερα

-Χρόνος Χρήσης:για 3 μερες

-Αναλυτική περιγραφή: Εχω ανεβασει τη θερμοκρασια στους 29 οπως μου προτειναν απ το pet shop και χρησιμοποιησα το φαρμακο αυτο. Δεν εχω δει καποια βελτιωση μεχρι στιγμης.. Θα πρεπε να κανω συχνες αλλαγες νερου κατα τη θεραπεια,αυτες τις 3 μερες? Εκανα 1 αλλαγη πριν ξεκινησω τη θεραπεια και μια τη δευτερη μερα. Επισεις μου ειπαν απ το pet shop να κλεισω το φιλτρο για να μη φιλτραρει το φαρμακο και να το αφησω για 3 μερες χωρις φιλτρο,μονο με το οξυγονο και την αντισταση δηλ,αλλα απ οτι διαβασα καπου εδω,δεν πρεπει να αφηνεις το νερο χωρις φιλτρο ουτε για 30 λεπτα,οποτε επειτα απο 1 μερα διχως φιλτρο (αλλα με ανοιχτο οξυγονο),το ξαναβαλα μεσα και το εθεσα σε λειτουργια κανονικα,μιας και δεν περιεχει ανθρακα για να φιλτραρει το φαρμακο,σωστα?

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

img3036large.jpg

img3093large.jpg

img3094large.jpg

img3130large.jpg

img3110large.jpg

img3135large.jpg

img3142large.jpg

img3033large.jpg

img3118large.jpg

img3127larget.jpg

img3128large.jpg

img3126large.jpg

img3113large.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Τα ψαρια φαινονται να μην εχουν χασει τη ζωηραδα τους και δε συμπεριφερονται αλλοκοτα,παρα μονο οταν εριξα το φαρμακο για πρωτη φορα,ο γλυφτης αρχισε να κανει σπασμοδικες κινησεις και ανεπνεε γρηγορα για κανα 5αλεπτο,μεχρι που ηρεμισε. Χρησιμοποιω νερο εμφιαλωμενο,το aura της 3Ε εδω και καμποσα χρονια,μιας και το νερο της βρυσης ειναι χαλια,φουλ στα αλατα και αρκετα σκληρο.

Το aura ειναι το μονο εμφιαλωμενο που στις μετρησεις με ταινιες της Τetra δειχνει να ειναι το ποιο καταλληλο και μιας και ειναι μικρο το ενυδρειο,ειπα να το προτιμησω..

Τα φωτα σας ενυδρειο-experts!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λάθη με φυσιολογικό αποτέλεσμα την ασθένεια. Το φάρμακο που χρησιμοποιείς δεν το γνωρίζω, αλλά θεωρητικά θα έπρεπε να κάνει δουλειά. Βήμα-βήμα προτείνω:

1) Αλλαγή νερού όσο μπορείς μεγαλύτερη με προετοιμασμένο νερό με αντιχλώριο.

2) Χρήση άνθρακα για να καθαρίσει το φάρμακο.

3) Χρήση Melafix και ΕΚΤΟΖΟΝ για 7-8 μέρες βάση οδηγιών.

4) Φίλτρο σε λειτουργία, αεραντλία επίσης σε λειτουργία και τάισμα την μισή δόση ανά 2 μέρες (2 μέρες νηστεία-1 τάισμα).

5) Καθημερινή ενημέρωση για εδώ μέσα για τις εξελίξεις.

Εδώ διάβασε για τα ψάρια σου και τις απαιτήσεις τους. Δες και τα αναλυτικά προφίλ:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1029

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1042

Το άμεσο βήμα μετά την θεραπεία θα είναι να επιστρέψεις/δώσεις τον πλέκο σου. Φυσικά χρειάζεσαι τεστ και θα ήθελα αύριο να έχουμε τιμές κυρίως από ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λάθη με φυσιολογικό αποτέλεσμα την ασθένεια. Το φάρμακο που χρησιμοποιείς δεν το γνωρίζω, αλλά θεωρητικά θα έπρεπε να κάνει δουλειά. Βήμα-βήμα προτείνω:

1) Αλλαγή νερού όσο μπορείς μεγαλύτερη με προετοιμασμένο νερό με αντιχλώριο.

Εννοεις συχνη αλλαγη νερου,ή να αλλαξω το μεγαλυτερο μερος του νερου? Χρειαζεται αντιχλωριο το εμφιαλωμενο?

2) Χρήση άνθρακα για να καθαρίσει το φάρμακο.

Πως θα χρησιμοποιησω ανθρακα σε αυτο το φιλτρο,δεν παιρνει κατι αλλο εκτος απο ενα απλο σφουγγαρακι..

3) Χρήση Melafix και ΕΚΤΟΖΟΝ για 7-8 μέρες βάση οδηγιών.

Ελπιζω να τα χει αυτα τα φαρμακα το πετ σοπ,γιατι ειμαι επαρχεια..

4) Φίλτρο σε λειτουργία, αεραντλία επίσης σε λειτουργία και τάισμα την μισή δόση ανά 2 μέρες (2 μέρες νηστεία-1 τάισμα).

Οκ

5) Καθημερινή ενημέρωση για εδώ μέσα για τις εξελίξεις.
Το άμεσο βήμα μετά την θεραπεία θα είναι να επιστρέψεις/δώσεις τον πλέκο σου.

Για επιστροφη λιγο χλωμο,μιας και τον εχω 4 χρονια σε αυτο το ενυδρειο,αλλα γιατι να τον δωσω???

Φυσικά χρειάζεσαι τεστ και θα ήθελα αύριο να έχουμε τιμές κυρίως από ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3.

Οκ,θα αγορασω αυριο και θα σου πω.

Οποτε ειναι οκ που χρησιμοποιω εμφιαλωμενο?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Τον pleco πρεπει να τον δωσεις γιατι ειναι παρα πολυ λιγα τα λιτρα σου για να τον κρατησεις... Κανε μια αναζητηση στα Προφιλ των ψαριων του aquazone.... Ακομα και το πιο μικρο ειδος pleco "Εδω" θελει 50 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις συχνη αλλαγη νερου,ή να αλλαξω το μεγαλυτερο μερος του νερου? Χρειαζεται αντιχλωριο το εμφιαλωμενο?

Πως θα χρησιμοποιησω ανθρακα σε αυτο το φιλτρο,δεν παιρνει κατι αλλο εκτος απο ενα απλο σφουγγαρακι..

Ελπιζω να τα χει αυτα τα φαρμακα το πετ σοπ,γιατι ειμαι επαρχεια..

Οκ

Για επιστροφη λιγο χλωμο,μιας και τον εχω 4 χρονια σε αυτο το ενυδρειο,αλλα γιατι να τον δωσω???

Οκ,θα αγορασω αυριο και θα σου πω.

Οποτε ειναι οκ που χρησιμοποιω εμφιαλωμενο?

1) Θα βγάλεις το σφουγγάρι και θα βάλεις άνθρακα για ένα 24ωρο

2) Εσύ θα επιλέξεις αν θα το επιστρέψεις ή όχι. Αν διαβάσεις το προφίλ θα δεις πως το ψάρι γίνεται μεγαλύτερο απ'όσο όλο το ενυδρείο σου. Αν τώρα επιλέξεις να το καταδικάσεις... απλά το κάνεις.

3) Το αντιχλώριο είναι ΠΑΝΤΑ χρήσιμο και πολύ περισσότερο όταν έχουμε τέτοιου είδους ασθένειες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...