Jump to content

Jbl Cristalprofi E700 ή Eheim 2213???


steve4

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα..

Θέλω να αγοράσω ένα εξωτερικό φίλτρο για να το χρησιμοποιήσω ως βοηθητικό στο ενυδρείο μου (RIO 125). Ως τώρα το ενυδρείο δουλεύει μόνο με το εσωτερικό του, όπου περιέχει siporax, λεπτό και χοντρό σφουγγάρι, βαμβάκι και λίγη τύρφη. Λόγω μικρής ιχθυοφόρτισης δεν είχα ποτέ θέμα με αμμωνία (κάνω και τακτικές αλλαγές περίπου 30 λίτρα κάθε 7 μέρες) . Ωστόσο τώρα που θέλω να βάλω κάτι παραπάνω, λέω να γεμίσω το εξωτερικό με siporax και τύρφη (ώστε να ρίξουμε και λίγο το pH) και να αφήσω στο εσωτερικό μόνο τα σφουγγάρια - βαμβάκια και την ήδη υπάρχουσα βιολογία. Ποιο από τα δύο φίλτρα του τίτλου θεωρείται ότι είναι καταλληλότερο και πιο αξιόπιστο?? Το πρώτο είναι λίγο πιο ακριβό αλλά έχει και διπλάσια σχεδόν χωρητικότητα... Επίσης, επειδή με ενδιαφέρει αρκετά και ο θόρυβος, μπορεί κάποιος που τα έχει χρησιμοποιήσει να μας πει την γνώμη του????

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου γνώμη: επειδή έχω πάθει ένα κάρο βλακείες από φίλτρα jbl, resun, tetra κτλ, έχω ορκιστεί να μην ξαναπάρω φίλτρο που να μη γράφει επάνω eheim.

Πάρε το πιο ακριβό φίλτρο της eheim που σηκώνει η τσέπη σου και δε θα το πετάξεις ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα..

Θέλω να αγοράσω ένα εξωτερικό φίλτρο για να το χρησιμοποιήσω ως βοηθητικό στο ενυδρείο μου (RIO 125). Ως τώρα το ενυδρείο δουλεύει μόνο με το εσωτερικό του, όπου περιέχει siporax, λεπτό και χοντρό σφουγγάρι, βαμβάκι και λίγη τύρφη. Λόγω μικρής ιχθυοφόρτισης δεν είχα ποτέ θέμα με αμμωνία (κάνω και τακτικές αλλαγές περίπου 30 λίτρα κάθε 7 μέρες) . Ωστόσο τώρα που θέλω να βάλω κάτι παραπάνω, λέω να γεμίσω το εξωτερικό με siporax και τύρφη (ώστε να ρίξουμε και λίγο το pH) και να αφήσω στο εσωτερικό μόνο τα σφουγγάρια - βαμβάκια και την ήδη υπάρχουσα βιολογία. Ποιο από τα δύο φίλτρα του τίτλου θεωρείται ότι είναι καταλληλότερο και πιο αξιόπιστο?? Το πρώτο είναι λίγο πιο ακριβό αλλά έχει και διπλάσια σχεδόν χωρητικότητα... Επίσης, επειδή με ενδιαφέρει αρκετά και ο θόρυβος, μπορεί κάποιος που τα έχει χρησιμοποιήσει να μας πει την γνώμη του????

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοήθειά σας.

Eheim με κλειστά τα μάτια :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εχω το cristalprofi E1500 δουλευει 7 μηνες και δεν εχω αντιμετοπισει κανενα προβλημα στην λειτουργια του, ο θορυβος του ειναι ελαχιστος, βεβαια δεν εχω εμπιρεια απο φιτρα αλλων εταιριων για να μπορω να κανω συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

2215 να εχεις χωρο, δεν ξερεις τι γινεται

δεν ειναι πολυ πιο ακριβο απο το 2213

Αν και με περιορίζει λίγο ο χώρος στο ντουλάπι, ίσως καταφέρω να πάρω το 2215 και να το "στριμώξω" λίγο..

Επίσης τα βανάκια ρε παιδιά είναι αναγκαία, ή μπορεί να κάνει δουλειά και χωρίς αυτά? Φοβάμαι ότι αν προσθέσω και τα βανάκια θα ανέβει πολύ το ύψος και το μήκος του όλου συστήματος.

Έγινε επεξεργασία - steve4
Link to comment
Share on other sites

Τα βανακια (μονα οπωσδηποτε) τα διπλα ειναι ανεση οταν τα ανοιγεις.

Η πλατη του επιπλου εκει που ειναι το φιλτρο δεν ειναι ανοιχτη? συνηθως ναι.

Τα βανακια μπορει να ειναι εκτος επιπλου απο πισω.]

Με τα μονα βανακια θελει 1-2 κολπα για να μη χυνονται νερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η πλατη του επιπλου εκει που ειναι το φιλτρο δεν ειναι ανοιχτη? συνηθως ναι.

Τα βανακια μπορει να ειναι εκτος επιπλου απο πισω.]

Δυστυχως η πλάτη δεν είναι ανοιχτή αλλά ούτως ή άλλως σκεφτόμουν να ανοίξω τρύπες. Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Το μόνο που με κρατάει λίγο είναι ότι το έπιπλο δεν ήταν σχεδιασμένο για εξωτερικά φίλτρα και τέτοια μεγάλα αντικείμενα, αλλά κυρίως για τα μικροπράγματα... Βλέπεις με ενδιέφερε τότε πιο πολύ το design και όχι το πρακτικό του πράγματος. Για να καταλάβεις, ο χώρος που είναι διαθέσιμος είναι περίπου 26 (πλάτος) Χ 33(βάθος) Χ 36 (ύψος), με το ύψος να είναι το μόνο που μπορεί να αυξηθεί (αν ανεβάσω λίγο το ράφι).. αν μπορείς να με καταλάβεις..

Link to comment
Share on other sites

Κλασικη φαση.

Αλλαξε το και καντο πρακτικο.

Ανοιξε μεγαλο τμημα πισω για να βγαινουν ανετα οι σωληνες, βγαλε το ραφι.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικη φαση.

Αλλαξε το και καντο πρακτικο.

Ανοιξε μεγαλο τμημα πισω για να βγαινουν ανετα οι σωληνες, βγαλε το ραφι.

Κάπως έτσι με βλέπω.. Σε ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

eheim και τιποτα αλλο και πηρα το eco pro 300 και ειμαι πολυ πολυ ευχαριστιμενος :wacko::bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φιλτρα καλα ειναι.

Καποιοι ειναι ευχαριστημενοι με αλλο, σε καποιους αρεσουν αλλα.

Για να τα προτεινου τα μελη σημαινει οτι ειναι ευχαριστημενοι με ολα.

Εσυ επελεξε αναλογα την τσεπη σου και τις προδιαγραφες που χρειαζεσαι για το ενυδρειο σου.

Να θυμασαι μονο οτι η ονομαστικη ροη που λενε σε πολλα φιλτρα ειναι η ροη της αντλιας οταν δουλευει μονη της εκτος φιλτρου, χωρις να περναει το νερο μεσα απο τα υλικα και χωρις να ανεβαζει σε υψος το νερο.

Οποτε δεν ειναι η πραγματικη ροη αυτη που αναγραφεται. υπολογιζε απο το 50-80% αναλογα το φιλτρο.

Επισης προσεχε στις προδιαγραφες που αναγραφονται τον ογκο σε λιτρα.

Καποια γραφουν το ογκο του φιλτρου εξωτερικα, καποια τη χωρητικοτητα του καδου μαζι με τα καλαθακια και το χαμενο χωρο, και καποια τη πραγματικη χωρητικοτητα σε υλικα.

Στα eheim που εχω δουλεψει πιο πολυ η περιγραφη ειναι σχετικα ακριβης.

Στη ροη δεν πεφτει κατω απο το 60-80% απο την ονομαστικη ακομα και μετα απο καιρο χρησης με βουλωμενα υλικα και σωληνες και η χωρητικοτητα σε υλικα ειναι στα classic ακριβης στα πιο μοντερνα χανει λιγο λογω καλαθιων.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...