Jump to content

Δίσκοι - Πόσο?


ieki

Recommended Posts

Γεια σας

Χαιρετώ το όμορφο φόρουμ σας.

Διαβάζω και εγώ σχετικά με τους δίσκους, κοιτάω τις απαιτήσεις τους, και πιστεύω πως σύμφωνα με όσα έχω δει στο φόρουμ ένα τυπικό σύστημα για κάποιον πρωτάρη στους δίσκους, είναι ένα ενυδρείο περίπου 400 λίτρα, με 6-8 δίσκους χοντρικά.

Και ήθελα να σας ρωτήσω ένα σημαντικό θέμα: Κόστος.

Το οποίο σπάω σε δύο κομμάτια : α) Αρχικό κόστος αγοράς, β) Κόστος συντήρησης.

Σχετικά με το κόστος αγοράς μπορείς λίγο πολύ να το προσεγγίσεις κοιτώντας παρόμοια setups από άλλους χρήστες και καταλήγοντας σε αυτό που σου αρέσει.

Σχετικά με το μηνιαίο κόστος συντήρησης όμως?

Μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος έμπειρος πόσο περίπου είναι το μηνιαίο κόστος?

Δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος, αλλά το κόστος συντήρησης το χωρίζω σε κάποια βασικά κομμάτια:

1) Κόστος ηλεκτρικού ρεύματος ( Αυτό μπορείς να το υπολογίσεις με το excelάκι που κυκλοφορεί βάζοντας τι καταναλώσεις έχεις )

2) Κόστος νερού ( Μπορείς και αυτό να το υπολογίσεις ανάλογα με τις αλλαγές νερού και αν έχεις RO ή όχι)

3) Κόστος φαγητού

4) Κόστος μετρήσεων ποιότητας νερού

5) Άλλα π.χ. τύρφη ( όποιος ξέρει και άλλα ας μας ενημερώσει)

Σχετικά με τα τρία τελευταία τι γίνεται?

Πόσα λεφτά θα πρέπει να προϋπολογίσουμε κάθε μήνα?

Και για να προλάβω τα ναι μεν αλλά…, υπάρχει αυτό υπάρχει και το άλλο…, από 1 € έως 100.000 €, δεν αναφέρομαι σε extreme καταστάσεις, αλλά σε συνηθισμένα πράγματα που θα αντιμετωπίσει ένας νέος στην διατήρηση των δίσκων. Ρωτάω χοντρικά και μια τάξη μεγέθους.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Χαιρετώ το όμορφο φόρουμ σας.

Διαβάζω και εγώ σχετικά με τους δίσκους, κοιτάω τις απαιτήσεις τους, και πιστεύω πως σύμφωνα με όσα έχω δει στο φόρουμ ένα τυπικό σύστημα για κάποιον πρωτάρη στους δίσκους, είναι ένα ενυδρείο περίπου 400 λίτρα, με 6-8 δίσκους χοντρικά.

Και ήθελα να σας ρωτήσω ένα σημαντικό θέμα: Κόστος.

Το οποίο σπάω σε δύο κομμάτια : α) Αρχικό κόστος αγοράς, β) Κόστος συντήρησης.

Σχετικά με το κόστος αγοράς μπορείς λίγο πολύ να το προσεγγίσεις κοιτώντας παρόμοια setups από άλλους χρήστες και καταλήγοντας σε αυτό που σου αρέσει.

Σχετικά με το μηνιαίο κόστος συντήρησης όμως?

Μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος έμπειρος πόσο περίπου είναι το μηνιαίο κόστος?

Δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος, αλλά το κόστος συντήρησης το χωρίζω σε κάποια βασικά κομμάτια:

1) Κόστος ηλεκτρικού ρεύματος ( Αυτό μπορείς να το υπολογίσεις με το excelάκι που κυκλοφορεί βάζοντας τι καταναλώσεις έχεις )

2) Κόστος νερού ( Μπορείς και αυτό να το υπολογίσεις ανάλογα με τις αλλαγές νερού και αν έχεις RO ή όχι)

3) Κόστος φαγητού

4) Κόστος μετρήσεων ποιότητας νερού

5) Άλλα π.χ. τύρφη ( όποιος ξέρει και άλλα ας μας ενημερώσει)

Σχετικά με τα τρία τελευταία τι γίνεται?

Πόσα λεφτά θα πρέπει να προϋπολογίσουμε κάθε μήνα?

Και για να προλάβω τα ναι μεν αλλά…, υπάρχει αυτό υπάρχει και το άλλο…, από 1 € έως 100.000 €, δεν αναφέρομαι σε extreme καταστάσεις, αλλά σε συνηθισμένα πράγματα που θα αντιμετωπίσει ένας νέος στην διατήρηση των δίσκων. Ρωτάω χοντρικά και μια τάξη μεγέθους.

Ευχαριστώ

κοστος αγορας δισκου ( αναλογα με το τι σου αρεσει και το μεγεθος , μπορεις να βρεις δισκο και με 20 ευρο μπορεις να βρεις δισκο και με 450 ευρο

θελεις καλη φιλτρανση οποτε πας αναλογα τα φιλτρα που θα επιλεξεις να παρεις ( γνωμη μου πως με 2 φιλτρα 2217 θα εισουν μια χαρα ) κοστοσ 240 ευρο τα 2 φιλτρα χωρις βιολογικο υλικο μεσα

κοστος ΔΕΗ τα ενυδρεια και τα φιλτρα καταναλωνουν λιγο , δεν μπορω να σου πω ακριβος παντος στο λογαριασμο μου ειδα συν 30 ευρο (με 4 ενυδρεια στο σπιτι ) :wacko:

κοστος νερου μου ηρθε +15 ευρο απο οτι μου ερχοταν .

κοστος φαγητου , αναλογα τι τροφες θα παρεις , μεγεθος , ποικιλια

κοστος μετρησεων ποιοτητας νερου κανα 60αρι ευρο νομιζω πως φτανουν για ολα τα τεστακια σου

τυρφη ειναι πανφτηνη .

Μια οσμωση κοστιζει απο 60 ευρο και πανω

δηλαδη χοντρα χοντρα με μια επιφυλαξη στο τι δισκους θες να βαλεις μεσα βγαινει το παρακατω

φιλτρα 240

βιολογικο υλικο 40

οσμωση 60+

τεστακια 60

ψαρια ( ειναι αναλογα του γουστου σου και της τσεπησ σου )

τροφες απο 5-6 ευρο το κουτι (καλο ειναι να εχεις ποικιλια στις τροφες )

και μετα νερα , δεη , οτε και τα λοιπα :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι τα φιλτρα της οσμωσης θελουν αλλαγη καθε εξαμηνο ,

κοστος για την αμμο εχεις επιλογες απο 7 ευρο το 25κιλο μεχρι 14-15 ευρο το 5κιλο ( αλλα ειναι μερα με τη νυχτα η διαφορα τους )

κοστος για καμια ριζα που μπορει να βαλεις μεσα για να κανεις κρυψωνες για τα ψαρια απο 18-22 ευρο το κιλο

αν παρεις κανα φαρμακο να υπαρχει στο ντουλαπι για μια ωρα ανακης

αν βαζεις νερο απο οσμωση θα χρειαστεις ιχνοστοιχεια (πχ discus trace )

Εαν ξεχασα κατι ας πει και καποιος αλλος ... μισο μυαλο χειμωνα καλοκαιρι εχω ο κακομοιρης :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε καλωσοριζω στην παρεα μας.

Οσο για τα ερωτηματα σου για τα 2 πρωτα δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εχω πανω απο 1 ενυδρεια διαφορων μεγεθων και δεν εχω υπολογισει ποτε κοστη νερου και ρευματος. Τρεχουν και αλλα πραγματα εκτος των ενυδρειων και δεν εχω κατσει να υπολογισω μεμονωμενα.

Για το κοστος φαγητου θεωρω οτι με ενα μεσο ορο 20 ευρω το μηνα για 6-8 δισκους μαζι με corrydoras η αλλα ψαρια που θα βαλεις ειναι καλα με ταισμα 4 φορες την ημερα. Μαζι με κατεψυγμενες τροφες φυσικα.

Για το κοστος μετρησεων εγω εχω απλουστευσει λιγο την διαδικασια αγοραζoντας ηλεκτρονικα οργανα οπως ph meter, tds meter και controller θερμοκρασιας. Με γυρω στα 100 ευρω θεωρω οτι εισαι οκ και για τα 3 παραπανω. Συν τα υπολοιπα φυσικα τεστακια που αφορουν νιτρικα κτλ. τα οποια τιμες δεν ξερω. Καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιο μαγαζι του χωρου.

Για οσμωση θα σου προτεινα να ξεκινησεις με μια μεγαλη εξ'αρχης με 3 μεμβρανες προκειμενου να εχεις λιγοτερη αποριψη και να γεμιζεις σε πολυ λιγοτερο χρονο. Μια τετοια θα σου κοστισει χοντρικα 350 ευρω.

Για τα φιλτρα καλο ειναι στα 400 λιτρα να επενδυσεις σε 2χ 2217 και σε καποιο καλο βιολογικο υλικο πχ. Substrat Pro, Siporax κτλ.

Για τιμες καλυτερα να αρχισεις να περνεις προσφορες απο τα καταστηματα του χωρου που εχουν και την δικη τους κατηγορια εδω.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για ενα πραγμα να εισαι σιγουρος οσο βουνο και να σου φαινεται το εγχειρημα.

Τρωγοντας ανοιγει η ορεξη....

Link to comment
Share on other sites

μιας και εγω ειμαι νεος στο χομπυ σου γραφω περιπου ποσο κοστισαν τα δικα μου

25 κιλα αμμο 15 ευρο/5κιλο

6 κιλα ριζες 19ευρο/κιλο

φιλτρα 2217 καινουργιο 140 ευρο , 2213 απο αγγελια 50 ευρο , 2217 απο αγγελια 50 ευρο

βιολογικο υλικο (σιποραξ + αστερια της api ) peripoy 100 eyro

8 δισκοι με μεγεθος απο 6 εως 10 ποντους ο καθε ενας συνολο περιπου στα 400 ευρο

τροφες κατεψυγμενες και φηρα τροφη πες κανα 70αρι ( που δεν ειναι τοσο ) :wacko:

diskus trace πειπου 10 ευρο το μπουκαλι

οσμωση 65 ευρο

σιγκατοικοι 10 στερμπαι 60 ευρο , 4 mesonauta 28 eyro

υγρα τεστ εκει περιπου στα 60 ευρο

Οπως ειπε και ο ρεμπελος κανε μια ερευνα αγορας και μετα παρε την αποφαση για το τι θα βαλεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...