Jump to content

Τρυπες σε καπακι Juwel για ανεμιστηρακια...


dimitris76

Recommended Posts

Εχω το record80 της juwel και σκεφτομαι να βαλω 2 ανεμιστηρακια 80mm για την ψυξη το καλοκαιρι...

Η ερωτηση ειναι η εξης: Μπορω να τρυπησω το καπακι με ποτηροτρυπανο φ80 η μηπως σπασει (ραγισει) το καπακι? (θυμιζω στο record δεν υπαρχουν φλαπ καπακια αλλα ειναι μονοκοματο καθως επισης ειναι αρκετα περιορισμενος ο χωρος στο καπακι που ισα-ισα χωρανε τα 80mm ανεμηστηρακια...)

Ευχαριστω εκ των προτερων! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εδω δες τι εκανε ο γιωργος στο δικο του record http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10930

λες να μην αντεξει το ποτηροτρυπανο? :wacko:

Τις διαστασεις ομως δεν τις ξερω αν χωρανε κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εχω το record80 της juwel και σκεφτομαι να βαλω 2 ανεμιστηρακια 80mm για την ψυξη το καλοκαιρι...

Η ερωτηση ειναι η εξης: Μπορω να τρυπησω το καπακι με ποτηροτρυπανο φ80 η μηπως σπασει (ραγισει) το καπακι? (θυμιζω στο record δεν υπαρχουν φλαπ καπακια αλλα ειναι μονοκοματο καθως επισης ειναι αρκετα περιορισμενος ο χωρος στο καπακι που ισα-ισα χωρανε τα 80mm ανεμηστηρακια...)

Ευχαριστω εκ των προτερων! :wacko:

Μπορεις να βαλεις 2-4 60mm ανεμιστηρακια αλλα δεν θα βρεις πουθενα φιλτρα σκονης για 60mm,εχτες εκανα μια ερευνα γιατι εχω το ιδιο ενυδρειο και τα φιλτρα σκονης υπαρχουν απο 80mm και πανω.

Eπισης μπορεις να παρεις πλαστικες βιδες που δεν μεταφερουν κραδασμους και οχι ανοξιδωτες που μετα απο καιρο σκουριαζουν επιφανιακα οταν ειναι σε υγρασια.(δουλευα παλια σε εισαγωγεα με ανοξιδωτα)

Link to comment
Share on other sites

Εδω δες τι εκανε ο γιωργος στο δικο του record http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10930

λες να μην αντεξει το ποτηροτρυπανο? :wacko:

Τις διαστασεις ομως δεν τις ξερω αν χωρανε κλπ

Σωστοος... :bowdown:

Οποτε Σπυρο δεν θα σπασει το καπακι με το ποτηροτρυπανο...Το ρωτησα γιατι το πλαστικο ειναι λεπτο και σκληρο... (χωραει ακριβως τα ανεμηστηρακια. Αφηνουν και μισο εκατοστο απο την λαμπα καθως και ενα εκατοστο απο το τελειωμα του καπακιου)

Link to comment
Share on other sites

Εδω αλλοι τρυπανε ενυδρεια (στο τζαμι μιλαω) :wacko:

Απλα δεν θα πιεσεις δυνατα. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις 2-4 60mm ανεμιστηρακια αλλα δεν θα βρεις πουθενα φιλτρα σκονης για 60mm,εχτες εκανα μια ερευνα γιατι εχω το ιδιο ενυδρειο και τα φιλτρα σκονης υπαρχουν απο 80mm και πανω.

Eπισης μπορεις να παρεις πλαστικες βιδες που δεν μεταφερουν κραδασμους και οχι ανοξιδωτες που μετα απο καιρο σκουριαζουν επιφανιακα οταν ειναι σε υγρασια.(δουλευα παλια σε εισαγωγεα με ανοξιδωτα)

Ουτε εγω βρηκα φιλτρα πουθενα... :wacko:

Πλαστικες βιδες που πουλανε? Χρωματοπωλεια?

Link to comment
Share on other sites

Εδω αλλοι τρυπανε ενυδρεια (στο τζαμι μιλαω) :wacko:

Απλα δεν θα πιεσεις δυνατα. :bowdown:

Ευχαριστω! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω βρηκα φιλτρα πουθενα... :wacko:

Πλαστικες βιδες που πουλανε? Χρωματοπωλεια?

Μερικα καταστηματα που εχουν μεγαλη γκαμα απο case moding φερνουν πλαστικες βιδες η' κατι κλιπς.

Πολυ πιθανον να εχει και σε χρωματοπολειο η' στο praktiker.

Πριν βγαλουν οι εταιριες φιλτρα σκονης καναμε διαφορα modification στα cases με εξτρα ανεμιστηρακια και αντι για φιλτρο σκονης βαζαμε μαυρο καλτσον τεντομενο ;-).

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις ενα λινκ απο καταστημα με πλαστικες βιδες; Δεν εννοεις τις λαστιχενιες (σιλικονη) σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις ενα λινκ απο καταστημα με πλαστικες βιδες; Δεν εννοεις τις λαστιχενιες (σιλικονη) σωστα;

ΓΑΛΑΙΟΣ ΑΛΕΞ. ΑΕΒΕ

Πειραιώς 117,

Τηλ. 3468826 & 3421729

Υποκατάστημα

Λ Βουλιαγμένης 84,

Ν. Κόσμος

Τηλ. 210-9022950

και κατι τετοιο επισης

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=23

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Οι ανοξειδωτες που εχω βαλει εγω παντως δεν εχουν σκουριασει καθολου και πουθενα.

Τα ανεμιστηρακια εχουν 2.5 χρονια συνεχους παρουσιας στο ενυδρειο, τοποθετημενα μεσα απο το καπακι και σε μικρη αποσταση πανω απο το νερο.

Αν δεν βρειτε πλαστικες βιδες, βαλτε ανοξειδωτες.

Και αν τυχει και δειτε σκουρια (γιατι δεν θα ηταν τελικα ανοξειδωτες) ... τις αλλαζετε :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από το εξαιρετικό και αναλυτικό post του delta, έκανα και εγώ ένα tuning (!) στο καπάκι του ενυδρείου μου.

Χρησιμοποιήθηκε ένας ανεμιστήρας για είσοδο και ένας για έξοδο του αέρα.

Το καπάκι μου είναι αυτό της 2ης φωτό, του Record 800, στα οποία οι 2 80mm ανεμιστήρες χώρεσαν οριακά, αλλά χώρεσαν.

Αν και βρήκα ανοξείδωτες βίδες, χρησιμοποίησα αυτές που είχαν τα ανεμιστηράκια (σχεδόν σκληρό λάστιχο) και παρόλο που πίστευα ότι δεν θα μου κάνουν δουλειά, το αποτέλεσμα (οπτικό και "ακουστικό") είναι τέλειο.

Τα ανεμιστηράκια (nexus) τα πήρα από πλαίσιο στη Στουρνάρη και τις λαστιχένιες βίδες τις είχε μέσα.

Πιστέψτε με, πήγα σε πολλά καταστήματα pc για να βρω αυτά που ήθελα.

Φίλτρα σκόνης επίσης δεν βρήκα και έτσι έχω βάλει μια λεπτή πλαστική σίτα από χρωματοπωλείο (0,50€ το μέτρο).

Επίσης χρησιμοποίησα ποτηροτρήπανο και το πλαστικό κόπηκε αμέσως. Το μυστικό είναι να έχεις απο κάτω μια ξύλινη επιφάνεια που θα τρυπήσει το τρυπανάκι του ποτηροτρύπανου, ώστε να είναι σταθερό. θέλει λίγη προσοχή, αλλά είναι οκ.

Μετά από 3 ώρες λειτουργίας η θερμοκρασία μου έπεσε από τους 28 στους 25 βαθμούς.

Φιλικά,

Σπύρος

post-18657-1274009271_thumb.jpg

post-18657-1274009288_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Μετά από το εξαιρετικό και αναλυτικό post του delta, έκανα και εγώ ένα tuning (!) στο καπάκι του ενυδρείου μου.

Χρησιμοποιήθηκε ένας ανεμιστήρας για είσοδο και ένας για έξοδο του αέρα.

Το καπάκι μου είναι αυτό της 2ης φωτό, του Record 800, στα οποία οι 2 80mm ανεμιστήρες χώρεσαν οριακά, αλλά χώρεσαν.

Αν και βρήκα ανοξείδωτες βίδες, χρησιμοποίησα αυτές που είχαν τα ανεμιστηράκια (σχεδόν σκληρό λάστιχο) και παρόλο που πίστευα ότι δεν θα μου κάνουν δουλειά, το αποτέλεσμα (οπτικό και "ακουστικό") είναι τέλειο.

Τα ανεμιστηράκια (nexus) τα πήρα από πλαίσιο στη Στουρνάρη και τις λαστιχένιες βίδες τις είχε μέσα.

Πιστέψτε με, πήγα σε πολλά καταστήματα pc για να βρω αυτά που ήθελα.

Φίλτρα σκόνης επίσης δεν βρήκα και έτσι έχω βάλει μια λεπτή πλαστική σίτα από χρωματοπωλείο (0,50€ το μέτρο).

Επίσης χρησιμοποίησα ποτηροτρήπανο και το πλαστικό κόπηκε αμέσως. Το μυστικό είναι να έχεις απο κάτω μια ξύλινη επιφάνεια που θα τρυπήσει το τρυπανάκι του ποτηροτρύπανου, ώστε να είναι σταθερό. θέλει λίγη προσοχή, αλλά είναι οκ.

Μετά από 3 ώρες λειτουργίας η θερμοκρασία μου έπεσε από τους 28 στους 25 βαθμούς.

Φιλικά,

Σπύρος

και οι 28 βαθμοι απο τους 30,αποδεκτοι δεν ειναι?για κιχλιδες ρωταω

Link to comment
Share on other sites

και οι 28 βαθμοι απο τους 30,αποδεκτοι δεν ειναι?για κιχλιδες ρωταω

Ειναι εκτος θεματος το ερωτημα σου.

Για καλυτερη πληροφορηση κοιτα το προφιλ του ψαριου σου ή διαβασε στην κατηγορια με τις κιχλιδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το εξαιρετικό και αναλυτικό post του delta, έκανα και εγώ ένα tuning (!) στο καπάκι του ενυδρείου μου.

Χρησιμοποιήθηκε ένας ανεμιστήρας για είσοδο και ένας για έξοδο του αέρα.

Το καπάκι μου είναι αυτό της 2ης φωτό, του Record 800, στα οποία οι 2 80mm ανεμιστήρες χώρεσαν οριακά, αλλά χώρεσαν.

Αν και βρήκα ανοξείδωτες βίδες, χρησιμοποίησα αυτές που είχαν τα ανεμιστηράκια (σχεδόν σκληρό λάστιχο) και παρόλο που πίστευα ότι δεν θα μου κάνουν δουλειά, το αποτέλεσμα (οπτικό και "ακουστικό") είναι τέλειο.

Τα ανεμιστηράκια (nexus) τα πήρα από πλαίσιο στη Στουρνάρη και τις λαστιχένιες βίδες τις είχε μέσα.

Πιστέψτε με, πήγα σε πολλά καταστήματα pc για να βρω αυτά που ήθελα.

Φίλτρα σκόνης επίσης δεν βρήκα και έτσι έχω βάλει μια λεπτή πλαστική σίτα από χρωματοπωλείο (0,50€ το μέτρο).

Επίσης χρησιμοποίησα ποτηροτρήπανο και το πλαστικό κόπηκε αμέσως. Το μυστικό είναι να έχεις απο κάτω μια ξύλινη επιφάνεια που θα τρυπήσει το τρυπανάκι του ποτηροτρύπανου, ώστε να είναι σταθερό. θέλει λίγη προσοχή, αλλά είναι οκ.

Μετά από 3 ώρες λειτουργίας η θερμοκρασία μου έπεσε από τους 28 στους 25 βαθμούς.

Φιλικά,

Σπύρος

Πολυ μερακλιδικη κατασκευη :)

Να σε προειδοποιησω μονο οτι αν εχεις βαλει ανεμηστιρακια με φως, αν ανοιγει εκτος φωτοπεριοδου θα στρεσαρει τα ψαρια.

Το πιο σημαντικο ειναι οτι κατεβασες σε 3 ωρες τη θεμοκρασια 3 βαθμους.

Καποια ζωντανα δεν αντεχουν τοσο αποτομες αλλαγες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

delta ευχαριστώ!!

όχι, δεν είναι με φωτάκια, απλά φαίνεται η μια blue moon T8 από μέσα. αυτό που λες είναισωστό, όντως, άσε που θα ήταν και καγκουρίστικο!! :)

επίσης ας μην ξεχνάμε, ότι το δρόμο της μερακλίδικης κατασκευής τον χάραξες εσύ!

χαιρετώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...