Jump to content

Diy Ενδοντουλαπιο 215λτ...


extacy

Recommended Posts

λοιπον προμηθευτικα 3 grolux 25watt και 3 aquastar 25 watt

αρα συνολικα 6 λαμπες + moonlight...

επειδη θα πρεπει να φτιαξω την ηλεκτρολογικη εγκατασταση πως θα ηταν σωστοτερο να συνδεθουν?(θα μπουν 3 χρονοδιακοπτες)

το moonlight θα μπει μονο του οποτε εχουμε 3 grolux+3 aquastar για 2 χρονοδιακοπτες

να αναβουν πρωτα μια γκρολουκ και μια ακουασταρ και μετα απο μιση ωρα οι υπολοιπες 4?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αναβα μια λαμπα στην αρχη (για ομαλο ξεκινημα) και μετα μια ωρα τις 2 και μετα τις υπολοιπες 3. (με 3 χρονοδιακοπτες)

Το αναποδο για σβησιμο.

Ελπιζω τα μπαλαστ να ειναι ηλεκτρονικα για μεγαλυτερη διαρκεια ζωης στις λαμπες και να καλυπτουν τα βατ του καθε σετ λαμπων που τροφοδοτουν.

Link to comment
Share on other sites

τα μπαλλαστ δυστηχως ειναι τα απλα αφου υπηρχαν ηδη στην αποθηκη...

εχω των 25watt εχω των 36 watt και εχω και 40 watt... οι λαμπες ειναι 25 watt οποτε ποια να προτιμησω?

Link to comment
Share on other sites

Των 25, αλλα κριμα οι λαμπες και ειναι και πολλες να τις αλλαζεις καθε 6 μηνες

Link to comment
Share on other sites

αν ειχα παρει τιποτα πανακριβες λαμπες που θα επρεπε να σκαω 100 ευρα για να τις αλλαζω θα επαιρνα καινουργια ηλεκτρονικα μπαλλαστ. σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα απο τα απλα

αλλα δεν νομιζω οτι συμφερει να δωσω 100-150 ευρω για ηλεκτρονικα μπαλλαστ απο την στιγμη που εχω ηδη απλα και οι λαμπες δεν κοστιζουν πανω απο 30 ευρω... τι 6 μηνες τι 9...

βεβαια στο μελλον βλεπω αφου ειναι ευκολη η αλλαγη των μπαλλαστ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι αυτες οι τιμες για ηλεκτρονικα μπαλαστ. Ιδ9ως αν κοιταξεις να βαλεις δυο λαμπες σε καθε ενα.

Οπως επισης η διαφορα στη διαρκεια ζωης ειναι πολυ μεγαλυτερη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν σε diy CO2 χρησημοποιησω αντι για μπουκαλι 1,5 λιτρων ενα δοχειο 20 λιτρων θα εχω μεγαλυτερη παροχη η θα αυξηθει η διαρκεια παροχης?

Link to comment
Share on other sites

Παμε στα φωτα λοιπον....

Το μηκος του ενυδρειου ειναι 85 εκ. οποτε θα χρησημοποιηθουν 6 λαμπες 74 εκ...

Βρηκα ενα κομματι σωληνα αποχετευσης Φ200 και μηκος 80εκ το οποιο με την σεγα κοπηκε στη μεση για να δημιουργηθουν 2 μισοφεγγαρα... Κατω απο καθε μισο θα μπουν 3 λαμπες...

91855268.th.jpg

Για να κρεμαστουν επρεπε να φτιαξω κατι σαν γατζακια απο χοντρο συρμα... Επειδη ομως ακομα και το χοντρο συρμα ηταν μαλακο για να το κρατησει και για λογους ασφαλειας πηρα μερικα ηλεκτροδια απο μια ηλεκτροκολληση και αφου αφαιρεσα με ενα σφυρακι το εξωτερικο αχρηστο υλικο εφτιαξα αυτα τα γατζακια...

17656211.th.jpg

(το μοβακι ειναι απο ενα σπρει που μου ειχε ξεμεινει)

Αφου ανοιχτηκαν τρυπες και μπηκε και ταινια διπλης οψης για να μην κουνιουνται ,τα γατζακια μπηκαν περαστα ετσι ωστε απο την πανω πλευρα να εξεχει μονο το θηλακι τους...

84824403.th.jpg

Ανοιξα και ακομα 6 τρυπες που θα ποιαστουν τα "βραχιολακια" για τις λαμπες και τελος ντυθηκαν εσωτερικα με αλουμινοχαρτο και μονοτικη ταινια περιφεριακα για να το κραταει σταθερο....

18696398.th.jpg

31448573.th.jpg

Για τα βραχιολακια χρησημοποιησα 3 παξιμαδια για να μεγαλωσω την αποσταση λαμπας-αλουμινοχαρτου...

69351871.th.jpg

Και εδω βιδωμενα πανω στο φωτιστικο... 6 σε καθε ενα...

64230890.th.jpg

λιγα πραγματακια θελω ακομα και ετοιμα τα 2 φωτιστικα...

παμε στο ενυδρειο τωρα...

απο το ενα ραφι που περισσεψε εκοψα με την σεγα ενα κομματι 4 ποντους απο το μπροστινο μερος που κανει κουρμπα ωστε να το βαλω σαν πιχακι να κρυψει το φελιζολ και τον πατο του ενυδρειου...

42318470.th.jpg

24637504.th.jpg

εκανα και μια τρυπα στο πλαι για να περασουν οι σωληνες για φιλτρο και CO2...

59987488.th.jpg

και εφτιαξα και μια προχειρη βαση για να πατησει το φιλτρο στη δεξια πλευρα του ενυδρειου μεσα στο διπλα ντουλαπι...Δεν ηθελα να εχει υψομετρικη διαφορα και γι'αυτο την εφτιαξα εκει...εβαλα και ενα κομματι φελιζολ για να μειωσει τον θορυβο...

85672271.th.jpg

τελος μπηκε και ενα πιχακι στο μπροστινο τζαμι κατακορυφα και το ενα ραφι που περισσεψε ταιριαζει μπαμ για να καλυψει τα φωτα και να κρυψει το κενο πανω απο το ενυδρειο...Θα μπουνε μεντεσεδες ωστε αυτο το κομματι να ανοιγει προς τα πανω για να εχω προσβαση στο ενυδρειο

εβαλα μαυρο χαλαζιακο αμμο και κατι ριζες που ειχα καθως και μια λαμπα για να μπορω να βλεπω... λιγη δουλιτα θελει ακομα και τελειωνει... αυτη την στιγμη ειμαι σε αυτο το σταδιο...

13601334.th.jpg

50855082.th.jpg

55897576.th.jpg

για να ακουσω καμια γνωμη και καμια ιδεα να πειραματιστω...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κατασκευη!

συγχαρητηρια!!!

μηπως ειναι ψιλα χαλικακι αυτο που εχεις βαλει?

πολυ ωραιο.....

απο που το πηρες?(αν θες στειλε μου ενα pm!)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κατασκευη!

συγχαρητηρια!!!

μηπως ειναι ψιλα χαλικακι αυτο που εχεις βαλει?

πολυ ωραιο.....

απο που το πηρες?(αν θες στειλε μου ενα pm!)

ειναι η πιο ψιλη μαυρη αμμος που βρηκα... ισως φαινεται σαν χαλικακι επειδη ειναι ψιλοβρεγμενη...απο κοντα ειναι αλλιως... την πηρα απο waterinn

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! ποιος ο λογος να φτιαξεις αντανακλαστηρα αφου ρισκαρεις να μην εχεις καλη αποδοση αντανακλασης με αλουμινοχαρτο,με ετειμους ηα ηταν πιο σηγουρα και ευκολα,τωρα αν ηθελες την χαρα του diy οκ παω πασο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο πατεντιαρης :thumbup:

ΥΓ για ανακλαστηρα (εκτος των κανονικων) εχω δοκιμασει αλουμινοχαρτο (το οποιο θολωνει συντομα και δεν καθαριζεται κιολας - σκιζεται) και αλουμινοταινια που ηταν σαφως καλυτερη και πιο αντοχης.

Ημουν στο τσακ να βαλω πλαστικο καθρεφτη αλλα τελικα εβαλα ευκολα φυτα και ησυχασα :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

παμε στις λαμπες λοιπον...

θα μπουν 2 φωτιστικα... 3 λαμπες σε καθε ενα...3 Grolux στο πισω και 3 Aquastar στο μπροστα...25 Watt η καθε μια...συνολο 150 Watt...

προς το παρων θα λειτουργουν με 6 απλα Ballast 26Watt αφου τα ειχα προχειρα... πανω απο καθε φωτιστικο κολληθηκαν 3 βασεις για starter...καποια στιγμη θα φυγουν αφου θα μπουν ηλεκτρονικα Ballast.

62616036.th.jpg

το φωτιστικο θα κρεμαστει απο τσιγκελακια με ανοξειδωτη λεπτη αλυσιδα ετσι ωστε να μπορω να αυξομειωνω το υψος του ευκολα

34326880.th.jpg

εδω κρεμασμενα με τα καλωδια σε στυλ ζουγκλας...

55885074.th.jpg

71327276.th.jpg

θα χρησημοποιηθουν 3 χρονοδιακοπτες προσ το παρον... 1ας για τις grolux...1ας για τις aquastar 1ας για moonlight...

92437114.th.jpg

78320627.th.jpg

υπαρχει ξεχωριστη καλωδιωση για καθε λαμπα ετσι ωστε να μπορω να κανω καθε δυνατο συνδιασμο...

εδω στην πιο ψηλη θεση...

78853510.th.jpg

38843031.th.jpg

περαστηκαν οι σωληνωσεις και μπηκε σε λειτουργεια το φιλτρο (eheim ecco 2236 γεματο με μπλε σφουγγαρι-substrat pro-υαλοβαμβακα)...μπηκε και θερμοστατης (sera 300Watt)...

λιγο μαζεμα τα καλωδια...κατασκευη του CO2 σε 10λιτρο μπουκαλι...τρυπες στο καπακι με ανεμιστηρες γιατι ηδη η θερμοκρασια νερου ειναι 28-30 βαθμους και ειμαστε ready to take off...

λιγο μαζεμα τα καλωδια...κατασκευη του CO2 και ειμαστε ready to take off...

Link to comment
Share on other sites

επισης ολη η κατασκευη ελενχθηκε για ηλεκτρικες διαροες και εγινε τεστ στις ασφαλειες του σπιτιου αφου 2 φορες που εφτιαχνα τις συνδεσεις στο παλυμπριζο ανοιξε κατα τυχη ο χρονοδιακοπτης και αφου ταρακουνηθηκα λιγο κοπηκε το ρευμα απο τον πινακα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επισης ολη η κατασκευη ελενχθηκε για ηλεκτρικες διαροες και εγινε τεστ στις ασφαλειες του σπιτιου αφου 2 φορες που εφτιαχνα τις συνδεσεις στο παλυμπριζο ανοιξε κατα τυχη ο χρονοδιακοπτης και αφου ταρακουνηθηκα λιγο κοπηκε το ρευμα απο τον πινακα

ωραιος ελενχος για διαροες εκανες επανω σου :thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...