Jump to content

επιλογη ψαριων


Recommended Posts

Μετα απο ενα αποτηχημενα ξεκινημα με μονομαχο λογο κακοις προτημασιας του ενυδρειου .Εχω αφησει το ενειδρειο να κανει προτημασεια για τα επομενα ψαρι [μετα απο 2-3 βδομαδες] θα ηθελα να μου προτηνετε καποια ψαρια για να βαλω . Το μονομαχο τον ειχα μια εβδομαδα πριν τον χαρισω επισης ειχα ριξει και αμπουλα αυτη την στιγμη τρεχω το ενυδρειο ριχνοντας τροφη απο το κουτι του μονομαχου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. εξαρτάται απο τα λίτρα σου η επιλογή των ψαριών. Για τί ενυδρείο μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα χωρις φυτα ακομα αλλα λογικα θα προστεθουν με το χρονο

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι μονομάχο δεν θέλεις πάλι.. λοιπόν προσωπική μου άποψη είναι ότι σε 30 λίτρα είναι πολύ οριακό να βάλεις ένα κοπάδι μικρά ψαράκια. Σε τέτοια λίτρα εγώ έχω θα έκανα μια πολύ όμορφη ζούγκλα από φυτά και γαρίδες να δίνουν ζωντάνια :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι μονομάχο δεν θέλεις πάλι.. λοιπόν προσωπική μου άποψη είναι ότι σε 30 λίτρα είναι πολύ οριακό να βάλεις ένα κοπάδι μικρά ψαράκια. Σε τέτοια λίτρα εγώ έχω θα έκανα μια πολύ όμορφη ζούγκλα από φυτά και γαρίδες να δίνουν ζωντάνια :wacko:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι μονομάχο δεν θέλεις πάλι.. λοιπόν προσωπική μου άποψη είναι ότι σε 30 λίτρα είναι πολύ οριακό να βάλεις ένα κοπάδι μικρά ψαράκια. Σε τέτοια λίτρα εγώ έχω θα έκανα μια πολύ όμορφη ζούγκλα από φυτά και γαρίδες να δίνουν ζωντάνια :wacko:

σωστα καταλαβες οταν εννοεις μικρα ψαρια φανταζομαι θα εννοεις τις γαριδες.Τα φυτα θα μπουν το καλοκαιρι μαλλον .Περιμενο και αλλες αποψεις ετσι ωστε να μην επαναλαβω λαθη και να παρω μια σωστη επιλογη.Για πστε μου μια αποψη για συνδιασμο κογκολεζου με βλακ μουρ το ξερω οτι χρειαζονται 30 λ εκαστος αλλα για αρχη δεν πιστευω να εχουν προβλημα αμα κανω λαθος πεστετω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες θέλουν 30-40 λίτρα το καθένα... Εκτός λοιπόν αν σκοπεύεις μέσα στους επόμενους 2 μήνες να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο τότε ξέχνα το. Σκέψου όμως ότι και μεγαλύτερο ενυδρείο να πάρεις, δεν ξέρω πόσο θα σε ενθουσιάζει να βλέπεις 2 μόνο ψάρια σε ένα 80 λιτρο ενυδρείο. Πιστεύω ότι αξίζει να σκεφτείς και περισσότερες επιλογες

Link to comment
Share on other sites

ενας συνδιασμος μονομαχεινας ,χηρας και καποιου ή καποιον ακομα ψαριων πως σας φενετε?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ ακριβωσ και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι ..

αρχαριοσ και εχω εναν γκογκολεζο και σκεφτομαι να πετα3ω και ενα μπλακ μουρ, περι στροσιματοσ και τετια με τισ θολουρεσ εχετε να πειτε κατι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ ακριβωσ και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι ..

αρχαριοσ και εχω εναν γκογκολεζο και σκεφτομαι να πετα3ω και ενα μπλακ μουρ, περι στροσιματοσ και τετια με τισ θολουρεσ εχετε να πειτε κατι?

ευχαριστω

Να ανοίξεις φίλε μου ένα δικό σου θέμα(μην χαλάμε το υπάρχον),αφότου διαβάσεις παλαιότερα θέματα και κάποιες βασικές πληροφορίες για το ξεκίνημα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

και να κάνεις αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου με φώτογραφίες. :D

Link to comment
Share on other sites

ενας συνδιασμος μονομαχεινας ,χηρας και καποιου ή καποιον ακομα ψαριων πως σας φενετε?

Οι "χήρες" μπαίνουν σε κοπάδι... αν θες να πας σε πολλά ψάρια σκέψου κάποιο κοπάδι μικρόσωμων νεον όπως green neon.. αν και όπως είπα τα λίτρα σου είναι οριακά και δεν θα ευχαριστηθείς τα ψάρια

Τώρα για τις μονομαχίνες αν και είναι πιο κατάλληλες από τους μονομάχους για συμβίωση με άλλα ψάρια, ίσως να ρίξει και αυτή κυνηγητό.

Link to comment
Share on other sites

ενα κοπαδι απο νεον απο ποσα ψαρια αποτελητε ,ποσο κοστιζουν ως αγορα ,μπορω να βαλω και αλλα ψαρια η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Κοπαδάκια αποτελούνται απο 6+ άτομα. Αν επιλέξεις να βάλεις ψάρια, θα βάλεις μόνο ένα είδος. Τα λίτρα σου είναι ήδη λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το κάθε μαγαζί.. δεν μπορεί να σου απαντήσει το φόρουμ σε αύτό. Θεωρούνται ψθηνά ψάρια πάντως

Link to comment
Share on other sites

περισοτερες πληροφοριες που μπορω να βρω απο οτι ειδα στο καταλογο του φορουμ δεν υπηρχαν εκτος και αν δεν ειδα καλα.η επισημη ονομασια τους ειναι νεον?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά είδη νέον

Δυο πολύ γνωστά είναι αυτά: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323415 και http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον νεον θα παρω αν εχει να προτηνει καποιος κατι ευχαριστος να ακουσω την αποψη του.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση αν ταιζω τα νεον απο την τροφη του μονομαχου θα εχουν προβλημα η οχι? το λεω

αυτο γιατι ειναι απο διαφερετικη ηπειρο?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει διοτι πισω απο το κουτι λεει καταληλη ,και για αλλα ειδη ψαριων η τροφη ειναι της εταιριας τροπικαλ.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτας κατι που δεν μπορει να απαντηθει με ενα ναι ή οχι.

Ποια τροφη ειναι ακριβως?

Ολα τα ψαρια δεν τρεφονται με την ιδια τροφη γιατι εχουν διαφορετικες αναγκες σε τροφη αλλα και μορφη τροφης.

πχ δεν ειναι εξυπνη ιδεα να ταιζεις ταμπλετες βυθου με σπιρουλινα σε ψαρια σαρκοφαγα που τρεφονται στην επιφανεια κλπ

Διαβαζε τις οδηγιες της τροφης και τα συστατικα και μετα διαβαζε τις απαιτησεις διατροφης των ψαριων σου.

Το σιγουρο ειναι οτι η ποικιλια κανει καλο, βιταμινες καπου καπου, να μην εχουν ληξει οι τροφες και να μην κρατας τις συσκευασιες πανω απο 3 μηνες αφου ανοιχτουν, οχι οτι χαλανε, αλλα χανονατι οι βιταμινες τους.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ποσες φορες την ημερα πρεπει να ταιζω τα νεον ?

εγω ριχνω δυο φυλλα το πρωι και ενα το απογευμα.

μεσα στο ενυδρειο εχω τωρα 4 νεον .

Link to comment
Share on other sites

Ταιζε ποικιλια

Καλο ειναι να μη κρατας ανοιχτες τις συσκευασιες πανω απο 3 μηνες γιατι χανουν τις βοιταμινες τους.

Επισης να μην εχει περασει η ημερομηνια ληξης

Δινες βιταμινες καπου καπου

Αυξησε την ομαδουλα σε 6 μινιμουμ (αναλογα και το χωρο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...