Jump to content

Ενυδρειο καινουργιο , βαση παλια - μια βοηθεια


teodgeor

Recommended Posts

Γεια σας εχω ενα ενυδρειο αυτη τι στιγμη 80 λιτρων (60 εκ. μηκος) και η βαση του ειναι ακριβως γυρω γυρω στις ιδιες διαστασεις. Εχω βρει τωρα και θελω να αγορασω ενα ενυδρειο το οποιο ειναι 150 λιτρα αλλα θελω να χρησιμοποιησω την ιδια βαση που εχω η διαφορα στο μηκος δεν ειναι μεγαλη αυτο ειναι 82 εκ, μηκος και 8 ποντους πιο μεγαλο στο πλατος, την μεγαλη διαφορα στα λιτρα ειναι οτι τηνεχει στο υψος . Εγω θελω να προσθεσω επανω στην βαση αυτη αλλη μια πλακα χοντρη ξυλο ωστε απο 60 εκ πλατος να παει στα 82 και να προσθεσω και λιγο στο πλατος για να ερθει στα ιδια. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα εχω προβλημα στο βαρος? ή καποιο αλλο προβλημα Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα ενυδρειο αυτη τι στιγμη 80 λιτρων (60 εκ. μηκος) και η βαση του ειναι ακριβως γυρω γυρω στις ιδιες διαστασεις. Εχω βρει τωρα και θελω να αγορασω ενα ενυδρειο το οποιο ειναι 150 λιτρα αλλα θελω να χρησιμοποιησω την ιδια βαση που εχω η διαφορα στο μηκος δεν ειναι μεγαλη αυτο ειναι 82 εκ, μηκος και 8 ποντους πιο μεγαλο στο πλατος, την μεγαλη διαφορα στα λιτρα ειναι οτι τηνεχει στο υψος . Εγω θελω να προσθεσω επανω στην βαση αυτη αλλη μια πλακα χοντρη ξυλο ωστε απο 60 εκ πλατος να παει στα 82 και να προσθεσω και λιγο στο πλατος για να ερθει στα ιδια. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα εχω προβλημα στο βαρος? ή καποιο αλλο προβλημα Ευχαριστω

To waterinn εχει προσφορα καποια προιοντα με 50% εκπτωση,μεσα σε αυτα ειναι και 3-4 βασεις για ενυδρεια με 80 μηκος,για ριξε μια ματια,η τιμη μετα την εκπτωση ειναι περιπου 44-48 ευρω.

Ειναι ρισκο να βαλεις ενα ενυδρειο με σχεδον διπλασιο βαρος στην ιδια βαση ποσο μαλλον οταν δεν ειναι και στις καταλληλες διαστασεις.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα την κατασκευη........δωσε μας μια φωτο της βασης...

Link to comment
Share on other sites

Σας ανεβαζω φωτο του επιπλου , αυτες ειναι οι διαστασεις του 62 μηκ, 34 πλατ, 73 υψος

Το ενυδρειο που θελω να παρω ειναι 81,5 μηκ, 36 πλατ, 52,5 υψ, 150 λιτρα περιπου

Αρα ενα ξυλο πανω απο την βαση η οποια θα ειναι 10 εκ δεξια και αριστερα περιπου και 2,3 εκ, πλατος

Τι λετε?

post-17069-1271854692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κόψε ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης (2-3 cm πάχος) στις διάστασης του πάτου του ενυδρείου σου (βάψε το μαύρο) ακούμπησε το στην παλιά βάση ισόποσα και είσαι έτυμος…. :D

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο βάρος και την κατανομή του είναι μεγάλη.Θα πρότεινα να πάρεις μια καινούρια βάση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

όχι μην ακουμπήσεις τπτ από πάνω φτιάξε καινούργια κατασκευή η βρες κάποια έτοιμη στα μετρά σου(αν ΥΠΑΡΧΕΙ)!!!!!

ΕΙΝΑΙ αρκετά στενό το έπιπλο σου και με το παραμικρό κούνημα την έπαθες την ζημιά.......!!!!

ΑΣ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...