Jump to content

Παίζοντας με μια Νικον D60


Recommended Posts

Εδώ και μερικές μέρες δανείζομαι διάφορες φωτογραφικές μηχανές και τις δοκιμάζω στο δύσκολο -φωτογραφικό- περιβάλλον του ενυδρείου. Ψάρια που κινούνται ταχύτατα, φωτισμοί που αγγίζουν περίεργα Kelvin κτλ. Σήμερα θα ανεβάσω μερικές από την D60 της Νikon με το φακό που έρχεται μαζί με την αγορά της. Ενα 18-55 με vibration control. Ολες οι φωτό είναι απείραχτες (εκτός τη 0209, η τελευταία με τα δυο Duboisi) με iso-800, 900 και env -1.0 (το bridge για κάποιο λόγο βγάζει λάθος στοιχεία). Στο Ν. Αμερικής τα Kelvin είναι 6.500 και 4.500 και στο Αφρικάνικο 6.000.

post-15202-1271878789_thumb.jpgpost-15202-1271878815_thumb.jpgpost-15202-1271878834_thumb.jpgpost-15202-1271878854_thumb.jpgpost-15202-1271878878_thumb.jpgpost-15202-1271878898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, αν παίξεις με τεχνητά υψηλότερο φωτισμό και μεγαλύτερες ταχύτητες θα δεις καθαρότερα και τις υφές. :D

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με λαμπα Φθορισμου η με πιο λιγα Kelvin κοντα στα 4000 μεχρι και 3500...

Αν εχεις βαλε τριποδο βοηθαει παρα πολυ η στηριξε καπου πολυ καλα την καμερα...

Μιας και η Nikon τα πανε σχετικα καλα με τον θορυβο δοκιμασε και 1600 ISO ωστε να εχεις πιο καλο φωτισμο :thumbup:

Το F βαλτο 5,6 και ταχυτητες κοντα στο 1/60-1/100 :thumbup:

Ελπιζω να βοηθησα :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, αν παίξεις με τεχνητά υψηλότερο φωτισμό και μεγαλύτερες ταχύτητες θα δεις καθαρότερα και τις υφές. :thumbup:

Ευχαριστώ viciouscircle για την ενθάρρυνση και για το tip. Νομίζω πάντως πως ο συγκεκριμένος φακός έχει τα όρια του. Ο macro για την d60 κοστίζει πιό πολύ από το σώμα... Θα επανέλθω πάντως με αυτή τη μηχανή γιατί νομίζω ότι δεν την δούλεψα αρκετά...

:D

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με λαμπα Φθορισμου η με πιο λιγα Kelvin κοντα στα 4000 μεχρι και 3500...

Αν εχεις βαλε τριποδο βοηθαει παρα πολυ η στηριξε καπου πολυ καλα την καμερα...

Μιας και η Nikon τα πανε σχετικα καλα με τον θορυβο δοκιμασε και 1600 ISO ωστε να εχεις πιο καλο φωτισμο :thumbup:

Το F βαλτο 5,6 και ταχυτητες κοντα στο 1/60-1/100 :thumbup:

Ελπιζω να βοηθησα :thumbup:

Στα 1600 καίγονται τα πάντα Κωστή. Θόρυβο σχεδόν μηδενικό βγάζουν οι Nikon όντως και αν τον βγάλουν τον μοιράζουν σε όλα τα κανάλια σε αντίθεση με τις Sony που είναι όλος ο θόρυβος στο blue. Για το F και ταχύτητες θα δοκιμάσω αύριο thanks :D

Link to comment
Share on other sites

Στα 1600 καίγονται τα πάντα Κωστή. Θόρυβο σχεδόν μηδενικό βγάζουν οι Nikon όντως και αν τον βγάλουν τον μοιράζουν σε όλα τα κανάλια σε αντίθεση με τις Sony που είναι όλος ο θόρυβος στο blue. Για το F και ταχύτητες θα δοκιμάσω αύριο thanks :D

Στο 1600 αφου σου καιγονται δοκιμαζεις με μεγαλυτερες ταχυτητες...

Εχε στο μυαλο σου πως πιο Χαμηλο ISO δινει μεγαλυτερο βαθος στην φωτογραφια..

Γενικοτερα αν δεν γεμισεις 2-3 φορες την καρτα μνημης δεν προκειται να βρεις καλες ρυθμισεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θες τρομακτικά χρώματα που δεν θα δεις ποτέ αλλιώς ρίξε ήλιο με κάποιο κάτοπτρο στο ενυδρείο αφού καθαρίσεις πολύ καλά τα τζάμια μέσα έξω, δες τι εννοώ:

Φαντάσου οτι θεωρείται από τα πιο άχρωμα ψάρια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=16975

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=137042

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κωστή. Τώρα από γραφίστας θα γίνω φωτογραφίστας...

:D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θες τρομακτικά χρώματα που δεν θα δεις ποτέ αλλιώς ρίξε ήλιο με κάποιο κάτοπτρο στο ενυδρείο αφού καθαρίσεις πολύ καλά τα τζάμια μέσα έξω, δες τι εννοώ:

Φαντάσου οτι θεωρείται από τα πιο άχρωμα ψάρια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=16975

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=137042

Σχεδόν υπερφυσικά τα multies. Ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Και μια ρετουσαρισμένη μόνο με το Camera Raw

post-15202-1271882882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επίσης αν θες τρομακτικά χρώματα που δεν θα δεις ποτέ αλλιώς ρίξε ήλιο με κάποιο κάτοπτρο στο ενυδρείο αφού καθαρίσεις πολύ καλά τα τζάμια μέσα έξω, δες τι εννοώ:

Φαντάσου οτι θεωρείται από τα πιο άχρωμα ψάρια.

... και το ίδιο το φως του ενυδρείου να ξαναπετάξεις μέσα με κάτροπτρο θεούλης είσαι!

Έχω την ίδια μηχανή και με ρύθμιση ισορροπίας λευκού (Flowrescent / Sodium -Vapor) / ISO 800 πετυχαίνω αυτά που θέλω. Εννοείται Active D-lighting ON και RAW...

Έχει διαφορά βέβαια ο φακούλης μου... 16-85mm 3.5-5.6

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια μηχανη. Εχει πολυ καλες δυνατοτητες ακομα και με τον 18-55 (χωρις VR) φτανει να ριξεις πολυυυυ φως ωστε να μπορεσεις να παιξεις σε χαμηλα iso και υψηλες ταχυτητες διαφραγματος.

Δες το ιδιο ψαρι, με macro φακο και εξωτερικο φλας SB 600.

ISO 100, 1/200, f 22.

DSC_0374.jpg

DSC_0365.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια μηχανη. Εχει πολυ καλες δυνατοτητες ακομα και με τον 18-55 (χωρις VR) φτανει να ριξεις πολυυυυ φως ωστε να μπορεσεις να παιξεις σε χαμηλα iso και υψηλες ταχυτητες διαφραγματος.

Δες το ιδιο ψαρι, με macro φακο και εξωτερικο φλας SB 600.

ISO 100, 1/200, f 22.

Παάρα πολύ καλές.

Ερώτησεις:

1. Τι ρύθμιση είχες στο flash σου;

2. Δεν υπάρχουν blown highlights (αντανακλάσεις). Πως το κατάφερες; Έχεις κροπάρει;

3. Χρησιμοποίησες Macro φακό ή Macro φίλτρο;

4. Χρησιμοποιείς κάποιο άλλο φίλτρο; (πχ polarizer)

5. Είχε όλο του το φωτισμό το ενυδρείο ή είχες κλείσει κάποιες λάμπες; (βλέπω πολύ σκοτεινό το βάθος)

6. Τραβήχτηκαν σε RAW/NEF

ΤΗΑΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Απαντω στα ερωτηματα:

1) Οι ρυθμισεις του φλας ηταν Manual 1/1, zoom 14mm, ΑF-ILL, διαχυτης φλας.

2) Δεν υπαρχουν αντανακλασεις γαιτι το φλας χρησιμοποιηθηκε overtank. Δεν εχω κροπαρει.

3)Macro 90mm Sigma χωρις φιλτρο

4)Οχι

5)ολο το φωτισμο

6)σε Jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο στις φωτό του Raven όπως ανέφερε και ο ίδιος είναι το overtank flash.

Τα αντικείμενα φωτίζονται φυσικά, και όχι 'απέναντι' και δέν υπάρχουν αντανακλάσεις.Μιά απλή λύση είναι το off-camera shoe με καλώδιο.Υπάρχουν πολύ φθηνά στο ebay δεδομένου βέβαια ότι έχεις εξωτερικό flash και όχι αυτό που είναι πάνω στο σώμα της μηχανής. ;)

Link to comment
Share on other sites

Απαντω στα ερωτηματα:

1) Οι ρυθμισεις του φλας ηταν Manual 1/1, zoom 14mm, ΑF-ILL, διαχυτης φλας.

2) Δεν υπαρχουν αντανακλασεις γαιτι το φλας χρησιμοποιηθηκε overtank. Δεν εχω κροπαρει.

3)Macro 90mm Sigma χωρις φιλτρο

4)Οχι

5)ολο το φωτισμο

6)σε Jpeg

Το σημαντικότερο στις φωτό του Raven όπως ανέφερε και ο ίδιος είναι το overtank flash.

Τα αντικείμενα φωτίζονται φυσικά, και όχι 'απέναντι' και δέν υπάρχουν αντανακλάσεις.Μιά απλή λύση είναι το off-camera shoe με καλώδιο.Υπάρχουν πολύ φθηνά στο ebay δεδομένου βέβαια ότι έχεις εξωτερικό flash και όχι αυτό που είναι πάνω στο σώμα της μηχανής. ;)

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω την ιδια μηχανη. Εχει πολυ καλες δυνατοτητες ακομα και με τον 18-55 (χωρις VR) φτανει να ριξεις πολυυυυ φως ωστε να μπορεσεις να παιξεις σε χαμηλα iso και υψηλες ταχυτητες διαφραγματος.

Δες το ιδιο ψαρι, με macro φακο και εξωτερικο φλας SB 600.

ISO 100, 1/200, f 22.

Raven καταπληκτικές οι φωτό σου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...