Jump to content

ΑΝΕΡΓΙΑ


Recommended Posts

Αποδειξεις ...

Που αποδεικνύουν τι ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Αποδειξεις ...

το προβλημα δεν ειναι εθνικο αλλα ταξικο και οπως ξερουμε καλα το χρημα δεν εχει πατριδα

Link to comment
Share on other sites

καλαααααα! η πλακιτσα δεκτη ...αλλα δεν νομιζω οτι εχεις βγει στην αγορα εργασιας γι' αυτο τα λες αυτα :thumbup: ..τεσπα και παλι φιλοι ειμαστε

Έχω βγει... Και μάλιστα μέχρι την Παρασκευή που μας πέρασε ήμουν ΜΕΣΑ στην αγορά. Παραιτήθηκα από μία δουλειά που μου έδινε την τρέχουσα περίοδο περίπου 2000-2500 το μήνα και απέρριψα δουλειά που μου έδιναν περισσότερα, σε ανταγωνίστρια εταιρεία από αυτή που δούλευα μέχρι πριν μία εβδομάδα.

Πριν κάνω όλα τα παραπάνω, για κανένα 3μηνο έψαχνα διάφορα και με ψάχνανε διάφοροι! Ξέρω τι γίνεται έξω και ξέρω τι θέλει και τι ζητάει η αγορά. Απλά εγώ, όπως είπα, είμαι σε μία φάση που δεν είμαι διατεθειμένος να τους το δώσω.

Υπάρχει το ρητό που λέει...

"Αν δουλεύεις για να ζεις, γιατί σκοτώνεσαι στη δουλειά?"

Anyway... Η δική μου άποψη δεν μετράει, οπότε καλή συνέχεια στην κουβέντα :D

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα δεν ειναι εθνικο αλλα ταξικο και οπως ξερουμε καλα το χρημα δεν εχει πατριδα

:D

Εϊναι καθαρά ταξικό αλλά η προπαγάνδα το τραβάει ώστε να γίνει και εθνικό.

Link to comment
Share on other sites

"Έχω βγει... Και μάλιστα μέχρι την Παρασκευή που μας πέρασε ήμουν ΜΕΣΑ στην αγορά. Παραιτήθηκα από μία δουλειά που μου έδινε την τρέχουσα περίοδο περίπου 2000-2500 το μήνα και απέρριψα δουλειά που μου έδιναν περισσότερα, σε ανταγωνίστρια εταιρεία από αυτή που δούλευα μέχρι πριν μία εβδομάδα"

...

Link to comment
Share on other sites

Αποδειξεις ...

Εγώ αυτό που βλέπω στο δεύτερο video είναι οι γνωστοί βαυκαλισμοί περί της αξίας της γλώσσας μας και της φυλής μας (τρομάρα μας) τα περισσότερα από τα οποία είναι γνωστά hoax και απλά το μόνο στο οποίο χρησιμεύουν είναι να αναπαράγουν την εθνική μας μοναξιά.

Είναι τραγικό να παρακολουθείς την κατάρρευση που έρχεται (ήρθε) χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα αλλά ακόμη πιο τραγικό είναι να καταρρέεις κομπάζοντας για τη γλώσσα που μιλούσαν οι πρόγονοί σου και τις αξίες που δίδαξαν στον υπόλοιπο κόσμο τις οποίες όμως είμαστε οι τελευταίοι που έχουμε δικαίωμα να τις επικαλούμαστε. Και το δικαίωμα αυτό το χάσαμε αργά και σταθερά τα τελευταία τριάντα χρόνια.

Όσο γρηγορότερα τα καταλάβουμε αυτό τόσο νωρίτερα θα μπορέσουμε να επανέλθουμε πραγματικά. Πράγμα το οποίο θεωρώ μάλλον απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

"Είναι τραγικό να παρακολουθείς την κατάρρευση που έρχεται (ήρθε) χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα αλλά ακόμη πιο τραγικό είναι να καταρρέεις κομπάζοντας για τη γλώσσα που μιλούσαν οι πρόγονοί σου και τις αξίες που δίδαξαν στον υπόλοιπο κόσμο τις οποίες όμως είμαστε οι τελευταίοι που έχουμε δικαίωμα να τις επικαλούμαστε."

H Δούκισα Πλακεντία όταν πέθανε η κόρη της τη βαλσάμωσε και την είχε στο κελάρι για πολλά χρόνια. Ετσι λέγεται και ο σταθμός: "Δουκίσης Πλακεντίας".

Link to comment
Share on other sites

ΧΩΡΙΣ να θελω να θιξω καποιον ή προσωπικα να χτυπησω καποιον οι Ελληνες εζησαν με χρηματα αλλων που αυτα βρεθηκαν να δανειστουν απο αλλους στα απλα Ελληνικα.Επειδη μαλλον δε μπορεις να καταλαβεις οτι η ΕΛΛΑΔΑ μας ειναι μικρη χωρα με τους περισσοτερους προεδρους ομως και με τα περισσοτερα Cayenne ανα κεφαλη σε ολη την Ευρωπη ενω αντιμετωπιζουμε προβλημα υπογεννητικοτητας και εδαφικων κατακτησεων που ολα δημιουργηθηκαν με μια κοινη χρηση...Την υπερχρεωση την μειωση του πληθυσμου και την καταρευσση των ριζων μας...Αν καποιος πειναει γιατι δε παει στα ερημωμενα μας χωρια να τα καλλιεργησει και να τα αναθερμανει με νεο κοσμο αρα και με νεες δουλειες?ΚΑΝΕΙΣ γιατι ποιος θα φυγει απο τον Χαβουζα Αθηνα ¨η αλλο μεγαλο αστικο κεντρο...Ο Ελληνας σταματησε να αγαπαει την χωρα του και ντρεπεται για τις παραδοσεις του τοπου του.Βλεπω αλλους να πανε σε μια ξενη χωρα και να γυρνανε και να συγκρινουν την Ελλαδα με το Μοντε καρλο ομως ποτε δε πηγαν στα δικα μας μικρα νησια να φανε το δικο μας φεσκο ψαρι ή να στηριξουν τον ανθρωπο που στιην φολεγανδρο ζει και παλευει γιατι η μανα του τον μεγαλωσε με Jaccuzi και σολωμο οπωε εχει πλασει στο μυαλο του.Η ανεργια ερχεται μεσα απο την κοινωνια μας οταν σταματαμε να δουλευουμε οπως η προηγουμενη γενια Ελληνων που την Ξεριζωσαν απο τα χωρια της την εστειλαν Αμερικη Αυστραλια Γερμανια και ποτε δε ξεχασε τον τοπο της και την αγαπη που πρεπει να χουν στα ιδανικα τους.Και στη σημερινη κοινωνια ολοι θελουμε να ζουμε με αυτα που εχει ο γειτονας και οχι με την δικη μας τσεπη..Αναρωτηθειτε γιατι η Ελλαδα δεν εχει κατι να παραγει πλεον κι ομως ολες οι γυρω μας βαλκανικες χωρες παραγουν εξαγουν και εκμεταλευονται ξενα κεφαλαια...Αναρωτηθειται γιατι κανεις δε παιρνει την αποφαση να δουλεψει για 35 ευρω την ημερα και προτιμαει να πινει καφε ή να περιμενει το μανα εξ ουρανου οταν η ελλαδα ξεπουλιεται κομματι κομματι ..Αναρωτηθειται γιατι ολοι τα ριχνουν στο κρατος και περιμενουν να τους ζησει και δεν μπορουν να κουμανταρουν μονοι τον εαυτο του και περιμενουν απο κοκκινους μπλε πρασινους ?

Link to comment
Share on other sites

ΧΩΡΙΣ να θελω να θιξω καποιον ή προσωπικα να χτυπησω καποιον οι Ελληνες εζησαν με χρηματα αλλων που αυτα βρεθηκαν να δανειστουν απο αλλους στα απλα Ελληνικα.Επειδη μαλλον δε μπορεις να καταλαβεις οτι η ΕΛΛΑΔΑ μας ειναι μικρη χωρα με τους περισσοτερους προεδρους ομως και με τα περισσοτερα Cayenne ανα κεφαλη σε ολη την Ευρωπη ενω αντιμετωπιζουμε προβλημα υπογεννητικοτητας και εδαφικων κατακτησεων που ολα δημιουργηθηκαν με μια κοινη χρηση...Την υπερχρεωση την μειωση του πληθυσμου και την καταρευσση των ριζων μας...Αν καποιος πειναει γιατι δε παει στα ερημωμενα μας χωρια να τα καλλιεργησει και να τα αναθερμανει με νεο κοσμο αρα και με νεες δουλειες?ΚΑΝΕΙΣ γιατι ποιος θα φυγει απο τον Χαβουζα Αθηνα ¨η αλλο μεγαλο αστικο κεντρο...Ο Ελληνας σταματησε να αγαπαει την χωρα του και ντρεπεται για τις παραδοσεις του τοπου του.Βλεπω αλλους να πανε σε μια ξενη χωρα και να γυρνανε και να συγκρινουν την Ελλαδα με το Μοντε καρλο ομως ποτε δε πηγαν στα δικα μας μικρα νησια να φανε το δικο μας φεσκο ψαρι ή να στηριξουν τον ανθρωπο που στιην φολεγανδρο ζει και παλευει γιατι η μανα του τον μεγαλωσε με Jaccuzi και σολωμο οπωε εχει πλασει στο μυαλο του.Η ανεργια ερχεται μεσα απο την κοινωνια μας οταν σταματαμε να δουλευουμε οπως η προηγουμενη γενια Ελληνων που την Ξεριζωσαν απο τα χωρια της την εστειλαν Αμερικη Αυστραλια Γερμανια και ποτε δε ξεχασε τον τοπο της και την αγαπη που πρεπει να χουν στα ιδανικα τους.Και στη σημερινη κοινωνια ολοι θελουμε να ζουμε με αυτα που εχει ο γειτονας και οχι με την δικη μας τσεπη..Αναρωτηθειτε γιατι η Ελλαδα δεν εχει κατι να παραγει πλεον κι ομως ολες οι γυρω μας βαλκανικες χωρες παραγουν εξαγουν και εκμεταλευονται ξενα κεφαλαια...Αναρωτηθειται γιατι κανεις δε παιρνει την αποφαση να δουλεψει για 35 ευρω την ημερα και προτιμαει να πινει καφε ή να περιμενει το μανα εξ ουρανου οταν η ελλαδα ξεπουλιεται κομματι κομματι ..Αναρωτηθειται γιατι ολοι τα ριχνουν στο κρατος και περιμενουν να τους ζησει και δεν μπορουν να κουμανταρουν μονοι τον εαυτο του και περιμενουν απο κοκκινους μπλε πρασινους ?

καποτε ο κολοκοτρωνης ειπε τη μπραιμης τη ζαιμης.αν σε πατανε στο λαιμο η ελληνας ειναι η τουρκος η δεν ξερω και εγω τη δεν εχει και πολυ σημασια.σημασια εχει να μπορεις να ζεις σαν ανθρωπος και να μην εισαι ο συγχρονος δουλος της εποχης

Link to comment
Share on other sites

.σημασια εχει να μπορεις να ζεις σαν ανθρωπος και να μην εισαι ο συγχρονος δουλος της εποχης

Δουλος εισαι οταν μενεις στην Αθηνα χωρις δουλεια και απαιτεις απο την εκαστοτε κυβερνηση να σου βρει δουλεια...αυτος ειναι δουλοπαροικος απο συγκαταθεση του ...

Η αποφαση να πας στις ριζες σου ειναι σεβασμος στον εαυτο σου να μην αφηνεις καποιον να κανονιζει για σενα.

καποτε ο κολοκοτρωνης ειπε τη μπραιμης τη ζαιμης.αν σε πατανε στο λαιμο η ελληνας ειναι η τουρκος η δεν ξερω και εγω τη δεν εχει και πολυ σημασια.

Οι τουρκοι δημιουργησαν τις γκριζες ζωνες εχουν 0% ανεργια και 0% μεταναστευτικο προβλημα.

Συμπερασμα ... Το μυαλο του Ελληνα πλεον ειναι η καλοπεραση και το χαλαρα και οχι να ιδρωνει για να καλλιεργησει το φαγητο του

Link to comment
Share on other sites

Δουλος εισαι οταν μενεις στην Αθηνα χωρις δουλεια και απαιτεις απο την εκαστοτε κυβερνηση να σου βρει δουλεια...αυτος ειναι δουλοπαροικος απο συγκαταθεση του ...

Συνονόματε, συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες, αλλά διαφωνώ λίγο στο παραπάνω. Δουλεύεις δε δουλεύεις είσαι δούλος. Και αυτό στο κάνει η κοινωνία. Έχει μεγάλη σημασία το ΓΙΑΤΙ δουλεύεις. Έτσι όπως έχει μορφοποιηθεί ο Δυτικός πολιτισμός και η (υπό)κουλτούρα των υλικών αγαθών που σε βάζουν να καταναλώνεις σε κάνουν σκλάβο με το "έτσι θέλω".

Έχει μεγάλη διαφορά το να δουλεύεις για να ζεις από το να ζεις για να δουλεύεις!

Link to comment
Share on other sites

"Οι τουρκοι δημιουργησαν τις γκριζες ζωνες εχουν 0% ανεργια και 0% μεταναστευτικο προβλημα."

Φυσικά, αυτό που γράφεις δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με την πραγματικότητα. Πέρα από αυτό επαναλαμβάνω πως το θέμα είναι η ανεργία και το εργατικό δίκαιο και όχι εθνικό όπως προσπαθούν να το θέσουν...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΑ ανεργια ειδατε να μου την δειξετε και μενα???????????? :D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Οι τουρκοι δημιουργησαν τις γκριζες ζωνες εχουν 0% ανεργια και 0% μεταναστευτικο προβλημα."

Φυσικά, αυτό που γράφεις δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με την πραγματικότητα.

Επειδη τυγχαινει να γνωριζω πολυ καλα την Βιομηχανια της τουρκιας και τα τεκτινομενα της μην διαστρεβλωνεις και δημιουργεις εντυπωσεις.

επαναλαμβάνω πως το θέμα είναι η ανεργία και το εργατικό δίκαιο και όχι εθνικό όπως προσπαθούν να το θέσουν...

Οταν το εργατικο δικαιο του ΠΑ.ΜΕ εκλεισε τον Βολο Την Χαλκιδα(2 νομοι που πεθαναν κυριολεκτικα απο τα συνδικατα και τους ανεπαγγελτους εργατοπατερες) και ολες τις μικρομεσαιες βιοτεχνικες επιχειρησεις της χωρας μας τοτε το θεμα ειναι ΕΘΝΙΚΟ .

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup:

"Οι τουρκοι δημιουργησαν τις γκριζες ζωνες εχουν 0% ανεργια και 0% μεταναστευτικο προβλημα."

Φυσικά, αυτό που γράφεις δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με την πραγματικότητα. Πέρα από αυτό επαναλαμβάνω πως το θέμα είναι η ανεργία και το εργατικό δίκαιο και όχι εθνικό όπως προσπαθούν να το θέσουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη διαφορά το να δουλεύεις για να ζεις από το να ζεις για να δουλεύεις!

Ακριβως... αυτο ειναι το σλογκαν μου και βασει αυτου πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος αποφασιζει για τον εαυτο του...Δε μπορω να χωνεψω οτι καποιος μενει ανεργος αλλα ζει γλυφαδα με 1000 το μηνα εχει 2λιτρο cabrio εχει 17 καρτες φοραει armani εχει 2 παιδια δε δουλευει η γυναικα του και βριζει το κρατος που τον απελυσαν απο την δουλεια γραφειου που εκανε και πηγαινε σε ωραριο 8-16:00 στις 8:15 λογω κινησης και εφτιαχνε καφε στισ 15:¨45 για να παρει για το δρομο .Αυτοι ειναι αξιοι της μοιρας τους ..και σε αυτους αναφερομαι τοση ωρα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως... αυτο ειναι το σλογκαν μου και βασει αυτου πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος αποφασιζει για τον εαυτο του...Δε μπορω να χωνεψω οτι καποιος μενει ανεργος αλλα ζει γλυφαδα με 1000 το μηνα εχει 2λιτρο cabrio εχει 17 καρτες φοραει armani εχει 2 παιδια δε δουλευει η γυναικα του και βριζει το κρατος που τον απελυσαν απο την δουλεια γραφειου που εκανε και πηγαινε σε ωραριο 8-16:00 στις 8:15 λογω κινησης και εφτιαχνε καφε στισ 15:¨45 για να παρει για το δρομο .Αυτοι ειναι αξιοι της μοιρας τους ..και σε αυτους αναφερομαι τοση ωρα

ειναι ο ιδιος που πληρωνει τα φροντιστηρια για να μαθουν τα παιδια του γραμματα γιατι τα δημοσεια σχολεια τα εχουν διαλησει που πληρωνει για να εχει ενα ραντσο στα νοσοκομεια που κλεινει ραντεβου στο ικα για γιατρο μετα απο κανα διμινο (αν ζει)και που στο τελος θα παρει τη συνταξη του καπου στα70 για να χαρει την υπολοιπη ζωη του

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς διαστρεβλώνω φίλτατε; 13-14% είναι η ανεργία στην Τουρκία.

Link to comment
Share on other sites

mod note:

Παρακαλώ κρατήστε το επίπεδο της συζήτησης και αποφύγετε προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

δειτε τι βινετο αλιευσα απο γνωστο blog για το Νομισματικο ταμειο Η Ιστοσελίδα μου

Link to comment
Share on other sites

δειτε τι βινετο αλιευσα απο γνωστο blog για το Νομισματικο ταμειο Η Ιστοσελίδα μου

τοσα χρονια οι πολιτικοι μαζι με καποιες οικογενειες επιχειρειματιων εχουν ληστεψει τη χωρα και τωρα ζητανε να πληρωσει ο λαος.20-25 δις δωσανε στις τραπεζες για την κριση ποσα δις χρεοι χαρισανε στις ΠΑΕ 5 δις χαρισανε το προστιμο στην εταιρια με το σκανδαλο του χριματηστηριου και ποσα αλλα.μεχρι αυριο μπορουμε να γραφουμε.αυτα μονο αν προσθεσουμε να η "βοηθεια" που θελουν να παρουν.ευτυχως ομως ο λαος σιγα σιγα αρχιζει και ξυπναει .αλιμονο τους
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα πάρα πολύ το moderation να μην επεμβαίνει σε κοινωνικές συζητήσεις. Εδώ πρόκειται για μια διχογνωμία που άσχετα εαν μοιάζει με προσωπική αντοπαράθεση είναι μια κοινωνική αντιπαράθεση. Διαφωνώ κάθετα οριζόντια και διαγώνια με μερικά γραπτά αλλά από τη στιγμή που είμαστε ευγενικοί και ΔΕΝ βρίζουμε το επίπεδο της συζήτησης βρίσκεται εκεί που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα πάρα πολύ το moderation να μην επεμβαίνει σε κοινωνικές συζητήσεις. Εδώ πρόκειται για μια διχογνωμία που άσχετα εαν μοιάζει με προσωπική αντοπαράθεση είναι μια κοινωνική αντιπαράθεση. Διαφωνώ κάθετα οριζόντια και διαγώνια με μερικά γραπτά αλλά από τη στιγμή που είμαστε ευγενικοί και ΔΕΝ βρίζουμε το επίπεδο της συζήτησης βρίσκεται εκεί που πρέπει.

Αγαπητέ Dark Angel εγινε μια παράκληση με ευγενικό τρόπο ως ώφειλε από συντονιστή και καλά έκανε.

Σας παρακολουθούμε με ενδιαφέρον και χαίρομαι που εσύ ο ίδιος με τα γραφόμενα σου πιο πάνω διαβεβαιώνεις το φόρουμ οτι η συζήτηση διεξάγεται μέσα στα πλαίσια ευγένειας και σωστής αγωγής όπως εξάλλου θα ήθελε και ο κανονισμός .

Και πάλι Ευχαριστώ Σωκράτης Γεωργίου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...