Jump to content

Το πρωτο μου με ευκολα φυτα


skamanakos

Recommended Posts

Χαιρομε που σας αρεσει.Καμια προταση για κανενα φυτο για μπροστα?Θελω να βαλω και ενα ζευγαρι ανκιστρους σπ3 αλλα δεν βρισκω με τιποτα.Βρηκα στη Θεσ/νικη σε μεγαλο πετ αλλα εκανε 49ευρο το ενα.Ακουσον ακουσον :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

49 ευρώ?? :):):P

Βάλε μια ανούμπια μπροστά από το ξύλο! :)

Εύκολο φυτό!

Αστα να πανε ξενερωσα μολις ειδα και ακουσα κιολας την τιμη γιατι νομιζα οτι ηταν λαθος και ρωτησα να σιγουρευτω.Ανουμπια εχω πισω δεξια γωνια αλλα δεν φενεται αν τη φερω μπροστα εχει πολυ φως και γεμιζει αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, βάλτην σε καμια σκιά κάτω από τα ξύλα.

Αν και από τη φωτογραφία δεν μπορώ να δω καλά αν δημιουργείται σκιά...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να μη πηραξεις τυποτα απο τα φυτα

απλα να αυξησεις τον αριστερα θαμνο

οταν θα εχεις κλαδεματα απο αυτο το φυτο να τα μεταφυτευσεις διπλα του

και θα βαζα για γρασιδακι αρκετη java moss στο μπροστα μερος του ενυδρειου

και κατι τελευταιο οπως ειναι τωρα η κρυπτοκορινα σου σε αυτο το υψος θα προσπαθουσα με κλαδεματα να δημιουργησω μια ζωνη απο κρυπτοκορινες που θα εφτανε μεχρι το αριστερο θαμνακι που γραφω ποιο πανω

αυτα....καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να μη πηραξεις τυποτα απο τα φυτα

απλα να αυξησεις τον αριστερα θαμνο

οταν θα εχεις κλαδεματα απο αυτο το φυτο να τα μεταφυτευσεις διπλα του

και θα βαζα για γρασιδακι αρκετη java moss στο μπροστα μερος του ενυδρειου

και κατι τελευταιο οπως ειναι τωρα η κρυπτοκορινα σου σε αυτο το υψος θα προσπαθουσα με κλαδεματα να δημιουργησω μια ζωνη απο κρυπτοκορινες που θα εφτανε μεχρι το αριστερο θαμνακι που γραφω ποιο πανω

αυτα....καλη συνεχεια

Καλη η προταση σου.Την μος αν δεν κανω λαθος την πουλανε πανω σε μεταλικο πλεγμα.Για να την βαλω σαν γρασιδι απλα την τοποθετω εκει που θελω μαζι με το πλεγμα?

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου ενυδρειο δυστηχως δεν εχω φωτογραφιες να σου δειξω την εχω απλωσει στον πυθμενα και την εχω πιεσει με το χερι και δεν ανεβαινει στην επηφανεια

αυτο που θα σου ελεγα να κανεις ειναι να την απλωσεις πανω στο χαλικι και να πεταξεις λιγο απο τα χαλικια απο πανω για να μη σηκωνει με το καιρο θα ριζωσει με τις πετρουλες και δε θα εχεις προβλημα το μονο μειονεκτημα για μενα ειναι οτι θελει ανα καποιο χρονικο διαστημα κλαδεμα για να μη χανει την φορμα του γρασιδιου αν σε ενδιαφερει να εχεις γρασιδι και οχι θαμνο

προσωπικα στο ενυδρειο μου την εχω αφησει να αναπτυχθει οπως θελει και εχει δεσει πολυ με το υπολοιπο ενυδρειο

με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες να σου δειξω

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου ενυδρειο δυστηχως δεν εχω φωτογραφιες να σου δειξω την εχω απλωσει στον πυθμενα και την εχω πιεσει με το χερι και δεν ανεβαινει στην επηφανεια

αυτο που θα σου ελεγα να κανεις ειναι να την απλωσεις πανω στο χαλικι και να πεταξεις λιγο απο τα χαλικια απο πανω για να μη σηκωνει με το καιρο θα ριζωσει με τις πετρουλες και δε θα εχεις προβλημα το μονο μειονεκτημα για μενα ειναι οτι θελει ανα καποιο χρονικο διαστημα κλαδεμα για να μη χανει την φορμα του γρασιδιου αν σε ενδιαφερει να εχεις γρασιδι και οχι θαμνο

προσωπικα στο ενυδρειο μου την εχω αφησει να αναπτυχθει οπως θελει και εχει δεσει πολυ με το υπολοιπο ενυδρειο

με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες να σου δειξω

Ευχαριστω για την βοηθεια.Θα περιμενω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας!Ακολουθησα τις προτασεις σας και εβαλα μπροσρα και στη μεση ενα φυτο σαν γρασιδι ελεοχαρις ακουκιλαρις και εδεσα την ανουμπια πανω σε ενα μικρο μοπανι και πηρε τη θεση της κατω απο την ριζα για να εχει σκια και ιδου το αποτελεσμα post-17095-1285425484_thumb.jpg ;):D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παρα πολυ καλο ζουγκλο αποτελεσμα και σε λιγο καιρο ακομα πιο πρασινο θα ειναι! πολυ καλες προσπαθειες!!!

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλο ζουγκλο αποτελεσμα και σε λιγο καιρο ακομα πιο πρασινο θα ειναι! πολυ καλες προσπαθειες!!!

Μολις το ειχα κλαδεψει ;) οι εχινοδωροι οταν μεγαλωνουν κρυβουν την πλατη του ενυδρειου και κανουν πολυ σκια ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!!!!! μου αρεσουν πολυ τα φυτεμενα! μερακι εχω να φτιαξω καποια στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Μερικες καινουργιες φωτο.Μπηκε αλλη μια ριζα και 9 αρλεκινοι γιατι εκει που ηταν τους καναν εξωση και δεν ειχαν που να πανε :Ppost-17095-1293709499_thumb.jpg post-17095-1293709528_thumb.jpg post-17095-1293709602_thumb.jpg post-17095-1293709672_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ξαναπώ ότι το ενηυδρείο σου είναι τούμπανο! :P

Υπάρχει επιθετικότηττα των barb απέναντι στους αρλεκίνους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ξαναπώ ότι το ενηυδρείο σου είναι τούμπανο! :P

Υπάρχει επιθετικότηττα των barb απέναντι στους αρλεκίνους?

Οχι δεν τα πειραζουν.Αν και περιμενα το αντιθετο αλλα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, ωραίες ρίζες

μία φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο είσαι καλά αλλά μέτρα και ph,kh για να δεις στο διάγραμμα και που περίπου βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

παει τους χασαμε τους αρλεκινους.

Link to comment
Share on other sites

πολυ όμορφο! δεσε και λιγο java moss στο ξύλο! θα δειξει πολυ ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...