Jump to content

Lamprologus Stappersi


THODORIS

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους...

μπορω σε 60λιτρο ενυδρειο να βάλω 2 αρσενικα stappersi με 3 θηλυκά???

Σίγουρα θα εχει πολλα κοχύλια και πέτρες...

απλα θέλω κάποια ιδέα με την διακόσμηση ωστε να είναι οσο το δυνατόν η καλύτερη για να μην υπαχουν πολλοι καυγάδες και προβλήματα...

ολες οι εμπνεύσεις είναι ευπροσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

κάποια βοήθεια απο κάποιον??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες φίλε μου στην Αφρική!!! :D

Πολύ ωραία η επιλογή των ψαριών σου, αν και θα προτιμούσα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο!!

Θα προτείνω να βάλεις ενα χαρέμι απο 1 αρσενικό και 2 θηλυκά!!Να ξερεις οτι τα αρσενικά εχουν μεγαλύτερο κεφάλη απο τα θηλυκά και μεγαλύτερο στόμα!

Να προσέξεις πολύ οσον αφορα την επιθετηκότητά τους στις περιόδους αναπαραγωγής!Πρίν την αναπαραγωγή ο αρσενικός θα συμπεριφέρεται αγρια προς τις θηλυκές και μετά το αντίθετο, θέλοντας οι θηλυκές να προστατέψουν την φωλιά!Παρά το μικρό τους μέγεθος τα ψάρια αυτά ειναι επιθετικά!

Όσων αφορά το aquascape θα πρότεινα 2-3 πέτρες πίσω σε μια απο τις δυο γωνίες του ενυδρείου (ισως κρύψεις με αυτές τον εξοπλισμό....θερμαντήρα π.χ.) πολλά κελύφη σαλιγγαριών στρωμένα στον πάτο του ενυδρείου και δίπλα ή απέναντι απο τις πέτρες μπορείς να βάλεις καποιες valisneries!

Στο βυθό προτείνω να βάλεις μπέζ άμμο καλής ποιότητας!Ξέρεις οτι τα ψάρια αυτά σκάβουν πολύ και πριν και μετα την αναπαραγωγή!

Επίσης καλή φίλτρανση(με ενα εξωτερικό φίλτρο)και όχι έντονο φως!

Αυτά απο μένα.....αναμένουμε και προτάσεις άλλων!

Καλή επιτυχεία και καλά αποτελέσματα!!!!Οτι χρειαστείς εδω είμαστε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ...

τα ψάρια θα τα έχω την τρίτη απο αναπαραγωγη ενός φίλου.

θα μου φέρει 5 αλλα είναι ακομα μικρά απο οτι μου είπε για να ξεχωρίσουμε το φύλο...

και σκέφτηκα να προετοιμαστώ πριν τα φέρει...

γι'υτό ρωτάω για παν ενδεχόμενο.

αν ειναι 1 αρσενικό και 4 θηλυκά μπορώ να τα κρατήσω όλα?

τα θηλυκά δεν μαλλώνουν μεταξύ τους?

Link to comment
Share on other sites

Τις συμπεριφορές τους θα τις παρατηρήσεις εσυ ο ίδιος και θα καταλήξεις!Μπορεί η επιθετικότητα να εξαρτάται απο πολλά...απο τον πλυθησμό, ισως και απο το στήσιμο του ενυδρείου και το μήκος του!

Δωσε μας αν θέλεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.....

Μπορείς να βάλεις αρχικά 4-5 ψάρια μέσα......παρατηρόντας τα όμως θα προτιμούσα να φήσεις μέσα 3(1 αρσενικο -2 θηλυκά)!Ειναι λιγο δύσκολο να σου βγούν 1 αρσενικό και 4 θηλυκά.....ποτε δεν ξέρεις όμως....

Αν είχες ενυδρείο με μήκος 80 εκατοστά τουλάχιστον θα σου έλεγα να τα κρατήσεις όλα....Απλά προσπάθησε να κρατήσεις 1 αρσενικό και τα θηλυκά ας ειναι παραπάνω....

Σου εγραψα παραπάνω τον τρόπο για να ξεχωρίσεις αρσενικό-θηλυκό!

Φρόντισε το νερο του ενυδρείου σου, οι συνθήκες του και η βιολογία σου, να είναι ετοιμα οταν θα βάλεις μεσα τα ψάρια......να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να βιάζεσαι.... Πρώτα να φροντίσεις να εξασφαλίσεις αυτά και μετά την ιχθυοφόρτωση!

Link to comment
Share on other sites

οι διαστάσεις είναι 70χ30χ30

εχω ενα θερμοστάτη στα 50W

φίλτρο εσωτερικό στα 240l/h (έχει μέσα siporax mini και μπλε σφουγγάρι)

το ενυδρείο λειτουργεί 6 μήνες και εχει μέσα ένα ζευγάρι kribensis το οποίο μου έχει δώσει και 2 γέννες...

Link to comment
Share on other sites

οι διαστάσεις είναι 70χ30χ30

εχω ενα θερμοστάτη στα 50W

φίλτρο εσωτερικό στα 240l/h (έχει μέσα siporax mini και μπλε σφουγγάρι) θα προτιμουσα ενα εξωτερικό eheim 2213

το ενυδρείο λειτουργεί 6 μήνες και εχει μέσα ένα ζευγάρι kribensis το οποίο μου έχει δώσει και 2 γέννες...

Σκεφτεσαι να βάλεις μαζί με τα kribensis και τα stappersi ???

Link to comment
Share on other sites

τα kribensis θα τα δώσω την Δευτέρα και την Τρίτη θα έρθουν τα stappersi...

για εξωτερικο φίλτρο το σκέφτομαι και σίγουρα θα πάρω αυτές τις μέρες...

με το eheim 2213 δεν θα έχω πρόβλημα δηλαδή? (πόσο κοστίζει περίπου?)

για το aquascape εχω κάποιες απορίες...

οταν θα κρατήσω 3 (1αρσ. - 2θηλ.)

μπορώ να βάλω σε 3 σημεία στο ενυδρείο απο 3-4 σαλιγγαρια για φωλιά για το καθένα? η το αρσενικο δεν θέλει σαλιγγάρια?

πειράζει αν είναι κοντά το ένα θηλυκό με το άλλο? ή θέλει να βάλω τις φωλιές στις 2 γωνίες?

Σας ζάλισα λιγο αλλα θέλω να είναι όλα έτοιμα την τρίτη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω εχω stappersi (πιθανοτατα αδερφια με του φιλου σου) θα σου πω τι εχω παρατηρησει εγω στο διαστημα που τα εχω.

Σκαβουν αλλα σχετικα λιγο.

Θελουν 4-5 κοχυλια το καθενα (και το αρσενικο).

Εγω εχω μαλλον 1αρσ+ 2θυλ. (το 1 θυλ. ειναι πιο νεαρο) και προς το παρον οι καβγαδες ειναι πολυ περιορισμενοι.

Τα εχω εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=323482

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...