Jump to content

Αυγά Cpd!


Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμήτες....

Λίγο νωρίτερα έκανα αλλαγή νερού στο 60άρι μου με τα CPD.

Και πάνω στην Java Moss παρατηρώ κάτι που μου έμοιαζε με αυγό...

Οφείλω να πω ότι το ενυδρείο αυτή τη στιγμή έχει 15 CPD, 3 pigmi gourami και 4 applesnails.

Στην αρχή πίστευα ότι το αυγό μπορεί να είχε πέσει από το τσαμπί που είχαν γεννήσει τα applesnails2 βδομάδες νωρίτερα και το είχα αφαιρέσει. Κοιτάω πιο προσεκτικά και πιο χαμηλά στην java υπάρχει μία ολόκληρη φωλιά από καμια 15αρια αυγά.

Οι παρατηρήσεις μου είναι:

- Έχω δει αρκετές φορές να τριγυρνάνε τα αρσενικά CPD με τα θυλικά σε κυκλικές κινήσεις όπως όταν ζευγαρώνουν.

- Τα αυγά των σαλιγγαριών όταν είναι μέσα στο νερό πεθαίνουν.

- Επίσης 3 μέρες νωρίτερα έβγαλα και την τελευταία red cherry από το 60άρι και μπήκε με τις υπόλοιπες σε ένα 18άρι. (έχω διαβάσει σε αγγλικό forum ότι υπάρχει περίπτωση οι γαρίδες να φάνε αυγά ή ακόμη και γόνο)

Θα ανεβάσω το νωρίτερο δυνατόν φωτογραφίες να μου πείτε τη γνώμη σας...

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα παρακαλώ τα φώτα του...

Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Να και κάποιες φωτογραφίες που ίσως βοηθήσουν...post-6805-1272215589_thumb.jpg post-6805-1272215574_thumb.jpgpost-6805-1272215560_thumb.jpgpost-6805-1272215544_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

UP! :D

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλο να δεις μικρα φιλε μου.

Ως γενικές πληροφορίες να ξέρεις οτι τα CPD συνηθίζουν να αποθέτουν τα αυγά τους πάνω σε φυτά και σε φύλλα.

Καλό είναι αν θες να πετύχεις την αναπαραγωγή να τα απομονώσεις τα αυγά σε κάποια καραντίνα ή άλλο ενυδρείο. Βασικό είναι να έχει τις ίδιες συνθήκες με το αρχικό.

Αφού εκκολαφθούν, καλό είναι να τα ταΐζεις αρτεμια και να τα αφήσεις τα μικρά μονά τους μέχρι να γίνουν λίγο μεγαλούτσικα ώστε να μη κινδυνεύουν να γίνουν τροφή για τα υπόλοιπα.

Αν δεν έχεις αυτή την πολυτέλεια..... ελπίζω να έχεις πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο σου για να έχουν μεγαλύτερη ελπίδα να ζήσουν εάν με το καλό εκκολαφθούν.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Σύντομα θα ανέβει αναλυτικό προφίλ για τα CPD από την AquaZone Project Team (ΑΖΡΤ)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι , θα σε δυσαρεστησω.. Μακαρι να κανω λαθος, ομως δεν πιστευω οτι ειναι αυγα απο cpd αυτα.

Επι 2 χρονια τα αναπαραγω με επιτυχια αυτα τα ψαρακια και αν και γεννανε κυριολεκτικα μπροστα στα ματια μου, δεν εχω καταφερει ποτε να διακρινω ουτε ενα αυγο ! Ειναι τοσο μικρα και απολυτως διαφανα που γινονται πρακτικως αορατα στο ματι. Χωρια που το 90% της γεννας τρωγεται αμεσως σχεδον απο τα ενηλικα. Μονο τα αυγα τρωνε, τον γονο τους δεν τον πειραζουν.

Τα νεογεννητα δεν τρεφονται με αρτεμια τις πρωτες 7 μερες και αν δεν βρουν αρκετη μικροσκοπικη τροφη (infusoria, rotorians κλπ) λιμοκτονουν. Τις πρωτες μερες τις ζωης τους τα συντηρω με Sera micron και επειτα απο μια εβδομαδα οταν δεχτουν αρτεμια , ο κινδυνος εχει περασει και επιζουν ολα με ευκολια.

Ελπιζω παντως να κανω λαθος και να ειναι οντως αυγουλακια αν και θα μου φανει πολυ περιεργο. :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους...

Περιμένουμε και βλέπουμε!

Όταν έχω νέα θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά με τα αυγά δεν έμαθα ποτέ τι έγινε.

Την επόμενη μέρα από το post υπήρχε μόνο ένα αυγό και την μεθεπόμενη κανένα :D

Link to comment
Share on other sites

μήπως είχε δίκιο ο φίλος Raven και δεν ήταν αυγά από cpd, αλλά κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

μήπως είχε δίκιο ο φίλος Raven και δεν ήταν αυγά από cpd, αλλά κάτι άλλο;

Μάλλον, έτσι φαίνεται τελικά... <_<

Link to comment
Share on other sites

εσύ όμως γιατί αγχώνεσαι φίλε μου; <_<

αν θες μικρούλια cpd υπάρχει τρόπος εύκολος, απλά χρειάζεσαι ενυδρείο γεννήστρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...