Jump to content

νέος στην παρέα σας


nasos

Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα σας,

είπα και εγώ να μπώ στην μεγάλη και ωραία σας παρέα,

λοιπόν το προβλημά μου είναι οτι θέλω να ανεβάσω το PH , GH & KH στο νέο μου ενυδρείο που στείνω για

Malawi .

Το ενυδρείο είναι 350 λτ και τρέχει με 2 2217 στρωμένα φίλτρα (απο το 300λτ που άνοιξε ) γεμάτα siporax &

substrat pro και το εσωτερικό με σφουγγάρια και υαλοβάμβακα ενυδρειακό.

Μέσα έχω 45κιλά χαλαζιακή άμμο και ποταμίσια βότσαλα 70 κιλα.

Οι μετρήσεις μου είναι :

PH : 7,5

GH : 7

KH : 6

NO3 : 0

NH3 - NH4 : 0

Πώς μπορώ να ανεβάσω το PH , GH ,KH χωρίς Buffer

ευχαριστώ πολύ

Έγινε επεξεργασία - nasos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική φίλε Νάσο. Αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις κάποια αλάτια που υπάρχουν στο εμπόριο για να ανεβάσεις τις σκληρότητες, τότε η λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ασβεστολιθικά υλικά. Δηλαδή ασβεστολιθικές πέτρες και αραγωνίτη για τον βυθό που θα σε βοηθήσουν να πετύχεις τις τιμές που θέλεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λογος συγκεκριμενος,που δεν θελεις να χρησιμοποιησεις buffer;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική φίλε Νάσο. Αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις κάποια αλάτια που υπάρχουν στο εμπόριο για να ανεβάσεις τις σκληρότητες, τότε η λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ασβεστολιθικά υλικά. Δηλαδή ασβεστολιθικές πέτρες και αραγωνίτη για τον βυθό που θα σε βοηθήσουν να πετύχεις τις τιμές που θέλεις.

:D

ο βυθός έχει στρωθεί και έχει γίνει το set up του ενυδρείου , άν βάλω μέσα στο εσωτερικό φίλτρο κανα 2 λίτρα

αραγωνίτη θα κάνει τίποτα?

Η μαγειρική σόδα τί λέει σαν χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λογος συγκεκριμενος,που δεν θελεις να χρησιμοποιησεις buffer;

εκτός απο το κόστος για 100 λτ κάθε βδομάδα που θα κάνω , δεν έχω και καλές εμπειρίες απο

την χρήση τους παλαιότερα ( με δίσκους που είχα ) και νομίζω σηκώνουν και φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

η σόδα έχει παροδικά αποτελέσματα, σίγουρα για να τρέξει ένα ενυδρείο θέλεις μια πιο μόνιμη λύση που δεν θα σου κάνει και σκαμπανεβάσματα!

Link to comment
Share on other sites

η σόδα έχει παροδικά αποτελέσματα, σίγουρα για να τρέξει ένα ενυδρείο θέλεις μια πιο μόνιμη λύση που δεν θα σου κάνει και σκαμπανεβάσματα!

επειδη και εγω εχω τετοια σκαμπανεβασματα με την σοδα ποια ειναι η μονιμη λυση?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα buffer που ανεβάζουν ph για παράδειγμα http://www.seachem.com/Products/product_pa...lawiBuffer.html έχω την εντύπωση οτι δεν πρέπει να μας προβληματίζουν στη χρήση ,τα buffer που κατεβάζουν το ph πιο πολύ ανεβάζουν φωσφορικά.

Τώρα οσον αφορά το gh ,χρήση ενυδρειακού αλατιού χωρίς φόβο παράδειγμα http://www.seachem.com/Products/product_pa...idLakeSalt.html

:D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδι με καποιο buffer η λυση θα ειναι μονιμη και οχι προσορινη? θα πρεπει να ριχνουμε συνεχεια buffer???

Link to comment
Share on other sites

δηλαδι με καποιο buffer η λυση θα ειναι μονιμη και οχι προσορινη? θα πρεπει να ριχνουμε συνεχεια buffer???

Ρίχνεις σε κάθε αλλαγή την ποσότητα που αναλογεί στα λίτρα της αλλαγής και παρακολουθώντας τις τιμές φτάνεις στο σημείο που θέλεις. Το πιο σημαντικό είναι οι αλλαγές στο Ph να είναι ήπιες. Τα buffer και τα αλάτια που προσομοιάζουν τις συνθήκες της εκάστοτε λίμνης δεν θα πρέπει να μας φοβίζουν. Αρκεί να τηρείται με ευλάβεια η δοσολογία και να παρακολουθούνται συνεχώς οι τιμές.

:D

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα αυτό το αλάτι

και έριξα μέσα ακριβώς την δόση που λέει για Malawi .

Θα κάνω μετρήσεις το απόγευμα και κάθε μέρα και θα σας ενημερώσω για την σταθερότητά του.

ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις γρήγορες απαντήσεις σας :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όπως σας είπα θα σας δώσω μετρήσεις μετά απο 5 ώρες που έριξα το αλάτι :

PH : απο 7,5 στο 8

GH : απο 7 στο 10

ΚΗ : απο 5 στο 6

βέβαια δεν έριξα την κανονική δόση που λέει , αλλα λιγότερο για να δω πόσο θα φτάσουν

( αντί για 350 λτ έριξα την δόση για 240 λτ )

θα μετρίσω και αυριο ( 24 ώρες μετά) να δώ την σταθερότητα και θα σας δώσω μετρήσεις ξανα

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...