Jump to content

Υβριδισμος αναμεσα σε διαφορετικα ειδη Ancistrus?


delta66

Recommended Posts

Ναι :D

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχουν 2 αρσενικα και 2 θηλυκα και απο τα δυο ειδη θα προτιμησουν την "συνυπαρξη" το καθενα με το δικο του ειδος ή ... "οτι κατσει"?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχουν 2 αρσενικα και 2 θηλυκα και απο τα δυο ειδη θα προτιμησουν την "συνυπαρξη" το καθενα με το δικο του ειδος ή ... "οτι κατσει"?

Πολλές λεπτομέρειες δεν ξέρω αλλά κάποτε το είχα διαβάσει πως είναι πιθανός ο υβριδισμός. Πάντως δεν νομίζω ότι θα υπάρξει θέμα επιλογής. Δεν πιστεύω δηλαδή πως αν η θηλυκή dolichopterus είναι αυγωμένη και ο αρσενικός cirrhosus είναι πιο ώριμος από τον αρσενικό dolichopterus θα έχουν κάποιον δισταγμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγουν μικρα ψαρια τι θα θεωρουνται?

Θα ειναι αποδεκτα στην κοινωνια των χομπιστων?

Δεν ξέρω τι λένε οι "χομπίστες", αλλά από μένα θα είναι αποδεκτότατα :D

Θεωρώ (χωρίς να είμαι βέβαιος-όσο και να το ψάξεις δεν θα βρεις σαφή απάντηση) πως επειδή μιλάμε για πολύ συγγενικά είδη, τα μωρά θα είναι δυνατά και υγιή. Δεν πρόκειται για κάποιο είδος διασταύρωσης που μπορεί να βγάλει "τέρατα".

Στο εξωτερικό γενικώς στο θέμα του υβριδισμού κοντινών ειδών δεν είναι αρνητικοί και "κολλημένοι" όσο είμαστε εμείς εδώ. Δες και τον φίλο djtonyel που έχει κάνει κάποιες τυχαίες (υποθέτω) διασταυρώσεις. Για μένα, όπως είπα και πιο πάνω, εφόσον δεν νομίζω να σκοπεύεις να πας να ελευθερώσεις τα πιθανά υβρίδια στον Αμαζόνιο, είναι πλήρως αποδεκτά και άξια αναφοράς ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

:D προτιμω να κραταω "καθαρα" τα ειδη.

Μαλλον πρεπει να βρω αναδοχους γονεις για τα μοσχαναθρεμμένα μου sp3, αφου θελω να σχοληθω με τα 183 αυτη τη στιγμη και δεν εχω διαθεσιμο αλλο αδειο ενυδρειο :D

Το ενα εχει κλεισει ηδη.

Ευχαριστω παω για αγγελια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συζήταγα με κάποιον από το φόρουμ για αυτό το θέμα και μου είπε ότι σε μια αναπαραγωγή sp3 που έκανε είδε 2 μικρά με λευκό στην άκρη της ουράς!! Έχω την εντύπωση ότι τα είδη είναι πολύ συγγενικά (ίσως το sp3 να είναι και υποείδος)

Link to comment
Share on other sites

Συζήταγα με κάποιον από το φόρουμ για αυτό το θέμα και μου είπε ότι σε μια αναπαραγωγή sp3 που έκανε είδε 2 μικρά με λευκό στην άκρη της ουράς!! Έχω την εντύπωση ότι τα είδη είναι πολύ συγγενικά (ίσως το sp3 να είναι και υποείδος)

Τα cirrhosus έχουν λευκό στο ραχιαίο πτερύγιο και στην ουρά έτσι και αλλιώς. Στην ουρά είναι σαν 2 βούλες πάνω και κάτω και στο ραχιαίο πτερύγιο είναι στην κορυφή του.

Τα Dolichopterus είναι πιο μαύρα (τα cirrhosus είναι σχεδόν καφέ) και με πιο έντονες λευκές βούλες. Τα δε λευκά στίγματα στο ραχιαίο πτερύγιο και στην ουρά είναι λωρίδες από πάνω μέχρι κάτω.

Η σωματοδομή των 2 ψαριών είναι ίδια καιθώς και ανήκουν στην ίδια κλάση και οικογένεια. Οπότε είναι αρκετά πιθανή η αναπαραγωγή μεταξύ των 2 ειδών. Απλά τα dolichopterus είναι κάπως πιο δύσκολα στην αναπαραγωγή τους και θέλουν λίγο πιο απαιτητικές συνθήκες σε αντίθεση με τα Cirrhosus που είναι κάπως πιο εύκολα ψάρια.

Συμφωνώ πως αν μπορέσεις να αποφύγεις την διασταύρωση θα είναι καλύτερα, αλλά από την άλλη με ένα αρσενικό και ένα θηλυκό μειώνεις αρκετά τις πιθανότητες αναπαραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς των μικρών μου ήταν και οι 2 καθαρόαιμα sp3, όταν μου έδωσε ο trooper κάμποσα μωρά του είδα μετά από λίγο καιρό που έφαγαν καλά και έδειξαν τα χρώματά τους οτι εκτός του οτι είχαν ποικίλα σχέδια, δεν είχαν καμία σχέση χρωματικά με τα δικά μου.

Θα δώσω φώτος για σύγκριση σύντομα.

Νίκο ξέρεις τίποτα για τους γονείς των μπάσταρδ... έεε... μωρών σου? :D

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς των μικρών μου ήταν και οι 2 καθαρόαιμα sp3, όταν μου έδωσε ο trooper κάμποσα μωρά του είδα μετά από λίγο καιρό που έφαγαν καλά και έδειξαν τα χρώματά τους οτι εκτός του οτι είχαν ποικίλα σχέδια, δεν είχαν καμία σχέση χρωματικά με τα δικά μου.

Θα δώσω φώτος για σύγκριση σύντομα.

Νίκο ξέρεις τίποτα για τους γονείς των μπάσταρδ... έεε... μωρών σου? :D

Μπάσταρδα είναι τα δικά σου ρε!!! :thumbup:

:D

Οι γονείς είναι cirrhosus (sp3) σίγουρα. Δεν ξέρω αν ήταν αδέρφια μεταξύ τους, αλλά στην πορεία και μετά από 4-5 αναπαραγωγές που είχα σίγουρα υπήρχε και αιμομιξία. Από την άλλη οι απώλειες ήταν ελάχιστες, οπότε πιθανολογώ πως αν υπήρξε αιμομιξία, δεν επηρέασε τόσο αρνητικά ώστε να αλλάξουν πλήρως τα χρώματα των ψαριών.

Το πιο σημαντικό ίσως στοιχείο είναι το που και το πως μεγαλώνουν τα μικρά. Και αναφέρομαι στις τιμές του νερού και την διατροφή. Πιθανόν εκεί να οφείλονται οι διαφορές.

Βάλε φωτογραφίες για να κάνουμε συγκρίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Για σας ο υβριδισμός Στον ancistrus ειναι κατι πολυ σπανιο.εγω εχω σε ενα 375 λ 4 διφορετικα ειδη ancistrus L-071 αρσενικος, θηλυκια. L-349 εναν αρσενικο δυο θηλυκιες Ancistrus cf. cirrhosus Αρσενικος θηλυκια και δυο L 156 δηλυκιες .ποτε δεν ειχα προβλημα με υβριδισμο.οι Ancistrus δεν ειναι σαν τους hypancistrus που οτι του κατσι στην σπηλια

ειναι καλοδεχουμενο.οι δυο L-156 ειναι γεματο αυγα εκατο και βαλε ειναι μεγαλη θηλυκια .οι αλλοι αρσενικοι δεν της θελουν,ζευγαρονουν μονο με το ειδος τους.το μονο που προβλημα που μπορης να εχεις ειναι να τσακονονται .οι θηλυκιες την εποχη της αναπαραγογης αγρηεβουν ασχημα.αναπαραγω Ancistrus 5 χρονια τορα και ποτε δεν ειχα αφτο το προβλημα.Ancistrus cf. cirrhosus δεν υπαρχη καθαροεμος :D

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που αναφέρεις για τα Ancistrus και τα Hypancistrus έχεις δίκιο. Γι'αυτό άλλωστε και δεν υπάρχουν πληροφορίες γενικώς που να αποδεικνύουν κάτι τέτοιο για τα Ancistrus. Από την άλλη, τα 2 συγκεκριμένα είδη είναι "πολύ κοντά" γενεαλογικά (θεωρώ) οπότε δεν αποκλύεται η περίπτωση υβριδισμού! Δεν θυμάμαι σε πιο site είχα διαβάσει για αυτή την συγκεκριμένη περίπτωση... :D

Link to comment
Share on other sites

Ο μπαμπάς των δικών μου κάνει αγκαλίτσες με κάποια μαμά:

P4273381s.jpg

P4273379s.jpg

P4273378s.jpg

Τα δικά μου:

P4273397s.jpg

P4273396s.jpg

P4273395s.jpg

P4273393s.jpg

Του Νίκου:

P4273386s.jpg

P4273398s.jpg

P4273387s.jpg

P4273388s.jpg

P4273390s.jpg

P4273388s.jpg

P4273389s.jpg

P4273391s.jpg

P4273392s.jpg

Ενώ τα πρώτα έχουν καθαρές μικρές βούλες, τα δεύτερα έχουν πιο ακανόνιστα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Σου λύνω την απορία!!!

Η θηλύκια η δική μου εχει αυτα τα ακαόινιστα σχηματα!!!

Νομιζα οτι ηταν συνεχεια αγχωμενη και ειχε αυτα τα "ασπρα στιγματα".

Αλλα τελικα... ετσι ειναι το χρωμα της!!

Δε χρειαζεται να σου πω που τη βρηκα τη θηλύκια.... :D

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Σου λύνω την απορία!!!

Η θηλύκια η δική μου εχει αυτα τα ακαόινιστα σχηματα!!!

Νομιζα οτι ηταν συνεχεια αγχωμενη και ειχε αυτα τα "ασπρα στιγματα".

Αλλα τελικα... ετσι ειναι το χρωμα της!!

Δε χρειαζεται να σου πω που τη βρηκα τη θηλύκια.... :D

Από εμένα ή από τον Νίκο? Και αν ήταν από εμένα πότε περίπου? γιατί τα έχω όλα μαζί να δω αν τα είχα πάρει απ' τον Νίκο τότε.

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά μου :D

Δεν ξέρω τι λες αλλά τα δικά μου είναι πιο ωραία :D

Συνεχώς έχουν αυτές τις αποχρώσεις? Το γεγονός είναι πως αν δεν έλεγες ποιανού είναι ποια, με ευκολία θα σου απάνταγα που είναι δικά μου.

Θεωρώ πως κάτι παίζει...

Θέλει ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο...

Αν θυμασαι ειχα ερθει και ειχα παρει 2 αρσενικους και 1 θυλικό από του Νικου και 1 albino θηλύκια δική σου.

Τα ειχα παρει από σενα οταν τα ειχες μονα τους στο ενυδρειο στη μεση του δωματιου.

Αλλα ηταν ξεκαθαρο πως ηταν του νικου.

Επίσης... νομιζω πως και ο 1 αρσενικός εχει τετοια αποχρωση... θα τον δω το βραδυ ομως....

Τον αλλο που τον βλεπω τωρα... ειναι ο κλασσικος.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μόνο οι δικές μου γέννες πριν μπουν τα ψάρια του Νίκου στο ενυδρείο μου (και μου το μαγαρίσουν, όχι που δεν θα το 'λεγα! :D )

Όπως φαίνεται έχουν όλα το ομοιογενές σχέδιο με τις βούλες και το χρώμα τους είναι μαύρο.

PA102541s-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...