Jump to content

οικονομικη κριση


Recommended Posts

«Ο κόσμος σ’όλο τον πλανήτη θα γονατίσει. Και τότε ο στόχος των διεθνιστών είναι, να γίνει μια παγκόσμια κυβέρνηση».

O διεθνής αμερικάνος αναλυτής Bob Chapman, μέσα από την συνέντευξή του στην ελληνικής καταγωγής δημοσιογράφο Helen Skopis, (για το ‘Athens International Radio 104.4 FM’) μιλώντας για την κατάσταση σχετικά με την οικονομική κρίση στην Ελλάδα λέει φοβερά πράγματα!

Είχε προβλέψει προ 10ετιας ότι η Ελλάδα θα ήταν από τις πρώτες χώρες που θα έφευγε από την Ευρωζώνη! Αναφέρεται στις παρανομίες της Goldman Sachs και χαρακτηρίζει την χώρα μας ότι γίνεται ο ‘αποδιοπομπαίος τράγος’. Η Ελλάδα είναι μόνο μία από τις 19 χώρες που έχουν σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Μιλάει για παγκόσμια οικονομική ύφεση που θα γονατίσει όλον το κόσμο, για επερχόμενο πόλεμο, πιθανότατα παγκόσμιο (!) και τελικά την επιβολή της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ από την ελίτ.

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά για να βάλεις τα κλάματα. Στο εν τω μεταξύ με την κυνικότητα που παραθέτει τα δεδομένα δίνει την εντύπωση πως έχουμε να κάνουμε με ένα PC Game ή με DND.

Εύχομαι όταν θα γίνουν όλα αυτά να είμαι κάπου θεατής και όχι να τα ζω στο πετσί μου... :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά για να βάλεις τα κλάματα. Στο εν τω μεταξύ με την κυνικότητα που παραθέτει τα δεδομένα δίνει την εντύπωση πως έχουμε να κάνουμε με ένα PC Game ή με DND.

Εύχομαι όταν θα γίνουν όλα αυτά να είμαι κάπου θεατής και όχι να τα ζω στο πετσί μου... :D

....και εγω ελπιζω να μην γινουν οσα λενε! :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά για να βάλεις τα κλάματα. Στο εν τω μεταξύ με την κυνικότητα που παραθέτει τα δεδομένα δίνει την εντύπωση πως έχουμε να κάνουμε με ένα PC Game ή με DND.

Εύχομαι όταν θα γίνουν όλα αυτά να είμαι κάπου θεατής και όχι να τα ζω στο πετσί μου... :D

Ζούμε πολλά από τα παραπάνω,τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς δεν θες να βιώσεις.Ίσως μας πειράζει περισσότερο και γουρλώνουμε τα μάτια όταν ακούμε για πόλεμο.

Στο τέλος αναφέρει την ενημέρωση. Δική μου γνώμη, αυτό δεν φτάνει πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Ζούμε πολλά από τα παραπάνω,τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς δεν θες να βιώσεις.Ίσως μας πειράζει περισσότερο και γουρλώνουμε τα μάτια όταν ακούμε για πόλεμο.

Στο τέλος αναφέρει την ενημέρωση. Δική μου γνώμη, αυτό δεν φτάνει πλέον...

Λέει αρκετά πράγματα που εγώ θεωρώ "πατάτες", αλλά όχι πως δεν έχουν βάση.

Link to comment
Share on other sites

το οτι φτασαμε σε αυτο τα χαλι δεν μας φταινε οι αλλοι.μονοι μας βγαλαμε τα ματια μας και τωρα ηρθε η ωρα να πληρωσουμε τον λογαριασμο.αντε τωρα να σηκωθουμε απο τον καναπε μας και την εικονικη πραγματικοτητα που ζουσαμε μεχρι τωρα και να αντιδρασουμε γιαυτο που ερχεται.

Link to comment
Share on other sites

Ο krisos εφερε την κρίση στο ΑΖ....

Όπως πανε τα πραγματα στη χωρα μας... αν συνεχιστουν... με βλεπω να κουναω μαντηλι!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο krisos εφερε την κρίση στο ΑΖ....

Όπως πανε τα πραγματα στη χωρα μας... αν συνεχιστουν... με βλεπω να κουναω μαντηλι!!! :D

χαχαχαχα! :D

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ο καπιταλισμος τα εχει αυτα.αν κοιταξουμε πισω στην ιστορια θα δουμε μονο φτωχεια καταπιεση και πολεμους.οσο ο λαος δεν παιρνει την κατασταση στα χερια του αυτα θα συνεχιστουν με ακομη ποιο δραματικο τροπο.ειναι τοσες οι αντιθεσεις μεταξυ τον ιμπεριαλιστικων κρατων που δεν υπαρχει περιπτωση να γινει μια παγκοσμια κυβερνηση.και οπως παντα η κυριωτερη πηγη πλουτισμου ειναι ο ιδιος ο ανθρωπος

Link to comment
Share on other sites

όπως πάει το πράγμα

σύντομα η Ελλάδα δε θα είναι ανεξάρτητο κράτος , θα ακολουθήσουν και άλλα κράτη του <δυτικού> πολιτισμού

οι χώρες του τρίτου κόσμου δεν είναι αρκετές πια για να ταΐσουν το τέρας του καπιταλισμού , και τώρα ήρθε η ώρα να αρχίσει να τρώει τα ίδια του τα κομμάτια , ξεκινώντας από τα πιο άχρηστα

σαν προβατάκι στο μαντρί λίγο πριν το πασχα

αν παραμείνει στο μαντρί θα γίνει σουβλιστό σίγουρα

αν βγει έξω θα το φάνε οι λύκοι

Link to comment
Share on other sites

οι πιλοτοι της πολεμικης αεροποριας ειδατε τι εκαναν?????να παει ο παπανδρεου να κυνηγησει τους τουρκους,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Το σύνολο σχεδόν των χειρίστων της πολεμικής αεροπορίας αρνούνται σήμερα να εκτελέσουν εκπαιδευτικές πτήσεις, επικαλούμενοι προσωπικούς κυρίως λόγους υγείας.

Εξαιρούνται, ωστόσο, οι πιλότοι στα αεροσκάφη επιφυλακής.

Αιτία γι αυτό τον τρόπο λευκής απεργίας είναι η φορολόγηση του πτητικού επιδόματος . Μέχρι τώρα το επίδομα αυτό φορολογείτο με 5%, ενώ με τις νέες ρυθμίσεις προστίθεται στις υπόλοιπες αποδοχές και φορολογείται συνολικά.

Ο υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος, από το Λουξεμβούργο όπου βρίσκεται δήλωσε μεταξύ άλλων ότι « είναι εξαιρετικά αποθαρρυντικό να στέλνουν κάποιοι στον ελληνικό λαό το μήνυμα ότι οι Έλληνες αεροπόροι πετούν στους ουρανούς της πατρίδας όχι λόγω αίσθησης καθήκοντος, αλλά για λόγους οικονομικούς. Αυτό αδικεί τους Έλληνες πιλότους….»

Είναι όντως αποθαρρυντικό κ. υπουργέ. Αλλά για την κυβέρνησή σας, όχι για τον ελληνικό λαό που γνωρίζει τις θυσίες των ιπταμένων του..

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Το σύνολο σχεδόν των χειρίστων της πολεμικής αεροπορίας αρνούνται σήμερα να εκτελέσουν εκπαιδευτικές πτήσεις, επικαλούμενοι προσωπικούς κυρίως λόγους υγείας.

Εξαιρούνται, ωστόσο, οι πιλότοι στα αεροσκάφη επιφυλακής.

Αιτία γι αυτό τον τρόπο λευκής απεργίας είναι η φορολόγηση του πτητικού επιδόματος . Μέχρι τώρα το επίδομα αυτό φορολογείτο με 5%, ενώ με τις νέες ρυθμίσεις προστίθεται στις υπόλοιπες αποδοχές και φορολογείται συνολικά.

Ο υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος, από το Λουξεμβούργο όπου βρίσκεται δήλωσε μεταξύ άλλων ότι « είναι εξαιρετικά αποθαρρυντικό να στέλνουν κάποιοι στον ελληνικό λαό το μήνυμα ότι οι Έλληνες αεροπόροι πετούν στους ουρανούς της πατρίδας όχι λόγω αίσθησης καθήκοντος, αλλά για λόγους οικονομικούς. Αυτό αδικεί τους Έλληνες πιλότους….»

Είναι όντως αποθαρρυντικό κ. υπουργέ. Αλλά για την κυβέρνησή σας, όχι για τον ελληνικό λαό που γνωρίζει τις θυσίες των ιπταμένων του..

Συμφωνω 100% ας δωσουν αυτοι το καλο παραδειγμα κανωντας περικοπη στους μισθους τους :D ..μην μασατε ρε με οτι παπατζα σκαρφιζονται ..λες και εμενα θα με πειραξει περισσοτερο ο μισθος του αεροπορου που στο κατω κατω δουλευει ...και οχι το τι παιρνουν συνταξη με λιγα χρονια θητειας στην βουλη ....καλα που τα λενε αυτα? :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι οτι ποιο ηληθιο να κανεις μειωσει στα σωματα ασφαλειας μονο αυτο θα πω.δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι οτι ποιο ηληθιο να κανεις μειωσει στα σωματα ασφαλειας μονο αυτο θα πω.δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι.

ολοι ανθρωποι ειναι και ολοι πρεπει να ζησουν.γιατι αυτος ο διαχορισμος

Link to comment
Share on other sites

γιατι ο πιλοτος και τα σωματα ασφαλειας διατρεχουν κινδυνο στην δουλεια τους δεν ειναι σε ενα γραφειο και μην μου πεις μεμονομενα ατομα οτι ειναι στο γραφειο εγω σου λεω συνολικα.τα σωματα ασφαλειας δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ,,,,ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ!!!!!!!ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝΑ ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ????Η ΜΗΠΩς ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ 7 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΣΟΜΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ????

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΙΛΟΤΩΝ ΜΑΣ,,,,,,

Οι πιλότοι της ΠΑ ως απάντηση στις χθεσινές έντονα αποδοκιμαστικές δηλώσεις του ΥΕΘΑ Ευάγγελου Βενιζέλου για την "λευκή" απεργία που έκαναν, έστειλαν στο defencenet.gr την ακόλουθη επιστολή-μαρτυρία την οποία και παραθέτουμε αυτούσια:

«Αυτή την "δουλειά" δεν ξεκινήσαμε να την κάνουμε για τα χρήματα...Δώσαμε εξετάσεις για να μπούμε στην Σχολή Ικάρων γνωρίζοντας ότι θα στερηθούμε 4 από τα καλύτερα χρόνια ενός εφήβου (τα φοιτητικά) κλεισμένοι μέσα σε ένα στρατόπεδο...το τίμημα του να κάνουμε αυτό που αγαπάμε, αυτό που λατρεύουμε... να πετάξουμε μια μέρα πάνω από το Αιγαίο.

Δεν περιμένουμε να γίνουμε πλούσιοι από αυτό. Το μόνο που ζητήσαμε είναι να υπάρχει ηρεμία στην προσωπική και οικογενειακή ζωή μας ώστε να αφοσιωθούμε ψυχή τε και σώματι στην προσφορά στην πατρίδα και το κοινωνικό σύνολο να αφοσιωθούμε στην

λατρεία μας... στην "δουλειά" μας.

Σε μια "δουλειά" που πριν φύγουμε το πρωί φιλάμε την οικογένεια και πάμε για απογείωση.

Σε μια "δουλειά" που στο αεροδρόμιο αφήνουμε τα κλειδιά πάνω στο αυτοκίνητο για να μην χρειαστεί αργότερα να σπάσει κάποιος το παράθυρο του οδηγού για να το γυρίσει στα σπίτια μας.

Σε μια δουλειά που ούτως ή αλλιώς τα λεφτά ΗΔΗ έφταναν οριακά για να συντηρήσω την οικογένεια μου με την γυναίκα μου να δουλεύει και εκείνη. Η "σπάταλη" ζωή μας; Ένα στεγαστικό δάνειο όλο κι όλο για να έχουμε το δικό μας σπίτι....

Θα κάναμε ευχαρίστως κύριοι και δεύτερη δουλειά για να μην τους λείψει τίποτα. Δεν προλαβαίνομε όμως όταν 6 μήνες τον χρόνο λείπω για υπηρεσίες σε νησιά του Ανατολικού Αιγαίου.

Το να βάλουμε όλοι το χέρι στην τσέπη φαντάζει δίκαιο. Δεν είναι όμως ρεαλιστικό και δυστυχώς δεν είναι εφαρμόσιμο για όλους. Εμείς θα συνεχίσουμε να πετάμε ακόμα και με 100% μείωση μισθού, ακόμα κι αν "κλείσουν" τα σπίτια μας. Ο λόγος; Η εξάρτηση της πτήσης, η υπερηφάνεια της προσφοράς όχι στο κράτος (αυτό το έχουμε σιχαθεί προ πολλού) μα στις πέτρες αυτού του τόπου» το "πανί" στο οποίο ορκιστήκαμε, και την ευγνωμοσύνη στα μάτια του πατέρα που σώθηκε το παιδί του ή του αγρότη που δεν κάηκε το σπίτι του...

Μην φοβάστε κύριοι ακόμη και με την χθεσινή "λευκή απεργία" ("απεργία" στην οποία όλες οι ετοιμότητες ήταν όπως κάθε μέρα στο100%). Τα scramble ήταν στον αέρα σε λιγότερο από 2 λεπτά ,τα μεταγωγικά επιχειρούσαν σε αεροδιακομιδές και τα ελικόπτερα συνέχιζαν να σέρνονται πάνω από τα κύματα για να σώζουν ναυαγούς και λαθρομετανάστες με καιρούς που ούτε να τους περιγράψετε δεν μπορείτε.

Μόνο μια χάρη από όλους εμάς... αύριο το πρωί , σπαταλήστε 2 μόνο λεπτά από τον χρόνο σας και φέρτε στο μυαλό σας κάποιους που δεν είναι πλέον μαζί μας... κάποιους που απογειώθηκαν χωρίς ποτέ να προσγειωθούν... κάποιους που το κράτος και οι κοινή γνώμη τους θυμήθηκε και τους ονόμασε ΉΡΩΕΣ μετά το θάνατό τους... αλλά πριν από αυτόν ήταν απλά.... ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΆΛΛΗΛΟΙ...

Σπαταλήστε 2 λεπτά για να κοιταχτείτε στον καθρέφτη. Αν δεν καταλάβετε τίποτα.......χαλάλι σας! Έτσι κι αλλιώς από ψηλά δεν φαίνεστε καθόλου...»

Link to comment
Share on other sites

γιατι ο πιλοτος και τα σωματα ασφαλειας διατρεχουν κινδυνο στην δουλεια τους δεν ειναι σε ενα γραφειο και μην μου πεις μεμονομενα ατομα οτι ειναι στο γραφειο εγω σου λεω συνολικα.τα σωματα ασφαλειας δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι.

:D:D:thumbup:

Έτσι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα συμφωνω με οσα γραφεις παραπανω ..αλλα ποιο επαγγελμα ειναι ευκολο στις μερες μας? ...ασφαλως δεν μπορει να συγκριθει με εργατικα ατυχηματα πχ οικοδομη κλπ κλπ αλλα μην το πατε σε πρωσοπικη αντιπαραθεση καθενας κανεις τις επιλογες του (ελπιζω να μην δεις οτι γραφω αρντηικα)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bowdown::ninja:

Έτσι είναι...

Νομιζω ειναι αστοχο να κανετε ''κομα'' οι αρεοπροι! :D ...δεν ειναι ολες οι δουλειες γραφειου(υδραυλικοι,οικοδομοι,εργατες κλπ κλπ) ...μην ξεχνας οτι το ελευθερο επαγγελμα ειναι εξισου δυσκολα τα πραγματα ειδικα στις μερες μας που δεν υπαρχει δουλεια! ..σχετικα με την περικοπη των επιδοματων σας ειναι εντελως αδικο ...και ενετλως οξυμωρο οταν δεν περικοπτετε κανενα εξοπλιστικο προγραμμα! :D

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ,,,,ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ!!!!!!!

.................

moderator note:

Θα σε παρακαλούσα να εκφράζεις με πιο κόσμιο τρόπο τις απόψεις σου. Παρακολουθούμε τη συζήτηση με ενδιαφέρον. Κρατήστε το επίπεδο της συζήτησης ψηλά.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

ουτε αεροπορος ειμαι ουτε τιποτα,,,,,δεν ειναι δυνατον ομως ρε παιδια καποιοι ανθρωποι,,,που η ζωη τους ειναι η υπερασπιση της χωρα μας,,,,,οταν πεθαινουν να τους λεμε ηρωες,,,,,,και να λεμε επεσε στο καθηκον,,,,και οταν συμφερει ολους μας,,,,ειναι ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ,,,,,,,

δεν ειναι δυνατον να συγκρινετε επαγγελματα,,,,,,,με τον ιδιωτικο τομεα,,,,,,αλλη δουλεια η μια αλλη η αλλη,,,,συγκρινετε την δουλεια του πιλοτου με ενος δημοσιου υπαλληλου σε ενα υπουργειο η δημοσια υπηρεσια,,,

και σκεφτειτε,,,ποσους πιλοτους εχουμε θρηνησει ,,,,,βλεπε το Ηλιακη,,,βλεπε στα ιμια,,,,βλεπε καθε χρονο με τα πυροσβεστικα,,,,,,,,και μετα αναλογιστειτε,,,αν δικαιουνται αυτοιοι ανθρωποι το πτητικο επιδομα!!!γιατι δεν μιλαμε για μειωση,,,,μιλαμε για περικοπη,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε αυτα που λες ..καλα κανουν οι αεροποροι που απεργουν απλα λιγο πολυ ηρωες ειμαστε ολοι στην εποχη οπου ζουμε ..τα πραγματα εχουν γινει πολυ δυσκολα πχ ειτε για τον γονειο που προσπαθει να πλρωσει τα διδακτρα για τα φροντηστηρια των παιδιων του μεχρι το 22αρη που ψαχνει να βρει δουλεια και δεν τον προσλαμαβνουν γιατι του ζητουν (παραλογα ) προυπηρεσια ..εως τον συνταξιουχο που παιρνει 500 ευρω και του κοβουν τα μισα για σωσουν το καστραμενο κρατος μας ...σε ολες αυτες τις περιπτωσεις νομιζω μπορεις να καταλαβεις τι σου λεω :D

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελουνε και το εχουν καταφερει ειναι να στρεψουν την μια κοινωνικη ομαδα εναντιον της αλλης.γιατι να εισαι πιλοτος και να παιρνεις επιδομα και εγω οχι.αυτο θελουν και αυτοι, να πλακωνωμαστε μεταξυ μας.πρεπει να καταλαβουμε οτι για να καταφερουμε κατι πρεπει να ειμαστε ολοι μαζι τοτε θα γινουμε τσουναμι και θα τους παρει ο διαολος. αυτο φωβουνται εναν λαο ενωμενο και αποφασισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...