Jump to content

εχω λευκη αμμο. πως την καθαριζεις?


Recommended Posts

ακουσα οτι η αμμος δεν θελει καθαρισμα μονο οι αλλαγες νερου φτανουν. ισχυει? βεβαια λογικα με σκουπα βυθου θα μου ρουφουσε και την αμμο. τεσπα θα παρω και καμια 6-7 κοριντορας οπου ναναι και βλεπουμε. οποιος ξερει παντως για τον καθαρισμο της αμμου ας μου πει. ευχαριστω!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την πολύ ψιλή λευκή.

Καθαρίζω την άμμο κάθε 2-3 αλλαγές νερού γιατί έχω φυτά και χρειάζομαι το λίπασμα. :D

Ρουφάω με το σωλήνα την άμμο και τις βρωμιές που καταλλήγουν σε έναν κουβά με σουρωτήρι για μακαρόνια μέσα (ενναλακτικά την απόχη σου).

Οι βρωμιές μένουν στο σουρωτήρι ή την απόχη, σιγά σιγά η άμμο περνάει και μένει στον πάτο του κουβά και στο τέλος την ξαναβάζεις στο ενυδρείο.

Ένας απλός, εύκολος τρόπος. :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την πολύ ψιλή λευκή.

Καθαρίζω την άμμο κάθε 2-3 αλλαγές νερού γιατί έχω φυτά και χρειάζομαι το λίπασμα. :D

Ρουφάω με το σωλήνα την άμμο και τις βρωμιές που καταλλήγουν σε έναν κουβά με σουρωτήρι για μακαρόνια μέσα (ενναλακτικά την απόχη σου).

Οι βρωμιές μένουν στο σουρωτήρι ή την απόχη, σιγά σιγά η άμμο περνάει και μένει στον πάτο του κουβά και στο τέλος την ξαναβάζεις στο ενυδρείο.

Ένας απλός, εύκολος τρόπος. :D:thumbup:

για ποιο λόγω ? έχω πολύ ψιλή άμμο και δεν έχω βάλει σκούπα ποτέ υπάρχουν κάποια "σκουπίδια" στον βυθό όμως συνήθως εξαφανίζονται και παίρνουν άλλα την θέση τους .Τα φυτά μου είναι υγιέστατα και μάλιστα έχουν θερίεψει αρκετά με πάρα πολύ λίγα λιπάσματα (λίγο σίδερο και μισή ταμπλέτα μια φορά τον μήνα)

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγω ? έχω πολύ ψιλή άμμο και δεν έχω βάλει σκούπα ποτέ υπάρχουν κάποια "σκουπίδια" στον βυθό όμως συνήθως εξαφανίζονται και παίρνουν άλλα την θέση τους .Τα φυτά μου είναι υγιέστατα και μάλιστα έχουν θερίεψει αρκετά με πάρα πολύ λίγα λιπάσματα (λίγο σίδερο και μισή ταμπλέτα μια φορά τον μήνα)

Καθαρίζω τα κακά των ψαριών που είναι μπροστά και φαίνονται.

Απενατίας εγώ δεν έχω βάλει κανενός είδους λίπασμα εδώ και 2-3 μήνες και τα φυτά μου είναι υγιέστατα.

Δηλαδή εξαφανίζονται και τα κακά των ψαριών απο το ενυδρείο σου?

Αν δεν σε ενοχλεί το θέαμα καλά κάνεις και τα αφήνεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Με καλή κυκλοφορία στον πυθμένα δεν φαίνεται τίποτα έχω και μικρά ψαράκια βλέπεις και ολιγοφάγα :D

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγω ? έχω πολύ ψιλή άμμο και δεν έχω βάλει σκούπα ποτέ υπάρχουν κάποια "σκουπίδια" στον βυθό όμως συνήθως εξαφανίζονται και παίρνουν άλλα την θέση τους .Τα φυτά μου είναι υγιέστατα και μάλιστα έχουν θερίεψει αρκετά με πάρα πολύ λίγα λιπάσματα (λίγο σίδερο και μισή ταμπλέτα μια φορά τον μήνα)

:D:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως από τότε που έβαλα τα cory είδα τρομερή βελτίωση στην άμμο. την ανακατεύουν συνεχεια και είναι πάντα κατάλευκη. τρομερή δουλειά τα αλάνια. καλύτερα και από σκούπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...