Jump to content

γνωμη εαν κανουμε δουλεια


jiovco

Recommended Posts

λοιπον εδω]υπαρχουν καποιες λαμπες οικονομικες και απο κοστος αλλα και απο καταναλωση . τις βρησκω ακομα λογου ογκου τους εξυπερετικες , εχουν τα τεχνικα χαρακτηριστη για τα lumen - kelvin κατατοπιστεμε οι γνωστες εαν γινεται με αυτες δουλεια ,και μιλαω για ενυδρειο 100περιπου λιτρων (70Χ40Χ40) και με προοπτικη για φυτα μετριων απαιτησεων οπως και χαμηλα σε υψος περιμενω να σας ακουσω..........

Έγινε επεξεργασία - jiovco
Link to comment
Share on other sites

oi συγκεκριμενες λαμπες θελουν 220 βολτ, αρα και πατεντα για την μονωση απο την υγρασια. επισης ως πηγη βγαζουν φως μονο απο ενα σημειο και οχι σε ολο το μηκος του ενυδρειου, οπως κανουν οι λαμπες φθοριου.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα πριν και διορθωνω.... μιλαω οχι για μια αλλα για παραπανω λαμπες να καλιβω το χωρο , τωρα απο αποψη μονωσης οτι και να βαλω θα ειναι μια παραμετρος που θα την ρυθμισω

Έγινε επεξεργασία - jiovco
Link to comment
Share on other sites

και που ειναι η οικονομια? στη τιμη ή στη καταναλωση? δεν νομιζω να κερδισεις κατι εκτος απο το χρονο ζωης της λαμπας. θερμανση ισως αποφυγεις το καλοκαιρι αλλα και παλι νομιζω οτι οι λαμπες αυτες εχουν μετασχηματιστη, ο οποιος θα παραγει θερμοτητα. δεν νομιζω οτι ειναι η σωστη κινηση. το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις αν αγορασει λεντ λαμπακια και τα φτιαξεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

οικονομικες ως : ειναι 8 w και ισοδυναμες με 40W το κοστος εαν θυμαμε καλα ειναι 4-6 ευρω και στο θεμα τροφοδοσιας ειναι απευθιας 220 βολτ βαση αυτων των στοιχειων ειναι πιο οικονομικες τωρα εγω ρωταω εαν ειναι ικανες να φωτισουν σωστα ενα ενυδρειο...ειναι 2700κελβιν και 470 lumen ...εαν ειναι καλες για την δουλεια μου γλιτωνο χωρο και βαρος στο καπακι για αυτο εχω κοληση με το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...