Jump to content

Καλησπέρα και απο εμένα


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα

Μετά την παρότρυνση ενός φίλου αποφάσισα να ασχοληθώ και εγώ με τα ενυδρεία.

Ξεκινώντας με υποτυπώδεις γνώσεις έστησα ένα ενυδρείο 200 lt. Αφού ξεπέρασα μία αρρώστια ICK και την απώλεια 5 ψαριών έχω πλέων ένα στρωμένο ενυδρείο. Λόγω τις απειρίας μου έβαλα ψάρια στο ενυδρείο που μου αρέσανε οπτικά και όχι τι πραγματικά ταιριάζει. Έτσι λοιπόν έχω 3 gurami 2 αγγελόψαρα 1 γλύφτη 1 μονομάχο και 7 χρυσόψαρα (οκ οκ οκ μην φωνάζετε λάθος) μου είπαν ότι το ενυδρείο θα στηνόταν με χρυσόψαρα και εγώ το έκανα λύσσα.. Παρατήρηση ο μονομάχος δεν τσακώνετε με κανέναν. Ακόμα και σβάρνα που τον περνούνε δεν τα πειράζει.

Από μετρήσεις έχω

Ammonia: 0

NO2: 0

NO3: 8

PH: 8

Σκέφτομαι να πάρω και ένα δεύτερο ενυδρείο για να βάλω τα χρυσόψαρα μέσα και τον μονομάχο και να κάνω το 200 κοινωνικό.

Το νερό του ενυδρείου δεν έχει καθαρίσει τελείως έχει μία άσπρη θολούρα σαν χλωρίνη. Αντιχλωριακό χρησιμοποιώ σε κάθε αλλαγή νερού. Την τελευταία την έκανα πριν 2 μέρες. Το φίλτρο μου είναι SERA 1100. Plz παρατηρήσεις και συμβουλές για έναν νέο και απεγνωσμένο …..

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:;);)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα καλωσόρισες στη παρέα μας του Aquazon . :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας!

Ωραίο το ενυδρείο σου και απορώ που έχεις αυτά τα είδη μαζί!

Εγώ δεν τα κατάφερα, μπράβο!

Θα σου πρότεινα να το γεμίσεις φυτά για να το κάνεις πολύ καλύτερο και πιο άνετο για τα ψάρια που φιλοξενεί!

Τόσο χώρο έχεις ….

Πάρε και τεστ για kH, gH!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καλωσηρθες και απο εμενα!

Θα σου πρότεινα να το γεμίσεις φυτά για να το κάνεις πολύ καλύτερο και πιο άνετο για τα ψάρια που φιλοξενεί!

Τόσο χώρο έχεις ….

Συμφωνω απολυτα!!!!! :wootwoot:

Σκέφτομαι να πάρω και ένα δεύτερο ενυδρείο για να βάλω τα χρυσόψαρα μέσα και τον μονομάχο

Πολυ καλη σκεψη-επιβαλλεται θα ελεγα-αλλα μονο για τα χρυσοψαρα!!!Το μονομαχο βαλ'τον χωρια, εστω σε ενα ενυδρειακι περι τα 10 λιτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Ναι οκ με τα φυτά το έχω σκεφτεί και εγώ ήδη σήμερα κανονίζω να κατέβω Αθήνα να πάρω από ένα φίλο ολόκληρο δάσος.

Έβαλα και αγγελία για κάποιο ενυδρείο αν έχει κάποιο μέλος για να πάρω. Θα περάσω και από το water inn σήμερα και θα δω τη έχει.

Πήρα προχθές 2 γλύφτες (αυτός που έχω δεν κάνει τπτ μόνο κάθετε δεν καθαρίζει), τους έκανα κανονικά προσαρμογή και τους έβαλα μέσα στο ενυδρείο. Μετά από 3-4 ώρες βλέπω τον έναν να μας έχει αφήσει για άλλους κόσμους. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;););)

Λέω οκ το ψαράκι ήταν άρρωστο και δεν άντεξε. Την επόμενη όμως βλέπω και τον άλλον (καινούριο) νεκρό…

Τι πρόβλημα μπορεί να παίζει? Είχε παιχτεί ένα ψιλό κυνηγητό μεταξύ των 2 γλυφτών να έχει καμιά σχέση αυτό? ;););):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η πλέκο είναι λίγο τσαμπουκάδες αλλά δεν σκοτώνονται κιόλας!

Μην βάλεις άλλο ψάρι!

(αυτός που έχω δεν κάνει τπτ μόνο κάθετε δεν καθαρίζει) καθαρίζει ότι μπορεί και αν έχει μην αγχώνεσαι!

Πάρε τα φυτά!

Κάνε ξανά τεστ να δεις που βρίσκεσαι!

Πάρε και τεστ για kH, gH!

Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε .... :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Κατεμε καταρχας θα πρεπει να βγαλεις χρυσοψαρα και μονομαχο απο κει μεσα .... θα πρεπει να αρχιζεις να βαζεις πραγματικα φυτα που θα δειξει παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και θα φτιαξει και η χημεια του νερου σου .... επισης κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να βγαλεις το καραβι και το κοχυλι που εχεις βαλει και να τα αντικαταστησεις με ριζες mopani ...

Αυτα απο μενα μπραβο πολυ καλη προσπαθεια ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η πλέκο είναι λίγο τσαμπουκάδες αλλά δεν σκοτώνονται κιόλας!

Μην βάλεις άλλο ψάρι!

(αυτός που έχω δεν κάνει τπτ μόνο κάθετε δεν καθαρίζει) καθαρίζει ότι μπορεί και αν έχει μην αγχώνεσαι!

Πάρε τα φυτά!

Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο;

27953[/snapback]

Δεν ξέρω αν βοηθάει είναι λευκός στο χρώμα .... θα προσπαθήσω να ποστάρω φωτογραφια του.

Τα φυτά κανονίζω σήμερα να κατέβω Αθήνα να τα πάρω....

Το ενυδρείο δουλεύει απο 1/6/06

Στην περίοδο αυτή πέρασα και ένα ICK οπότε χάλασε η βιολογία του ενυδρείου.

Στρωμένο το ενυδρείο είναι περίπου 1 1/2 βδομάδα.

Τα χρυσόψαρα θα πάνε σε άλλο ενυδρείο και ο μονομάχος σε ατομικό 10 lt με φιλτράκι (θα το πάρω σήμερα). Σκεύτομαι να βάλω μέσα guppy και γενικά κοινονικά ψάρια τι λέτε και εσείς?

Το μικρό το ενυδρειάκι να το στρώσω με τον μονομάχο μέσα ή να βάλω νερό απο την αλλαγή του μεγάλου?Γενικά τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε ....  :wootwoot:  :wootwoot:  :wootwoot:

  θα πρεπει να αρχιζεις να βαζεις πραγματικα φυτα που θα δειξει παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και θα φτιαξει και η χημεια του νερου σου

27957[/snapback]

Τα φυτά που έχω τώρα μέσα είναι 3 Ανούμπιες

Οκ θα βάλω φυτά μέσα. Για ΚΗ και GH δεν έχω τέστ αν δεν κανω λάθως πρέπει να είναι για την σκληρότητα του νερού ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλοσορισες και απο εμενα φιλε τζο.

Το ΚΗ ειναι ανθρακικη σκληροτητα και το GH ειναι η ολικη σκληροτητα.

Δες και στην ενοτητα Αρθρα>γλυκου νερου για πιο πολλα.

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος στο φόρουμ λοιπόν!! :wootwoot:

Θα σου πρότεινα πάντως να μη βάλεις φυτά στα χρυσόψαρα.

Γενικά έχουν μία τάση να τσιμπάνε τα φύλλα και το μόνο που

θα καταφέρεις είναι να έχεις ένα (κατά την άποψή μου)

άσχημο αποτέλεσμα...Βάλτα μόνα τους στο καινούργιο ενυδρείο

και δεν θα έχουν πρόβλημα μιάς και είναι αρκετά ανθεκτικά!

Καλή συνέχεια και υπομονή! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό θα το στρώσεις με υλικά από το φίλτρο του μεγάλου!

Νερό λόγο της ασθένειας δεν θα σου πρότεινα να βάλεις αν και ότι είναι να πάθεις θα το πάθεις από τα υλικά του φίλτρου! Σε καμία περίπτωση μην το στρώσεις με τον μονομάχο μέσα, δεν λέει!

Στα χρυσόψαρα σου προτείνω να βάλεις ανθεκτικά φυτά μια και τα χρυσόψαρα ξηλώνουν τα πάντα! Πάντως θα ομορφύνουν το ενυδρείο και θα το υποστηρίξουν πολύ βιολογικά (μια και τα χρυσόψαρα βρομίζουν πολύ)!

Να πάρεις και τα 2 τεστ που δεν έχεις για να βλέπεις που βρίσκεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία νέα. Τελικά πήρα ένα ενυδρείο 60 lit για τα χρυσόψαρα και ένα 20 lit για τον μονομάχο. Και τα δύο ενυδρεία θα μπολιαστούν από το στρωμένο 200. Πήρα και φυτά από ένα φίλο μου με αρκετή ανάπτυξη. Θα μεταφέρω όλα τα χρυσόψαρα στο 60 και θα κρατήσω τα 2 αγγελόψαρα και τα 3 γκουράμι στο 200. Στο 60 δεν θα βάλω φυτά εκτός ίσως από καμία ανούμπια που είναι ήδη δοκιμασμένη με τα χρυσόψαρα. Στο 200 τι άλλα ψάρια να προσθέσω? Θέλω να κάνω κοινωνικό ενυδρείο. Σκεφτόμουνα να βάλω 6 guppy (2 αρσενικά και 4 θηλυκά). Καμιά άλλη ιδέα ?? Τα αγγελόψαρα και τα γκουράμι τι απαιτήσεις έχουνε σε θέμα νερού?

Link to comment
Share on other sites

Να και η φωτογραφία του γλύφτη στο κλασικό μέρος οπου κάθετε. Γενικά έχω προσέξει οτι δεν πολυ πάει το φως. Γενικά τι "τύπος" είναι?

Κάνει δουλειά? Να τον αφύσω στο 200 ή να τον βάλω στο 60 ????

post-1548-1152137840_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Tzo
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα γλυφτη.

Ειναι καποιο ειδος pleco αν δεν κανω λαθος,

τωρα για το ειδος καλυτερα να απαντησει καποιος που το γνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

Ασε τον πλέκο στο μεγάλο!

Θέλει ζεστό νερό!

Βάλε αρκετά σκληρά και δοκιμασμένα φυτά στο 60αρι!

Χρειάζονται!

Τι γκουράμι έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα

7 χρυσοψαρα σε 60λτ ειναι παρα μα παρα πολλα θα εχεις προβλημα. Σκεψου πως καθε χρυσοψαρο θελει απο 40-60λτ αναλογα το ειδος. Μην τα βλεπεις ως "φτηνα ψαρια" να ξερεις πως κι αυτα εχουν την χαρη τους. Οι δικες μου, που τις εχω 2,5 χρόνια και τις ειχα παρει απο μωρουλια, ειναι φοβερες και ειναι τα αγαπημενα μου ψαρια. Τiς εχω μαθει να ερχονται στο χερι μου να της ταϊζω και μπορω και τις πιανω. Μηπως θα ηταν καλο να δωσεις καποια απ τα χρυσοψαρακια σου και να κρατησεις μονο 2, το πολυ για να μην πω 1; Μπορεις να τους βαλεις φυτακια οπως βαλισνεριες ανουμπιες και οτι αλλο θες αλλα να ξερεις πως θα τα φανε πραγμα που θα τους κανει και καλο, εγω τους βαζω βαλισνεριες και οποτε τις τρωνε βαζω καινουργιες. Βαλτους και ενα μοπανι να προσεξεις μονο να μην εχει αιχμηρές ακρες για να μην τραυματιστουν. Θα τα ταϊζεις με ποικιλια τροφων, αυτο ισχυει για ολα τα ψαρακια σου, αλλα στα χρυσοψαρα θα πρεπει να τους μουλιαζεις την τροφη για 2-3΄πριν την δωσεις για να μην εχουν προβληματα και σου αρρωστήσουν και μπορεις να τους δινεις και βρασμενο μαρουλι που τρελαινονται και ταμπλετες λαχανικων και σπιρουλινας.

Ο μονομαχος δεν ειναι απολυτο πως θα επιτεθει στα ψαρια σου ειναι αναλογα τον χαρακτηρα τους και οι δικοι μου ειναι καποιοι που ειναι μπουνταλαδες τελειως και δεν πειραζουν τιποτα ενω αλλοι ενοχλουνται ακομη και απο τα σαλιγκαρια. Παντως καλα εκανες και τον εβαλες μονο του θα ειναι ποιο καλα. Θα σου λεγα να στρωσεις το ενυδρειακι του με υλικα απ το μεγαλο αλλα μην βαλεις καθολου νερο απο το 200λτ που εχεις εννοειται πως αυτην την στιγμη δεν εχεις καποιο προβλημα ετσι;

Σε ενα μηνα το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει και καλο θα ηταν να μην εβαζες αλλα ψαρακια μεσα για να μην εχεις θανατους.

Τι μαρκα τεστ εχεις;

Και τελος θα ηθελα να μου πεις ποια ειδη ψαριων σ ενδιαφερουν για να κρατησεις για το 200λτ;

Αυτα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Να και η φωτογραφία του γλύφτη στο κλασικό μέρος οπου κάθετε. Γενικά έχω προσέξει οτι δεν πολυ πάει το φως. Γενικά τι "τύπος" είναι?

Κάνει δουλειά? Να τον αφύσω στο 200 ή να τον βάλω στο 60 ????

28098[/snapback]

Είναι τύπος ή μπορεί και τύπισσα σκοτεινή και dark :wootwoot:

Λοιπόν αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι ancystrus sp4 albino ή L144... (δεν φαίνεται πολύ καλά το μάτι του)

Να τον αφήσεις στο 200άρι, κάνει δουλειά με την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα

7 χρυσοψαρα σε 60λτ ειναι παρα μα παρα πολλα θα εχεις προβλημα. Σκεψου πως καθε χρυσοψαρο θελει απο 40-60λτ αναλογα το ειδος. Μην τα βλεπεις ως "φτηνα ψαρια" να ξερεις πως κι αυτα εχουν την χαρη τους.

Τι μαρκα τεστ εχεις;

Και τελος θα ηθελα να μου πεις ποια ειδη ψαριων σ ενδιαφερουν για να κρατησεις για το 200λτ;

Αυτα  :wootwoot:

28114[/snapback]

Πλέον έχω 3 χρυσόψαρα, τα υπόλοιπα τα έδωσα σε κατι ξαδερφάκια μου. Θα βάλω στο 60 3 χρυσόψαρα,δεν θέλω να το θανατώσω γιατι και εμένα μου αρέσουν και δεν μπορω να το δώσω :wootwoot::wootwoot:

Τα τέστ που έχω είναι της Tetra εκτός απο το Ph που είναι Sera. Τα έχω δοκιμάσει με ένα φίλο που έχει και αυτός τεστ.Είναι οκ

Το 60 θα το βάλω στο μαγαζί μου

Τα ψαράκια που θα αφύσω στο 200 είναι τα 2 αγγελόψαρα και τα 3 γκουράμι (εχώ βάλει φωτο πιο πάνω με τα γκουράμι) Τι άλλα να βάλω μαζί τους?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλεις Zebra Danio και Glass Catfish!

Αυτά τα έχω σε ένα ενυδρείο μου και είναι ήσυχα!

Δεν ξέρω αν συνυπάρχουν με τα αγγελόψαρα όμως!!!

Αν μπορείς κράτα 2 χρυσόψαρα για να έχουν και παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Τι να το θανατωσεις .......

Πιστευω πως κανεις πλακα..... Αν δεν το θες το δινεις σε καποιον δεν το σκοτωνεις ειναι μια ψυχη που πρεπει να της φερθεις με σεβασμο γιατι δεν φταιει αυτο σε κατι εσυ το διαλεξες ουτε ειχε επιλογη για το αν θα ερθει μαζι σου και θα μπει σε μικρο ενυδρειο το ζωο εξαρταται καθαρα απο σενα για το αν θα εχει την ζωη που του αξιζει και να το βλεπεις ως μια ζωη και οχι σαν μια "φτηνη αγορα".

Οχι επειδη ειναι χρυσοψαρο και οχι καποιο που κανει πολλα λεφτα να λεμε τετοια πραγματα. Αν δεν το θες πες μου να του βρουμε καποιο σπιτι και κανονιζουμε τα υπολοιπα. Συγνωμη που στα λεω αυτα αλλα εχω ιδιαιτερη ευαισθησια επανω στο συγκεκριμενο θεμα.

Τωρα στο ενυδρειο το 200λτ θα σου ελεγα να μην βαλεις κατι αλλο αυτη την στιγμη για να εχει στρωσει σιγουρα και μετα απο ενα μηνα το ξανασυζηταμε :wootwoot: φτιαξε μονο το ντεκορ του ενυδρειου σου και ολα θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να το θανατωσεις .......

Πιστευω πως κανεις πλακα..... Αν δεν το θες το δινεις σε καποιον δεν το σκοτωνεις ειναι μια ψυχη που πρεπει να της φερθεις με σεβασμο γιατι δεν φταιει αυτο σε κατι εσυ το διαλεξες ουτε ειχε επιλογη για το αν θα ερθει μαζι σου και θα μπει σε μικρο ενυδρειο το ζωο εξαρταται καθαρα απο σενα για το αν θα εχει την ζωη που του αξιζει και να το βλεπεις ως μια ζωη και οχι σαν μια "φτηνη αγορα".

Οχι επειδη ειναι χρυσοψαρο και οχι καποιο που κανει πολλα λεφτα να λεμε τετοια πραγματα. Αν δεν το θες πες μου να του βρουμε καποιο σπιτι και κανονιζουμε τα υπολοιπα. Συγνωμη που στα λεω αυτα αλλα εχω ιδιαιτερη ευαισθησια επανω στο συγκεκριμενο θεμα.

28141[/snapback]

Δεν υπήρχε περίπτωση να το θανατώσω!!!! Βλέπεις ότι κάνω ενέργειες για το όσο μπορώ καλύτερο περιβάλλον για τα ψαράκια μου (αγορά δεύτερου και τρίτου ενυδρείου). Όσο αφόρα για το "φτηνή αγορά", το ξανά ανέφερες πριν, αν τα κοίταγα όλα ως προς το χρήμα αυτή την στιγμή θα είχα ένα ενυδρείο καφέ χρώματος και αγνώστου ποιότητας νερού!!!!! :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;);) Δεν με ενδιαφέρει ΠΟΣΟ κάνει ένα ψαράκι. Παράλληλα με τα 3 (πια) ενυδρεία έχω 2 καναρίνια 1 παπαγαλάκι και 3 σκυλιά. Μου είχανε δηλητηριάσει (πριν 2 χρόνια) τον αρσενικό και είχε ξεψυχήσει στην αγκαλιά μου. Όλα τα ζωντανά έχουνε ψυχή δεν είπα ποτέ κάτι το αντίθετο.

(συγνώμη αν είμαι λίγο έντονος αλλά όπως κατάλαβες πληγώθηκα πολύ με την απώλεια του Sιba ξαναζητώ συγνώμη)

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή σύσταση του ενυδρείου 200 lit.

3 Αρσενικά γκουράμι

4 Θηλυκά γκουράμι

2 Αγγελόψαρα

1 Γλυφτης

Σκοπεύω να βγάλω τον γλύφτη και να βάλω μέσα 5 corydas ( θα καθαρίζουνε την άλγη από τα τζάμια?)

Πρόσθεσα και 4-5 φυτά θα σας ποστάρω και φωτογραφία να μου πείτε τι είναι.

Τα θηλυκά τα έβαλα εχθές και είχα ένα σχετικό κυνήγι για αρκετή ώρα (παρόλο που είχα κλειστά τα φώτα) Γενικά κρύβονται ανάμεσα στα φυτά και στις διάφορες κρυψώνες. Σήμερα κάπως ξεθαρρέψανε αλλά το κυνήγι, κυνήγι

Ο μονομάχος πλέων ολομόναχος σε ένα 20 lit ενυδρείο με το φίλτρο του ‘’κοσμεί’’ την βιβλιοθήκη του γραφείου μου. Να του βάλω κανένα γλύφτη μέσα ή θα έχει πρόβλημα?

Στο 60αρι βρίσκονται 3 χρυσόψαρα με 2 εσωτερικά φίλτρα και γεμάτα με υλικά από το 200αρι . Θέλω να κάνω 2-3 αλλαγές τις επόμενες μέρες για να ξεθολώσει εντελώς το νερό (λόγω τον νέων υλικών – χαλικιών )

Η σημερινές μετρήσεις σε όλα τα ενυδρεία είναι

Ammonia: 0

NO2: 0

NO3: 10

Παρατηρήσεις????? Συμβουλές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...