Jump to content

Πειραμα


ReBeLoS

Recommended Posts

Μιας και αλλο ενα ζευγαρι γεννησε στο κοινωνικο ενυδρειο αφησα να γινουν τα αυγα ουριτσες. Το ζευγαρι τα καταφερε και δεν του τα εφαγαν και σημερα ειναι 2 ημερων ουριτσες. Αν τα αφηνα και αλλο το μελλον θα ηταν γνωστο.

Τα πηρα λοιπον με συριγγα και τα μετεφερα στην γεννηστρα που εκει εχω αλλη μανα και τα τοποθετησα πανω σε κωνο.

Οπως καταλαβατε κανω τις δοκιμες μου μηπως και καταφερω να μεγαλωσω με αναδοχους γονεις.

Για να δουμε λοιπον την εξελιξη (αν θα υπαρξει)....

post-64-1272563155_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

ειχες καποιο προβλημα στο να κολλησουν στο κωνο ? Ειχα δοκιμασει μια φορα να μεταφερω τα αυγα ( συγκεκριμενα πηρα 2 αυγα ) απο τον θερμοστατη που ειχαν γεννησει στον κωνο πανω και δεν μου κολλησαν , οποτε χασαμε 2 αυγα και δεν δοκιμασα παλι

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Nικο,δεν υπαρχει τιποτα σιγουρο με τα ψαρια γενικα........τα ματια μας εχουν δει πολλα.

Οποτε δεν ξερεις,ισως :D

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειναι αυγα.

το βλεπω οτι δεν ειναι αυγα :D απλα ρωταω εαν κολλησαν χωρις καποιο προβλημα πανω στο κωνο ,

Τα αυγα που αναφερα ειναι το δικο μου πειραμα που δεν πετυχε :D:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

το βλεπω οτι δεν ειναι αυγα :D απλα ρωταω εαν κολλησαν χωρις καποιο προβλημα πανω στο κωνο ,

Τα αυγα που αναφερα ειναι το δικο μου πειραμα που δεν πετυχε :D:thumbup:

μια χαρα κολησαν χωρις ιδιατερη προσπαθεια

Link to comment
Share on other sites

update:

μετα απο 1 σχεδον ωρα η αναδοχος μανα δειχνει να μαζευει τα μικρα στο κωνο και να εχει βγαλει βλεννες. Ετοιμαζεται μαλον να τα παρει πανω της....

Ειδωμεν μεχρι το επομενο update.

Link to comment
Share on other sites

Update:

Μετα απο 1 ημερα τα μικρα ειναι ακομη στον κωνο. Δεν τα εχει πειραξει αλλα δεν την βλεπω και πολυ προθυμη να ασχοληθει. Άλλοτε τα κοιταει άλλοτε τα αγνοει.

Υπομονη μεχρι το επομενο update.

Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερα που απο αυγα γινονται ουριτσες μετα απο 4 ημερες ξεκολανε απο τον κωνο και πανε στους γονεις. Αν δεν μεινουν 4 ημερες τουλαχιστον κολλημενα επανω στους γονεις για να τραφουν τοτε τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω.

Τωρα που τα αφησα και ηρθα πανω η μανα τα προσεχε. Αυριο ειναι η μεγαλη μερα. Η που θα ειναι πανω της η που θα μας χαιρετισουν. Δυστηχως δεν θα ειμαι εδω για να τα βαλω εγω πανω στην μανα οταν κολυμπησουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα πως πηγε το πειραμα????

Link to comment
Share on other sites

Το πειραμα δυστηχως απετυχε και ο βασικος λογος ηταν οτι την ημερα που ξεκολησαν απο τον κωνο για να πανε στην αναδοχο, εγω δεν ημουν σπιτι να βοηθησω μιας και η αναδοχος ηταν Pigeon και γενικα στα Pigeon το να κολησουν τα μικρα ειναι προβλημα. Ετοιμαζω δευτερο πειραμα το οποιο θα σας το ανακοινωσω σε λιγες ημερες.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χαιρομαι Νικο οταν ανθρωποι με εμπειρια και γνωσεις..... προσπαθουν να προσφερουν το κατι παραπανω στο χομπι....

Τα βαφτηζουμε πειραματα... και ακουγονται καπως... αλλα αυτη ειναι η λεξη που μπορουμε ετυμολογικα να δωσουμε στις "δοκιμες" που κανουμε....

Καλη επιτυχια... και ευχαριστουμε που βοηθατε εσυ και καποιοι αλλη να παει μπροστα το χομπι. <_<

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφικό υλικό και αρχείο να κρατήσεις Νικο.Καλη επιτυχία στην 2η προσπάθεια <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...