Jump to content

1.500.000 Ευρώ επίδομα στους βουλευτές για αγορά Pc!


Recommended Posts

Ρε μες τα μουτρα μας και εμεις καθομαστε και πληρωνουμε... Ελεος.... Κατι ΠΡΕΠΕΙ να γινει....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι το ερώτημα...τι θα κανουμε εμεις τώρα..??ΘΑ ανακοινωσουν τα μέτρα Κυριακή γιατί αν το εκαναν σημερα θα εβγαιναν και θα τα εκαιγαν συριο στην πορεια..αυτό πως σας φαίνεται??

Λογικό :D

Link to comment
Share on other sites

για ριχτε μια ματια φιλοι μου....καποτε υπηρχε καποιος "τρελος" τωρα για σκεφτητε 300......υ,γ μην πειτε οτι ειμε ακραιος και ωπα φιλε μου οχι και χουντα και τετοια.....γιατι εγω και τα παιδια μου κατω απο διακυβερνηση δημορατικων κομματων οπου μερικοι απο αυτους γκρεμισαν και την χουντα τωρα με κανουν και ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΜΕ ΦΟΒΑΜΑΙ και κάποια στιγμή ισως δεν θα μπορώ να προσφέρω στα παιδιά μου βασικά "αγαθά".....αρα........... http://www.sansimera.gr/galleries/video/?id=35

Link to comment
Share on other sites

Λογικό :D

Λογικό για ποιυς Ορέστη??δε νομιζω πως αυτη ειναι εικόνα κυβέρνησης...

Link to comment
Share on other sites

για ριχτε μια ματια φιλοι μου....καποτε υπηρχε καποιος "τρελος" τωρα για σκεφτητε 300......υ,γ μην πειτε οτι ειμε ακραιος και ωπα φιλε μου οχι και χουντα και τετοια.....γιατι εγω και τα παιδια μου κατω απο διακυβερνηση δημορατικων κομματων οπου μερικοι απο αυτους γκρεμισαν και την χουντα τωρα με κανουν και ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΜΕ ΦΟΒΑΜΑΙ και κάποια στιγμή ισως δεν θα μπορώ να προσφέρω στα παιδιά μου βασικά "αγαθά".....αρα........... http://www.sansimera.gr/galleries/video/?id=35

Ωραία τα λόγια...

Ως πότε όμως θα τα πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites

ενας παπαδοπουλος χρειαζεται :D

Link to comment
Share on other sites

ενας παπαδοπουλος χρειαζεται :D

Ντροπή μας!!! :D

Υ.Γ. Θερμή παράκληση προς τους κ. mods να "συγκρατήσουν" το θέμα πρίν εκτροχιαστεί... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Θερμή παράκληση προς τους κ. mods να "συγκρατήσουν" το θέμα πρίν εκτροχιαστεί... :D

"Συγκρατώ το θέμα" σημαίνει "βρίστε το "κεφάλαιο" αλλά μην μιλάτε για χούντα"?

Προτείνω... πολιτισμό!

Σε όλα τα είδη κοινωνίας (όπως μία μικρή κοινωνία είμαστε κι εδώ στο φόρουμ) υπάρχουν απόψεις υπέρ και κατά της οποιαδήποτε λογικής, νοοτροπίας, πολιτικής πεποίθησης. Πολιτισμός σημαίνει να μπορείς να ακούσεις κάθε άποψη, να συζητήσεις και να παραθέσεις τα υπέρ ή κατά επιχειρήματά σου.

Στην τελική δεν θα αλλάξει κανενός η άποψη μέσω φόρουμ... Θέλει κάποιος Χούντα? Ας την ονειρεύεται! Θέλει κανείς αναρχία? Επίσης! Θέλει κάτι άλλο? Επίσης και πάλι.

Όσο δεν προσβάλλονται άτομα με προσωπικούς χαρακτηρισμούς (άλλο προσωπικοί χαρακτηρισμοί και άλλο προσβολή) και όσο δεν ακούγονται ακραίες απόψεις του τύπου "Ζήτω τα βασανιστήρια" ή "κάψτε τους" ή κάτι αντίστοιχο, θεωρώ πως μας υποτιμά να ζητάμε την βοήθεια "κάποιων" για να έρθει το θέμα εκεί που θέλουμε...

Στο κάτω κάτω πολιτισμός σημαίνει και μόρφωση. Είναι δικό μου έργο ή του κάθε ένα εδώ μέσα να μορφώσει τους συνομιλητές του? Στα ενυδρειακά θέμα ναι... Αλλά στα κοινωνικο-πολιτικο-θρησκευτικά θεωρώ πως όχι.

Συνεχίστε τον διάλογο, μην χαλιέστε με το "αντίθετο" της δικής σας άποψης, παραθέστε τα επιχειρήματά σας, παραμείνετε πολιτισμένοι και αν σας χαλάει τόσο πολύ..... απλά αφήστε το!

Στο κάτω κάτω, λογοκρίνοντας κάποιες απόψεις τόσο μεγαλύτερη δύναμη και ισχύ τους δίνετε. Είχα μία πολύ ωραία κουβέντα χτες πάνω σε αυτό το θέμα :D Πως δηλαδή οι καπιταλιστικές κοινωνίες πολεμήσανε τον κομμουνισμό κάνοντάς τον "νόμιμο" και καταργώντας την λογοκρισία του.

Επί του συγκεκριμένου θέματος πάντως, να είστε βέβαιοι πως η συντονιστική ομάδα την παρακολουθεί με ενδιαφέρον. Αυτό ως συντονιστής stormtrooper.

Ως Νίκος και μέλος της κοινωνίας που ζούμε, θα πω πως αν δεν αλλάξουμε μέσα μας δεν θα αλλάξει τίποτα. Ο κόσμος είναι μία τεράστια σκακιέρα όπου λίγοι άνθρωποι κουνάνε τα πιόνια και καθορίζουν το μέλλον μας. Πιθανόν κάποια πράγματα να είναι αναπόφευκτα... Πιθανόν να "πέσουμε" όλοι μας... Το θέμα είναι το πως θα το κάνει ο καθένας. Θα το κάνουμε ως πιόνια αυτής της σκακιέρας ή ως ελεύθεροι άνθρωποι? Ο καθένας από εμάς αποφασίζει για το μέλλον του και το μέλλον των παιδιών του... Όλα τ'άλλα είναι ουτοπίες.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Βάση του παραπάνω, αν θα θέλατε, θα θεωρούσα πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα να εκφράζαμε το πως νιώθει ο κάθε ένας από εμάς την έννοια της λέξης ελευθερία. Μπορεί να μοιάζει εκτός θέματος, αλλά θεωρώ πως ΙΣΩΣ να βγάλουμε κάποιο καλό συμπέρασμα στο τέλος που θα βοηθήσει στην εξέλιξη του κυρίως θέματος.

Πρόταση κάνω κι αν θέλετε την ακολουθείτε :D

Link to comment
Share on other sites

"Συγκρατώ το θέμα" σημαίνει "βρίστε το "κεφάλαιο" αλλά μην μιλάτε για χούντα"?

Προτείνω... πολιτισμό!

Σε όλα τα είδη κοινωνίας (όπως μία μικρή κοινωνία είμαστε κι εδώ στο φόρουμ) υπάρχουν απόψεις υπέρ και κατά της οποιαδήποτε λογικής, νοοτροπίας, πολιτικής πεποίθησης. Πολιτισμός σημαίνει να μπορείς να ακούσεις κάθε άποψη, να συζητήσεις και να παραθέσεις τα υπέρ ή κατά επιχειρήματά σου.

Στην τελική δεν θα αλλάξει κανενός η άποψη μέσω φόρουμ... Θέλει κάποιος Χούντα? Ας την ονειρεύεται! Θέλει κανείς αναρχία? Επίσης! Θέλει κάτι άλλο? Επίσης και πάλι.

Όσο δεν προσβάλλονται άτομα με προσωπικούς χαρακτηρισμούς (άλλο προσωπικοί χαρακτηρισμοί και άλλο προσβολή) και όσο δεν ακούγονται ακραίες απόψεις του τύπου "Ζήτω τα βασανιστήρια" ή "κάψτε τους" ή κάτι αντίστοιχο, θεωρώ πως μας υποτιμά να ζητάμε την βοήθεια "κάποιων" για να έρθει το θέμα εκεί που θέλουμε...

Στο κάτω κάτω πολιτισμός σημαίνει και μόρφωση. Είναι δικό μου έργο ή του κάθε ένα εδώ μέσα να μορφώσει τους συνομιλητές του? Στα ενυδρειακά θέμα ναι... Αλλά στα κοινωνικο-πολιτικο-θρησκευτικά θεωρώ πως όχι.

Συνεχίστε τον διάλογο, μην χαλιέστε με το "αντίθετο" της δικής σας άποψης, παραθέστε τα επιχειρήματά σας, παραμείνετε πολιτισμένοι και αν σας χαλάει τόσο πολύ..... απλά αφήστε το!

Στο κάτω κάτω, λογοκρίνοντας κάποιες απόψεις τόσο μεγαλύτερη δύναμη και ισχύ τους δίνετε. Είχα μία πολύ ωραία κουβέντα χτες πάνω σε αυτό το θέμα :D Πως δηλαδή οι καπιταλιστικές κοινωνίες πολεμήσανε τον κομμουνισμό κάνοντάς τον "νόμιμο" και καταργώντας την λογοκρισία του.

Επί του συγκεκριμένου θέματος πάντως, να είστε βέβαιοι πως η συντονιστική ομάδα την παρακολουθεί με ενδιαφέρον. Αυτό ως συντονιστής stormtrooper.

Ως Νίκος και μέλος της κοινωνίας που ζούμε, θα πω πως αν δεν αλλάξουμε μέσα μας δεν θα αλλάξει τίποτα. Ο κόσμος είναι μία τεράστια σκακιέρα όπου λίγοι άνθρωποι κουνάνε τα πιόνια και καθορίζουν το μέλλον μας. Πιθανόν κάποια πράγματα να είναι αναπόφευκτα... Πιθανόν να "πέσουμε" όλοι μας... Το θέμα είναι το πως θα το κάνει ο καθένας. Θα το κάνουμε ως πιόνια αυτής της σκακιέρας ή ως ελεύθεροι άνθρωποι? Ο καθένας από εμάς αποφασίζει για το μέλλον του και το μέλλον των παιδιών του... Όλα τ'άλλα είναι ουτοπίες.

Φίλε stormtrooper, δε θα σχολιάσω τις όποιες εκτιμήσεις σου για μένα και τις λοιπές απόψεις σου περί πολιτισμού και του "διαλέγεσθαι", για να μη χαθεί η ουσία της συζήτησης...

Απαντώ ευθεώς στην -περισσότερο ρητορική- ερώτησή σου τι εννοώ "συγκρατήστε το θέμα", δανειζόμενος από τη φράση σου για να γίνει πιο κατανοητή η απάντηση μου:

"Συγκρατώ το θέμα" σημαίνει μιλήστε αλλά μην υβρίζετε.

Και είναι Ύβρις προς την ατομική και συλλογική Ελευθερία η επίκληση της χούντας!

Ύβρις σημαίνει προσβολή και "Αυθάδης βία πηγάζουσα εξ υπερβολικής συναισθήσεως δυνάμεως ή εκ πάθους, αυθάδεια, αλαζονεία αυθάδης, προπέτεια, συχν. εν τη Οδυσσεία ως επί το πλείστον επί των μνηστήρων." ("Μέγα Λεξικόν της Ελληνικής Γλώσσης Liddell-Scott")

και

"ύβρις: ετυμ. εκ του υπέρ (υπέρβασις ορίου)' υπέρ-- ύπρις-- ύβρις. Η ύβρις τιμωρείται αυστηρότατα υπό των θεών.

Η Νέμεσις παραγγέλει "μηδέν υπέρ το μέτρον" και επεμβαίνει όπου διαπράττεται ύβρις, δια να αποκαταστήσει τη διαταραχθείσαν ισορροπίαν. Η ύβρις παράγεται από την πρόθεση υπέρ, διότι υπερβαίνει το μέτρον: "ύβρις παρά την υπέρ πρόθεσιν γέγονεν, ύπερις, και κατά συγκοπίν ύπρις, και τροπή του π εις β"." (Ο εν τη λέξει Λόγος", Α.Τζιροπούλου-Ευσταθίου")

Link to comment
Share on other sites

Wow cool guys, για ψαράκια μιλάμε εδώ μην βαραινετε το διάλογο!!

Είδατε πάντως ο Παπαντρεου παρακάλεσε και τους βουλευτές μας να δωρισουν τους 13-14 μισθούς τους.... Λέτε να τον ακούσουν;

ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

ααα τους παρακάλεσε κιόλας... εμάς γιατί δεν μας παρακάλεσε αλλά μας το επέβαλε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stormtrooper, δε θα σχολιάσω τις όποιες εκτιμήσεις σου για μένα και τις λοιπές απόψεις σου περί πολιτισμού και του "διαλέγεσθαι", για να μη χαθεί η ουσία της συζήτησης...

Δεν έκανα καμία εκτίμηση για σένα και το πρόσωπό σου. Δεν σε ξέρω για να κάνω κάποια εκτίμηση αρνητική, ενώ αντίθετα απ'όσα ξέρω για σένα βάση φόρουμ έχω μόνο θετικά να πω, αλλά και πάλι ούτε για πλάκα δεν ήθελα σταθώ στο δικό σου ή σε κάποιου άλλου το πρόσωπο. Μίλησα γενικά και συγγνώμη αν παρεξηγήθηκα.

Επί του θέματος...

Κάποιοι στη Χούντα περνούσαν καλά. Ένιωθαν ελεύθεροι. Εθελοτυφλούσαν και δεν βλέπανε τι γίνεται γύρω τους. Κάποιοι ακόμα πιστεύουν το ίδιο. Κάποιοι τους θεωρούν ακόμα "επαναστάτες". Τυχαίνει να το γνωρίζω πολύ καλά καθότι είμαι γείτονας με τον Παττακό και βλέπω κόσμο να του φιλάει το χέρι... 25χρονοι, 30χρονοι... Αυτή είναι η κοινωνία μας, ο σύγχρονος πολιτισμός μας και η παιδεία μας. Μπορείς να το αλλάξεις εσύ ή εγώ? Αν γίνω σαν αυτό που βρίζω και την δω τιμωρός κάτι μπορεί να γίνει.

Προσωπικά σκέφτομαι ως εξής:

Αυτές οι κουβέντες γίνονται με κάποια συγκεκριμένη αφορμή. Γίνονται για την κοροϊδία που δεχόμαστε τόσα χρόνια, γίνονται για όσα συμβαίνουν σήμερα, γίνονται για όσα φοβόμαστε και βλέπουμε να έρχονται αύριο. Οι φόβοι μας είναι κοινοί. Δεξιός, αριστερός, κεντρώος, αναρχικός... ότι και να είναι ο καθένας την ίδια μοίρα θα έχουμε. Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν μπορούμε να οργανωθούμε και να δράσουμε μαζικά για τους κοινούς φόβους και ανησυχίες μας. Για ποιους λόγους γίνεται αυτό.... Πάρα πολλοί λόγοι, αλλά κυρίως εγώ το ρίχνω στην έλλειψη μόρφωσης. Και όταν λέω μόρφωση δεν εννοώ τα βιβλία και την ορθογραφία. Μόρφωση για μένα είναι κάτι που λαμβάνεις καθημερινά από την ίδια την ζωή και απλά την εμπλουτίζεις με τα βιβλία και την ενημέρωση.

Όπως κι αν έχει, θα ξαναζητήσω συγγνώμη αν παρεξηγήθηκα προηγουμένως και θεωρώ πως για την ώρα η κουβέντα βρίσκεται σε ένα επίπεδο που δεν χρειάζεται κάποια δραστική παρεμβολή από κάποιον συντονιστή.

Link to comment
Share on other sites

Δέχθηκα ένα mail:

_______________________________________________________

The BondTrader

Το 1982 δούλευα σε μεγάλη βιομηχανική Αμερικανική εταιρεία στην Νέα Υόρκη. Η ύφεση άρχιζε και στο διοικητικό συμβούλιο γινόταν η συζήτηση για πόσο κόσμο θα απολύσουμε.. Ήμουν υπεύθυνος για το σχέδιο κερδοφορίας και είχα μαζέψει όλες τις προτάσεις από 42 χώρες. Όλοι είχαν προτείνει περικοπές προσωπικού - 15 000 παγκοσμίως. Ο κάθε Αντιπρόεδρος έκανε τις προτάσεις του. Ο πρόεδρος μας δεν μιλούσε. Κοιτάζαμε όλοι ο ένας τον άλλον και δεν είχαμε ιδέα γιατί ήταν αμίλητος.

Όταν τελειώσαμε ξαφνικά ο πρόεδρος ζήτησε την άδεια να μιλήσει. Ο λόγος του έχει μείνει αποτυπωμένος στο μυαλό όλων που ήμασταν εκεί και αν και έχουν περάσει 28 χρόνια τον θυμάμαι λες και ήταν χθες. Θα τον αναπαράγω όσο ποιο σωστά μπορώ διότι η αξίες που περιέχει είναι αθάνατες και μπορούν να φανούν χρήσιμες σε αυτό που θα ζήσουμε σύντομα.

«Ο καθαριστής όταν περνά την πόρτα του εργοστάσιου είναι σύζυγος, πατέρας παιδιών που πάει στο σπίτι που χρεωστάει και κοιτάξει με υπερηφάνεια αυτά που δημιούργησε και αν και λίγα του είναι αρκετά. Αποφασίζουμε σήμερα να τον διώξουμε. Να χάσει την δουλεία του να πάει σπίτι άνεργος με μια επιταγή δυο μηνών. Τι θα πει στα παιδιά του.. τι θα πει στην γυναίκα του πώς να τους εξηγήσει ότι από αύριο χάνει την αξιοπρέπεια του. Και εάν σε τρεις μήνες δεν έχει βρει δουλεία θα χάσει το σπίτι του και ίσως την γυναίκα του. Δεν μπορώ να βάλω την υπογραφή μου σε ένα σχέδιο που καταδικάζει την ζωή και την ύπαρξη τόσων ανθρώπων.

ΑΛΛΑ την ιδία στιγμή έχω και υποχρέωση στους μετόχους μου που μου εμπιστεύτηκαν τις οικονομίες του και εάν δεν κάνω κάτι τα συνταξιοδοτικά ταμεία δεν θα έχουν λεφτά για τις συντάξεις. Οι απολύσεις που όλοι μου προτείνετε μειώνουν τα ετήσια έξοδα κατά $135.000.000. Έκανα ένα απλό υπολογισμό και προτείνω το εξής σχέδιο:

Ελάττωση του μισθού μου - 75%

Ελάττωση μισθού όλων των αντιπρόεδρων - 50%

Ελάττωση γενικών διευθυντών - 40%

ΚΤΛ

Καμία απόλυση.

Θέλω τους αριθμούς σε μια ώρα.»

Σηκώθηκε και έφυγε, και όπως έφευγε είπε με ένα ειρωνικό χαμόγελο « κρίμα που θα παίξετε Γκολφ μονό τρεις φόρες αντί για έξι, παιδιά.»

Περάσαμε την θύελλα χωρίς να διώξουμε άτομο και σε τρία χρόνια η άξια της μετοχής ήταν $147 από $7.5 το 1980 πριν αρχίσει η κρίση. Α ναι είχαμε και 27 διπλώματα ευρεσιτεχνίας από απλούς εργάτες σ ' αυτό το διάστημα. Δεν χρειάζεται να πω ότι ο κόσμος έπινε νερό στο όνομα του. Το 1992 στο τραπέζι που του κάναμε για την συνταξιοδότηση του - και είχαμε έρθει από όλο τον κόσμο αν και δουλεύαμε σε άλλες εταιρείες - τον ρωτήσαμε να απαντήσει στον αποχαιρετιστήριο λόγο του γιατί διάλεξε να κάνει αυτό που έκανε. Όπως το θυμάμαι η απάντηση ήταν:

« Ακουστέ μπορεί να είχε και συναισθηματικές ρίζες η απόφαση αυτή. Αλλά δεν χωρούν συναισθήματα σε τέτοιες αποφάσεις. Απλώς βρήκα μια λύση που απαντούσε και στη λογική και στο συναίσθημα. Ήμαστε σε 42 χώρες από τις οποίες η 38 είναι φτωχές. Θα κατέστρεφα ολόκληρες μικρές κοινωνίες διότι όπως ξέρετε τα εργοστάσια μας είναι σε κωμοπόλεις. Εάν το έκανα όπως μου είχατε προτείνει είναι αυτονόητο ότι θα έφερνα ανθρώπους στην απελπισία. Και κανείς μα κανείς ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ένας απελπισμένος άνθρωπος . Η πιθανότητα να ΕΚΑΙΓΑΝ το εργοστάσιο ήταν μεγάλη. Ενώ εσείς που ήσασταν διπλά μου και όλο το μισθό να σας έπαιρνα δεν θα καίγατε τίποτα γιατί πιστεύετε ότι είστε μέσα στο ΣΥΣΤΗΜΑ και άνθρωποι που αισθάνονται κομμάτι του συστήματος δεν κάνουν επαναστάσεις. Να θυμάστε ότι η πραγματική καταστροφή έρχεται όταν ο κόσμος αισθάνεται αποκλεισμένος από το σύστημα, νιώθει αδικία και δεν έχει καμία ελπίδα. Τότε είναι έτοιμος για όλα και εργοστάσια καίει.»

Σήμερα ζωγραφίζει στο San Francisco και είναι στο στρογγυλό τραπέζι της κουζίνας ( άτυπη συνάντηση κάθε 8 εβδομάδες ) του Όμπυα.

Γιατί το έγραψα;

Βλέπω όλους τους να βγαίνουν στη τηλεόραση / ράδιο και να μιλούν για διαρθρωτικές αλλαγές (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ), ανάγκη για αλλαγή (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ) αλλαγή νοοτροπίας (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ) .. Όλα αυτά χωρίς ίχνος συμπόνιας και λογικής σκέψης το ποιο μπορεί να είναι το αποτέλεσμα Φυσικά είναι για τις αλλαγές - ζουν με την φαντασίωση ότι ΑΥΤΟΙ δεν χρειάζεται να αλλάξουν Δεν έχουν τίποτα να χάσουν διότι είναι με το ΣΥΣΤΗΜΑ. Έτσι θα είναι όχι μονό προστατευμένοι αλλά η ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ( σας θυμίζει κάτι αυτό) να γεμίσουν περισσότερο τις τσέπες τους. Λοιπόν νάνοι της νοημοσύνης έγραψα το άρθρο αυτό για να ξέρετε πως συμπεριφέροντε οι άνθρωποι, που είναι πραγματικά σκεφτόμενοι. Έτσι δεν θα έχετε καμία δικαιολογία ότι δεν ξέρατε όταν όμορφα «εργοστάσια» αρχίζουν να καίγονται όμορφα. ΠΑΝΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Συμφωνω με τον Νικο οτι δεν χρειαζομαστε κανενα moderator. Ο καθενας εχει το δικαιωμα της αποψης του, οσο και να διαφωνουμε με αυτο.

Δεν εχω ζησει χουντα, μονο απο βιβλια και ταινιες οτι ξερω. Δεν πιστευω οτι η χουντα ηταν κατι ευχαριστο για τους πολιτες.

Εσυ GXSARA εχεις ζησει την χουντα; Περασες καλα με την χουντα;

Πιστευεις οτι χουντα θα μπορεσει να διορθωσει τα οποια λαθη εχει γινει κατα την διαρκεια της δημοκρατιας.

Link to comment
Share on other sites

ααα τους παρακάλεσε κιόλας... εμάς γιατί δεν μας παρακάλεσε αλλά μας το επέβαλε?

Σε παρακάλεσε κι εσένα και μένα και όλους μας... "Ψηφίστε με καλέ" δεν έλεγε?

@ vicious

Το κείμενο είναι διδακτικό. Το ότι θα γίνουν χειρότερα είναι βέβαιο. Το θέμα είναι ποια από τις 2 προτάσεις θα λέμε μετά τα χειρότερα... "Η ιστορία διδάσκει" ή "Η ιστορία επαναλαμβάνεται"? Τι θέλω να πω...

"Η ιστορία διδάσκει"

Ξέρουν τα όρια του λαού, της μάζας, του όχλου. Έχουν διδαχθεί από το την ιστορία ότι ο απελπισμένος "όχλος" κυριολεκτικά αποκεφαλίζει το κεφάλαιο. Οπότε πριν σου πάρουν και το τελευταίο ίχνος αξιοπρέπειας (αν θεωρήσουμε πως έχουμε), θα σου δώσουν "κάτι" μικρό, ασήμαντο και άχρηστο το οποίο θα στο περάσουν ως μείζον σημασίας για να μπορούν ελεύθερα να σου πάρουν ότι χρειάζονται αυτοί. Οπότε ούτε επαναστάσεις θα έχουμε, ούτε καψίματα, ούτε αντιδράσεις... Ήδη το έχουν κάνει αυτό. Σπίτια, αμάξια, iPhone και λοιπά "πραγματάκια" είναι πάνω από την αξιοπρέπειά μας και δεν μπορούμε να αντιδράσουμε για να μη τα χάσουμε.

"Η ιστορία επαναλαμβάνεται"

Δεν έχουν διδαχθεί από την ιστορία και απ'όσα ανέφερα παραπάνω και τελικά θα έχουμε αποκεφαλισμούς, εξεγέρσεις κ.ο.κ.. Γνώμη μου είναι πως δεν είναι τόσο βλάκες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Νικο οτι δεν χρειαζομαστε κανενα moderator. Ο καθενας εχει το δικαιωμα της αποψης του, οσο και να διαφωνουμε με αυτο.

Δεν εχω ζησει χουντα, μονο απο βιβλια και ταινιες οτι ξερω. Δεν πιστευω οτι η χουντα ηταν κατι ευχαριστο για τους πολιτες.

Εσυ GXSARA εχεις ζησει την χουντα; Περασες καλα με την χουντα;

Πιστευεις οτι χουντα θα μπορεσει να διορθωσει τα οποια λαθη εχει γινει κατα την διαρκεια της δημοκρατιας.

Προφανώς δεν χρειάζεσται κανένα συντονιστή γιατί είστε ενήλικες και βέβαια σέβεστε τον κανονισμό του συγκεκριμένου φόρουμ και μια επανάληψη δεν κάνει κακό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=boardrules.

Τίποτα άλλο, μπορείται να συνεχίσετε την κουβέντα και εμείς θα την παρακολουθούμε με ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μεγαλώσει λάθος..όλοι μας είχαμε κακή εκπαίδευση..το μονο που νομίζουμε οτι μπορούμε να κάνουμε είναι να σχολιάζουμε..τπτ αλλό..Αν εχεις μάθει απο αυτούς σου έδωσαν τις βάσεις και της ρίζες για να πλάσεις τον χαρακτήρα σου πως σκοπός είνα να γίνεις πλούσιος και να δείχνεσαι στους άλλους...αυτό ειναι το όνειρο ζωής των πειρσοτέρων..στην Ελλάδα σε σέβονται ανάλογα με το μέγεθος του πορτοφολιού σου...τιποτα άλλο δε μετράει.όλα τα άλλα φαντάζουν ανούσια...όπως προείπε και ο Νικος εαν δεν αλλάξουμε μέσα μας..δε προκειται να αλλάξει τιποτα...αν έμαθες να παρκάρεις σε ράμπα αναπήρων και το μοναδικό που σε νοιάζει είναι να μην γυρίσεις και να σου έχου δώσει κλήση..ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ.....αυτό που θα πρέπει να σε νοιάζει είναι αν θα μπορέσει να περάσει ο συνάνθρωπος σου...Έχω αρχίσει να ντρέπομαι..οχι που είμαι Ελληνας...αλλά αυτοί εκει πάνω που νομίζουν καθορίζουν την ¨ζωή¨ μου..λέγονται Έλληνες....κλείσε λίγο την τηλεόραση μίλα λιγότερο και ακου περισσότερο...όταν ακούς κάτι πετάγεσαι και ξυπνάς...οχι οταν παραμιλάς..... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ανησυχω περισσότερο για την πνευματική κατάσταση των ανθρώπων που δυστυχώς συνολικά είναι χαμηλή παρά για το πολιτικό σύστημα, όποιο και να έρθει από βασιλεία μέχρι αναρχία πιστεύω οτι λόγω ανωριμότητας πνεύματος θα καταντήσει διεφθαρμένο αντός ολίγου.

Επίσης πιστεύω οτι το πνεύμα δεν θα το αναβαθμίσουν ούτε πολέμοι, ούτε επαναστάσεις, ούτε ανέσεις, δεν ξέρω τι, ίσως ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ξεκίνησες ρε orck.. αλλά η τρίτη γραμμή με τις "μπηχτές" ..είναι κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακάλεσε κι εσένα και μένα και όλους μας... "Ψηφίστε με καλέ" δεν έλεγε?

Ευτυχώς εδώ και χρόνια τώρα δεν "τσιμπάω" στα παρακάλια κανενός χρώματος/κόμματος ... "τυχαίνει" την ημέρα των εκλογών να κάνω αλλαγή νερού !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καμία εκτίμηση για σένα και το πρόσωπό σου. Δεν σε ξέρω για να κάνω κάποια εκτίμηση αρνητική, ενώ αντίθετα απ'όσα ξέρω για σένα βάση φόρουμ έχω μόνο θετικά να πω, αλλά και πάλι ούτε για πλάκα δεν ήθελα σταθώ στο δικό σου ή σε κάποιου άλλου το πρόσωπο. Μίλησα γενικά και συγγνώμη αν παρεξηγήθηκα.

Επί του θέματος...

Κάποιοι στη Χούντα περνούσαν καλά. Ένιωθαν ελεύθεροι. Εθελοτυφλούσαν και δεν βλέπανε τι γίνεται γύρω τους. Κάποιοι ακόμα πιστεύουν το ίδιο. Κάποιοι τους θεωρούν ακόμα "επαναστάτες". Τυχαίνει να το γνωρίζω πολύ καλά καθότι είμαι γείτονας με τον Παττακό και βλέπω κόσμο να του φιλάει το χέρι... 25χρονοι, 30χρονοι... Αυτή είναι η κοινωνία μας, ο σύγχρονος πολιτισμός μας και η παιδεία μας. Μπορείς να το αλλάξεις εσύ ή εγώ? Αν γίνω σαν αυτό που βρίζω και την δω τιμωρός κάτι μπορεί να γίνει.

Προσωπικά σκέφτομαι ως εξής:

Αυτές οι κουβέντες γίνονται με κάποια συγκεκριμένη αφορμή. Γίνονται για την κοροϊδία που δεχόμαστε τόσα χρόνια, γίνονται για όσα συμβαίνουν σήμερα, γίνονται για όσα φοβόμαστε και βλέπουμε να έρχονται αύριο. Οι φόβοι μας είναι κοινοί. Δεξιός, αριστερός, κεντρώος, αναρχικός... ότι και να είναι ο καθένας την ίδια μοίρα θα έχουμε. Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν μπορούμε να οργανωθούμε και να δράσουμε μαζικά για τους κοινούς φόβους και ανησυχίες μας. Για ποιους λόγους γίνεται αυτό.... Πάρα πολλοί λόγοι, αλλά κυρίως εγώ το ρίχνω στην έλλειψη μόρφωσης. Και όταν λέω μόρφωση δεν εννοώ τα βιβλία και την ορθογραφία. Μόρφωση για μένα είναι κάτι που λαμβάνεις καθημερινά από την ίδια την ζωή και απλά την εμπλουτίζεις με τα βιβλία και την ενημέρωση.

Όπως κι αν έχει, θα ξαναζητήσω συγγνώμη αν παρεξηγήθηκα προηγουμένως και θεωρώ πως για την ώρα η κουβέντα βρίσκεται σε ένα επίπεδο που δεν χρειάζεται κάποια δραστική παρεμβολή από κάποιον συντονιστή.

Νίκο, δε παρεξηγήθηκες. Δεν υπάρχει τίποτε προσωπικό μεταξύ μας και όλα τα πράγματα είναι στη θέση τους...

Θέλω να συμπληρώσω στα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που αναφέρεις (αν και με αρκετά διαφωνώ) ότι στη "μόρφωση" (που σημαίνει δίνω μορφή-σχήμα σε κάτι και συνακόλουθα η λέξη από μόνη της δεν δίνει ηθική υπόσταση στο υποκείμενο, οπότε μάλλον αναφέρεσε στη "καλή" μόρφωση του ατόμου) βασικό ρόλο παίζει και η γλώσσα μας και κατ' επέκτασιν και η ορθογραφία της. Ειδικά μάλιστα, όταν αναφερόμαστε στον γραπτό λόγο που χρησιμοποιούμε για αυτή μας την επικοινωνία μέσω του φόρουμ... :angry2:

Με την ευκαιρία αυτή, υπενθυμίζω το πολύ ενδιαφέρον πρόσφατο νήμα του φίλου viciouscircle για τη δύναμη και τη ουσία της Ελληνικής γλώσσας για όσους δε το διάβασαν. Είναι ΙΜΗΟ ένα πολύ αξιόλογο νήμα-θέμα και προσωπικά μου έδωσε το ερέθισμα να διευρύνω τους ορίζοντες μου.

Τέλος φίλε Νίκο, δε βρίσκω το λόγο να αρνούμαστε ότι ένα φόρουμ όπως το ΑΖ, επιτελεί και επιμορφωτικό (και όχι μορφωτικό) έργο, παράλληλα με τη πρακτική της ενυδρειοφιλίας. Αυτό δε κάνει, ούτως ή άλλως, με μια σειρά από προβληματισμούς και απόψεις? 'Ισως ακόμη και σε κάποιες των περιπτώσεων, να διαμορφώνει γνώμη και χαρακτήρα! Γιατί όχι; ;)

Υ.Γ. Η παρέμβαση σου αυτή, ήταν ικανή να "συγκρατήσει" από τον εκτροχιασμό το θέμα και σε ευχαριστώ γιαυτό. :D

Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορει να γινει ρε παιδια; Να οι αλλοι ενω θα μας σκισουν εμας πατοκορφα, θα παρουν υπολογιστη για να παιζει crysis ο γιος τους...

Τι μπορουμε να κανουμε ΤΩΡΑ;;;;;;

[/quote αυτο που μπορουμε και πρεπει να κανουμε τωρα ειναι να βγουμε στους δρομους να φωναξουμε και στις επομενες εκλογες να τους φτυσουμε ολους.οσο για τη χουντα λυπαμαι πραγματικα μονο που την αναφερουμε.και αυτοι οι <πατριωτες>που την αναφερουν ξεχασαν ποιοι χαρεισανε την κυπρο.η μονη λυση ειναι η παλη και τιποτα αλλο.βλεπω σε λιγο καιρο σε αυτο το φορουμ οπως και σε αλλα θα συζηταμε για τα ενυδρεια που ειχαμε και οχι γιαυτα που θα φτιαξουμε.ας ελπισουμε οτι δε θα συμβει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...