Jump to content

Τα φωτα σας για κατασκευη Sump


Στέφανος

Recommended Posts

Εχει ηδη πολλα θεματα για κατασκευη sump και εξωτερικης υπερχειλισης και αν πρεπει να κλειδωθει το θεμα θα το καταλαβω....

Λοιπον αρχικα θελω να πω οτι εκανα ενα σχεδιακι αλλα θελω να μου πειτε αν ειναι σωστο και αν πραγματι θα ειναι αποτελεσματικο...

Η γυαλα ειναι 120 λιτρα (καρφουρισιο) και οι διαστασεις που μπορω να διαθεσω για την κατασκευη του sump ειναι Υ:25*Μ:49*Π:30...

Σκεφτομαι να γινει απο πλεξι γκλασ και δε θελω φιλτρο γιατι καταλαβα μετα απο διαβασμα οτι ειναι πιο λειτουργικο με προβαδισμα και θελω επισης να δω τι γινεται και με τα sump!!!!!!!!

Ειδου το σχεδιο περιμενω παρατηρήσεις

post-17326-1272623002_thumb.jpg

Τι σωληνες πρεπει να βαλω για εισαγωγη και εξαγωγη και η αντλια ποσο μεγαλη πρεπει να ειναι????

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εχεις κανει ο θερμαντηρας δεν θα σου ζεσταινει το νερο σωστα, το νερο εκει θα ειναι στασιμο. Τοποθετησε τον καλυτερα διπλα στην αντλια. Οι φετες 2,3,4 θα μπουνε αναποδα (δηλαδη εσυ το εχεις βαλει να ειναι κατω, θα το κανεις πανω) και μια φετα στο τελος (κατω) για την εξοδο προς την αντλια.

Σωληνες θα ελεγα 12/16 και μια αντλια με 1000 λιτρα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

στην εισοδο που κατεβένει ο σωλήνας πρεπει να μπει μια καλτσα με ενυδριακο βαμβακι οπου μονο εκει θα χρειαζετε να παρεμβεις οταν το καθαρίζεις, επισεις στην σωλινα που κατεβένει τοποθέτεισε βάνα ιδιας διατομης για να την ρυθμισεις ετσι οστε ανα μην ακουγετε το νερο στο πεσιμο. καλη συνεχεια και εμεις εδω ειμαστε οτι χρειαστεις

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ενα μεγαλο ευχαριστω και τους δυο σας για την αμμεση απντηση :D

Φιλε orck εννοεις αυτο

post-17326-1272649498_thumb.jpg ?????

Αυτο με το βαμβακι στην εισαγωγη το καταλαβα :D ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα....... σαν πολλα δεν ειναι 1000L/H??????

H γυαλα ειναι μολις 120 λιτρα......

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατι τετοιο. Δεν εχω να σου δωσω ακριβεις διαστασεις και εγω πειραματιζομαι, δεν υπαρχει μαγικη συνταγη.

Δεν υπαρχει λογο ο θερμαντηρας να ειναι μονος του, στην θεση αυτη μπορεις να βαλεις βιολογικο υλικο και τον θερμαντηρα να τον τοποθετησεις ειτε στο πρωτο διαμερισμα ειτε στο τελευταιο.

Τα 1000 λιτρα ειναι υπερβολικα το ξερω, αλλα λογω οτι η αντλια θα ανεβαζει το νερο 1 μετρο θα πεσει αρκετα το πραγματικο, υπολογιζε 500-700λιτρα, επιπλεον στις αντλιες υπαρχει ρυθμιση ροης, απο εκει το ρυθμιζεις οπου θες εσυ.

DIYsump2_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια καταλαβα!!!!!! :D μαλλον αυριο θα κατσω να τ κανω και βλεπουμε!!!!! Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα μου ηρθε και κατι αλλο που δεν ειμαι σιγουρος για το ποσο σωστο ειναι.......

Για δειτε και πειτε μου :D

post-17326-1272733284_thumb.jpg

Διαφορετικα παω σ αυτο

post-17326-1272733363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδη με μπερδεψες λιγο με τα τελευταια σχεδια , το ενυδρυακι για τι το προοριζεις ??(θαλασσινο η γλυκο??)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα μου ηρθε και κατι αλλο που δεν ειμαι σιγουρος για το ποσο σωστο ειναι.......

Για δειτε και πειτε μου :D

post-17326-1272733284_thumb.jpg

Διαφορετικα παω σ αυτο

post-17326-1272733363_thumb.jpg

το δευτερο και εισαι σουπερ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

για γλυκο ειναι :D οκ αυριο ξεκιναω το δευτερο αν προλαβω χιλια ευχαριστω :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι για γλυκο νερο γιατι δεν αγοραζεις ενα εξωτερικο φιλτρο,θα εισαι πιο σιγουρος για το αποτελεσμα σε σχεση με μια αποπειρα DIY και σιγουρα θα σου κοστισει και πολυ λιγοτερο.

120 λιτρα ειναι δεν ειναι 1200 για να πας αναγκαστηκα σε sump.

Link to comment
Share on other sites

το sump ειναι ετοιμο!!!!!!!!!

Εφοσον ειναι για γλυκο νερο γιατι δεν αγοραζεις ενα εξωτερικο φιλτρο,θα εισαι πιο σιγουρος για το αποτελεσμα σε σχεση με μια αποπειρα DIY και σιγουρα θα σου κοστισει και πολυ λιγοτερο.

120 λιτρα ειναι δεν ειναι 1200 για να πας αναγκαστηκα σε sump.

Καθαρα πειραματικος ο λογος τιποτε αλλο <_<:D

Θα εχεις βαμβακι και θερμοστατη μαζι?

Τον θερμοστατη μπορω να τον βαλω και στο δευτερο διαμερισμα που θα ηταν κενο και μαλλον αυτο θα κανω!!!!!

post-17326-1273482647_thumb.jpg

Για υπερχειληση εχει κανεις καμια ιδεα???????

Σημειωση συντοντιστη : Εγινε διορθωση των παραθεσεων, για να γινει πιο ευκολα κατανοητη η δημοσιευση

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έχω ερωτήσεις να σου κάνω. <_<

1. Πόσο βιολογικό υλικό θα βάλεις??

2. Θα το βάλεις σε δυχτάκι?

3. Έχεις σκοπό τα διαμερίσματα με το βιολογικό υλικό να τα χωρίσεις σε επίπεδα με σίτες?

4. Τι διάσταση είναι το sump?

5. Στο διαμέρισμα που θα μπει ο θερμοστάτης έχεις τσεκάρει αν χωράει??

6. Τι διαστάσεις έχει η αντλία επιστροφής που θα βαλεις??

7. Με την εξάτμιση που θα έχεις, θα σε καλύπτει ο όγκος του τελευταίου διαμερίσματος ή θα θέλεις καθημερινά αναπλήρωση?

:D

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το βλεπω το sump , το μονο που με ενοχλισε ειναι πως τα τζάμια πρεπει να ειναι κολημενα στον πάτο και οχι διπλα οπως το εχεις, δεν πειραζει ομως επιδη ειναι λιγα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ερωτήσεις να σου κάνω. smile.gif

1. Πόσο βιολογικό υλικό θα βάλεις??

2. Θα το βάλεις σε δυχτάκι?

3. Έχεις σκοπό τα διαμερίσματα με το βιολογικό υλικό να τα χωρίσεις σε επίπεδα με σίτες?

4. Τι διάσταση είναι το sump?

5. Στο διαμέρισμα που θα μπει ο θερμοστάτης έχεις τσεκάρει αν χωράει??

6. Τι διαστάσεις έχει η αντλία επιστροφής που θα βαλεις??

7. Με την εξάτμιση που θα έχεις, θα σε καλύπτει ο όγκος του τελευταίου διαμερίσματος ή θα θέλεις καθημερινά αναπλήρωση?

Ολα οσα με ρωτας φιλε μου ειναι πιο πανω..... Στο σχεδιο υπαρχουν διαστασεις για ολα...

Δε θα χωρισω με σιτες θα το βαλω χυμα και την αντλια σημερα θα παω να τη παρω κι αν βρω ρυθμιζομενη θα παρω μια 1000 λιτρα την ωρα αλλιως με μια 500 την ωρα θα ειμαι οκ..... Παντως στον χωρο που αφησα σιγουρα θα χωραει οσο μεγαλη και να ειναι........Μαλλον <_<:D:D

Για το τελευταιο δε μπορω να σ απαντησω θα δειξει η πραξη :D:hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο :) Δουλευει εδω και δυο μερες χωρις προβλημα :)

Με ζορισε λιγο η DIY υπερχειληση με το θορυβο που εκανε αλλα ενα βανακι στο τελος της εισοδου ηταν αρκετο :)

Η πατεντα για την υπερχειληση:

post-17326-1273934722_thumb.jpg post-17326-1273934732_thumb.jpg

Το βανακι που λεγαμε:

post-17326-1273934741_thumb.jpg

Το σαμπ (χρωσταω και μακαρονι στο 4ο διαμερισμα)

post-17326-1273934756_thumb.jpg

Και φυσικα αφου ολο ηταν DIY δεν θα μπορουσε το spay bar να ηταν ετοιμο :rasp:

post-17326-1273934768_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...