Jump to content

Τα νέα μέτρα...


Recommended Posts

Μαχαίρι στο 13ο και 14ο μισθό στο δημόσιο τομέα, καθώς και στα δώρα των συνταξιούχων δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, τριετές πάγωμα μισθών και περαιτέρω περικοπή επιδομάτων σε Δημόσιο και ΔΕΚΟ, αυξήσεις σε ΦΠΑ, ποτά, τσιγάρα, καύσιμα, έκτακτη εισφορά σε κερδοφόρες επιχειρήσεις και εξίσωση των ορίων ηλικίας ανδρών-γυναικών από το 2011 περιλαμβάνει το επώδυνο πακέτο μέτρων που ανακοίνωσε την Κυριακή ο υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου.

Συγκεκριμένα, τα βασικά σημεία των μέτρων που ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομικών πριν αναχωρήσει για τη συνεδρίαση του Eurogroup, όπου θα ληφθεί απόφαση για το συνολικό ύψος της βοήθειας προς την Ελλάδα, είναι τα εξής:

* Στο ποσό των 500 ευρώ περιορίζεται ο 13ος και σε άλλα 500 ευρώ ο 14ος μισθός στο δημόσιο τομέα: 250 ευρώ δώρο Πάσχα, 250 ευρώ δώρο αδείας και 500 ευρώ δώρο Χριστουγέννων. Τα ποσά αυτά θα δίνονται εφόσον οι μεικτές αποδοχές του εργαζόμενου δεν ξεπερνούν τα 3.000 ευρώ.

* Περαιτέρω περικοπή επιδομάτων 8% στα επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων και 3% στους υπαλλήλους των ΔΕΚΟ όπου δεν υπάρχουν επιδόματα.

* Παγώνουν (δεν θα χορηγηθούν αυξήσεις) για μία τριετία στους μισθούς του Δημοσίου.

* Στις συντάξεις (ιδιωτικού και δημόσιου τομέα) τα ποσά του 13ου-14ου μισθού είναι: 200 ευρώ δώρο Πάσχα, 200 ευρώ δώρο αδείας και 400 ευρώ δώρο Χριστουγέννων. Τα ποσά αυτά θα δίνονται εφόσον η σύνταξη δεν ξεπερνά τα 2.500 ευρώ το μήνα.

* Επανέρχεται ο ΛΑΦΚΑ σε υψηλές συντάξεις.

* Δεν επηρεάζεται ο 13ος-14ος μισθός στον ιδιωτικό τομέα.

* Έρχονται αλλαγές στο πλαίσιο που διέπει αποζημιώσεις και απολύσεις, όπως και για τη μείωση κόστους υπερωριακής απασχόλησης.

* Επιβάλλεται έκτακτη εισφορά σε κερδοφόρες επιχειρήσεις.

* Αυξάνονται τα κλιμάκια ΦΠΑ σε 23%, 11% και 5,5% (10% αύξηση σε κάθε κλιμάκιο).

* Νέες αυξήσεις 10% σε ποτά, τσιγάρα, καύσιμα λόγω αύξησης του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης.

* Αύξηση των φόρων πολυτελείας κατά 10%

* Από το 2011 η εξίσωση των ορίων ηλικίας ανδρών-γυναικών, με τριετή περίοδο προσαρμογής.

* Τα γενικά όρια ηλικίας δεν αλλάζουν. Εισάγεται όμως μηχανισμός «αυτόματης προσαρμογής των ορίων ηλικίας στο προσδόκιμο ζωής».

* Επέρχονται περικοπές στη λίστα των βαρέων και ανθυγιεινών

* Μειώνονται τα ασφαλιστικά ταμεία σε τρία.

* Ανοίγουν τα κλειστά επαγγέλματα.

* Αυξάνονται οι αντικειμενικές αξίες των ακινήτων.

* Φορολόγηση αυθαιρέτων και τέλος διατήρησης ημιυπαίθριων χώρων

* Αναστέλλεται η χορήγηση της δεύτερης δόσης του επιδόματος αλληλεγγύης

* Δημιουργείται ταμείο χρηματοπιστωτικής σταθερότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαι εις αλλα με υγεια.......αμην.

Αχ......αυτο το γρεζι στην ακρη κανει τη ζημια................................ :D

Link to comment
Share on other sites

Χωρις σαλιο ......

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 41 ετων πολλες φορες εχουν παρθει μετρα και ποτε δεν εχουν αποδωσει τα αναμενωμενα. Το θεμα ειναι οταν και αυτα δεν θα αποδωσουν (δεν ειμαι κακοπρωερετος) ποιος θα λογοδωτησει και ποιος θα τιμωρηθει (εχω πλακα το ξερω)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 41 ετων πολλες φορες εχουν παρθει μετρα και ποτε δεν εχουν αποδωσει τα αναμενωμενα. Το θεμα ειναι οταν και αυτα δεν θα αποδωσουν (δεν ειμαι κακοπρωερετος) ποιος θα λογοδωτησει και ποιος θα τιμωρηθει (εχω πλακα το ξερω)

Εσυ θα φταις αν δεν αποδωσουν τα μετρα,γιατι δεν τα εδωσες με την καρδια σου,γι'αυτο το δύσμοιρο κρατος. :D:D:thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μακαρι να ειναι μονο αυτα!!!! δε νομιζω να σταματησουν εδω γιατι πιστευω πως υπαρχει αλλοσ σκοποσ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κανει εντυπωση που δεν εχει ακουστει ουτε κιχ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κανει εντυπωση που δεν εχει ακουστει ουτε κιχ?

Μακαρι να ειναι ηρεμια πριν την καταιγιδα..........

Link to comment
Share on other sites

Πιό πολύς κόσμος θα είναι σήμερα στα γήπεδα παρά την Τετάρτη στους δρόμους για να διαδηλώσει..

Link to comment
Share on other sites

αφου μαζι με τα μετρα δεν εβγαλε η τζουλια και αλλο dvd καλα ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ειναι που κοβουνε τις υπερωριες

Link to comment
Share on other sites

Έπαψα να περιμένω "επανάσταση" και ξεσήκωμα αρκετό καιρό τώρα. Όπως έχω ξαναπεί, όλα είναι μία σκακιέρα. Για να γίνει αυτή η κίνηση τώρα έχουν προηγηθεί άλλες...

Όλοι έχουμε τα σπίτια μας, το αμαξάκι μας, τη δουλίτσα μας... Που να επαναστατείς τώρα??? :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια, οποιος δεν εχει βαζελινη... εδω ειμαι.... τσαμπα πραμα... μονο 100 ευρω το βαζακι (λογω αυξησης ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη στη συνταξη συμφωνα με το προσδοκιμο τι ενοει ;ευοσων δουλευω 40/45 χρονια εχουν αποδοθει οι εισφορες δεν πρεπει καποια στιγμη να ξεκουραστω ;

Link to comment
Share on other sites

Εννοει οτι μολις καποιος ηλικιωμενος συμπληρωνει μια συγκεκριμμενη ηλικια, θα εκτελειται ωστε τη συνταξη του να την παρει καποιος νεωτερος :D

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΟΥΡΗΣ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ!!! ΜΕ ΠΙΚΡΗ ΣΑΤΥΡΑ!!!

Ποιός είδε κράτος λιγοστό

σ' όλη τη γη μοναδικό,

εκατό να εξοδεύει

και πενήντα να μαζεύει;

Να τρέφει όλους τους αργούς,

νά'χει επτά Πρωθυπουργούς,

ταμείο δίχως χρήματα

και δόξης τόσα μνήματα;

Νά'χει κλητήρες για φρουρά

και να σε κλέβουν φανερά,

κι ενώ αυτοί σε κλέβουνε

τον κλέφτη να γυρεύουνε;

(Γ. Σουρής)

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη στη συνταξη συμφωνα με το προσδοκιμο τι ενοει ;ευοσων δουλευω 40/45 χρονια εχουν αποδοθει οι εισφορες δεν πρεπει καποια στιγμη να ξεκουραστω ;

Δούλευε εσύ και από τα 70 και μετά θα μπορείς να χαρείς τη ζωή σου :D Που θα σε ψάχνουν που θα σε βρίσκουν, σε ένα ΚΑΠΗ θα βρίσκεσαι μ'έναν ορό στο χέρι! :D

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟΙ μαζι για μια νεα ταινια ΠΟΡΝΟ να τα ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΟΥΜΕ να σωθούμε.......ολοι τους και οι 300 να πανε να Γ****** :D

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπω τον Σουρή ας παραθέσω και εγώ κάτι

ας διατηρήσουμε τουλάχιστον το χιούμορ παρά τις δυσκολίες και ας σεβαστούμε τους κανόνες του φόρουμ.

:D

Link to comment
Share on other sites

" ΦΟΒΑΜΑΙ " ( πάντα επίκαιρο )

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Τα να βγει ο κόσμος και να διαδηλώσει.. να φωνάξει με όλα τα επακόλουθα, η ιστορία και οι καταστάσεις απέδειξαν ότι δεν τους καίγεται καρφί…. μας έχουν γραμμένους στα "ακτινίδια" τους.

Αν όμως όλος ο κόσμος σταματήσει να πληρώνει ΟΤΕ, ΔΕΗ, Τράπεζες, Εφορίες και γενικός τα ΠΑΝΤΑ τι θα κάνουν?

Θα κόψουν ρεύμα και τηλέφωνα και οτιδήποτε άλλο σε όλο τον πληθυσμό?

Θα μας κλείσουν όλους μέσα?

ή θα αναθεωρήσουν τα πράγματα?

Νομίζω το δεύτερο, αλλά έχουμε τα κότσια να το κάνουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ?

Link to comment
Share on other sites

Το είπε και κάποιος παραπάνω... Πλέον έχουμε τα σπίτια μας τα αμάξια μας, ποιος διαδηλωνει τώρα.... Αστο να περάσει..... Εκεί βασίζονται και αυτοί και έτσι θα γίνει.

Είδατε για παράδειγμα να μειώνεται η κίνηση σους δρόμους τις καθημερινές ή να μειώνονται τα αυτοκίνητα στις εξόδους για τις επαρχίες τις αργίες (πχ το Πασχα:D;;

Σου λέει αντέχουν αυτοί, βαρα κιαλλο....

Όλα είναι ένα καλά σχεδιασμένο σενάριο. Δύσκολα θα βρεθεί εμπόδιο. Και σε ίσως ακόμα αυστηρότερα μέτρα.

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

" ΦΟΒΑΜΑΙ " ( πάντα επίκαιρο )

Φίλε Απόστολε... Προσωπικά έπαψα να φοβάμαι!

Η ζωή του καθενός είναι στα χέρια του. Ο μοιρολατρισμός με κούρασε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...