Jump to content

βοηθεια στην επιλογη ψαριων


Recommended Posts

εχουμε φιλτρο(στο σπιτι) και επειδη του μονομαχου το ενυδρειο ειναι μικρο του βαζω απο κει που δεν χρειαζετε να βαλω αντιχλωριο....ενω στο μεγαλο ενυδρειο δεν βαζω απο το φιλτρο ......και ετσι πρεπει να βαλω αντιχλωριο ......καταλαβες???? :D<_<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τωρα το φιλτρο δουλευει 13 μερες...(μετρησεις δεν εχω παρει ακομα αλλα σιγουρα θα παρω...μαλλον αυτην την βδομαδα....αλλα δεν ξερω κιολας πως να τα χρησιμοποιω...)

ακομα δεν αποφασισα(τελικα)τι ψαρακια να βαλω....στην αρχη ελεγα για νεον....αλλα τωρα το μετανιωσα παλι....επειδη ξαναπηγα στο πετ σοπ και πηρα ακομα 2 ανουμπιες για τον μονομαχο μου(εχω και 2 hydrophia polysperma)και ειδα κατι ψαρακια αλλα δεν θυμαμαι καλα πως τα λενε...νομιζω μου τα ειπε zebra danio

μπορω να βαλω τετοια ψαρια στο ενυδρειο μου..και αν ναι ποσα???

Link to comment
Share on other sites

zebra danio

zebra danio

Έρευνα αγοράς = πάω στο pet shop σημειώνω τα ονόματα απ τα ψάρια που μου αρέσουν (αν θέλω βγάζω και φωτό δεν μπορεί κανείς να στο απαγορέψει) γυρνάω σπίτι και αρχίζω το googling. Ότι δεν καταλαβαίνω ρωτάω στο aquazone. Το ενυδρείο θα είναι στο δικό σου χώρο και πρέπει να γίνει συμφωνα με τις προτιμήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το προφιλ του zebra danio ....Λεει οτι minimum tank size:5 gallons και τι 1 γαλονι ειναι περιπου 4 λιτρα αρα το 1 ψαρι θελει 20 λιτρα..

Οποτε στο 70αρι που θα παρω χωρανε μονο ~4 ψαρακια?? :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εννοει το μικροτερο ενυδρειο που μπορουν να μπουν τα ψαρια ειναι 20 λιτρα.

Απ'αυτο και μονο θα προσεχα πολυ τις πληροφοριες που μου παρεχει το προφιλ αυτο.

Το μικροτερο ενυδρειο για ενα κοπαδακι απο αυτα τα σμηνοψαρα ειναι 60 λιτρα.

Υπολογισε 7-10 λιτρα νερο για καθε ψαρι.

Αν θες να βαλεις κι αλλα ψαρια συνυπολογισε και αυτων το βιολογικο φορτιο στο νερο.

πχ αν βαλεις μινιμουμ ομαδα 6 danio "καταναλωσες" τα 40-50 λιτρα ιχθυοφορτωσης.

Σου μενουν 10-20 λιτρα για τα υπολοιπα.

Σημειωση : Η συμβατοτητα ειναι αλλο πραγμα. Δεν μπορεις να βαλεις στα υπολοιπα 10-20 λιτρα πχ ακομα κι αν χωραει μια αφρικανικη κιχλιδα λογω τιμων νερου αλλα και επιθετικοτητας.

Ουτε ενα μονομαχο αφου τα zebra danio ειναι fin nippers και θα τσουρομαδησουν τα πλουσια πτερυγια του μονομαχου.

Δες και εδω για τα zebra danio http://www.theaquariumwiki.com/Zebra_danio

Σημειωση 2 : μεγαλο ρολο παιζει η φιλτρανση. Ακομα κι αν χωρανε να κολυμπανε και να αναπτυσονται σωστα στα 60 λιτρα μια ομαδα απο 10 danio, πρεπει να υπαρχει ικανη φιλτρανση σε ποσοτητα βιολογικων υλικων να καθαριζει το νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ωραια...

αποφασισα ΤΕΛΙΚΑ μετα απο ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΚΕΨΗΣ :) οτι θα βαλω zebra danio και αριθμος ψαριων 6!

μου λες οτι μου μενουν ~20 λιτρα ελευθερα για να βαλω ψαρια που πανε μαζι με zebra danio? μα μετα θα ειναι πιστευω στριγμωμενα....θα βαλω 1 ειδος....γιατι μετα πιστευω δεν θα εχουν χωρο να κολυμπησουν.... :)

Link to comment
Share on other sites

εννοεις δλδ οτι μπορω να βαλω ψαρια που κολυμπανε στο ανωτατο σημειο του ενυδρειου...??

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

Τα danio δεν κολυμπανε και στο ανωτατο? (Behaviour : Primarily occupying the top levels of the tank) http://www.theaquariumwiki.com/Zebra_danio

Για το κατωτατο μιλαγα.

Κανενα dwarf puffer? kuhli loach? sidthimunki?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σωστα.....

τα ειδα αυτα τα ψαρια στο google...

Πιο πολυ απ'ολα μου αρεσε το ψαρι sidthimunki αλλα δεν ξερω αν θα υπαρχουν στα pet shops εδω ...πολυ αμφιβαλλω...αλλα θα ψαξω...

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρωτησα σε 2 pet shops γι'αυτα τα ψαρακια αλλα στο 1 δεν ηξεραν καν πιο ψαρι ειναι και στο αλλο (που και στα 2 τους ειπα οτι θελω να τα βαλω μαζι με μονομαχο ) μου ειπαν να βαλω zebra danio αλλα ειπαν οτι μπορει να τον τσιμπανε και οτι μπορω να βαλω 5-6 νεον και να φτιαξω πολλες κρυψωνες....

βεβαια δεν πηρα τπτ...ακομα...αν τα βρω θα ειμαι πολυ τυχερος...!!!!

Link to comment
Share on other sites

σορρυ ...μπερδευτηκα....αρα πρεπει να ξαναρωτησω....αλλα στο 1 απο αυτα ειχαν τα νεον μαζι με zebra danio και αλλο 1 ειδος μαζι...

τεσπα,θα ξαναρωτησω και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

πηρα και αλλες μετρησεις(για το ενυδρειο του μονομαχου 20λτ..)

λοιπον..

ph:7,6

No2:0,0

NO3 0,0

ΚΗ 10

GH 8

Nh3\4 O,O

καλες ειναι για τον μονομαχο?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπλεξει τα ποδια σου. :)

Το θεμα εδω το ξεκινησες για ενα 45λιτρο ενυδρειο, μετα ειπες για αγορα 75λιτρου και ζητησες βοηθεια στην επιλογη ψαριων για αυτο το 75αρι ενυδρειο πηγες στα πεστοπ και ζητησες αυτα τα ψαρια που σου προτειναμε για το 75λιτρο, για να τα βαλεις με το μονομαχο στο 45λιτρο που θα τον εβγαζες απο το 20λιτρο, και τωρα ρωτας για το 20λιτρο του μονομαχου ενω εχει ηδη ανοιξει εδω θεμα για το μονομαχο και σου εχω απαντησει εκει να διαβασεις το προφιλ του μονομαχου που σου εχω δωσει καμια 500αρια φορες το λινκ του στα θεματα σου ανα το φορουμ, που εχει ολες τις πληροφοριες για παραμετρους και τα παντα.

:)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι τα εχω μπερδεψει....σορρυ :) ....

αυτο το θεμα το ανοιξα μονο για το 45 λτ...αρα οι συζητησεις θα γινονται μονο γι'αυτο...

λοιπον..

εκανα μετρησεις και απογοητευτηκα..

ph:7,4

No2:5mg/l

gh:15

kh:10

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι τα εχω μπερδεψει....σορρυ :) ....

αυτο το θεμα το ανοιξα μονο για το 45 λτ...αρα οι συζητησεις θα γινονται μονο γι'αυτο...

λοιπον..

εκανα μετρησεις και απογοητευτηκα..

ph:7,4

No2:5mg/l

gh:15

kh:10

1. Ποσο καιρο τρεχει?

2. Εχει ψαρια μεσα?

3. Πως το στρωνεις?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τρεχει 18 μερες...

ο πετσοπας μου εδωσε 2 χρυσοψαρα την 10η μερα..και βαζω αντιχλωριο ''aquasafe''

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα γράφεις ότι το στρώνεις το ενυδρείο.

Πώς το στρώνεις ?

Αφού σου ψόφησε το πρώτο χρυσόψαρο γιατί έβαλες μετά άλλα δύο ?

(προφανώς δεν ψόφησε λόγω μοναξιάς :) )

Διάβασες εδώ για το στρώσιμο νέου ενυδρείου ?

Link to comment
Share on other sites

ναι μου ψοφησε 1 χρυσοψαρο και μετα απο λιγες μερες ο πετσοπας μου ειπε να βαλω 2 χρυσοψαρα και οταν στρωθει το ενυδρειο να του τα παω πισω.....την τριτη θα του τα επιστρεψω και μετα οταν καταφερω να μηδενησω το No2 θα παρω τα ψαρακια που ηθελα(6 zebra danio)...

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

Πώς περιμένεις να μηδενιστεί το NO2 ?

Για να συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να αναπτυχθούν τα κατάλληλα βακτηρίδια που μετατρέπουν την αμμωνία σε NO2 και στη συνέχεια αυτά που μετατρέπουν τα νιτρώδη σε νιτρικά.

Αν βγάλεις τα ψάρια, πάει η πηγή αμμωνίας και τα όποια βακτηρίδια πιθανώς έχουν αναπτυχθεί θα λιμοκτονήσουν. Βγάλε τα ψάρια, ρίξε safe start, και ρίχνε κάθε δεύτερη μέρα λίγα φυλλαράκια ψαροτροφής και μέτρα αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη, ή διάβασε το link που σου έβαλα παραπάνω.

Πάντως, προσωπικά δεν κατάλαβα ακόμη ποια διαδικασία εφαρμόζεις ή αν προχωράς με κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο και αυτό δεν είναι καλό.

Το πρώτο χρυσόψαρο πέθανε πνιγμένο στην αμμωνία (για να το πω ευγενικά), τα δύο τώρα χρυσόψαρα σε 45 λίτρα αν παραμείνουν στο ενυδρείο τα βλέπω και αυτά να ακολουθούν το πρώτο.

Αφού στρώνεις με ψάρια, αν δεν βοηθήσεις την κατάσταση με κάποιο σκεύασμα (πχ safestart) και δεν ακολουθήσεις τις οδηγίες που περιγράφονται στο link σχετικά με το τάϊσμα και τη ρουτίνα η όλη ιστορία θα επαναλαμβάνεται.

Αν θέλεις να προχωρήσεις σωστά πρέπει να έχεις υπομονή και να μελετήσεις λιγάκι το υλικό που υπάρχει σχετικά με το στρώσιμο.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι μπορω να παρω βακτηρια και δεν χρειαζεται να το στρωσω με ψαρια...

να παρω?και αν ναι τι ποσοτησα για το ενυδρειο?

ευχαριστω..α!μαλλον μπορει να φταιει οτι δεν εχω αληθινα φυτα και εχω 2 ψευτικα αλλα τα εβγαλα...οταν παω θα παρω και αληθινα φυτα αλλα μπορει και οχι γιατι στο ενυδρειο του μονομαχου εχω 4 και ειναι μικρο να βγαλω απο κει 2 και να τα βαλω στο μεγαλυτερο η να τα αφησω ως εχουν και αν αγορασω καινουργια αληθινα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο (ασχετο)τα νεον με τα gyppies πανε μαζι?

Λοιπόν φίλε pariS.... ήρθε η ώρα να κάνεις κι εσύ την έρευνα σου. Ψάξε μέσα στο φόρουμ και γράψε εδώ τι συνθήκες χρειάζονται τα δύο είδη που αναφέρεις. Μόλις το κάνεις, η ερώτηση σου θα έχει απαντηθεί και μάλιστα από σένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...